Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z subwooferem Alphard LW 800

Desmowiecki 03 Sie 2007 12:45 8994 54
  • #31 03 Sie 2007 12:45
    M@rek
    Poziom 17  

Bateria do zasilania filtru aktywnego. Jak sama nazwa wskazuje filtr aktywny wymaga zasilania (bo jest aktywny!!). Budowa zasilacza stabilizowanego symetrycznego to nie jest tak prosta sprawa dla kogoś kto nie bawił sie z elektronika. A 2 baterie załatwiają sprawę (do tego nie ma żadnych szumów od strony zasilania :) ) Narysowałem na szybko o co mi chodzi z bateriami i jak je połączyć zeby uzyskać zasilanie symetryczne (żeby nie było problemów o co mi chodzi :) )

Filtr atywny możesz zlutować samodzielnie, a jeśli nie czujesz sie na silach to proponuje coś takiego: http://www.cartonaudio.com/_moduly.html moduł SUB2 (sub4 nie opłaca się brać pod ten głośnik)
    lub cos takiego http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al18z&sid=49e54279 (o ile dobrze pamiętam można poprosić żeby przysłali gotowy zlutowany kit)

Filtru pasywnego NIE można przerobić na aktywny!!!!

Ten drugi link co podał krzyzak94 odnosi sie do filtru subsonicznego, który wycina infradzwięki. Czyli w uproszczeniu bas którego nie jest w stanie przetworzyć głośnik. subsonic to jest filtr GÓRNOPRZEPUSTOWY!! Do LW800 nie ma sensu go dawać, bo subsonici wprowadzają dodatkowo znaczne opóźnienie do sygnału (głośnik będzie jeszcze bardziej mułowacie grał)

• #32 03 Sie 2007 20:16
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Czy te baterie co pewien czas trzeba wymieniać?

• #33 03 Sie 2007 21:55
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 03 Sie 2007 23:30
    M@rek
    Poziom 17  

Trzeba i to jest ogromna wada. Także albo zakup akumulatorków 9V i co pewien czas je ładować, albo kupić baterie 9V i zanim sie wyczerpią poczytać odrobinę o elektronice i zbudować / kupić zasilacz symetryczny np taki: http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al05z&sid=3af9e21e (oczywiście do tego jeszcze transformatorek) :)

• #35 04 Sie 2007 00:08
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Jak narazie zamontuje filtr pasywny.. A za jakieś 2 tygodnie zamówię i zamontuję filtr aktywny.. Przy tym dokonam analizy tych dwóch filtrów.. :)

• #36 06 Sie 2007 20:11
    tomasz_s
    Poziom 11  

Od siebie dodam że rzeczywiście ten LW 800 nie nadaje się do zamkniętej, dobroć jest za niska i będzie grał jak głośnik niskotonowy w trójdrożnej a nie jak subwoofer, wiem bo mam suba na nm właśnie.

• #37 06 Sie 2007 21:46
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Wydaje mi się że dużo zależy od wymiarów skrzyni a na pewno wymiary są inne..

• #38 07 Sie 2007 21:56
    M@rek
    Poziom 17  

Wymiary są ważne (a w zasadzie pojemność) i częstotliwość strojenia tunelu bass-refleks. Jeżeli to ma grać jako subwoofer z jako takim basem to zamknięta się nie nada. Nie są to jedynie teoretyczne rozważania, ale mówię z doświadczenia. Ściągnij sobie jakiś program symulacyjny (choćby WinISD) i zobacz jak LW800 spisuje się w bass-refleks a jak w zamkniętej.

• #39 07 Sie 2007 23:30
    kasiewicz1
    Poziom 10  

Witam.
    I ja też się wtrące-posiadam coś w rodzaju suba.Mam w nim 2 Alphardy lw800 buda 60L,strojenie 41Hz i filtr z elektrody do 200Hz zrobiony bez żadnej płytki druk. Na wszystko wydałem jakieś 140-160zł i gra rewelacja jak za takie pieniądze.
    Ps:mulić to fakt muli ale w kinie dom.to chyba pożądany efekt(no i te 60L ;))

Dodano po 1 [minuty]:

Te głośniki grały również w wersji closed ale efekt jak dla mnie troche kiepski choć bardziej dynamiczny.

• #40 08 Sie 2007 13:27
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Zamontowałem już ten filtr.. No gra lepiej ale jeszcze musze go wygłuszyć..

Jeśli chodzi o B-R to nawet jeśli bym chciał to za bardzo nie wiem nawet w którym miejscu jaka długość i średnica..

Może ktoś pomoże ustalić to wszystko?

• #41 08 Sie 2007 14:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 08 Sie 2007 20:52
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Obawiam się że i tak teraz to już jest za puźno, ponieważ B-R chyba tylko z przedu się robi a ja sprzedu miejsca na tekie coś nie mam.. :/

• #43 08 Sie 2007 21:13
    Alton88
    Poziom 21  

Bass-reflex możesz zrobić z tyłu ....właściwie gdziekolwiek ważne żeby był dobrze zestrojony .
    Podaj parametry LW....Qts....Qms...Qes... i reszta ważniejszych

• #45 08 Sie 2007 23:40
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Alton88
    Qts: 0,440
    Qms: 3,330
    Qes: 0,510
    Fs: 38,00 Hz
    SPL: 90 dB
    Pe: 120 W

Takie coś wyczytałem z programu WinISD

Podać jeszcze wymiary skrzyni?

M(małpa)rek

Czy na pewno to jest ten B-R?

Czy wymiary skrzyni nic tu nie znaczą?

