Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP color LJ5550 - problemy z wydrukiem cieniowania

30 Lip 2007 21:30 1539 10
  • Poziom 14  
    Czy ktos spotkal sie z problemem niewłaściwego odwzorowania na wydruku plynnego przejscia koloru od 0 do 100 % nasycenia?
    Dolaczam skany jej wydruku. Jest ich kilka i powstaly przy manipulowaniu (patrz->konfig) wartosciami Gęstości koloru; Rozjaśnienia i Cienie. Widać, że ma to wpływ ma poprawne odwzorowanie cieni, czasami jest "znośnie"
    Drukarka czasami potrafi zatem wydrukowac prawidlowo.
    Byla sprawdzona na 3 roznych komputerach: 2 - Win XP z różnymi sterownikami i 1 - Mac z tym samym objawem, czyli raczej wyeliminowano wpływ błędu sterownika.
    Przeszla konserwację, kalibrację (automatyczną, wewnetrzną wywoływana z panelu) i bez efektu. Przywrócenie ustawien fabrycznych także nie pomogło.
    Objaw pojawił sie podobno nagle, jak twierdzi użytkownik.
    Drukarka ma ok 330tys str, jest dość intensywnie eksploatowana.
    Wymieniono ostatnio zespół przenoszenia obrazu i 2 tonery Y i M.
    Prosze o pomoc, gdyż skończyły mi sie pomysły na rozwiązanie problemu.
    Załączniki:
  • Poziom 27  
    Witam
    CZy drukarka pracuje na orginalnych materiałach ?

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Oczywiscie, ze oryginały. Ostatnio probujac wyeliminowac problem dostala nowy zespol przenoszenia obrazu i dodatkowo 2 tonery Y i M, ktore sie konczyly (mialy 1 % i 7 %) . Oczywiscie bez efektu, problem pozostal.

• Poziom 31  
    To juz poważna maszyna, zadzwonił bym do HP do Warszawy.
  • Poziom 14  
    Dzwonilem dzis (support HP) i poradzili, bym sprobowal zmienic sterownik (na uniwersal Printer driver) i pozonglowal parametrami Gęstości koloru w Setupie. Nie mam na razie dostepu do drukarki (pracuje u klienta, moze za pare dni dorwe sie do niej by to sprawdzic), wiec nie wiem, czy rady beda skuteczne. A wymaga to troche czasu, bo parametrow jest kilka, nie moge jej blokowac na kilka godzin.
  • Poziom 16  
    jak dla mnie przejscia tonalne na stronie konfiguracji sa ok

i raczej tym bym sie sugerowal
    zreszta lasaey nie zabardzo sobie z tym radza i na wydrukach tez powstaje banding

z tego co pamietam z tej drukarki mozna wywolac wydruk testowy z pokryciem wszystkimi kolorami oraz przejsciami tonalnymi

jezeli to wyjdzie ok to ze wydruk z kompa roznie sie od teg oco jest na monitorze to raczej norma
  • Poziom 14  
    No cóż, wydruki wewnętrzne (strona konfiguracji oraz strony testowe kolorów) wyglądały w porządku. Nie było na nich nic nienormalnego. Drukarka jest podłączona przez JetDirect i na niej drukują PC-ty oraz Mac-ki. Z obu tych komputerów wydruki były identycznie nieprawidłowe. Najbardziej to widać na bardzo małym nasyceniu koloru (kilka procent koloru). W serwisie także została zainstalowana (Centronics) i efekty były podobne. Wszelkie wydruki, na których były ciągłe przejścia kolorów od 100% do 0% miały wady. Mam jeszcze kilka wydruków, moge dołączyć, ale chyba wszystko wyjaśniają te doklejone na początku. I nie chodzi tu o lekkie odstępstwa odcieni, lecz nieprawidłowe przejścia półtonów- nie są "gładkie ", lecz "skokowe". Na tych skanach: nr 1002 i 1005 są najlepsze przejścia, choć nieidealne, ale odwzorowanie kolorów jest nieprawidłowe- powinno być coś podobne jak na 1001 (napisy brązowe, nie bordowo-pomarańczowy).
  • Poziom 16  
    no to tu bedzie problem bo nawet serwis hp nic Ci nie pomoze jezeli wszystkie strone testowe z drukarki ida ok

