Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winamp Discolitez wizualizacja LED

gulson 04 Lis 2003 22:50 181568 542
  • Zainspirowany pomysłem pluginu Discolitez pod Winampa 2.x dostępnym w Elektrodzie postanowiłem zbudować wizualizację dźwięków pod Winampa za pomocą LED. W mojej głowie narodziło się takie rozumowanie: jeżeli komputer generuje nam gotowe impulsy do sterowania iluminofonią to przecież można je wykorzystać do pobudzania znacznie większych odbiorników prądu za pomocą elementów przełączających, jak np. tranzystorki. Układ działa wspaniale i jakże mocno umila mi słuchanie mocnej muzyki...

Czytaj więcej...

Przesłany przez: Cubes/Tigers

Fajne!
  • #2 04 Lis 2003 23:21
    roobert
    Poziom 14  

Jeśli już to w układzie należy:
    szeregowo z każdą diodą połączyć rezystor o wartości (U-Uf)/I
    gdzie I=20ma ( typowa wartość dla LEDA ) Uf = ca. 1,8V ( napięcie przewodzenia LEDA ) , U-> napięcie zasilające.

• #3 04 Lis 2003 23:40
    -DezerteR-
    Poziom 15  

Mam pytanko czy nie dało by się tych 3V uzyskać z zasilacza komputera, a jeżeli tak to w jaki sposób.

• #4 04 Lis 2003 23:40
    gulson
    Administrator Systemowy

Autor wspomniał o zastosowaniu większych diod LED a także włączył dwie równolegle na kanał. Zgodnie z definicją przy I dążacym do nieskończoności rezystancja R dąży do zera. Nie ulega wątpliwości, że autor powinien zastosować wyższe napięcie i rezystory na diodach LED. Wyeliminowało by to znaczny pobór prądu przy tak niskim napięciu.

• #5 04 Lis 2003 23:47
    gulson
    Administrator Systemowy

-DezerteR- napisał:
    Mam pytanko czy nie dało by się tych 3V uzyskać z zasilacza komputera, a jeżeli tak to w jaki sposób.

Raczej sceptycznie podszedłbym do używania napięcia np. procesora 3,3V, jednak poważnie zastanowił się nad napięciem 5V. Tak jak wspomniał poprzednik należy zastosować wtedy do każdej pary diod rezystor. Rezystor włączamy pomiędzy plus zasilania 5V a parą diod LED (tam gdzie się łączą anody). Sposób obliczenia został podany, należy po prostu zmierzyć doświadczalnie ile dwie diody LED o określonych wymiarach pobierają prądu przy 1,8V, po czym obliczyć rezystancję rezystora - będzie to niewielka wartość do 300 om.

Tutaj jest podstawowy układ:
    Winamp Discolitez wizualizacja LED

Oczywiście w powyższym układzie muszą to być małe diody LED, tak jak napisane, żadne super jasne o dużym poborze prądu.

• #6 05 Lis 2003 06:09
    hki
    Poziom 20  

ten discoliez to bardzo przydatna rzecz bo wysyla na port sygnal beatu. jezeli ktos umie programowac mikrokontrolery albo ma 2 kompy (moze sobie napisac prosty program w basicu) i zamiast ograniczania sie do migania kilku diod do rytmu mozna utworzyc bardziej skomplikowane sekwencje. z tego co pamietam w qbasicu jest funkcja leased ktora monitoruje okreslona nozke portu ale nie jestem pewien.

• #7 05 Lis 2003 15:15
    gretzky
    Poziom 21  

a co byście powiedzieli na zastosowanie optotriaków zamiast tych diod D1-D7. Wtedy będzie można zastosować triaki (BT136) zamiast tandetnych diod LED i można użyć żarówek o mocy np. 60W.
    Tylko żeby to wszystko jak najtaniuej wyszło to trzeba pokombinować.
    Optotriaki np. MOC3043 kosztuje ok 3zł, ale optotriak CNY17 kosztuje ok 1,70zł
    Czy wie ktoś jak to zrobić. Ja nie mam żadnych not katalogowych więc nie wiem jakich rezystorów zastosować do układu CNY17.

