Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator procesorów PIC na USB

ciapciok 18 Feb 2012 21:49 68724 139
    User removed account
    User removed account  
    infomsg
    Level 10  
    Koleżanki i Koledzy.

Że tak się wyrażę - Jesteście moją ostatnią deską ratunkową ;-)

Niedawno skończyłem montaż Brenner8-P (rev 5). Wszystkie elementy przed wlutowaniem w płytkę starannie sprawdziłem - wszystkie sprawne i
    trzymają parametry. Mikrosterownik PIC 18F2550 zaprogramowałem w programatorze ART2003 za pomocą WinPic800.

PIC18F2550 włożyłem do zmontowanej PCB Brennera8-P. Wgrałem firmware (najnowsze dostępne) i wyregulowałem napięcia programujące. Mają one
    zalecane poziomy. Przestawiłem USBurn (ostatnia dostępna wersja) na programowanie układów w podstawce ZIF (PDIF|DIL). Włożyłem do niej drugi PIC18F2550. Nacisnąłem identyfikacje PICa i... Programator wyłączył się; usłyszałem charakterystyczny windowsowy dźwięk.

Program "powiedział", że ma kłopoty z USB po czym zawiesił się. Po wyjęciu procesora z podstawki ZIF, wyłączeniu programu i odłączeniu programatora, wszystko wraca do "normy".

Wygląda to tak, jakby podczas rozpoznawania procesora następowało zwarcie. To samo jest podczas programowania 16F88.

Może to będzie jakaś podpowiedź. dsPIC30F4013 (programowany via ICSP) jest identyfikowany przez USBurn prawidłowo. Nawet sygnalizuje, że dsPIC
    programuje się prawidłowo, ale... nic z tego nie wynika. Wgrywają się jakieś bzdury i dsPIC nie wykonuje programu.

Uzupełnienie.
    Komputer na którym usiłuję zmusić do działania Brennera to laptop z procesorem PIII 1GHz 512MB RAM, Win XP Home Edition PL SP3. Ten laptop służy mi do elektroniki i jak na razie wystarcza.

Bardzo proszę o podpowiedź co dalej. Trzy noce zarwałem i nic! Wymieniłem tranzystory. Sprawdziłem czy nie ma zwarć i zimnych lutów i dalej tak samo :-(((((((

Co robić? Jak żyć ? ;-)

Pozdrawiam
    Robert
    eurotips
    Level 38  
    Ja bym obstawiał źle zaprogramowany lub uszkodzony PIC.
    Plik hex firmware zawiera dane konfiguracyjne fusebitów,
    albo twój program/programator nie obsługuje tego albo po prostu mażesz tą funkcję mieć wyłączoną.
    Poproś kogoś w pobliżu żeby ci jeszcze raz zaprogramował 2550.

Aha, tego Q8 wywal, mnie on również dał popalić.
    infomsg
    Level 10  
    eurotips wrote:
    Ja bym obstawiał źle zaprogramowany lub uszkodzony PIC..(...)

Dziękuję za odzew :-)

Swoją drogą to nie mogę znaleźć w instrukcji oraz na stronie jakie wartości powinny mieć "fusy". Chociażby w takich przypadkach jakie są opisywane na elektrodzie, gdzie trzeba samemu "zespawać" prosty programator. No ale to jest "zachód" gdzie programatorów jak psów ;)

eurotips wrote:

No to mam problem bo w okolicy nie mam nikogo życzliwego z programatorem.

eurotips wrote:

Tak się zastanawiam co autor miał na myśli stosując Q8 który przeszkadza?

Dziękuję za podpowiedź.
    Robert

Uzupełnienie.

Po włożeniu do ZIFa innego procesora programator sypie błędami:

USB Error SE(0x50) :100
    USB Error SE(0x54) :100

I nadal "pupa" :(
    User removed account
    User removed account  
    infomsg
    Level 10  
    Dzień Dobry

eurotips wrote:
    Ja bym obstawiał źle zaprogramowany lub uszkodzony PIC.

