Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach

harnasx 30 Paź 2010 21:59 402803 2355
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    DjKlawisz
    Poziom 15  
    Witam otóż tak siedziałem nad tym 2 godziny żeby chociaż mostek prostowniczy zrobic i pola lutownicze umiem wstawic i okrąg. Ale niestety nie umiem tego zapisac zeby potem mozna bylo wstawic obudowe do netlisty i zrobic odstepy pomiedzy nóżkami 5,08mm bo ja mam program z roku 2010.05.05 i te opcje pola lutowniczego i wogole sa po anglielsku tlumaczyłem ale jakos tez nie dało rady pomóżcie
  • Relpol przekaźniki
    DjKlawisz
    Poziom 15  
    A w tych opcjach trzeba jakies wymiary podac???co do średnicy pol lutowanych i srednicy koła czyli tej obudowy i odleglosci od pol lutowniczych??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    DjKlawisz
    Poziom 15  
    Nie idzie dac opcji zapis zmoduł w bieżącej biblotece czemu??
    Wstawiłem tak 4 kropki w lewo i 4 kropki w dół na 1 wiartce itd. wszedzie 4 i 4 kropki. potem dałem okrąg pol lutowniczych srednice dałem 1,0008 mm i rozmiar x dałem 1,6993 mm. Pozycja pola x i y nie zmieniałem tak jak bylo tak jest nie wiem czy to dobrze ale napisz ejakie liczby tam sa dla x i y sa to 1,9990 tylko zmienia sie w społrzednych znaki - lub dodatnie sa. Dodam tyle ze moj mostek jest okrągły i ma srednice jest to 9mm a odstepy pomiedzy nożkami wychodzącymi to jest 0,5mm
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    inventco.eu

Poziom 29  
    Moderowany przez inventco.eu:

Ponieważ temat idzie w niewłaściwym kierunku... Zmuszony jestem go zamknąć. Większość odpowiedzi już padło. Jak ktoś będzie miał konkretne pytania proszę pisać temat odblokuję. Regulamin p.8.1.

inventco.eu

Poziom 29  
    Moderowany przez inventco.eu:

Na prośbę Kolegi temat został odblokowany.

xHaKeReK
    Poziom 20  
    Witam, mam takie pytanie, nie moge znalesc jak do przelotki dodac pole lutownicze, rysuje mi sama sciezke bez pola do wlutowania kabelka/przelotki. Czy wszystkie wersje kicada po 2009 maja obsluge tylko plytek dwustronnych? Pozdrawiam
    fantom
    Poziom 31  
    xHaKeReK napisał:
    Witam, mam takie pytanie, nie moge znalesc jak do przelotki dodac pole lutownicze, rysuje mi sama sciezke bez pola do wlutowania kabelka/przelotki. Czy wszystkie wersje kicada po 2009 maja obsluge tylko plytek dwustronnych? Pozdrawiam

Cos tu sie nie klei, przelotka juz ma pole lutownicze.
    xHaKeReK
    Poziom 20  
    Używam na Gentoo wersji 20090320.1666-r2 ponieważ nowsza dostępna ma autorouter tylko dla płytek dwustronnych, gdy rysuję przelotkę i przechodze przyciskiem V na drugą stronę płytki po wydrukowaniu nie ma tam pola lutowniczego. Może robię coś nie tak ale to chyba trywialne, czy dobrze rozumiem że nowsze wersje nie mają autoroutera do płytek jednostronnych?
    pp1964
    Poziom 24  
    KiCad wersja 20100406, chyba wszystko zaznaczyłem, na wydruku są pola lutownicze.
    KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach KiCad - dla początkujących w pytaniach i odpowiedziach
    Cytat:
    rysuje mi sama sciezke bez pola do wlutowania kabelka/przelotki

Cytat:
    gdy rysuję przelotkę i przechodze przyciskiem V na drugą stronę płytki po wydrukowaniu nie ma tam pola lutowniczego

To nie wiem, po stronie elementów też ma być pole lutownicze. Do wlutowania kabelka - niepotrzebne.
    Pozdrawiam.
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    xHaKeReK napisał:
    Używam na Gentoo wersji 20090320.1666-r2 ponieważ nowsza dostępna ma autorouter tylko dla płytek dwustronnych, gdy rysuję przelotkę i przechodze przyciskiem V na drugą stronę płytki po wydrukowaniu nie ma tam pola lutowniczego.

