Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gold Cap-kondensator podtrzymujący

31 Lip 2007 14:30 6485 11
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.

Pomóżcie mi w podłączeniu kondensatora podtrzymującego. Muszę nim podtrzymać napięcie zasilania ATMega32 RTC i EPROM na I2C w celu zapisania do epromu czasu wyłączenia urządzenia. W układzie tym znajduje się także wyś LCD przetwornica itd. czyli układy pobierające większą moc. Chodzi o to aby po wyłączeniu zasilania pozostałe układy nie odciążały kondensatora a uC spokojnie mógł odczytać czas z RTC i zapisaćgo do EPROMu.

Poproszę o jakieś dobre rady:).

Pozdro Emil
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Oczywiście możesz zacząć sie bawić w rozdzielanie zasilania na:
    1. Zasilanie uP RTC EPROM.
    2. Zasilanie reszty.
    Ale ja bym sie z tym nie "pieścił". Bo musiałbym kompletnie odseparować te obwody od siebie, gdyż niezasilone układy z podłączonym sterowaniem mogę sie dziwnie zachowywać i pobierać prąd poprzez podłączone do reszty piny.
    Moja rada:
    Zastosuj większy kondensator tak żeby uciągnął wszystko.

Dodano po 2 [minuty]:

Conajwyżej można by sie pokusić o wyłączenie np. podświetlania LCD lub innych kontrolowanych jednopinowo dużych odbiornikow.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Największy kondensator jaki mam dostępny to 1F i obawiam sie że nie wystarczy na zasilenie tego wszystkiego (LCD,przetwornica 5V/+15V,przetwornik U/F, przetwornik D/A I2C/ RS232 i jeszcze trochę cyfrówki).

A jak podłącza się taki kondensator? przez rezystor, bezpośredni równolegle?
    pozdro

EmilKuk
  • Poziom 14  
    Najlepiej odcinać wszelkie niepotrzebne układy poprzez wyłączenie zasilania. Wszelkie linie sterujące do odciętych układów ustawia się w takim przypadku jako wejścia, wtedy nie pobierają prądu.
    Jeśli w swoim układzie masz przetwornicę lub stabilizator liniowy to kondensator podłącz po stronie wyższego napięcia - będzie więcej czasu na zakończenie pracy.
  • Poziom 10  
    Chodzi o to że wszystkie te układy są częścią urządzenia i są potrzebne.
    Napisze to inczej. Muszę kontrolować pracę urządzenia, tzn kiedy było włączone, a kiedy wyłączone i dlatego chce do epromu zapisywać godzine wyłączenia. Aby to zrobić Konieczne jest aby uC pracował jeszcze przez chwile po tym jak użytkownik wyłączy zasilanie.
    Idea jest prosta, ale przy tak rozbudowanym układzie nie wiem za bardzo jak podłączyć ten kondensator.
    Może da się to zrobić za pomocą zenerek, ma ktoś może jakiś pomysł??

Pozdro

EmilKuk
  • Poziom 29  
    Jak długa to ma być chwila? 10ms na zapisanie kilku bajtów w EEPROMie to chyba dość czasu. 1F to moim zdaniem za dużo.
    Co do zasilania, oddziel zasilanie MCU+RTC+EEPROM diodą Shottkyego, podłącz kondensator 1000uF, a resztą się nie przejmuj.
  • Poziom 10  
    dzięki lelekx.

Też o tym myślałem jednakże jeśli podłącze diode Shottkyego to napięcie na procku przy ogólnym zasialaniu 5V będzie 4,6V, a ATMega32 pracuje od 4,5 do 5,5. Nie mogę zastosować procka ATMega32L ponieważ chce taktować procka 12MHz. jeśli świadomie podłącze go pod 4,6V to jakiekolwiek spadek napięcie będzie mi resetował, wyłączał procka. Tak mi sie poprostu wydaje.

POzdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam
    Możesz podnieść zasilanie wszystkiego do 5,3V to po spadku będziesz miał 4,9V. Jeśli zasilasz ten układ z LM7805 to mądrzejszym sposobem będzie zastosowanie takich dwóch i jeden będzie zasilał uP, RTC i EEPROM, a drugi pozostałe układy.

Możesz zrobić tak:
    Gdy uP "zauważy" brak zasilania wyłączy zasilanie tamtych układów (przekaźnik, tranzystor) i zmniejszy sie pobór prądu. Mikroprocesory to bardzo szybkie urządzenia to szybko wyłączy zasilanie i po chwili zapisze godzinę wyłączenia urządzenia.
  • Poziom 10  
    do zasilenia układu używam 5V z zasilacza przemysłowego więc nie mam możliwości uzyskania 5.3V.
  • Poziom 34  
    Wstaw diodę i kondensator i zmierz napięcie na uC. Nie sądzę żeby spadek na diodzie Shottkyego był aż tak duży przy niewielkim prądzie pobieranym przez uC. Możesz w uC (nie wiem czy w tym) wybrać różne wartości napięcia resetowania uC. Zobacz do fusebitów. W programie obsługi przerwania jako reakcji na wyłączenie zasilania przełącz niepotrzebne porty na wejścia w stanie wysokiej impedancji. W ten sposób resztki prądu nie uciekną do obwodów wyjściowych. Przy dużej pojemności kondensatora użyj diody, która wytrzyma chwilowe "zwarcie" wywołane rozładowaną pojemnością po włączeniu zasilania (no chyba, że stabilizator ograniczy prąd).
  • Poziom 10  
    M.S. mógłbyś mi naszkicować schemat podłączenia tych diod i tego kondensatora. Tak dla pewności.

Dzięki wielkie
  • Poziom 34  
    +5V do anody diody, katoda do końcówki zasilania procka i układów wymagających chwilowego podtrzymania. Równolegle do zasilanych układów kondensator elektrolityczny, czyli pomiędzy katodę diody a masę.

Sygnał przerwania informującego o zaniku zasilania trzeba pobrać z punktu w zasilaczu gdzie napięcie zanika najszybciej. W ostateczności może to być styk specjalnego przekaźnika stale włączonego gdy zasilanie jest obecne. W podprogramie obsługi tego przerwania dokonujemy zapisu danych do EEPROM i ewentualnie wcześniej zmieniamy kierunek niektórych portów (dla AVRów) na wejściowy.