Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Luna 385A nie grzeje przy ustawieniu na 60 stopni

GrandMasterT 30 Lip 2007 22:20 2822 22
  • #1 30 Lip 2007 22:20
    GrandMasterT
    Poziom 23  

No właśnie, jak w temacie. Nagle ni z gruchy ni z pietruchy pojawił się problem - pralka przestała grzać wodę na wszystkich ustawieniach. Rozebrałem dziś ten złom, na dzieńdobry znalazłem dwa uszkodzenia - stycznik (oryginalnie go nie było, został wstawiony do obwodu zasilania grzałek po pierwszej awarii, gdy wypaliły się styki w którymś z przełączników) miał nieźle wypalone styki, tymczasowo go zregenerowałem i jak na razie działa. Drugi problem leżał w przełączniku temperatur - styki zaśniedziały i okazało się, że nie kontaktowały. Przeczyściłem go i teraz sam przełącznik działa jak należy. Pralka podgrzewa wodę na ustawieniach 30, 40 i 95 stopni, ale na 60 nie. Nie mam pomysłu, co jeszcze może być nie tak. Myślałem, żeby rozebrać regulator temperatury - ma postać takiej podłużnej metalowej puszki, podłączony jest do termistora (termistor ma ~12,5kOhma w temperaturze mniej więcej pokojowej). Widać, że były na nim kiedyś jakieś oznaczenia, ale obudowa troche podrdzewiała i część farby zeszła razem z napisami.
    Może ktoś podpowie, co jeszcze można byłoby przejrzeć ? Czy schemat takiego regulatora (zakładając, że ktoś zgadnie co to w ogóle jest, bo znajomy, który kiedyś trochę dłubał w takich pralkach mówił, że montowali różne) jest gdzieś osiągalny ?

0 22
  • #3 31 Lip 2007 13:24
    GrandMasterT
    Poziom 23  

No tak. Pod zardzewiałym, blaszanym uchwytem rzeczywiście siedział RTEP-2.
    Rozebrałem, nie bardzo było się do czego przyczepić - przekaźnik miał trochę wypalone styki (pewnie pamiątka po okresie przed zamontowaniem stycznika do sterowania grzałkami), poza tym montaż trochę niechlujny, posprawdzałem z grubsza rezystory i potencjometry, przelutowałem płytkę. Podłączyłem sam regulator do sieci, zamiast termistora podłączyłem potencjometr 22k. Podczas kręcenia potencjometrem pstryka przekaźnikiem, w położeniach zależnych od tego, które z 4 wyprowadzeń na przełącznik pozwieram, więc sam regulator chyba jest ok. Zaraz idę go wmontować i zobaczę czy coś się zmieniło.

Edit: zauważyłem jeden błąd w opisie schematu i niezgodność wartości jednego z potencjometrów montażowych. W opisie, w tabelce napisali, że przy ustawieniu 30 stopni zwarte są styki 1-3 i 1-4. Jest to nieprawda, zwarte są tylko styki 1-4, widać to nawet w prawej części tabeli (styki rozwarte: 1-3, 2-4, 2-5).
    Ponadto, na schemacie podana jest wartość potencjometru R3: 47k, podczas gdy w samym regulatorze nie ma w ogóle takiego potencjometru, są 2x 100k, 220k i 470k, ale to akurat kosmetyka...

Edit2: jednak gdzieś musiał być zimny lut. Podejrzewam, że na potencjometrze od regulacji 60 stopni... Poskładałem wszystko do kupy i działa.

0
  • #4 03 Sie 2007 12:52
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Witam ponownie.
    Okazało się, że została jeszcze jedna, co prawda nie jest to nic szczególnie poważnego, ale wolałbym to jakoś wyeliminować. Problem wygląda następująco: kiedy pralka nagrzeje już wodę do odpowiedniej temperatury i grzałki się wyłączą, ale dalej pierze na części programu gdzie przewidywane jest podgrzewanie wody, okazjonalnie przy włączaniu/wyłączaniu silnika obracającego bębnem, pralka czasami włącza grzałki na kilka sekund. Możliwe, że to skoki napięcia/zakłócenia z silnika wpływają tak na regulator temperatury ? Zasilacz regulatora jest niestabilizowany, z jednym tylko kondensatorem filtrującym 220µ - myślałem, żeby to jeszcze raz rozebrać i wymienić kondensator na większy, zwłaszcza, że przez 17 lat ten stary mógł trochę podeschnąć. Są jakieś szanse, że to chociaż w jakimś stopniu zredukuje problem ?

