Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta główna do sterowników silników krokowych

redes 08 Lut 2010 19:37 25565 46
 • #31
  19lukasz
  Poziom 15  
  Odświeżę trochę temat.
  Panowie żeby zrobić pełny sterownik trzech silników krokowych do maszyny cnc to co muszę mieć z tych schematów które zamieszczone są powyżej?
  Rozumiem że aby zmontować pełny sterownik potrzebuję
  1x ssk-mb
  3x ss-b01
  + zasilanie
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  redes widz że masz doświadczenie ze sterownikami do silników krokowych. Jaki sterownik zaproponujesz do silnika krokowego 2 Nm 2,8A 2,9V
  bipolarny 4 przewodowy. Proszę o sugestie.
 • TermopastyTermopasty
 • #33
  redes
  Poziom 13  
  najtaniej będzie na l297 i l298(max 1/2 kroku), tylko że mi się ogólnie te sterowniki nie podobają bo tak:
  jeżeli silnik nie jest wykorzystywany to całe 2,8A w twoim przypadku będzie przez niego płynęło na dodatek żeby poprawić jego dynamikę przy większych prędkościach musisz te swoje 2,9 V zamienić na trochę więcej dajmy 30V. Tak dla osi Z silnik praktycznie będzie mało wykorzystany a jego temperatura tak jak i temp. sterownika będzie Duża. Dlatego dla swoich potrzeb zrobiłem sterownik oparty na lmd18245 i atmega48, może trochę drogo wychodzi ale ma też sporo zalet: podział kroku na (1/1; 1/2; 1/4; 1/8; 1/16 ) redukcja prądu gdy mamy tylko moment trzymający na silniku, radiatory jak i silniki są praktycznie zimne a prąd może dochodzić nawet do 6A w peak'u. Zaraz pewnie ktoś zapyta się o koszta: Więc tak jeden sterownik to 1'a atmega48; 2-a lmd18245, 3-y optoizolacje, lm7805 , 3-y helitrimy; 3-y ark; reszta to groszowe sprawy. U mnie budowa wyniosła niedużo bo lmd miałem jako darmowe próbki od producenta ale sklep np TME to coś koło 50zł, dlatego większość i tak zrobi sterownik na l297 i l298.

  Cytat:
  Rozumiem że aby zmontować pełny sterownik potrzebuję
  1x ssk-mb
  3x ss-b01
  + zasilanie


  Tak jak mówisz to będzie pełen sterownik 3-ech silników krokowych.
  płyta ssk-mb nie jest sterownikiem a tylko ułatwia podłączenie 3-ech sterowników i ma wbudowany stabilizator napięcia 5v oraz 2-a przekaźniki do włączania urządzeń np pompy chłodziwa.
 • #34
  19lukasz
  Poziom 15  
  Jakie parametry powinny posiadać silniki krokowe aby można było na nich wykonać małą frezarkę?
 • #35
  redes
  Poziom 13  
  Wszystko kolego zależy jaka będzie konstrukcja twojej maszyny czy silnik będzie napędzał bezpośrednio śrubę czy może podłączy go przez przekładnie. Ja u siebie zastosowałem 1,26Nm i napędza bezpośrednio śrubę trapezową 16/4 bez większych problemów. Myślę że trzeba rozglądać sie za silnikami powyżej 1Nm aby nie gubił kroków.
 • #37
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  Witam
  "redes" - Z twoich postów wynika, że masz duże doświadczenie w wysterowaniu silników krokowych do maszynek CNC. Przeczytałem już dużo artykułów o sterownikach ale chciałbym poznać twoje zdanie.
  Silniki jakie użyję do frezarki to
  http://www.allegro.pl/item899845820_silnik_krokowy_1_9nm_2_1a_lub_4_2a_8_p_cnc_nowy.html

  Czy jeżeli zastosuję sterownik na układzie TA8435 np. http://www.ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml będzie dobrym rozwiązaniem. Jakie są zalety i wady tego sterownika. Czy masz inną alternatywę do tego sterownika w podobnej cenie i o lepszych parametrach (coś wypróbowanego i pracującego stabilnie bez problemów). Oczywiście do samodzielnego zrobienia no bo co to za satysfakcją kupić gotowe np.
  http://www.allegro.pl/item917937538_sterownik_m542_silnika_krokowego_4_2a_cnc.html

  Jako interfejs LPT (płytę główną) zastanawiam się nad zastosowaniem układu SSK-MB http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterownik_silnika_krokowego_sskmb.htm
  bądź układ który zawiera w sobie izolacje komputera i sterownika. układ przedstawiony jest na stronie http://www.ottop.republika.pl/optolpt.shtml . Proszę o opinie który jest lepszy, bezpieczniejszy, tańszy.

  Proszę również o informację dotycząca zasilania sterowników (silników), może jakiś schemat zasilania. Za wszelką pomoc dziękuję

  Pozdrawiam
  Tasiorsz
 • #38
  redes
  Poziom 13  
  Tasiorsz z noty katalogowej wynika że TA8435 może sterować prądem ciągłym 1,5A a w impulsie 2,5A twoje silniki przy podłączeniu szeregowa pociągną prąd 2,1A może to doprowadzić do uszkodzenia sterownika i lub silnika gdy nastąpi zwarcie, montujesz na własne ryzyko tylko z dużym radiatorem :) Wadą tego sterownika jest mały prąd a zalety to podział kroku który masz 1/8, redukcja prądu, mało dodatkowych elementów. Jeżeli chodzi o alternatywę to jedynie układny l297 i 298, albo ten na lmd18245. Długo szukałem w necie układów które mogłyby podołać większym silnikom krokowym jest dosyć ciekawy układ http://www.allegromicro.com/en/Products/Part_Numbers/3986/ mam nawet gdzieś wykonany w eagle sterownik na tym układzie ale jeszcze przed wypróbowaniem znalazłem błąd i nie został on przetestowany do tej pory (brak czasu). Uważam że warto zrobić ten na avr_stmd jak dla mnie rewelacja (u producenta zamówiłem darmowe próbki które wysłali do ciotki mojej żony w USA, później ciotka przysłała razem z paczką układziki i 5szt. miałem za darmo, teraz czekam na kolejne 10 szt.). Ten sterownik co dałeś link na allegro to jak najbardziej może być ale cena też odpowiednia *3szt masz 800zł. Masz jeszcze inną alternatywę a mianowicie silniki prądu stałego z encoderem, są szybkie i mocne nie gubią kroków wada to szczotki. Tu masz link do sterownika: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1253786.html
  Cytat:
  "Jako interfejs LPT (płytę główną) zastanawiam się nad zastosowaniem układu SSK-MB"
  Faktycznie ta płytka nie posiada opoizolacji ale mogę udostępnić pliki eagle żeby dorobić tą część (mam wersję ograniczoną polem więc nie pomogę).
  Do zasilania najlepsze są transformatory toroidalne ze względu na swoje dobre parametry ale przez to robi się znowu problem bo trzeba montować softstart żeby "korków" nie wywalało przy starcie do tego trzeba mostek prostowniczy (przy dużych mostkach dodatkowo radiator) i kondensatory. Jest trochę tych rzeczy w sumie gdy trzeba wszystko kupić to się ładna suma uzbiera.
 • #39
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  Witam
  redes - dziękuje za odpowiedz.
  Jeżeli to możliwe to proszę o udostępnienie układu interfejsu z izolacją LPT w komputerze.

  Co sądzisz o sterowniku jaki został pokazany w poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1532487.html
  Czy warto brnąć w to rozwiązanie, Czy funkcjonalność jest poruwnywalna ze sterownikiem na układzie TA8435, czy układ będzie działał pod mach3, a
  może lepiej zostać przy sterowniku na TA8435.

  Pozdrawiam
  Tasiorsz
 • #40
  redes
  Poziom 13  
  Tasiorsz: Proponuje żebyś przeczytał sobie tą lekturę która na pewno dużo Ci wyjaśni
  Krokowe1
  Krokowe2
  Krokowe3
  Krokowe4
  Krokowe5
  Krokowe6
  Tutaj masz dokładny schemat jak sterować silnikiem za pomocą mikrokroków:płyta główna do sterowników silników krokowych
  Jeżeli znasz się na elektronice to wg tego schematu możesz zrobić sterownik na jakieś szybkiej atmedze i zależnie od tego jaki dac zastosujesz uzyskasz odpowiedni podział kroku. Sam nawet myślałem o zrobieniu czegoś wg tego schematu nawet zorganizowałem sobie 12bit DAC ale brak czasu daje o sobie znać.
  Jeżeli chodzi o sterownik to musisz określić się dokładnie do jakiego silnika bo od niego będzie zależał.
 • #41
  sikorrapid
  Poziom 9  
  Witam.
  Na wstępie wielkie dzięki za opracowanie i wrzucenie płytek.

  Panowie od jakiegoś roku nosze się z zamiarem budowy jakiejś amatorskiej frezarki CNC do celów czysto naukowo poznawczych i w końcu postanowiłem się za to zabrać jednak muszę z bólem serca przyznać że jeśli chodzi o elektronikę to jestem zerem a ze względów materialnych jako student nie mogę sobie pozwolić na zakup gotowej elektroniki dlatego postanowiłem że wykonam ją sam z lutownicą zaznajomiony jestem więc porwałem się na to zadanie. Ze względu na moje potrzeby jak i budżet zdecydowałem się na 3x sterownik ssk-b01 oraz płytę główna ssk-mb, zapoznałem się dokładnie z metodą TT i wykonałem płytki o dziwo wyszły za pierwszym razem połowę już nawet o wierciłem więc pozostało zabezpieczyć i lutować podzespoły
  I tu rodzi się problem ponieważ nie znam się na potocznych oznaczeniach podzespołów elektronicznych i jeśli chodzi o spis elementów to zawsze odsyłacie do strony producenta sterownika ssk-b01 a tamtejszy opis jest jaki jest mało tego płytki delikatnie się różnią a co za tym idzie i oznaczenia dlatego głupieje gapie się w to od tygodnia i nic dlatego postanowiłem pisać.

  Oto spis elementów ze strony producenta i moje pytania do niego

  Wykaz elementów:
  R1………………….. 330om (rezystor 330ohm na 1/4 W ??)
  R2………………..…1M (rezystor 1 Mega ohm na 1/4 W ??)
  R3………………..…4k7 (rezystor 4,7 kilo ohm na 1/4 W ??)
  R5………………..…22k (rezystor 22 kilo ohm na 1/4 W ??)
  R6………………..…6k8 (rezystor 6,8 kilo ohm na 1/4 W ??)
  R7, R8, R9 …………..zwora (czy zwykły miedziany drucik z transformatorka wystarczy?)
  R10, R11, R12, R13... 1om /2W ( tutaj akurat rozumiem)
  C1……………….….. 10uF ( elektrolityczny czy ceramiczny ? 10 mikro Faradów ?)
  C2…………………... 3n3 ( ceramiczny 3,3 nano Farada ? )
  C3,C4 ….. 100nF ( ceramiczny 100 nano Faradów ? )
  C5……….. 2200uF/50V (elektrolityczny tutaj akurat wszystko jasne)
  D1 ………. LED (wstyd pytać ale czy jak poproszę o małego czerwonego Led'a to wystarczy ?)
  D2 D9 …. 1N5822 ( tu chyba jasne dioda shotkiego )
  IC1 ………L297
  IC2 ………L298
  PR1……... 2k2 ( tutaj największa zagwozdka drabinka rezystorowa 2,2 k Ohm na 1/4 W ?? ale całkowicie pominięta w schematach tutaj zamieszczonych więc nie wiem co z tym robić ?? )
  Z1,Z2,J2 …ARK2 ( tutaj wydaje mi się że powinno być ARK3 a poniżej ARK2 ?)
  Z4,Z5,Z6 .. ARK3
  J1…..……goldpin 3 ( to rozumiem ale czy złącze J3 tez ma być goldpin 3 ?)

  "Rezystor R2 można zastąpić zworą, nie należy
  wtedy montować kondensatora C1." ( wszystko git ale poco czy coś na tam tracę czy pozbywam sie jakiejś opcji sterownika ?)

  "W złączu J3 należy zewrzeć kroplą cyny
  środek z masą !!!. " ( polecenie rozumiem choć nie wiem dlaczego :))

  I chyba ostatnia kwestia co z potencjometrem do ustawiania natężenia ? nigdzie nie jest opisany choć jest najpotrzebniejszym elementem.

  To chyba wszystkie moje pytania z góry przepraszam za to że ktoś musiał to czytać ale mam cichą nadzieję że przyda się to nie tylko mnie.
  Więc proszę kogoś mądrego o ustosunkowanie się do moich pytań mam nadzieję że w końcu w tym tygodniu zakupie potrzebne elementy i zacznę lutowanie.

  Pozdrawiam Sikor
 • #42
  redes
  Poziom 13  
  Odpowiem co nie co ale jak zobaczyłem tego posta to na myśl przyszło mi: koleś chce lecieć na Marsa a nie wie nawet co to jest przyciąganie ziemskie,
  Kondensatory ceramiczne nie mają polaryzacji (biegunowości) więc nie ma znaczenia jak je podłączysz ale elektrolityczne już tak dlatego w tych drugich zaznaczany jest "-" na obudowie, na schematach masz tak samo odpowiednie oznaczenia stąd można wywnioskować o jakiego rodzaju kondensatory chodzi. Jeżeli chodzi o oporniki to tutaj odsyłam do prawa ohma i do mocy wydzielanej na rezystorach, oznaczenia typu 4k7 oznacza 4,7 kilo (podobnie w kondensatorach, choć na elementach małych widnieje 104= 100nF czyli pF*mnożnik), jeżeli nie ma innych zaleceń zazwyczaj wystarczają rezystory 0,5W 5%,
  mała dioda led 3V wystarczy
 • #43
  sikorrapid
  Poziom 9  
  Dzięki wielkie za odpowiedź i przepraszam ze musiałeś to czytać ale faktycznie nie znam się na tym. Prawie wszystko już wiem doszedłem do tego nawet jak to jest z tym potencjometrem tylko gdybyś mógł mi jeszcze powiedzieć czy faktycznie zwierać ten środkowy pin złącza J3 z masą.
 • #44
  redes
  Poziom 13  
  Witam kolego szukać szukać szukać w google. Otwierasz sobie np http://www.datasheetcatalog.com/ wpisujesz l297 otwierasz sobie kartę katalogową http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/c/0g0gh362kxwx30o7xi4x2i4jzffy.pdf a tam w tabelce jak wół napisane w tabelce dla nóżki nr 11 cytat: "Control input that defines action of chopper.
  When low chopper acts on INH1 and INH2; when high chopper
  acts on phase lines ABCD." Czyli zależnie jak podłączysz nóżkę czy do masy(low), czy do zasilania (high) chopper będzie działał na połówce mostka (inh1, inh2) bądz na poszczególnych fazach (A,B,C,D).
 • #45
  Tasiorsz
  Poziom 12  
  Witam
  Proszę o pomoc, jakąś podpowiedz:
  Wykonałem sterowniki na TA8435, sterownik ten jest podłączony do płyty SSK-MB1 i oczywiście płyta jest połączona z komputerem na którym odpalony jest program MACH3.
  Mach został skonfigurowany zgodnie z opisem na stronie http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/instrukcje/plyty%20glowne/ssk-MB.pdf
  Płyta chyba działa poprawnie ponieważ działa E-Stop, X-Home, Y-Home, Z-Home. Po załączeniu E-Stop blokowany jest wirnik silnika (zakładam że tak powinno być).
  Problem z jakim nie mogę sobie poradzić to taki że nie mogę uruchomić silników za pomocą programu MACH3, i tu moje pytania?
  1) Jak sprawdzić płyt czy podaje sygnał na sterownik w celu uruchomienia silników
  2) Czy jest możliwość ręcznego (bez użycie mach-a) za sterowania silnikiem za pośrednictwem sterownika na TA8435 (chciałbym to wykonać w celu wykluczenia błędnego działania sterownika). Jeżeli jest taka możliwość proszę o "instrukcje"
  3) Jak uruchomić silnik (w formie testu-sprawdzenie czy się obraca wirnik) za pomocą macha

  Bardzo proszę o pomoc.
 • #46
  tomal4321
  Poziom 16  
  Witam. Zmontowałem płytke Mather board z poprzednich stron jednak gniazdo LPT jest według mnie źle umieszczone. Gdyby bylo od strony ścieżek wszystko bylo by ok. Poradzilem sobie z tym robiąc przejściówke na wtyku LPT. Mam racje co do tej kwesti?

  Dodano po 47 [sekundy]:

  ta plyta to SSK-MB1

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tasiorsz w machu masz cos takiego jak Motor tuning. Tam masz wykres prędkości i przyśpieszenia. Mając włączone to okienko strzałkami na kliawiaturze w góre i w dół sterujesz kierunkiem obrotów.

  Dodano po 1 [minuty]:

  żeby sprawdzić sterownik i silnik bez macha musisz użyć specjalnego generatorka.
 • #47
  redes
  Poziom 13  
  Witam. Trochę czasu upłynęło od ostatniego postu ale ten czas nie poszedł na marne :). W związku z tym że chciałem na jednej płytce mieć 3- sterowniki a ograniczenia "EAGLE" nie pozwalają na zrobienie zbyt dużej płytki nauczyłem się obsługi PROTEL'a w którym zaprojektowałem płytkę sterownika 3-ech osi na lmd18245. Poniżej efekty mojej pracy. Na zdjęciach jest również obudowa do której trafią sterownik XYZ, trafo, ssk-mb, wentylator.
  płyta główna do sterowników silników krokowych płyta główna do sterowników silników krokowych płyta główna do sterowników silników krokowych płyta główna do sterowników silników krokowych płyta główna do sterowników silników krokowych