Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pociągnięcie internetu z HOT SPOT-a

31 Lip 2007 18:26 1659 8
  • Poziom 26  
    Mam zamiar wykorzystać sygnał z hot spota do darmowego korzystania z internetu. Na dachu budynku w którym mam lokal jest wystarczający sygnał. Sęk w tym że aby postawić antenę na dachu potrzebowałbym około 30 metrów kabla. Słyszałem że takiej anteny, która by nie straciła sygnału przy tej długości kabla nie ma w sprzedaży. Co prawda podobno jest kabel który można by było zastosować przy 30 metrach, ale koszt takiego kabla to około 15 zł. za metr, to trochę za dużo. Pomyślałem że można by było podciągnąć sygnał bezprzewodowo, oczywiście wiąże się to z koniecznością doprowadzenia zasilania 230 Volt. Może ktoś mi doradzi co skompletować aby możliwe było korzystanie z hot spota w moim lokalu, może ktoś by się podjął odpłatnie instalacji tej sieci, lokalizacja w lublinie. Zastanawiam się czy przedsięwzięcie jest w ogóle opłacalne, ale można kupić coś używanego wtedy może się opłaci.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 27  
    Mysle ze bez problemu wystarczyl by ci standardowy kabel z tlumieniem 0.47dB na metr.
    Jak latwo poskladac wtedy wszystko w calosc: 30m kabla to tlumienie okolo 15dBi, jesli dorzucisz do tego antene o zysku, powiedzmy 18dBi + jakas mocniejsza karte radiowa, lub APka w trybie AP-client (18-20dBi) wychodzi:

radio + antena - kabel = 18 + 18 - 15 = 21dBi
    bez problemu powinno wystarczyc.

Ale polecam inne rozwiazanie:
    Sredniej jakosci antena i 3m kabla antenowego z dachu na strych. Na strychu do kabla podlaczony jakis AP, pracujacy w trybie AP-client, a od niego zwykla skretka internet doprowadzony do Twojego komputera. Problem z zasilaniem na strychu rozwiaze PoE (Power Over Ethernet), czyli: do transmisji danych w skretce sa uzywane 2 pary przewodow, pozostale dwie sa bezuzyteczne. Mozna je w prosty sposob wykorzystac do doprowadzenia zasilania do AP-ka ktory bedzie na strychu. W prosty sposob osiagniesz to za pomaca takich przejsciowek:
    http://www.allegro.pl/search.php?string=PoE (najtansze po 8zl sa).

Jest jeszcze problem z tym ze ten twoj hot-spot moze miec przydzielone pasmo dla kazdego uzytkownika, np po 16KB/s. Twoj AP-ek na strychu bedzie widoczny wlasnie jako 1 uzytkownik, a to ile osob "na dole" bedzie korzystalo z netu, to juz go nie obchodzi. Przy wiecej jak 2 uzytkownikach zauwazalny bedzie spadek predkosci nawet przy przegladaniu stron internetowych. Te 16KB/s (czy ile tam daja) bedzie dzielone na wszystkich klientow.

Jest na to opcja V3, ale tutaj moge jedynie z grubsza powiedziec co i jak, i nie gwarantuje ze skuteczne to bedzie ;-)
    Kupujesz AP-ka z wyjsciem na 2 anteny. Jedna na strych, druga na lokal (2x15m kabla, sprzet gdzies posrodku odleglosci). AP-ka ustawiasz w trybie REPEATER, czyli tak jakby "przedluzka" tego darmowego hot-spota.
    Nie wiem jednak czy wymaga to jakiejs konfiguracji od strony admina hot-spota, w to sie akurat nie bawilem.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 26  
    Raczej decyduję się na pierwsze rozwiązanie, jest najprostsze. Tak jak radzisz - zamówiłem antenę 18 db ( http://netsys.pl/product_info.php?products_id=44 ), mam taki router http://www.proline.pl/shop.php?prodid=EDIMAX+BR-6204WG , czy muszę kupić jeszcze jeden router aby mieć bezprzewodowy internet na trzech komputerach, pytam bo przecież antenka routera będzie na dachu. Co do szybkości hot spota jest to hot spot urzędu miejskiego więc jest szybki, co prawda nie mierzyłem prędkości, ale a w domu mam łącze 2 megabity i różnicy w prędkości nie odczułem.
  • Poziom 11  
    ludzie na jakim swiecie wy zyjecie zeby działał net na 30 metrowym kablu to nadajnik musiałby znajdować sie maks 500m od nadajnika a nadajniki w hotspotach maja bardzo mała moc specjelnie jest tak robione
  • Poziom 27  
    Dobrze kombinujesz, zeby miec bezprzewodowy net, musisz kupic jeszcze jeden routerek. Zastosuj rozwiazanie nr 2 ktore ci podalem. Powinno ladnie smigac :-)

2 AP-ki, pare metrow skretki i tyle :-)
  • Poziom 26  
    Do hot spotu mam około 100 metrów i na dodatek anteny będą się widziały, więc myślę że może się udać. Strata sygnału podobno jest max 6 db ma 10 metrów kabla, więc taka antena powinna się nadawać. W dodatku producent tej anteny też twierdzi że antena będzie się nadawała.
  • Poziom 27  
    Strate masz 0,47dBi na 1m kabla za 2zl za metr... na moje oko bedzie dzialac bez problemu, tylko zainwestuj w drugiego AP-ka skoro chcesz net na dole radiowo miec :-)
  • Poziom 26  
    Jestem laikiem w tych sprawach i ten drugi pomysł jest chyba za trudny jak dla mnie, myślę że z pierwszym sobie jakoś poradzę. Chyba że postawić na dachu jeden router z krótką antenką, drugi router w lokalu z antenką na zewnątrz, tak aby się widziały. Jest możliwość skorzystania z 230 volt na strychu dachu ale muszę to jeszcze sprawdzić.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Gdybym byl z lublina to chetnie bym pomogl ;-)
    To nie jest takie trudne, jak sie wydaje.

I tak musisz na dachu postawic jeden router, ktory bedzie odbieral net radiowo. On moze dalej rozprowadzac, ale tylko po kablu. Wiec jesli chcesz dalej puscic tez radiowo, to na strychu musisz kablem spiac dwa routerki, a na dole postawic trzeci, ewentualnie zamiast niego moga byc komputery ale to tylko jesli AP_2 da mocny sygnal...

Code:

<hot-spot>  )))   AP_1----AP_2      )))       AP_3
                         [strych]                 [mieszkanie]

))) - polaczenie radiowe
    --- - polaczenie kablowe

Najtaniej bys zrobil gdybys piscil AP_1 na strych, a AP_2 na dol i one by byly polaczone kabelkiem. Fakt ze troche roboty, ale taniej niz trzeciego AP-ka kupowac, a i sygnal bedzie ok.