Tego nie mogę wykluczyć, aczkolwiek sprawdzałem na dwóch PICach.

eurotips wrote:
    Plik hex firmware zawiera dane konfiguracyjne fusebitów,
    albo twój program/programator nie obsługuje tego albo po prostu mażesz tą funkcję mieć wyłączoną.

Użyłem WinPic800 oraz programatora ART2003 zasilanego z USB. W czasie wczytywania pliku .hex "fusy" ustawiają się, ale czy dobrze tego nie wiem. Sprawdziłem na innych wsadach i "fusy" ustawiają się inaczej.

Sprawdziłem dzisiaj rano działanie kluczy czy podają napięcia programujące i jest OK. Zmieniłem tranzystor w przetwornicy na egzemplarz z większym wzmocnieniem (było 170 jest 240) i jest OK. Sprawdziłem czy nie ma zwarć i czy nie ma zimnych lutów. Wszystko wydaje się OK. Po podłączeniu do komputera... dalej to samo czyli nie działa prawidło :-(

eurotips wrote:

Zgłoszę się wieczorem na PW i dziękuję.

eurotips wrote:

Dawno go tam nie ma ;-)

3VSie
    Robert
    infomsg
    Level 10  
    wrote:
    infomsg wrote:
    No to mam problem bo w okolicy nie mam nikogo życzliwego z programatorem.

Maciek, Dziękuję za pomoc :D :)

Bardzo ułatwiłeś moje działania hobbistyczne :)

Robert

---

Maciek, programator działa poprawnie. Miałeś rację; nie dało rady prawidłowo zaprogramować 18F2550 w ART2003 :( Sypał błędami i dlatego nic nie działało prawidłowo.

Niestety, ale nie udało mi się uruchomić programowanie dsPIC przez ICSP na płytce. Może jest to wina PCB układu programowanego? Dam znać jak rozwiążę problem.

Dziękuję :)
    Robert
    User removed account
    User removed account  
    infomsg
    Level 10  
    wrote:
    infomsg wrote:
    Niestety, ale nie udało mi się uruchomić programowanie dsPIC przez ICSP na płytce.

Jaki to dsPIC?

Cześć

To jest dsPIC30F4013.

Opis projektu Tomka SP9UOB jest pod adresem:
    http://sp9uob.verox.pl/dstnc.html

3VSie
    Robert
    eurotips
    Level 38  
    infomsg wrote:
    ...To jest dsPIC30F4013

Do tego PICa potrzebujesz wersji z likterką P: Brenner-8P lub Brenner-Mini8-P.
    Diabeł tkwi w dodatkowym tranzystorku.
    infomsg
    Level 10  
    eurotips wrote:
    infomsg wrote:
    ...To jest dsPIC30F4013

Do tego PICa potrzebujesz wersji z likterką P: Brenner-8P lub Brenner-Mini8-P.
    Diabeł tkwi w dodatkowym tranzystorku.

Dzień Dobry,

Przeca mówie, że zrobiłem Brenner8-P (rev 5) ;-) ... Kilka postów wcześniej.

:)
    Robert

------

No więc koleżanki i koledzy jest problem.

Programator uruchomiony i programuje procesory w podstawce ZIF (uniwersalnej). Natomiast po przez ICSP dsPIC30F4013 nie programuje się prawidłowo. Niby wszystko jest OK, ale zapisują się bzdury i układ nie działa. Nie wiem o co chodzi ?! W sumie machnąłbym na to ręką, gdyby nie potrzeba zaprogramowania dsPIC30F4013 a potem serii dsPIC33 (B8P + dodatek dla 3,3V).

Czy ktoś ma jakąś propozycję?
    Konfiguracja: Brenner8-P (bez tranzystora Q8 BF959), WinXP PL SP3.

eurotips wrote:
    ...Diabeł tkwi w dodatkowym tranzystorku.

