Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woltomierz i amperomierz LCD

Cinek_as 31 Jul 2007 00:39 16316 62
Altium Designer Computer Controls
    Cinek_as
    Level 21  
    witam, zainteresował mnie ten zasilacz:
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    ale co to za zasilacz bez możliwości "podglądania" jego parametrów! i na tej samej stronie znalazłem oto ten woltomierz i amperomierz:
    http://www.electronics-lab.com/projects/test/022/index.html
    i teraz mam małe pytanka, czy mogę użyć byle jakiego wyświetlacza np. takiego z allegro? 2x16? I czy muszę coś programowac, wrzucać "coś" do do jakiś układów itp.? czy od razu po złożeniu będzie działac. No i takie głupie pytanie czy wyjście tego układu podłączam pod +/- do wyj. zasilacza? Głównie chodzi mi o amperomierz... bo go nie włącza się równolegle tylko w szereg...
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Wyświetlacz można kupić gdzie się chce, 1x 16 lub 2x 16

Zaprogramować trzeba ATmege8 wsadem - programatorem STK200/300 ISP https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429963.html
    za pomocą programu PonyProg 2000 http://www.lancos.com/prog.html

Pomiar dla amperomierza jest na szynie ujemnej zasilacza (widać to na sch. blokowym) rezystor R7 zasilacza.

Woltomierz jest opisany na forum (autor)
    Cinek_as
    Level 21  
    czyli bez odpowiedniej wiedzy o programowaniu mogę zapomniec o budowie tego woltomierza? chyba że bym znalazł kogoś na forum kto by zaprogramował mi taki układ za jakąs opłata :>
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Aby oprogramować nie potrzeba żadnej wiedzy.

Dokładne opisy jak się programuje są w linkach do programatora STK200/300 ISP oraz w innych projektach w dziale DIY, gdzie wykorzystano Atmege8 lub innego AVRa.
    Cinek_as
    Level 21  
    w Ep znalazłem programator avr na usb czy go też mogę użyć? czy lepiej zrobić programator do którego linka podałes?
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    STK200/300 ISP podłączany pod LPT jest wystarczający, chyba że nie mamy LPT w PC
    Cinek_as
    Level 21  
    mam LPT a można kupić może gdzies gotowy taki programator? jeszcze zapoznam się z tematami podanymi przez ciebie :)

Dodano po 19 [minuty]:

na allegro znalazłem ten programator, i teraz mam pytanie, jeżeli już go kupie, podłączam pod lpt a procesor gdzie mam "wsadzić"? bo widzę tam tylko wejścia na goldpiny... trzeba jeszcze samemu dorobić jakas płytke? Prosze o jakies info takie laikowe kompletnie
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Pod te "goldpiny" podpinasz odpowiednio nóżki procesora + zasilanie uC 5V
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Płytka /schemat woltomierza nie zostało wyposażone w złącze programowania ISP a powinno na płytce się takie znaleść z uwagi na obudowę TQFP32 mikrokontrolera ATmega8.

Co nie oznacza że nie można mikrokontrolera oprogramować gdy zostanie przylutowany do płytki PCB; wykorzystuje się złącze LCD miernika do zaprogramowania.

Programator podłącza się tak:

Złącze programatora MISO >> złącze LCD pin RW
    Złącze programatora MOSI >> złącze LCD pin EN
    Złącze programatora SCK >> złącze LCD pin RS
    Złącze programatora RESET >> złącze LCD pin D3
    Złącze programatora +5V >> złącze LCD pin VCC
    Złącze programatora GND (MASA) >> złącze LCD pin GND
    Cinek_as
    Level 21  
    Ficu wrote:
    Pod te "goldpiny" podpinasz odpowiednio nóżki procesora + zasilanie uC 5V

czyli kupuję ten programator, i specjalną przejścówke(załącznik) i podłączam dodatkowo 5V np. z zasilacza na lm317 i do tego ten µProcesor i LCD... potem "łącze" mikroprocesor z LCD i programuję przez LCD? A potem piszę "to coś"? Proszę również o kompletne nie wyśmiewanie się bo będzie to mój pierwszy kontakt z mikroprocesorem... i nie chcem bez sensu wydac piniędzy a znając mnie i życie to mozę pewnie mi się to nie uda... :cry:
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Najpierw musisz zrobić płytkę PCB, następnie nalutować wszystkie elementy łącznie z procesorem ATmega8 w obudowie TQFP32.

Następnie uruchamiasz miernik, podłączasz 12V, i powiedzmy że nic nie dymi...

Miernik z podłączonym wyświetlaczem LCD lub bez nie da oznak życia; z wyświetlaczem lCD - pojawi się jeden pasek na wyświetlaczu, kontrast można regulować PRkiem P3.

Wyjmujesz wyświetlacz ze złącza LCD miernika .

Trzeba zrobić sobie dodatkową przejściówkę, która umożliwi podłączeniu przewodów między programatorem a złączem wyświetlacza LCD, w/g połączeń jak opisałem wyżej.

Uruchamiasz oprogramowanie PonyProg 200, ... co dalej jest w tych tematach o programatorze STK200/300 ISP

Quote:
    A potem piszę "to coś"?

Nie wiem ale chyba chodzi o wsad, którym zostanie zaprogramowany ten mikrokontroler, nic nie musisz pisać jest gotowy.

Trzeba sobie go pobrać ze strony (plik HEX) w zależności od wersji:
    http://elfly.pl/multimetr/multimetr.htm
    Cinek_as
    Level 21  
    Ok, jutro pojde po wszystkie potrzebne elementy... i do tego zamówionego programatora mam jeszcze zamówić tą przejścówke? Czy nie będzie to potrzebne? I chodzi jeszcze o płytkę "właściwą" czyli tą z podanej strony elektronics labs...?