Jedno pytanie. Dodajesz przelotkę i co dalej? Ciągniesz ścieżkę na innej warstwie do punktu drugiego "zworki" i znów dajesz przelotkę? Czy tylko stawiasz przelotki, ale nie ciągniesz już więcej ścieżek do niej? Pytam bo drugi sposób z pozostawianiem przelotek tylko ze ścieżkami na jednej warstwie nie działa. KICAD takie przelotki usunie.
    pp1964
    Poziom 24  
    Cytat:
    Ciągniesz ścieżkę na innej warstwie do punktu drugiego "zworki" i znów dajesz przelotkę?

Dokładnie tak.
    sauron80
    Poziom 9  
    Ostatnio na schemacie wcześniej zrobionym zniknęły mi nóżki scalaka VDD i GND, może ktoś wie, jak je przywrócić ?

Dotyczy to tylko PCF8583 z biblioteki I2C dostępnej w internecie. Inne układy pozostały bez zmian.
    arturromarr
    Poziom 17  
    Witam
    Po dłuższej przerwie "dosiadłem" znowu Kicada i troszkę zmnie zaskoczyły zmiany w najnowszej wersji.
    W ostatniej wersji z jaką pracowałem grubości ścieżek zmieniało się w ustawieniach.
    Wiem że teraz są one w globalbych regułach projektowania, ale jak koreluje się z konkretnymi grubościami ścieżek wymiary przelotek i martwej strefy obok ścieżki?
    Poprzednio wszystko robiłem w jednym miejscu (chyba opcja: wymiary ścieżek i przelotek).
    Teraz co prawda mam listę szerokości ścieżek, ale jak przyporządkować im przelotki i inne parametry?
    Mam jeszcze pytanie jak się usuwa niepodłoączone ścieżki?
    Jaka opcja powoduje że jeśli prowadzę ścieżkę w nowym miejscu to stara automatycznie znika?
    Czemu jak wgrywam skorygowaną netlistę do PCB to nie znikają wyrzucone z niej elementy (takie które były wcześniej ale je usunąłem ze zschematu?

Proszę o podpowiedzi, pozdrawiam.
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    arturromarr napisał:
    Wiem że teraz są one w globalbych regułach projektowania, ale jak koreluje się z konkretnymi grubościami ścieżek wymiary przelotek i martwej strefy obok ścieżki?(...)
    Teraz co prawda mam listę szerokości ścieżek, ale jak przyporządkować im przelotki i inne parametry?

Otwierasz Reguły projektowe i Edytor klas połączeń. Najpierw w górnej tabelce tworzysz kilka klas (przyciskiem Dodaj) z ich własnymi ustawieniami: prześwit, ścieżka, przelotka. Teraz niżej masz dwie listy. Na tej z lewej zostawiasz * (Any), a na tej z prawej z listy rozwijanej wybierasz jakąś utworzoną wcześniej na górze klasę. Teraz wybierasz nazwy sieci (z netlisty) z listy lewej i klikasz na strzałki >>> by do klasy po prawej je przydzielić.
    Jak będziesz rysował ścieżki to Pcbnew sam będzie zmieniał parametry tworzonych ścieżek i przelotek na podstawie tej tabeli.
    Jak chcesz dodatkowo ręcznie mieć kontrolę nad rozmiarami ścieżek i przelotek to na drugiej zakładce wypełnij te dwie tabelki swoimi ulubionymi rozmiarami. Podczas tworzenia ścieżek, będziesz mógł wybrać z menu podręcznego, czy chcesz użyć klas połączeń, czy jednej z wartości wpisanej na te listy.

arturromarr napisał:
    Mam jeszcze pytanie jak się usuwa niepodłoączone ścieżki?

Menu Edytuj i potem Wyczyść ścieżki i przelotki. Zaznaczasz odpowiednie opcje i Pcbnew zrobi porządek.

arturromarr napisał:
    Jaka opcja powoduje że jeśli prowadzę ścieżkę w nowym miejscu to stara automatycznie znika?

Zobacz Ustawienia -> Główne i tam zaznacz Automatyczne usuwanie ścieżek. Ale stara ścieżka zniknie tylko jeśli jest połączona tylko z tym punktem do którego prowadzisz ścieżkę nową. Jak stara ścieżka ma jeszcze jakieś odnogi to Pcbnew jej nie usunie. Dlatego opcja ta sprawdza się najlepiej przy ścieżkach typu punkt-punkt.

arturromarr napisał:
    Czemu jak wgrywam skorygowaną netlistę do PCB to nie znikają wyrzucone z niej elementy (takie które były wcześniej ale je usunąłem ze zschematu?

Trzeba przy wczytywaniu nowej netlisty zaznaczyć odpowiednie opcje.

Dodano po 25 [minuty]:

sauron80 napisał:
    Ostatnio na schemacie wcześniej zrobionym zniknęły mi nóżki scalaka VDD i GND, może ktoś wie, jak je przywrócić ?

Włącz opcję Pokaż ukryte piny - z lewej ikona robota z pinem (zupełnie się nie kojarzy)
    arturromarr
    Poziom 17  
    Dzięki za szybką odpowiedz, dzięki Wam programik ma silne wsparcie w kraju.
    Wcześniej pojawiło się pytanie o robienie jednego układu który jest podzielony na dwie płytki. Zasugerowno że można zrobić jeden projekt na schemacie rozdzielić części jakimś złączem i bedą pojawiały się dwie osobne listy elementów.
    Czy wtedy generuje się dwie netlisty i uruchamia osobno dla nich PCB, czy można zrobić jedną podzieloną netlistę i potem z ajednym zamachem (obok) rysować dwie płytki? Jeśli tak to czy wtedy będzie można generować osobne pliki gerbera, czy są inne metody na ten problem?
    Mam jeszcze drobne pytanko gdzie się odznacza żeby nie wyświetlał nazw ścieżek w PCB i przeglądarce gerbera i czy do tej przeglądarki da się wczytać i wyświetlić na raz kilka warstw?

Pozdrawiam.
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    arturromarr napisał:
    Dzięki za szybką odpowiedz, dzięki Wam programik ma silne wsparcie w kraju.

Tak silne, że raptem może z 5 osób by się znalazło. Jak przejrzysz dział Programy EDA to króluje tam nie wiedzieć czemu program Eagle. Jest to fakt niezaprzeczalny. Moją spiskową teorię na ten temat jednak zachowam dla Siebie. :)

arturromarr napisał:
    Mam jeszcze drobne pytanko gdzie się odznacza żeby nie wyświetlał nazw ścieżek w PCB i przeglądarce gerbera i czy do tej przeglądarki da się wczytać i wyświetlić na raz kilka warstw?

Jeśli chodzi o Gerbwiev to włącz boczny panel warstw i odznacz DCodes.
    Zaś w Pcbnew to Opcje wyświetlania i tam w grupie Pokaż nazwy sieci zaznacz Nie pokazuj.
    arturromarr
    Poziom 17  
    To właśnie silna grupa.
    Programy komercyjne mają bardzo silne lobby w szkołach firmach itd...
    To nie znaczy , że dobre otwarte oprogramowanie jest bez szans.
    Właśnie dzięki ludziom, którzy je wspierają zaczyna istnieć w brutalnym świecie oprogramowania. To paradoks, ale ludzie lubią płacić za oprogramowanie.
    Dla mnie przykładem ekspansji darmowego softu jest przebijanie się przez mur mocrosoftu open ofica. Już od lat jest to w miarę funkcjonalny, ale biura i firmy bały się go, alebo nie chciały się nauczyć kilku odmienności, ale teraz się to zmienia. Obecnie open ofice zaczyna być doceniany.
    Na kicada też przyjdzie czas bo programiści nie spoczeli na laurach i rozwijają go.
    bruus
    Poziom 12  
    Dla zainteresowanych, jest już nowa wersja do pobrania.
    Link

A jeszcze może ktoś mi podpowie na pytanie, jak na raz w PCBnew zmienić rozmiar opisów wszystkich elementów?

Pozdrawiam,
    Bruus
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    bruus napisał:
    A jeszcze może ktoś mi podpowie na pytanie, jak na raz w PCBnew zmienić rozmiar opisów wszystkich elementów?

W nowej edycji jest ten problem skutecznie rozwiązany. Służą do tego dwie ostatnie opcje w menu Edytuj. Tylko najpierw trzeba ustawić wartości domyślne w opcjach, by Pcbnew wiedziało jaki preferujesz rozmiar tych opisów.
    arturromarr
    Poziom 17  
    Chciałem kontynuować temat dwóch płytek w ramach jednego schematu.
    Rozdzieliłem części schematu pinami. Czy da się teraz utworzyć dwie osobne netlisty, tak by osobno robić dwie płytki, albo rysować płytki obok siebie w jednym pliku, ale wygenerować osobne pliki gerbera dla każdej z nich?
    Drugie pytanie mam związane z ustawieniami grubości scieżek przy ręcznym ich wybieraniu. Jeśli ustalam je sobie w "globalne reguły projektowe" to gdzie uslalić minimalny prześwit pomiędzy ścieżkami, czy da się zrobić dla każdej grubości ścieżki indywidualny?
    Zrozumiałem , że zakładka "edytor reguł projektowych" dotyczy automatycznego rozmieszczania scieżek, tak?
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    arturromarr napisał:
    Drugie pytanie mam związane z ustawieniami grubości scieżek przy ręcznym ich wybieraniu. Jeśli ustalam je sobie w "globalne reguły projektowe" to gdzie uslalić minimalny prześwit pomiędzy ścieżkami, czy da się zrobić dla każdej grubości ścieżki indywidualny?

Domyślną szerokością prześwitu dla wszystkich ścieżek nie należących do innych klas jest wartość pochodząca z nieusuwalnej klasy połączeń "Default". Jeśli wpiszesz swoje własne szerokości ścieżek w drugiej zakładce, to prześwit dla nich jest brany właśnie z tej domyślnej klasy. Jeślibyś zmienił szerokość ścieżki podczas prowadzenia połączenia, do którego przypisana jest inna klasa to dla takiej ścieżki będzie brana wartość z klasy w której się znajduje.
    Własne szerokości ścieżek zostały (pewnie) wprowadzone, by umożliwić tymczasowe zwężanie ścieżek w newralgicznych miejscach. Niektóre z programów robią takie rzeczy automatycznie.
    arturromarr
    Poziom 17  
    Dzięki za informację.

Rysuję właśnie schemat podzielony na dwie płytki, rozdzielony pinami.
    W jednej i drugiej części używam innych elementów zasilania i mas.
    Wszystko było dobrze dopóki nie wstawiłem bramek logicznych. Ich scalaki automatycznie podpinają się do zasilania nawet jak tego nie narysuję na schemacie. Efekt jest taki , że w netliście są połączone masy i zasilań pomiędzy płytkami. Czy muszę edytować elementy bramek, jak spowodować, żeby automatycznie nie podpinał ich do zasilania, tylko do osobnych dla każdej z płytek jak wskazuje na schemacie?
    Narysowałem przykład dla zobrazowania problemu:
    Przy takim schemacie w PCB pozostają połączone masy i zasilania bramek, co zrobić?
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    arturromarr napisał:
    Wszystko było dobrze dopuki nie wstawiłem bramek logicznych. Ich scalaki automatycznie podpinają się do zasilania nawet jak tego nie narysuję na schemacie.

To nie błąd, to funkcja dla zapominalskich. :D

arturromarr napisał:
    Efekt jest taki , że w netliście są połączone masy i zasilań pomiędzy płytkami. Czy muszę edytować elementy bramek, jak spowodować, żeby automatycznie nie podpinał ich do zasilania, tylko do osobnych dla każdej z płytek jak wskazuje na schemacie?

Obawiam się, że KiCAD nie doczekał się jeszcze takiej funkcjonalności. Być może dałoby się to zrobić z zastosowaniem struktury hierarchicznej, z jej połączeniami lokalnymi i globalnymi. Ale wtedy nie miałbyś wszystkiego na jednym arkuszu schematu jak chcesz, tylko: główny + 2 schematy poboczne.

Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

Niestety hierarchia nie rozwiązuje problemu.
    arturromarr
    Poziom 17  
    No tak ale na jakiej zasadzie robi to automatycznie, skąd wię pod które zasilanie podpiąć bramkę jak mam ich kilka, mogę mieć przecież cmosy zasilane np różnymi napięciami, oseparowane galwanicznie części schematu, itd.
    Jaki jest mechanizm łączenia zasialnia w bramce z pinem zasiania na schemacie, czy to kwestia ich nazwy?

PS:
    Jeszcze jedno: czemu na PCB przy orientowaniu elementów obraca mi je w przeciwnym kierunku niż na ikonkach, można to zmienić bo wkurza? :)
    atom1477
    Poziom 43  
    arturromarr napisał:
    No tak ale na jakiej zasadzie robi to automatycznie, skąd wię pod które zasilanie podpiąć bramkę jak mam ich kilka, mogę mieć przecież cmosy zasilane np różnymi napięciami, oseparowane galwanicznie części schematu, itd.
    Jaki jest mechanizm łączenia zasialnia w bramce z pinem zasiania na schemacie, czy to kwestia ich nazwy?

Tak, podpina po nazwach.