A podpowiesz w którym ???

Programator procesorów PIC na USB
    Czy chodzi o ten nieszczęsny Q8 zaznaczony na czerwono ???

Dziękuję Robert
    VoltAmper
    Translator, editor
    Witam Szanownych kolegów
    Kilka moich uwag odnośnie Brenner 8P, może komuś się przydadzą.
    Ja przy budowie poszedłem na łatwizną i zamówiłem oprogramowanego PIC-a 18F2550
    od kolegi eurotips. Stwierdziłem, że budowanie programatora żeby zbudować kolejny programator to w tym przypadku wyjście nie dla mnie. Oszczędziłem sobie tym 50% problemów.
    Nie oznacza to, że problemy się nie pojwiły. Brenner ruszył "od kopa". Zaprogramowałem kość 16F876 do miernika ESR i miernik ów zadziałał bez problemów. Następnie próba programowania bootloader-a do PIC 18F2550 i... schody. Błąd 997 i temu podobne historie. Nie muszę chyba dodawać, że programator przeszedł pozytywnie tryb kalibracji. Programowanie odbywało się przez ICSP.
    Poirytowany brakiem rozwiązania wykonałem kolejnego Brennera 8P.Tym razem najmnieszych problemów. Zacząłem szukać przyczyn wadliwego działania jego poprzednika i na 99% była to podstawka pod 18F2550. Najgorsze, że była to podstawka precyzyjna, w której takie historie nie powinny się zdażyć jak np rwanie transmisji itp. Swoje jednak przeleżała w pudełku więc coś gdzieś tam zaśniedziało i łączyła jak jej się podobało.
    Dodatkowo przy kwarcu użyłem 22p w wersji smd bo zwykłe ceramiki też potrafią nieźle nabroić.
    Teraz programowanie PIC 18F2550 odbywa się następująco. Programuję przez ICSP, kabelki ICSP dolutowane do zewnętrznej podstawki ZIF40. Po załadowaniu bootloadera wyjmuję Pica-a z ZIF-a, przekładam do DIL-a 28 w Brennerze, program pyta o update firmware następnie reset i mam kolejną kość do kolejnego Brennerka. Oczywiście nie są to jakieś odkrywcze rozwiązania ale działają i nie komplikują życia.
    Mam kilka profesjonalnie zrobionych płytek (bez warstwy opisowej) i oprogramowanych procesorków PIC 18F2550 jeżeli ktoś reflektuje to poproszę info na pw
    Pozdrawiam
    VA
    User removed account
    User removed account  
    VoltAmper
    Translator, editor
    wrote:
    VoltAmper wrote:
    Błąd 997

Po prostu nie uruchomiłeś ponownie USBurna a podpinałeś B8 kilka razy.. Zdarza się ;)

VoltAmper wrote:
    zwykłe ceramiki też potrafią nieźle nabroić.

Bajki.. Na około 200 brennerów, które zbudowałem nigdy nic się takiego nie działo..

VoltAmper wrote:
    Najgorsze, że była to podstawka precyzyjna

No one mają mało cykli włóż/wyjmij, więc jak podstawka była używana to nie można się dziwić.

PS. mam do sprzedania 250 sztuk PIC18F2550. Reflektuje ktoś? ;D

Na ten moment kombinuję na wszystkie sposoby żeby wywołać błąd 997 i za cholerę nic nie zgłasza.