I po zalupie elementów moge liczyć na dalsza pomoc? Nie chciał bym wydac piniędzy żeby potem zostać "w polu" :(
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Witam.

Masz wprawę w lutowaniu SMD? Jeśli nie to zrób lepiej wersję z ATMEGA8 DIP. Co do tej przejsciówki nie musisz jej kupować tylko kup sobie złącze taśmowe 2x3 + taśmę 6 żył i listwę goldpin (listwa niekoniecznie, można kable przylutować bezpośrednio do płytki)
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Nie może zamienić ATmega8 na wersje DIP

Musisz zrobić płytkę PCB w wersji procesora w obudowie TQFP32, trzeba po prostu go przylutować...

W obudowie DIP jest ten projekt:
    http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm

Procesor trzeba oprogramować poza płytką
    Cinek_as
    Level 21  
    Co do smd to zamawiam stację lutowniczą... a zwykłą oporówką wylutowałem i wlutowałem wyświetlacz do mp4 więc z ta ATmega nie będzie chyba zbytniego problemu :> i można do niej dokupić podstawkę jak pod różne jakieś inne układy scalone?

Tą stronę widziałem :) bardziej podoba mi się ta w technice smd :) w końcu trzeba się troszkę rozwijac... i jeszcze pytanie do tego programatora... lepiej samemu zrobić czy kupić gotowy taki z allegro? Chciał bym mieć pewność że to będzie na 100% działać jak coś :)
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Witam.

Ja jestem w trakcie budowy tego programatora. Jeśli jesteś zainteresowany to tu na dole jest plik .brd w eagle.

Pozdrawiam
    Cinek_as
    Level 21  
    koszt złożenia będzie taki sam jak kupię a zaoszczędzi mi to DUŻOOO nerów(chyba) Ale jak kupię ten stk z allegro też bedzie dobry? Może kiedyś spróbuję zrobić taki programator :) jak zgłębie tajniki uP
    Cinek_as
    Level 21  
    Szybkie postanowienie! zrobię programator sam :) Jeszcze mam parę pytań :) "do czego" do wyświetlacza podłączyć te kable? od programatora? i Jakie wymiary powinna miec płytka pcb? I jak zasilać cały układ z lcd i atmega?
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    PCB wydrukuj z tąd. Jak to wydrukujesz będą rzeczywiste i dobre wymiary.
    Programator podłączasz do pinów lcd na płytce PCB którą zrobiłeś.
    Cinek_as
    Level 21  
    Na dzień dobry muszę się wypłakac :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

w sklepie elektronicznym dostałem tylko te elementy i były z nim itakie problemy:

R1,R2,R4R5,R6,R7,R8, C1-9,C11, - nie było obudowy 1206 była jakas mniejsza :( nie wiem czy będzie pasować i niektóre wartości były "dalsze lub bliższe" od podanych :(

U1 nie było w ogóle w obudowie TO-252 :(

Q1 w ogóle nie było :(

D1 nie wiedziałem co za dioda to jest to wziołem prostownicza

D2 diody SK310A nie ma w ogóle czegoś takiego

:( co mam teraz zrobić? wykonac ten? http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en_DIP.htm
    to są dodatkowe koszta :( zwracając uwage że na atmege w tej obudowie smd wydałem 12zł :( a to chyba nie mało :(
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Witam.

Z tymi elementami w mniejszej obudowie nie będzie problemu będą na styk pasowały, U1 może być przewlekany, Q1 jeśli się nie myle ma być tranzystor NPN 200mA.

Ja na twoim miejscu bym kupił to wszystko w jakimś sklepie internetowym za podobną cenę.

Co do tego w DIP jest tu mniej elementów i powinieneś je wszystkie dostać u siebie w sklepie.

PS masz tu po polsku ten DIP http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm

Pozdrawiam
    Cinek_as
    Level 21  
    Czyli mam kupić tranzystor 200mA? A macie jakieś adresy sklepów internetowych gdzie dostane wszystkie elementy? albo znacie jakiś allegrowy sklep?
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Nie jestem pewny w 100% czy ma być to NPN (ale tak sądze) 200mA lub więcej zależy ile twój wentylator pobiera. Co do sklepów to może zapytaj w dziale "Co kupić i gdzie kupić?".

EDIT:
    Według opisu w jakimś sklepie internetowym jest to tranzystor NPN.
    Quote:
    BSS138
    N-MOSFET NPN 50V 0.2A 0.36W 3.5R SOT23
    Cinek_as
    Level 21  
    to ja jeszcze musze wentylator do tego podłączac? :>
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Nie jest to tranzystor NPN, i nie można go wstawić - pasuje przewlekany BS170

Elementy RC mogą być w rozmiarze 805

D2 diody SK310A - pasuje dowolna dioda Shottkiego na 50V

U1 - można wstawić przewlekany 78L05

RC rozmiarze 1205:
    http://www.semiconductors.com.pl/
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Cinek_as wrote:
    to ja jeszcze musze wentylator do tego podłączac? :>

Wentylator jest opcionalny jeśli nie chcesz to nie podłączaj.
    Cinek_as
    Level 21  
    oj mam kolejne głupie pytanie :) co to znaczy przewlekany? tzn że będę musiał go jakoś przerabiać? żeby normalnie wlutować?
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Przewlekany to znaczy że "nóżki" wlutowuje się po drugiej stronie płytki np zwykła dioda led ma 2 "nóżki" jest to dioda przewlekana inaczej DIP.
    Cinek_as
    Level 21  
    U1 przewlekany :| ale w miejsce jego wlutownia widze tylko wielki "kwadracik" i jeszcze te pot 500Ω mam pionowe to mam je wlutować tak jak pokazałem w załączniku?