probowales wgrac jakies profile koloru do sterownika
    przetestowal na sterowniki od 5500
  • Poziom 14  
    Dzis dostalem drukarke w swoje łapy. Pracuje u mnie w serwisie, na sterownikach (PCL6 i PS) od HP. I co? ... Chodzi jak należy! Dlaczego???
    Zauwazylem jednak, ze plik z obrazkiem, ktory tak wytrwale testowalismy u klienta oraz u nas, na wydruku u nas wyglada nieco inaczej, niz wydrukowany u klienta. Nie znam oprogramowania, z ktorego to idzie u klienta, u nas z IrfanView (jpg). Kolory u nas sa bardziej nasycone. Niby profil koloru jest w obu miejscach taki sam (sRGB- jesli sie nie myle), ale cos jest jednak inaczej. Spróbowalem zmniejszyć nasycenie kolorow obrazka - zmniejszylem Saturation o 30 (z 255) i... na wydruku powstaly prawie identyczne przebarwienia z jakimi sa wlasnie problemy (patrz skany). Dlaczego- nie wiem. Sprawdzilem jeszcze odwzorowanie szarosci (od 100% do 0%) na wydruku kolorowym i okazalo się, ze przy defaultowych ustawieniach drukarki Gęstosci Koloru ( wszystko 0) "szary" mocno odbiega od szarego. Poprzestawialem nieco i jest lepiej; wlasciwie calkiem przyzwoicie z tym szarym. Przy wydruku tego "testowego" obrazka wlasciwie nie widac różnicy po tej "kalibracji".
    Co bedzie u klienta, nie wiem, śmiem przypuszczac, ze źle- jak dotychczas. Ale wydaje mi się, ze to jednak nie wina drukarki, lecz ustawien sterowników i programów graficznych uzytkownika. Moze plik z obrazkiem, ktory testowalismy u nas jest inny? Dostalismy go od uzytkownika z zapewnieniem, ze to ten...
    Jeszcze planuje upgrade biosu drukarki. Ale to jutro, dzis i tak za dlugo to trwalo;)
  • Poziom 16  
    tak jak pisalem poprzednio trzeba sie sugerowac tylko i wylacznie wydrukami z drukarki jezeli sa ok to jej nie tykac

najczesciej sa to problemy z plikami oprogramowanie i przesylaniem danych
  • Poziom 14  
    Pracuje u klienta. W sumie problem nie w pełni został usunięty, ale raczej to wina ustawień od strony komputerów. Nie mogę tam grzebać, to nie moja działka. Drukarkę skalibrowałem najlepiej jak umiałem i moja rola się skończyła. Przypuszczam, że jakiś profil kolorów drivera lub programów graficznych "nie pasuje" drukarce i stąd te dziwne wydruki. Potwierdzają to testy w serwisie- są w porządku. Sprawdzalem na kilkunastu (z chyba 200-300 dostępnych) profilach i zawsze było OK. Reszta w rękach informatyków tamtej firmy ;).
    Opinia << djtomi2 >> potwierdza się, nie naprawiać, czego się nie zepsuło...
    W sumie jestem rozczarowany jakością odwzorowania kolorów w laserówkach (w ogóle, nie tylko w tej), atramentówki robią lo lepiej.

PS Wcześniej [mój post z 1.VIII] napisalem: " w serwisie () wszelkie wydruki, na których były ciągłe przejścia kolorów od 100% do 0% miały wady", ale to niezupełnie prawda, bo tylko niektóre, na których kombinowalem z Saturacją Kolorów. Zauwazylem to duzo pozniej. Przy ustawieniach Default było OK.