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

Pralka Luna 385A nie grzeje przy ustawieniu na 60 stopni

0
  • #5 03 Sie 2007 14:16
    PBK
    Specjalista AGD

e ja bym zainwestował w zwykły mechaniczny termostat z płynna regulacją grzania i po herbacie
    koszt niewielki i pewnosc 100% ze nie przegrzeje prania a co za tym idzie ubrania się nie pofilcują
    koszt około 20paru zeta

0
  • #6 03 Sie 2007 14:31
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Ten elektroniczny nie jest taki zły - nigdy nie mieliśmy problemów z przegrzewaniem prania. Jedyne co trochę przeszkadza, to właśnie ten 'niestabilny' stan, kiedy woda ma temperaturę na pograniczu włączania się grzałek.

0
  • #7 03 Sie 2007 14:43
    PBK
    Specjalista AGD

sprawdź dokładnie wszystkie połaczenia elektryczne na termostacie
    wymień uszczelkę miedzy czujnikiem ntc a zbiornikiem ona zawsze się rozpuszcza a przyczyną tego jest materiał z jakiego wykonana jest obudowa ntc
    możesz wymienić ten kondensatorek i poczysc dokładnie zestyki przekaźnika
    sprawdź czy grzałka nie ma przebicia
    one lubią siadac

Dodano po 4 [minuty]:

sprawdź jeszcze c2

0
  • #8 04 Sie 2007 20:21
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Przekopałem dziś znów całą pralkę, między dwoma praniami, żeby mieć możliwość łatwego porównania.
    Przełącznik temperatury jest ok, styki pewnie trzymają, przekaźnik w regulatorze dobry. Grzałkę wyjmowałem przy poprzednim dłubaniu, póki co elektrycznie sprawna, ale trochę kamień już ją bierze, jeszcze parę miesięcy i pewnie będzie do wymiany.
    Regulator przelutowałem ponownie, nie ma mowy, żeby zostały jakieś zimne luty. Kondensator wymieniłem (po 17 latach z 220µ zostało ~90 według mojego miernika), zapodałem 1000µ.
    Na wypadek gdyby ktoś tu trafił z podobnymi objawami i próbował z wymianą kondensatora: oryginalny jest na 40V i pewnie trzeba zastępować jakimś o podobnym napięciu, bo na zasilaczu regulatora napięcie sięga około 28V. Zanim to otworzyłem, myślałem, że wystarczy 25V i w pośpiechu przetrząsałem chałupę, żeby znaleźć odpowiedni.

Kondensator C2 jest ok, na schemacie napisali 13n, wlutowany był 33 i różnica pojemności w stosunku do nominalnej na poziomie tolerancji miernika.

Po zmianach trochę się polepszyło, pstrykanie występuje rzadziej, ale dalej jest. Jedyne, czego jeszcze nie sprawdzałem, to izolacja termistora. Jakoś dziwnie jest tam upchany, wolałem nie ruszać, bo gdyby zaczęło kapać, nie miałbym jak dziś uszczelnić. Sprawdziłem jedynie oba wyprowadzenia pod kątem upływności do obudowy, wygląda ok.

Zastanawiam się nad innymi możliwymi przyczynami - może to dlatego, że wiązka 5-ciu przewodów od przełącznika temperatury biegnie razem z kablami do silnika i indukują się w nich jakieś napięcia, w momencie włączania/wyłączania silnika ?

0
  • #9 04 Sie 2007 21:48
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Żadne zakłócenia od silnika. Po prostu ten regulator jest za głupi. W tamtych czasach konstruktorzy nie myśleli. Zresztą, wystarczy spojrzeć na ten regulator -wygląda jakby był zbudowany przez jakiegoś początkującego elektronika mającego dwie lewe ręce :lol:

PS
    Ja tam bym wymienił na dylatacyjny i spokój ;)

0
  • #10 04 Sie 2007 23:58
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Układ jest jaki jest, co nie zmienia faktu, że kiedyś wszystko działało dobrze, więc musi być coś co powoduje, że teraz lubi sobie od czasu do czasu 'pstryknąć' stycznikiem przy włączaniu/wyłączaniu się silnika. Nie pamiętam dokładnie kiedy to się zaczęło, za bardzo nie zwracałem na to uwagi, do czasu aż zobaczyłem, jak wyglądają styki w styczniku.

Tak btw, to czy w tej pralce programator powinien zatrzymywać się podczas nagrzewania wody ? Nawet jak grzałki w ogóle nie działały, pralka przechodziła bez problemu przez wszystkie programy, piorąc w wodzie o temperaturze kranówy... Zastanawiam się teraz, czy coś nie zostało namieszane przy zmianach w układzie włączania grzałek, kiedy do obwodu dorzucony został stycznik (ja tego nie robiłem :P).

Zastanawia mnie też jeszcze jedna rzecz: przełącznik temperatur, który przełącza w zasadzie jedynie rezystory w regulatorze temperatury, miał dość mocno popalone styki... Prądy płynące w tym obwodzie to przecież będą maksymalnie dziesiątki miliamper, jakim więc sposobem mogło dojść do znacznego przypalenia wszystkich styków :?:

0
  • #11 05 Sie 2007 08:00
    zayzayer
    Specjalista AGD

To robi hydrostat. Wyregulować go wkręcając skrajną śrubkę, ale z wyczuciem, lub, co jest lepszym rozwiązaniem, włożyć do rurki dławik o średnicy 0,3 mm.

0
  • #12 05 Sie 2007 12:59
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Kurcze tak teraz patrzę i widzę, że chyba trochę źle opisałem problem

Cytat:
    kiedy pralka nagrzeje już wodę do odpowiedniej temperatury i grzałki się wyłączą, ale dalej pierze na części programu gdzie przewidywane jest podgrzewanie wody, okazjonalnie przy włączaniu/wyłączaniu silnika obracającego bębnem, pralka czasami włącza grzałki na kilka sekund.

To wygląda trochę inaczej. Grzałki czasami rzeczywiście włączają się na kilka-kilkanaście sekund (pewnie jak temperatura wody opadnie, to regulator podgrzewa), włączają się zazwyczaj w momencie uruchomienia/zatrzymania silnika. Ale oprócz tego jest jeszcze coś - przy starcie/zatrzymaniu silnika, lub zmianie kierunku obrotów, często po prostu pstryka stycznikiem - tzn włącza na ułamek sekundy i od razu puszcza. Doskonale to słychać, bo stycznik TSM-1 w połączeniu z rezonansem pudła pralki daje dźwięk, jakby ktoś w bęben łupnął :D

0
  • #13 05 Sie 2007 14:02
    krzysiekl
    Poziom 22  

Jest to spowodowane zbyt małą tolerancjom termostatu na temperaturę i dlatego tak się dzieje do póki nie podniesie temperatury wody.Najlepiej zmienić termostat na zwykły i będzie po problemie.

0
  • #14 05 Sie 2007 16:35
    zayzayer
    Specjalista AGD

Jesteś na 100% pewien tego, że na tę chwilę grzałka się załącza, a nie odwrotnie?

0
  • #15 05 Sie 2007 23:05
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Jestem na 100% pewien, podczas testów odpaliłem kilka prań ze zdjętą górną pokrywą i widziałem to po styczniku.

Dziś pojawiła się kolejna usterka - jednak to prawda, że jak coś się zacznie sypać, to na całego :D Parę prań przeszło bezproblemowo, a przy ostatnim, które jako jedyne ustawione było na 95° programator zaczął się zatrzymywać, całe pranie trwało dwa razy dłużej niż powinno...
    Coś mi się wydaje, że wina znów leży gdzieś po stronie tego zakichanego regulatora, w końcu chyba wymienię go na jakiś inny, żeby mieć spokój.

