Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skaner - nieprawidłowy rzut wzoru

martinbbor 31 Lip 2007 14:23 1200 10
  • #1 31 Lip 2007 14:23
    martinbbor
    Poziom 11  

Witam. Napotkałem na małą usterkę. Podczas dłuższej pracy skanera (mojo scan seria I) skaner zaczyna wyświetlać np zamiast jednego wzoru na parkiecie 2 i to w połówce każdego. A natomiast gdy go wyłączę i włączę problem znika, ale nie na długo... Mam wrażenie że coś go zblokowało... Mógłby ktoś doradzić?

Pozdrawiam

• #2 31 Lip 2007 14:43
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Uszkodzony silnik tarczy gobo, ewentualnie zabrudzony, ale malo prawdopodobne. Jeśli "coś" go blokuje (rozumiem, że zdjąłeś obudowę i zaglądałeś do środka?) i tego czegoś nie widać, to pozostaje tylko życzyć powodzenia...

Pozdrawiam i życzę milego zbierania kasy na nowy ;)

• #3 01 Sie 2007 21:11
    martinbbor
    Poziom 11  

nie jestem pewny czy to silnik... ponieważ główka pracuje znakomicie, bez zastrzeżeń, problem dotyczy samego rzutu na parkiecie.

Sprzęt jest starszy ode mnie i tego nie ukrywam, nie jestem także jego właścicielem, po prostu się tym opiekuję (w lokalnej dyskotece).

Mówisz o czyszczeniu... to by miało sens ponieważ ten skaner prawdopodobnie nie był nawet rozbierany od nowości więc spróbuję z czyszczeniem. O wymianie silnika nic mi nie mów, już jednego takiego klienta miałem i mało to nie kosztuje :shocked!:

ale jeśli jednak skończy się serwisem to normalnie się załamię :puppydogeyes:

pozdrawiam serdecznie

• #4 01 Sie 2007 21:22
    czator
    Poziom 12  

skoro to nie twój sprzęt to czemu się łamiesz ?? przecież to normalnie, że czasem coś wysiada... spróbuj przeczyścić, powinno pomóc, tylko zrób to dokładnie, a jeżeli nie to niestety serwis...

• #5 02 Sie 2007 12:13
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Czesc. Za wyswietlanie "wzorów" odpowiada gobo, czyli problemu szukał bym w sterowaniu tarczą, np. (sterowanie silnika), luz na złączkach silnik płyta sterująca, luz tarcza gobo-wal silnika, uszkodzone czujniki, podejrzewał bym też blędne działanie programu sterującego.
    Uzależnione to jest też od tego czy problem pojawia sie tylko na tych 2 wzorach czy nie ma reguły.

• #6 04 Sie 2007 21:02
    martinbbor
    Poziom 11  

problem występuję przy wszystkich wzorach i kolorach. Po prostu po jakimś czasie pracy (niekoniecznie długim) skaner zaczyna wrzucać po 2 wzory i robi tak dopóki go nie wyłączę i włączę z powrotem. Problem na pewno nie tkwi w sterowniku bo też tak myślałem na początku ale próbowałem z ręcznym sterowaniem, zmiany pozycji, blackout i nic. Problem tkwi w samym
    skanerze. No cóż, zabiorę się za czyszczenie a potem zobaczymy czy będzie chciał współpracować, jeśli nie - serwis (oczywiście nie na mój koszt, ja się tylko tym opiekuję :D )

Łamać się nie powinienem, masz rację :cunning: z kolei po prostu szkoda mi sprzętu..

• #7 14 Sie 2007 14:36
    LuckyDj

Jeśli po przeczyszczeniu nic się nie zmieni, to stawiam na uszkodzoną cewkę (jedną z cewek) w silniku krokowym sterującym tarczą gobo (ona nie jest fizycznie uszkodzona, działa, ale w pewnym momencie nie ma siły ruszyć tarczy o te kilka kroków, a układ sterujący "myśli" że jest wszystko ok i pracuje dalej, wyświetlając błędnie wzór)... Przerabiałem to przy urządzeniu SANTOS DMX produkcji DISCOTECH.
    Powiem tyle, że taniej wyszło mnie opracowanie i wykonanie sterowania tarczą kolorów za pomocą silniczka DC niż wymiana silnika krokowego ;) Poważnie

• #8 14 Sie 2007 17:24
    martinbbor
    Poziom 11  

czyszczenie nie pomogło, nadal ten sam problem... co do silnika krokowego.. Poważnie mówisz o wymianie na zwykły silnik DC:?: i to zadziała? Jak sięto tego zabrać?

• #9 14 Sie 2007 19:18
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Cześć.
    Czy możesz wrzucić zdjęcie tego (skanera) silnika (to by mi trochę pomogło). Przyznaje nie znam tego skanera i nie wiem jak tam to jest rozwiązane. Może uda sie podebrać jakiś inny silnik o takich samych parametrach - skoro jednak uszkodzeniu uległ silnik (zwarcie cewek na skutek wysokiej temperatury). Może jednak wymontuj ten silnik i przetestuj go, bo to trochę dziwna sprawa silnik "gubi" kroki albo sterownik je błędnie podaje.

• #10 15 Sie 2007 00:32
    LuckyDj

martinbbor napisał:
    Poważnie mówisz o wymianie na zwykły silnik DC:?: i to zadziała? Jak sięto tego zabrać?

Niestety nie, podałem to tylko jako przykład. Nie da się zastąpić silnika krokowego zwykłym silnikiem DC ot tak po prostu. Trzeba do niego dorobić elektronikę sterującą (pozycjonowanie tarczy) W urządzeniu jakie przerabiałem było to o tyle proste, że był to zwykły zmieniacz kolorów, ale po podmiance na DC nie obsługiwał już DMX. Skaner musi być sterowany DMX-em więc to już stanowi problem i to duży.

Pozdrawiam

• #11 15 Sie 2007 13:18
    martinbbor
    Poziom 11  

Chodzi o ten skaner
    skaner - nieprawidłowy rzut wzoru

Model MJC-1X czyli ten z pierwszej serii. Znajomy mówił że to "chiński bubel" i że Mojo cały czas się psują chociaż nie mam do tego przekonania

Co do silnika to w niedługim czasie postaram się wrzucić jego fotkę.. Nadmienię iż problem nie znika nawet po trybie blackout

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME