Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Model do badania pamieci EEPROM - praca dyplomowa... help :)

MAggIK 04 Nov 2003 20:53 1715 9
    MAggIK
    Level 2  
    Witam!

Jestem uczniem Technikum Łączności... aktualnie jestem w klasie maturalnej, a co sie z tym wiaze, mam do wykonania prace dyplomowa (temat jak w temacie posta :P ). I tutaj wlasnie chcialbym znalezc kogos, kto moglby mi pomoc w wykonaniu tejze pracy... Nie mowie tutaj o zrobieniu pracy za mnie, gdyz tego jak najbardziej nie chce (wolalbym juz jej nie oddac). Chodzi mi o konsultacje mojego pomyslu na ta prace i wyjasnienie mi paru konkretnych zastosowan praktycznych (np. wysterowanie tranzystora przez pamiec eeprom, ale to tylko taka przykladowa sprawa). Mam juz caly zamysl i w przeciagu paru dni ukoncze rysowanie prawie calego schematu pracy... Jesli ktos bylby zainteresowany pomoca mi w wykonaniu mojej pracy to bardzo prosilbym o kontakt poprzez e-mail maggik01(malpa)wp.pl
    Konkretne informacje wymienialbym juz poprzez e-mail i obiecuje, ze moje pytania beda raczej konkretne (nie jestem tumanem czy cos i teorie czy zasade dzialania wszystkiego co w tej pracy mam znam dosc dobrze, ale niestety wiedza teoretyczna nie zawsze odzwierciedla 100% praktyki... a praktyki w szkole bardzo malo :/ ).

Jeszcze raz szczerze prosze o pomoc - maggik01(malpa)wp.pl

Z gory dziekuje :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    delta107
    Level 13  
    kiedyś myślałem aby taki model zrobić dla czystej zabawy.
    jak podasz mi więcej szczegułów to sprubuje ci pomóc ;))
    Tdv
    Level 34  
    Zadawj pytania na forum, zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże - szczególnie jeżeli będą rzeczowe i konkretne.
    MAggIK
    Level 2  
    no wiec odzywam sie tutaj jeszcze raz - niestety do dzisiaj nie mialem ani chwili zeby zajac sie ow modelem, ale pare dni temu narysowalem wreszcie schemat ow urzadzenia...
    jesli ktos moglby mi udzielic odpowiedzi na pare pytan to bylbym bardzo wdzieczny...
    zeby zrozumiec o co mi chodzi najlepiej miec przed oczami schemat urzadzenia, ktory moge wyslac na maila jesli ktos bedzie chcial

a teraz pytania :P

1. Jest mi potrzebny uklad, ktory poprzez podanie sygnalu z przycisku bedzie podawal jeden impuls prostokatny i dopiero po kolejnym nacisnieciu przycisku poda nastepny impuls (o ile wiem cos takiego nazywa sie monowibratorem lub przerzutnikiem monostabilnym...). Czy jest taka gotowa kostka ? Jesli nie to jak cos takiego zrealizowac ? Prosilbym o dokladny schemat najlepiej :P

2. Potrzebuje multiplekserem CMOS wysterowac tranzystory bipolarne... wiem niestety tylko tyle, ze trzeba do tego uzyc rezystorka :> nie wiem niestety jakiego... (jak rozumiem mozna to obliczyc z parametrow multipleksera, tzn pewnie z max pradu wyjsciowego :P no ale nie wiem wiec sie pytam)

3. Nie wiem dokladnie jak uzywac bramek trojstanowych...
    ehhh zreszta to nie takie proste - najlepiej by bylo gdyby ktos mial przed oczami schemat tego co chce zrobic i mnie jako druga strone podczas rozmowy na gg... jesli ktos bedzie mial taka mozliwosc to naprawde baaardzo prosze o pomoc
    super_sonic
    Level 17  
    a jestes moze z lacznosci w gliwichach?:)
    olekewaagata
    Level 25  
    Piszesz tak, że mało co z tego rozumiem. Jeśli masz zrobić tester
    pamięci eeprom to: szeregowych czy równoległych a może oba typy,
    wtedy zagadnienie troszkę się skomplikuje.
    A jeśli chodzi o metodę testowania to wegług mnie najlepiej zapisać
    cały eeprom znanymi danymi a potem odczytać i jeśli dane będą prawi-
    dłowe to i eeprom jest dobry.
    MAggIK
    Level 2  
    julek_g : owszem jestem z lacznosci w gliwicach :)