Co do kondensatorów ceramicznych to zaręczam Ci, że całkiem niedawno temu po ich zakupie u pewnego hurtowego sprzedawcy na Alledrogo i po ich pomiarze na profesjonalnym mostku pojemności Agilent okazało się, że pojemności są w cały świat. Nie chodzi o wartość pojemności a o fakt, że miernik nigdy nie zatrzymał się się na konkretnej zmierzonej pojemności a "jeździł" jak przysłowiowy ..... po pustym sklepie. Dla pewności zmierzyłem oczywiście kilkanaście sztuk innych ceramików o tej pojemności ze starych zapasów i pomiar okazał się stabilny. Finał był taki, że 100szt kondensatorów 22pF poszło na śmieci żeby uniknąć problemów w przyszłości

Co do podstawki, to ta cholera była nowa tylko leżakowała parę lat :)

Kwintesencja tych moich wywodów jest taka , że Brenner 8P to naprawdę dobra konstrukcja a jeżeli nie działa lub działa nie do końca tak jak byśmy chcieli to winy należy upatrywać wyłącznie u SIEBIE i jakości użytych elementów
    (Cholera, chyba znowu Ameryki nie odkryłem :)
    Pozdrawiam
    VA
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    tvmaniak
    Level 12  
    Witam serdecznie.
    Zbudowałem Brenner8P, jednak i mnie dopadł problem z uruchomieniem.
    Firmware V16, soft USBurn113a2 i niestety Error 997 :(

Usunięty Q8.

Zauważyłem że error pojawia sie w momencie załączania Vpp.
    Pomóżcie.

Może jest ktoś w Warszawie i pomoże w uruchomieniu tego programatorka?

Pozdrawiam.

Edit:
    Nie ma nikogo kto mógłby pomóc?? :(
    silver_mc
    Level 12  
    Witajcie!

Mam pytanie dot. działania programatora. Do pic 18f2550 wrzuciłem bootloadera najprostszym JDM'em. Ustawiłem Z-voltage Vpp calibration oraz Auto-adjust zgodnie z pdf autora oraz firmware 0.13. Wszystko niby pięknie działa widzi czyta itd itp tvp ale.. No właśnie, programuje przykładowego 16f628a za 48 razem.. Ablo wyskakuje flash error 166 albo config error 1 i tak cały czas aż w końcu przeleci verification ok i niby zaprogramuje.

Czy coś robię źle czy taki tego już żywot??

Dzięki za pomoc ;)
    tvmaniak
    Level 12  
    Witam.
    W dalszym ciągu mam problem z moim Brenner8P.
    Montaż wygląda OK jednak programator nadal nie działa jak należy.
    Po podłączeniu diody sobie mrygają, programator wykrywany jest poprawnie ale....
    Po uruchomieniu Calibration/Test i włączeniu w okienku Hardware Test Vdd On dioda led mruga. Vdd Off gaśnie. Czyli jest dobrze. Ale uruchomienie Vpp On powoduje mruganie drugiej diody, a dioda od Vdd zapala się. Wciśniecie Vpp Off powoduje wygaszenie diody Vpp, a dioda Vdd wciąż się świeci i nic nie jest jej w stanie wyłączyć. Ciekawostką jest że na firmware 16 dioda świeci się, a w wersji 17 dioda świeci się bardzo szybkim pulsującym światłem. Ręce mi już opadają. Pomużcie.
    blink
    Level 10  
    Ja miałem problem z zainstalowaniem sterowników na Windows 8 64-bit, dwa dni siedziałem aż w końcu się udało, należy wyłączyć wymuszanie podpisu cyfrowego sterowników.
    Pytanie: Jak to zrobić? Bardzo prosto:
    1. Wciskamy klawisz Windows + R
    2. Wpisujemy shutdown.exe /r /o /f /t 00
    3. Kliknij przycisk OK
    4. System uruchomi się ponownie
    5. Wybierz Rozwiąż problemy
    6. Wybierz Opcje zaawansowane
    7. Wybierz Ustawienia uruchamiania
    8. Kliknij przycisk Uruchom ponowie
    9. System uruchomi się ponownie do „Advanced Boot Options"
    10. Wybieramy opcję Wyłącz wymuszanie podpisów sterowników poprzez naciśniecie klawisza 7
    12. Komputer uruchomi się ponownie i możemy już instalować sterowniki które nie mają podpisu.

Dodam że najlepiej sobie to spisać, od punktu 4 resztę robimy z poziomu ustawień (nie pulpitu).