• #8 05 Lis 2003 16:07
    olo
    Poziom 18  

A czy optotriaki cny17 nie beda za wolne do takiego zastosowania?

• #9 05 Lis 2003 16:32
    lechoo
    Poziom 39  

olo napisał:
    A czy optotriaki cny17 nie beda za wolne do takiego zastosowania?

CNY17 to nie optotriak lecz transoptor z tranzystorem na wyjściu! Można użyć go do separacji, ale skomplikuje to niepotrzebnie cały układ. Najprostsze rozwiązanie (i chyba najtańsze) to MOC3041..43 + triak. Dodatkową zaletą takiego układu jest eliminacja zakłóceń dzięki załączaniu triaka przy przejściu napięcia sieci przez zero.

• #10 05 Lis 2003 17:00
    gulson
    Administrator Systemowy

Jeśli chodzi o automatyczne załączanie urządzeń pod 230V to tylko optotriaki, które mają wbudowany detektor przejścia przez zero. Dlatego załączanie urządzeń nawet bardzo dużej mocy 2200W nie powoduje żadnych zakłóceń. A zakłócenia są bardzo ważne, bo zapewne do tego samego gniazdka będzie podłączony.... komputer sterujący pracą urządzeń.

• #11 06 Lis 2003 15:14
    KJ
    Poziom 31  

Ja mam sterownik który może współpracować z discolitezem ale potrafi pracować także jako autonomiczne urządzenie bez współpacy z PC posiada na razie 8 kanałów na triakach i optotriakach. Konstrukcje pomyślałem jednak w taki sposób, aby można było łatwo rozbudować sprzęt o kolejne wyjścia i wejścia. Całość zbudowałem na AT89S53, w niedalekiej przyszłości powinien pojawić się na elektrodzie projekt tylko muszę go ukończyć. Moje urządzenie steruje żarówkami po 40W każda ale z praktyki wiem ze mogę do tego podłączyć rożne inne dziwne rzeczy np. stroboskopy :D 3 Stroboskopy J23 dają bardzo ciekawe efekty w połączeniu z żarówkami i sterowaniem przez kompa.

• #12 07 Lis 2003 21:57
    Usunięty
  • #13 08 Lis 2003 19:32
    cubes
    Poziom 13  

Siema! Ten problem tez juz obmyslalem.... moze warto pomyslec po prostu o przekazniku sterowanym tranzystorem :P

• #14 08 Lis 2003 20:55
    gretzky
    Poziom 21  

zabardzo się będzie iskrzyć.
    Przekaźniki kosztują ok 6zł.
    To tyle co triak i optotriak.
    Przekaźniki nie są najlepszym rozwiązaniem, tyrzeba by było co chile wymieniać lub czyścić styki.

• #15 09 Lis 2003 14:07
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

zbudowalem discoliteza na 8 zarowkach r60 (albo r80 nie pamietam) i wydawalo mi sie to zawaliste ale okazalo sie ze na sali wyglada kijowo bo efekt jest taki ze poprostu zmienia sie kolor oswietlenia sali. zeby to wygladalo konktetnie nalezalo by zamiast zarowek zastosowac reflektory par36 albo par 56 a wtedy efekt przy odpowiednim ustawieniu wszystkiego powalal by z nog. problem tylko w tym czy podczas wylaczenia trafa w reflektorze par napiecie ktore by sie tam wygenerowalo nie spaliloby triaka.

• #16 16 Lis 2003 19:04
    Pimej
    Poziom 11  

Wiotam. Czy ktoś ma schemat płytki montarzowej tego sterownika? najlepiej gdyby obsługiwał żarówki powyzej 40 W

Moderowany przez androot:

Uważaj na błędy!

• #17 03 Gru 2003 22:03
    rafal.w
    Poziom 12  

Witam wszystkich!
    Mam pytanie odnośnie podstawowego układu. Czy mogę zastosować w nim żółte kwadratowe diody LED 5x5mm? Czy nie będą one pobierały za dużo prądu? Takie samo pytanie mam odnośnie czerwonych okrągłych diod LED 5mm. I czy masę muszę połączyć ze wszystkimi pinami we wtyczce (18,19,20,21,22,23,24,25), czy tylko z jednym? Proszę o odpowiedź.