olekewaagata: hmmm no wiec to nie ma byc tester pamieci eeprom, tylko proste urzadzenie do zapisywania komorek pamieci doslownie bit po bicie, a pozniej odczytywanie calych slow i obrazowanie tego na matrycy diodowej :)
    to ma byc proste cwiczenie dla ludzi, ktorzy musza zobaczyc ze faktycznie mozna cos do pamieci zapisac i pozniej to z niej odczytac :)
    przykladowym cwiczeniem na tym modelu jest uzycie takiego ukladu jako generatora znakow... jest juz podobny model w szkole, a chyba nawet 2,ale ja mam to zrobic w troche prostszy sposob, bo tamte nie sa 'oczywiste' w obsludze :]
    olekewaagata
    Level 25  
    W dalszym ciagu nie podajesz jaki typ eepromu, czy np może to być
    24c02. Zapis do każdego eepromu może być tylko po pełnym bajcie,
    nie mozna zmienić pojedynczego bitu, chyba że odczytać konkretny bajt,
    zmienić jakis bit i z powrotem pod ten sam adres zapisać zmieniony bajt.
    Musisz tez mieć możliwość podania adresu pod który chcesz cos zapisać
    lub odczytać.
    Sugeruję takie rozwiazanie: na ośmiu bitach jednego portu(np P1 )zworkami ustawiasz adres eepromu do pisania lub czytania. Daje Ci to 256 bajtów. Następnie wszystkie linie portu P0 łączysz szeregowo przez
    rezystor 330 om i leda do +5V, masz osiem takich wskazników.
    Podaję P0 bo ma najwiekszą wydajność prądową w zerze.
    Port P2 uzbrajam w takie same zworki jak P1 i na nim mogę ustawić
    wartość (osiem bitów) które mam zapisać do eepromu.
    Następnie jedną linie portu np P3.0 przeznaczam na funkcję, to znaczy
    że jeśli jest ona na masie do eepromu będzie pisana wartość ustawiona na
    P2, pod adres ustawiony na P1. Natomiast jesli ta linia będzie na plusie
    eeprom będzie czytany spod adresu ustawionego na P1 a wynik wyświetlany na ledach portu P0.
    Wykonanie operacji czytania lub zapisu można sterować następną linią np P3.1. Układ jest bardzo prosty można go zmontować za godzinę. Trochę
    więcej czasu pewnie zajmie Ci jego oprogramowanie, ale mogę Ci w tym
    pomóc bo mam wszystko co potrzeba, tylko żebyś potem na laborce
    umiał to wszystko wytłumaczyć. Jeśli chodzi o procesor to sugeruję
    at89c51 lub jakikolwiek inny z tej rodziny tylko musi mieć 4 porty.
    Powodzenia i Wesołych Świąt.
    MAggIK
    Level 2  
    ehhh naprawde niewiele zrozumialem z tego co Ty piszesz...
    a co do ukladu pamieci to jest to 28c17... no i z zapisywaniem calego bajtu to jasne :)
    moze podaj mi maila, albo napisz na gg:909817 to wyjasnie Ci szczegoly i np. przesle schemat tego co chce zrobic

ja juz mam ogolny zamysl jak to ma wygladac (to jest modyfikacja troche innej wersji podobnego modelu)
    poprostu w tym moim schemacie nie wiem jak zrobic niektore elementy...
    no ale tak jak mowie - podaj maila to wysle Ci schemat :)

PS. dzieki za to ze chce CI sie poswiecac czas na odpisywanie w wigilie :]
    olekewaagata
    Level 25  
    Eeprom który musisz zastosować jest mniej wygodny od szeregowego, ale
    to nie jest problem. Faktycznie najlepiej będzie jak prześlesz rysunek
    tego co masz już zrobione. Mój adres olektango(malpa)wp.pl. Tylko wyślij
    schemat w takim pliku żebym nie miał problemu z otworzeniem.
    Mam dużo wolnego czasu i z chęcią Ci pomogę. Dalszą korespondencję możemy prowadzić przez pocztę elektroniczną.
    Wesołych Świąt !.