• #46 09 Sie 2007 00:16
    M@rek
    Poziom 17  

znaczą. symulowałem na szybko dla pojemności 26l i ten tunel ma odpowiednie wymiary pod Twojego suba.
    Przy czym parametry z alpharda można traktować z przymrużeniem oka. Mają znaczny rozrzut produkcyjny, do tego w miarę eksploatacji niektóre egzemplarze strasznie zmieniają parametry (nie mówię tu o wygrzewaniu).

Jakiej głębokości masz skrzynie?? można spróbować dać tunel o większej średnicy (około 8cm było by fajnie, profilowany), jednak wiąże się to z automatycznym zwiększeniem jego długości. A koniec tunelu musi być oddalony od sąsiedniej ścianki o conajmniej średnicę tunelu.
    Poszukaj na allegro jakiś tuneli o większej średnicy, może znajdziesz jakiś o odpowiedniej długości. WinISD dla danej częstotliwości strojenia automatycznie liczy długość tunelu po podaniu średnicy.
    Przy czym tak jak pisałem strojenie 40 - 45Hz. Niżej nie ma sensu, mimo że symulacje wychodzą ładne, ale głośnik już sobie wtedy nie radzi.

Wymieniałeś kondensatory w swoim wzmacniaczu, czy pracujesz na starych??

• #47 09 Sie 2007 12:58
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Głębokość po odliczeniu grubości przedniej i tylniej ściany wynosi 40,5 cm..

Ogólnie pojawił się problem ze wzmacniaczem.. Kablek który idzie od komputera (karty dzwiękowej) podłączam pod wzmacniacz poprzez "czincze" i tu mam problem, aby któraś z kolumn zagrała musze "czarować" tymi "czinczami" lekko je wysuwając i próbować aż w końcu załapie.. Co się stało?

Kondensatorów nie wymieniałem..

• #48 09 Sie 2007 14:21
    M@rek
    Poziom 17  

O, to możesz zastosować 2 takie tunele http://www.allegro.pl/item223194689_rura_bass_reflex_br_19_tunel_wylot.html

Przy czym musisz je połączyć w jeden dłuższy. Najprościej to jeden wsadzasz normalnie do obudowy od zewnątrz i uszczelniasz żeby nie było żadnej szczeliny między tunelem a dziura w obudowie. Drugi tunel wsadzasz do środka suba dziurą na głośnik i łączysz tą cieńszą stroną z osadzonym już tunelem taśmą samoprzylepną szeroką. Połączenie musi być solidne i szczelne, także nie żałuj taśmy. Jak wsadzisz potem rękę do środka tak utworzonego długiego tunelu, to nie powinieneś czuć mocnych nierówności na łączeniu tunelów (każda nierówność powoduje turbulencje powietrza, które bardzo mocno wkurzają przy głośnym słuchaniu)
    Dziurę pod tunel zrób na tylnej ściance tak żeby od bacznych ścianek tunel był oddalony o co najmniej swoją średnicę. Może będziesz musiał przesunąć terminal. Przy czym daj najlepiej taki: http://www.allegro.pl/item223194733_terminal_glosnikowy_gniazdo_glosnikowe_t25.html
    kupisz go u tego samego kolesia co tunel. Te zaciskane co masz teraz szybko się rozlatują ;/

Uszczelnienie tunelu bass-refleks i terminalu można zrobić zalewając od środka szczeliny gęstym wikolem (rzadki może wypłynąć po drugiej stronie), zaś sam głośnik osadz na uszczelce do okien.

Co do wzmacniacza, to najprawdopodobniej masz zimne luty na złączu chinch w wzmacniaczu, albo połamały ci się kabelki. sprawdz na innym kablu, jak problem będzie nadal występował to popraw luty koło chinch we wzmacniaczu.

Jak chcesz uzyskać trochę lepszy dżwięk, to wymień kondensatory w tej unitrze. Oryginalne szybko wysychały, a przez to dźwięk szybko się degradował. Te w torze sygnałowym wymień na niskoimpedancyjne, zaś te główne możesz dać o większej pojemności. Zapewne masz teraz taki wielki podwójny kondensator 2x4700uF, wymień go na dwa kondensatory po 10.000uF (pewnie będziesz musiał przylutować je na grubym drucie, bo rozstaw nowych kondensatorów jest inny niż tego wielkiego starego.)

• #50 09 Sie 2007 21:03
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Jutro rozkręce wzmacniacz i sprawdze te luty..
    A co do tunelów B-R to raczej nie będę się bawił w łączenie dwóch w jeden..
    Więc w sprawie B-R posłucham Altona88,
    ale widze że na allegro nie ma tuneli o tych wymiarach co podał Alton88, więc gdzie taki znaleść?

P.S. Alton88 - Średnica którą podałeś to średnica wewnętrzna czy montażowa?

• #52 09 Sie 2007 23:05
    Desmowiecki
    Poziom 9  

Który doradzisz? Wydaje mi się że ten drugi będzie lepszy..
    Czyli jak skruce ten drugi o 2cm wyjdzie mi 40Hz?

• #53 10 Sie 2007 21:33
    Alton88
    Poziom 21  

Ja bym wybrał ten drugi i skrócił o 2cm
    Tak żeby uzyskać 40 Hz

• #54 12 Sie 2007 20:51
    jaro_21
    Poziom 21  

Nie ważne jakie filtry tam wsadzisz bo i tak wielkiej różnicy w dźwięku nie będzie. Szkoda kasy przy tym głośniku i wzmacniaczu.

• #55 12 Sie 2007 22:53
    Desmowiecki
    Poziom 9  

To że masz sprzęt za pare tysięcy nie znaczy że jesteś jakiś super extra.. Żal takich komentarzy człowieku.. Na dodatek nie na temat..