• #18 10 Gru 2003 12:22
    gulson
    Administrator Systemowy

Można zastosować dowolne diody LED, jednak jeżeli będą mniejsze od zastosowanych w układzie (1cm) to trzeba pamiętać o podłączeniu dodatkowego niewielkiej wartości rezystora między plus zasilania a poszczególnymi diodami. Albo połączyć dwie diody zamiast równolegle to szeregowo - tylko powinnny być tego samego koloru i tej samej serii.

Masę powinno się podłączyć ze wszystkimi pinami to sprawdzone praktycznie, nie próbowano wykorzystać tylko jednego pinu, chociaż być może będzie działać...

• #19 11 Gru 2003 20:04
    arkuz
    Poziom 13  

Cze.
    U mnie działa, zastosowałem 1 diode pomarańczową, 5 niebieskich i 2 białe, napięcie wziąłem z 5V przez 3 diody prostownicze. Działa dobrze, wykonałem także płytke w programie Eagle (to moja pierwsza płytka tak wykonana)jak ktoś powie jak, to ją wrzuce na elektrode.
    Jest tylko jeden problem, jak wyłącze winampa to dalej pali się kilka diód, jak to wyeliminować, troche to wk....wia!!!
    Pozdrawiam.
    A mase podłączyłem pod jeden pin.

• #21 20 Sty 2004 19:19
    marcin19
    Poziom 11  

Zbudowałem sobie discoliteza wedłóg najprostrzego schematu (tak na próbę) tzn 8 diod podłączyłem i ... wszystkie diody świecą
    próbowałem zmieniać w tym programiku port (nadal niewiem który wybrać) i nic
    co mam zrobić?
    proszę o szybką odpowiedź

dzięki

• #22 21 Sty 2004 08:42
    rafal.w
    Poziom 12  

Możecie mi napisać, czy jest Discolitez pod Linuxa? tzn. pod XMMS?

• #23 21 Sty 2004 13:53
    marcin19
    Poziom 11  

Czy jest disco... pod winampa 3?
    dzięki

• #24 01 Lut 2004 01:57
    WoYYtaZ
    Poziom 12  

Siemka!
    Ma ktos moze schemat montazowy tego ukladu, ale zeby dziala z zarowkami? Bo ten na stronie discolitez nie zabardzo czaje :)

• #25 02 Mar 2004 00:54
    desper
    Poziom 10  

Mam pytanie:
    Czy da się zastosować poprzez plug-in "DiscoLitez" wizualizację
    dla plików *.MID taką samą jak dla *.MP3 ??????????
    Generalnie idzie o to,że uruchamiam w WinAmpie plik *.MID i ....
    sygnał MIDI idzie na Gameport karty muzycznej(MPU-401)
    celem wysterowania modułu brzmieniowego a w tym samym czasie dodatkowy sygnał na port LPT sterując światłami.
    Czy są może jakieś inne pluginy albo kombinacje pluginów?
    Jeżeli ktoś coś wymyśli to proszę o podpowiedź.
    Nie mogę również dokapować się czemu ma służyć w
    "Lite Setup"(Data to use) funkcja "Spectrum data (FFT).

• #26 08 Mar 2004 07:41
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

discoiteza sterujesz kazda muzyka co leci z winampa. moze to byc mp3, xm, mid itp - wszystko co gra. zrobilem discoliteza na 8 zarowek i dziala bez problemu. pytajcie o szczegoly jak czegosz nie wiecie. sluze pomoca.

• #27 09 Mar 2004 22:10
    Usunięty
  • #28 10 Mar 2004 17:44
    desper
    Poziom 10  

dla misaiek1984
    To podziel się z innymi i daj choćby jakiś obrazek tego rozwiązania.
    Są przecież również mniej zaawansowani w budowie tego typu urządzeń.

• #29 10 Mar 2004 22:41
    Usunięty
  • #30 14 Mar 2004 13:20
    misiek1984
    Poziom 14  

Jest z tym urzadzeniem tylko jeden problem bardzo silnie grzeja sie traki i nie wiem co z tym zrobic moze ktos zna wyprowadzenia triaka BT136 lub BTA 12 lub 16 Wielkie dzieki za informacje

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo