Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja domowa spalony bezpiecznik

31 Lip 2007 00:14 11006 19
  • Poziom 23  
    Witam!
    mam poważny problem z instalacja elektryczna w moim domu
    zacznę od początku: pewnego wieczoru przepalił się bezpiecznik w skrzynce na zewnątrz domu to bezpieczniki które są przed licznikiem przyjechało pogotowie energetyczne i stwierdzili ze przepaliła sie oprawa bezpiecznika zamienili jedną fazę tak żeby tymczasowo działało wszystko w domu(wszystko w moim domu jest zasilane z jednej fazy) dodam że instalacja ma 18 lat. Po czym panowie elektrycy spisali protokół i kazali to naprawić i mają sie pojawić za miesiąc i wszystko zaplombować. I TU MOJE PYTANIE co tam wstawić przecież nie oprawę na topikowe bezpieczniki tam muszę wsadzić jakiś bezpiecznik nadmiarowoprądowy jak sie domyślam zwłoczny ale co z przewodem neutralnym dawniej był w obudowe bezpieczników a co teraz z nim zrobię jeśli kpie potrójny bezpiecznik nie zostawie go chyba obok!!??!!
  • Poziom 33  
    Piszesz takim stylem że aż trudno to zrozumiec.
    Piszesz że:
    Cytat:
    wszystko w moim domu jest zasilane z jednej fazy
    a za chwile :
    Cytat:
    a co teraz z nim zrobię jeśli kpie potrójny bezpiecznik

Co do przewodu zerowego to są przecież dostępne tory zerowe.
  • Admin Elektroenergetyka
    Wezwij elektryka, który rozwiąże problem, tak będzie najrozsądniej i najbezpieczniej dla Ciebie i bliskich. Jeśli oczekujesz rad to napisz takim językiem, ażeby zwykły elektryk zrozumiał o co chodzi.
    Ja z Twojego tekstu zrozumiałem, że masz zasilanie trójfazowe które zostało zmostkowane na na dwie fazy przez ZE, inny elektryk np. Arturo 2005 stwierdził coś innego, Kolego - tyle będzie zdań co elektryków czytających ten tekst.
    Moja rada wezwij fachowca, niech sam zobaczy o co chodzi.
  • Poziom 23  
    oczywiście trójfazowe, i jedno gniazdo trójfazowe w domu, ale cały dom tj. oświetlenie gniazdka jest zasilane z jednej fazy
  • Poziom 14  
    To że masz gniazdka jednofazowe, to nie znaczy, że są zasilane z jednej fazy. A jeżeli tak to błąd w sztuce.
  • Poziom 13  
    Ja też do końca nie rozumiem z tego co kolega napisał, ale wynika z tego jedna sprawa, jeśli przepaliła /zniszczyła się/ oprawa bezpiecznika to znaczy że był za luźno wkręcony bezpiecznik. Mogły być niedokręcone przewody, wydzielało sie ciepło i zniszczyło oprawę. Nie sądzę jednak abyś musiał coś zmieniać w instalacji domowej /założenie że była zrobiona prawidłowo/ a konserwacja do licznika należy do rejonu energetycznego. Ty nie możesz doprowadzić do spalenia obudowy bezpiecznika, wcześniej powinien wyłączyć bezpiecznik.
  • Poziom 34  
    piter_2000 napisał:
    To że masz gniazdka jednofazowe, to nie znaczy, że są zasilane z jednej fazy. A jeżeli tak to błąd w sztuce.

Dlaczego błąd w sztuce, kiedyś tak wykonywano instalację, wszystko na jednym bezpieczniku, a o przewodzie ochronnym to nawet ptaszki wtedy nie śpiewały.
    Elektrycy nie wspomnieli jak masz swoją instalację zrobić, wymienić tylko oprawkę czy zmienić zabezpieczenie na nowy typ.
  • Poziom 17  
    Koledze zrobili na starych zasadach instalacje. jedno gniazdo trujfazowe a caly dom pod jedna faze. Jak najtaniej. Kolega Jantrzu ma racje konserwacja do licznika nalezy do energetyki . Najlepiej jak fachowca wejdzie do Ciebie i to zobaczy, bo przerabiania w instalacji bedzie niemalo . Pow
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Kolega Jantrzu ma racje konserwacja do licznika nalezy do energetyki

Nie byłbym tak do końca tego pewnien. :D Zależy jak sformułowana jest umowa z ZE i gdzie ustalona jest granica stron.
  • Poziom 17  
    No to bylby przypadek jakich malo , gdyby byloby inaczej :)
  • Poziom 13  
    Arturo2005 napisał:
    Cytat:
    Kolega Jantrzu ma racje konserwacja do licznika nalezy do energetyki

Nie byłbym tak do końca tego pewnien. :D Zależy jak sformułowana jest umowa z ZE i gdzie ustalona jest granica stron.

Nie słyszałem o takim przypadku podpisania umów, ale w tym kraju wszystko możliwe:cry: Mimo wszystko nie bardzo wierzę aby poza licznikiem musiał konserwować nie rejon.
  • Poziom 15  
    vcc napisał:
    piter_2000 napisał:

Dlaczego błąd w sztuce, kiedyś tak wykonywano instalację, wszystko na jednym bezpieczniku, a o przewodzie ochronnym to nawet ptaszki wtedy nie śpiewały.
    Elektrycy nie wspomnieli jak masz swoją instalację zrobić, wymienić tylko oprawkę czy zmienić zabezpieczenie na nowy typ.

Jeżeli nie jest to naprawa a już jakby remont instalacji, to tak jakby trzeba go zrobić zgodnie z aktualnymi przepisami. Dla własnego bezpieczeństwa przy okazji możesz gdzieś od razu umieścić wyłącznik różnicowo-prądowy. Są chyba nawet takie wersje połączone od razu z członem nadmiarowoprądowym. No i jeszcze jakieś zabezpieczenie przepięciowe też by nie zaszkodziło.
  • Poziom 23  
    Jest tak jak powiedział kolega vcc, wszystko na jedna tak dawniej robili
    ale to nie ważne, chodzi o to że trzeba to naprawić bo tak zlecili i to nie jest przy liczniku!! zamieszczam zdjęcia. Pokazuje również bezpiecznik jaki chcę zainstalować(tylko jest zły bo on jest bezzwłoczny, wymienię go) i tu pytanie bo dawniej przewód neutralny był schowany do oprawy bezpieczników a teraz co z nim zrobić chyba będę musiał założyć nowa skrzynkę z listwą na neutralny. Zamieszczam jeszcze zdjęcie kawałka mojego domu:) dla tych co sobie nie potrafią wyobrazić tej skrzynki
  • Poziom 34  
    To są bezpieczniki przedlicznikowe, ZE powinien to zrobić a nie szukać jelenia co sam to zrobi.
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Proponuje zastosowac eske selektywna (koszt kolo 100zl)

A co to jest ?
  • Poziom 22  
    Miałem kilka takich przypadków kiedy po zmianie zwykłych bezpieczników na esy Rejon Energetyczny chciał zmiany warunków zasilania i przepisania umowy więc lepiej się skonsultować z R.E
  • Poziom 10  
    Witam
    To co widać na zdjęciach wymaga remontu i to przez fachowca z uprawnieniami . Skrzynka S-4 nie nadaje się na zewnątrz budynku ,tzw. ES powinien być o takim amperażu na jaki Energetyka wyraziła zgodę jest to zapisane w warunkach zasilania budynku,powinien być zwłoczny a więc klasy C lub D. Jeżeli chodzi o wspomnianą wcześniej selektywność to domyślam się że chodziło koledze oto aby zamontować trzy pojedyncze a nie jeden 3-faz.Wyłączniki różnicowo-prądowe montuje się dopiero wewnątrz budynków i dopiero po licznikach są one dodatkową ochroną przeciwporażeniową. Jeżeli faktycznie jest tak jak piszesz z rozdziałem poboru prądu tylko z jednej fazy to na pewno jest to jedna z przyczyn wystąpienia awarii i warto przedyskutować ten problem z elektrykiem . Rozdział zasiliań na poszczególne fazy wcale nie musi być taki trudny.Dawnie bywał trudności z osprzętem, przewodami albo ktoś nie doceniał tych rozwiązań.
  • Poziom 23  
    topikowe były oczywiście takie jak s czyli 25A widze ze najlepiej było by kupić oprawę na topikowe i po sprawie ciekawe tylko czy takie kupie jeszcz
  • Admin Elektroenergetyka
    poeta5 napisał:
    topikowe były oczywiście takie jak s czyli 25A widze ze najlepiej było by kupić oprawę na topikowe i po sprawie ciekawe tylko czy takie kupie jeszcz

A dlaczego masz nie kupić? Pierwsza lepsza hurtownia i masz do wyboru do koloru.