Gdzie w tej pralce znajduje się 'przekaźnik blokujący programator' (cytat z instrukcji) ? Przy pierwszej rozbiórce go szukałem, powinien być niby włączony równolegle do grzałek, ale nic przypominającego przekaźnik nie mogłem znaleźć, a na dodatek kiedy grzałki nie działały, prać dało się bez problemów. Zastanawiam się, czy ktoś go kiedyś przy przeróbce nie wyjął %-)

0
  • #16 05 Sie 2007 23:14
    axxx
    Specjalista AGD

Przekaznik ten znajduje się przy programatorze.
    Przykryty plastykową przykrywka.
    W lunach występuje grzałka podwójna może pralka włączona jest na grzałce o mniejszej mocy.

0
  • #17 05 Sie 2007 23:33
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Kiedyśtam przy pierwszej większej awarii cały obwód zasilania grzałki został przerobiony, od tamtej pory obie części włączane są razem przez stycznik, nie ma możliwości włączania ich oddzielnie.

0
  • #18 06 Sie 2007 00:36
    PBK
    Specjalista AGD

nie mam pojecia po groma ktos dopakował tam stycznik
    to po pierwsze
    po 2 na programatorze nie ma stycznika a jedynie blokada programatora czekająca na zagrzanie do odpowiedniej temperatury
    po 3 wywal elektronike bo prawdopodobnie cała wina lezy po stronie ntc ona moze doprowadzic do przycinania sie programatora w późniejszym etapie do uszkodzenia jego samego
    wstaw zwykły termostat z kapilarą!
    jeśli nie wiesz jak wezwij mechanika najlepiej tego co ci montował ten durny stycznik
    ps. jeny jak tak dalej pujdzie napiszesz rozprawke miedzy plebanem stycznikiem wiernymi kabelkami i
    matką boską grzałką

z szacuneczkiem PBK:)

0
  • #19 06 Sie 2007 10:10
    Alski1
    Poziom 19  

Ale po co stycznik? Od tego był przycisk "eko"! Na 95 może być dłużej, bo woda dłużej się grzeje i w pewnym momencie programator powinien się zatrzymać i poczekać na osiągnięcie odpowiedniej temperatury. W którym miejscu się zatrzymuje?

0
  • #20 06 Sie 2007 13:05
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Stycznik jest wstawiony jak najbardziej słusznie! Mało to było wytopionych wyłączników głównych i programatorów?

0
  • #21 06 Sie 2007 19:13
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Stycznik został założony, bo stopił się kilkukrotnie przełącznik od dodatkowej grzałki (ten o szumnej nazwie przełącznika prania ekonomicznego) i za którymś razem programator + cośtam jeszcze. Od założenia stycznika minęło wiele lat i nie stopiło się nic, więc jest to opłacalna inwestycja.

Pstrykanie stycznikiem to jednak wina jakichś zakłóceń. Wyplątałem wiązkę przewodów idących od regulatora do przełącznika temperatury na przednim panelu, wystarczy puścić je na zewnątrz obudowy pralki i problem znika. Zastanawiam się, co z tym zrobić, ale nie będę zbytnio kombinował, bo ze względu na ogólny stan mechaniki (lata robią swoje) zapadła decyzja o zakupie nowej pralki w najbliższym czasie.

0
  • #22 06 Sie 2007 21:43
    axxx
    Specjalista AGD

Decyzja prawidłowa,ale nowa pralka Ci tyle lat nie posłużuży a praktyka
    w naprawie oj tak :D nauka nie idzie w las.

0
  • #23 06 Sie 2007 22:07
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Ja bym to chętnie dalej remontował, bo zdaję sobie sprawę, że ta pralka po naprawach mogłaby jeszcze przeżyć nową. Zwłaszcza, że teraz nie wygląda tak źle, a większość pozostałych usterek to po prostu zużycie podzespołów.
    Część elektryczna jest już w niezłym stanie, teraz przydałoby się wymienić amortyzatory od zawieszenia bębna, drzwiczki i gumowy fartuch i według mnie pralka powinna być prawie jak nowa (z wyjątkiem rdzy tu i tam na obudowie :D). Jednak starsza uparła się, że nie będzie inwestować kasiwa w niepewny sprzęt i ma zamiar wymienić na coś nowszego.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo