Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany

Sai 14 Oct 2009 18:49 305544 264
 • #91
  kicoro
  Level 2  
  Dla uzupełnienia dodam że taśmę produkuje miedzy innymi firma 3M a jej koszt to 70-100$ za rolke 10m.
 • #92
  franek256
  Level 1  
  prośba do pogromcaa,jestem zainteresowany wymianą wyświtlacz FIS w audi a$ z 2000r,wyślij mnie swój tellub gg na emaila franek256(malpa)poczta.fm,dzięki
 • #93
  wlodek4444
  Level 1  
  witam pogromca podaj jakis namiar na siebie interesuje mnie wymiana wyswietlacza fis w audi.
 • #94
  monty_p
  Level 18  
  kicoro wrote:
  Dla uzupełnienia dodam że taśmę produkuje miedzy innymi firma 3M a jej koszt to 70-100$ za rolke 10m.


  Gdzie można kupić rolkę takiej taśmy? Sprzedają od razu z wklejonym CHIPem?

  Nie znalazłem tego na oficjalnej stronie 3M :(
 • #95
  panwic
  Level 2  
  Witam, mogę pomóc naprawić Fisa osobom z Lublina. Całość operacji w wyjęciem licznika w zależności od modelu od 1h do 3h. Ja przetestowałem naprawę na swoim liczniku VooDoo A4 z 97r - Fis pełny. Obecnie działa jak nowy. Nie jestem w stanie powiedzieć jak długo taki stan się utrzyma ale pracuję właśnie nad metodą naprawy by nie trzeba było poprawiać. Więcej info na prv.
 • #96
  Komforox2
  Level 11  
  panwic wrote:
  Witam, mogę pomóc naprawić Fisa osobom z Lublina. Całość operacji w wyjęciem licznika w zależności od modelu od 1h do 3h. Ja przetestowałem naprawę na swoim liczniku VooDoo A4 z 97r - Fis pełny. Obecnie działa jak nowy. Nie jestem w stanie powiedzieć jak długo taki stan się utrzyma ale pracuję właśnie nad metodą naprawy by nie trzeba było poprawiać. Więcej info na prv.

  Wysłałem Ci e-mail na prv.
 • #97
  krzychold
  Level 11  
  Oto moje spostrzeżenia dotyczące naprawy wyświetlaczy FIS w licznikach AUDI

  Wyświetlacz FIS można "naprawić" na 5 różnych sposobów i tylko dwa są niezawodne.
  Trzy pierwsze choć są skuteczne na początku (też nie zawsze), "nie wytrzymują" dłużej jak pół roku (rzadko kiedy).

  I tak:
  (pisząc taśma foliowa LCD mam na myśli folię z napylonymi ścieżkami przewodzącymi, która łączy driver LCD z samym wyświetlaczem LCD i oryginalnie jest przyklejona klejem przewodzącym do tych podzespołów)

  1. Nakłuwanie połączenia driver-taśma foliowa LCD igłą - nie udało mi się tak naprawić wyświetlacza FIS (dwa zniszczone), choć podobno inne dają się tak naprawić, nie sprawdzałem.

  2a. Dociśnięcie mechaniczne miejsca połączenia driver-taśma foliowa LCD - nie udało mi sie tak naprawić żadnego wyświetlacza, zawsze jakaś ścieżka przerywa, od razu albo po krótkim czasie, (podobno skuteczna przy naprawie innych wyświetlaczy, nie sprawdzałem).

  2b. Dociśnięcie mechaniczne miejsca połączenia po uprzednim usunięciu starego kleju przewodzącego - jeśli uda się usunąć stary klej bez uszkodzenia napylonych ścieżek na folii to po odpowiednim dociśnięciu (długi czas eksperymentowania) tego połączenia wyświetlacz działa "na stole", po zamontowaniu licznika w samochodzie zawsze któraś linia nie "świeci" (czasem 1 lub 2 lub 4 itd.) na ten stan rzeczy ma również wpływ temperatura i drgania.

  3. Dogrzanie połączenia driver-taśma foliowa LCD - wyświetlacz naprawiony na miesiąc, dwa, trzy w "polotach" 4. Niestety metoda ta ma ukrytą wadę, która nie pozwala naprawić wyświetlacza metodą 4, mianowicie w trakcie podgrzewania bardzo często deformuje się folia z napylonymi ścieżkami (zbyt wysoka temperatura, lub niechcący jej podgrzania) i klej przewodzący zastosowany w tym połączeniu twardnieje uniemożliwiając jego późniejsze usunięcie. Zmywa się razem z napylonymi ścieżkami (jednokrotna naprawa), później wyświetlacz do "kosza" (chyba, że ktoś ma starą folie z napylonymi ścieżkami i będzie umiał ją wymienić).
  Metodę tą można porównać do nalepki, która sama się odkleja lub odklejoną drugi raz przyklejamy, nie będzie trzymać się tak jak przyklejona nowa.

  4. Wymiana kleju przewodzącego driver-taśma foliowa LCD - skuteczność 100 % pod warunkiem wcześniejszego nie stosowania w/w metod. Jeśli jednak na wyświetlaczu po jakimś czasie pojawiają się "martwe" linie to jest to wynikiem "nie łączenia" na styku taśma foliowa LCD a samym wyświetlaczem (około 1-2 na dziesięć wyświetlaczy). Metodę wymiany kleju przewodzącego stosuję od sierpnia 2009 roku i na razie sprawdza się. "Życie" zweryfikuje czy jest to naprawa "na zawsze" czy tylko na określony czas.

  5. Kupno nowego wyświetlacza - jedyny mankament jego cena i nieznana jeszcze trwałość (dobrze działają od ponad roku).

  Pozdrawiam
 • #98
  zolciak
  Level 15  
  Krzychold, możesz bardziej opisać pkt.4. Wymieniasz klej pod driverem zaznaczonym na czerwono?
  Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany
 • #99
  krzychold
  Level 11  
  Nie, nie posiadam takiej technologii i myślę, że nikt oprócz fabryki w której to produkują jej nie posiada.
  W tym miejscu nigdy nie ma przerw, chyba, że "ktoś" za mocno odkształci tą płytkę, wtedy driver do kosza.
  Ja wymieniam klej z obu stron tej taśmy niebieskiej. Od strony wyświetlacza LCD i płytki z driverem.
  Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany
 • #100
  zolciak
  Level 15  
  I to pomaga na znikające linie i pogarszający się kontrast pod wpływem temperatury? Używasz kleju termo-przewodzącego takiego jak do naprawy ogrzewania tylnej szyby?
 • #101
  krzychold
  Level 11  
  To pomaga tylko na "nieświecące" linie.
  Jak w wyświetlaczu pogarsza się kontrast pod wpływem zwiększonej temperatury to taki wyświetlacz jest do "kosza". To uszkodzenie jest spowodowane degradacją, albo ciekłych kryształów, albo zawiesiny w której się znajdują i jest nienaprawialne i nie znam nikogo kto "poradziłby" sobie z tą usterką wyświetlacza.
  Używam kleju "termo-przewodzącego", ale nie takiego do naprawy ogrzewania tylnej szyby, tylko specjalnego kleju stosowanego przy klejeniu tego typu połączeń.
 • #102
  krzychold
  Level 11  
  Witam
  Dodam jeszcze moje spostrzeżenia dotyczące wpływu temperatury na wyświetlacze LCD w FIS-ie Audi i pochodnych.
  Sytuacja wygląda następująco, wyświetlacze LCD ulegają bardzo wolnej degradacji (działają ponad 10 lat w samochodach), ale nie są "odporne" na wysoką temperaturę, dużo lepiej znoszą niską. Jeśli zadbać o nie, to będą "świecić" i "świecić". Ja przestrzegam (staram się, choć nie zawsze jest to możliwe) zasady nie zostawiać na postoju samochodu na bezpośrednie działanie słońca, bo wtedy temperatura przy wyświetlaczu może dojść do 80 stopni (sprawdziłem), co jest zabójcze dla wyświetlacza i dodatkowo mam wycięty otworek w kanale wentylacyjnym, taki wiertłem 10, bezpośrednio nad licznikiem na wysokości wyświetlacza, skutecznie obniża temperaturę w okolicach licznika jak i w nim samym. I to działa, i jeśli nie likwiduje procesu degradacji ciekłych kryształów w wyświetlaczu to na pewno skutecznie ją ogranicza. Jedyna wada tego rozwiązana jest taka, że może nam wdmuchiwać "syf" do licznika, ale ja stosuje to rozwiązanie od ponad roku i nic niepokojącego nie zauważyłem.
  Tak więc długość działania wyświetlacza zależy w dużej mierze od nas samych. Możemy go "wykończyć" w miesiąc, a może nam służyć do końca dni samochodu.
 • #103
  mimi45
  Level 10  
  Witam ma ktoś jakiś nowy pomysł na naprawę tych wyświetlaczy. Mój zanika pod wpływem temperatury (od samego święcenia) już przy 15 stopniach zaczynają znikać piksele (od zew. str. wyświetlacza). Czekam na jakieś sprawdzone pomysły (audi a6 c5 97r.)
 • #104
  monty_p
  Level 18  
  sprawdzonym pomysłem na tego typu usterkę jest wymiana na nowy (jeżeli to jest blednięcie na obrzeżach wyświetlacza albo wewnątrz). Bo jeżeli krechy poziome lub pionowe, to najlepsza jest metoda kolegi KRZYCHOLD
 • #105
  mimi45
  Level 10  
  noo niestety to jest właśnie bledniecie na obrzeżach piksele są wszytki tylko już po 5min pracy zaczynają blednąć
 • #106
  monty_p
  Level 18  
  gdzieś widziałem jakieś płytki (chyba małe przetworniczki napięcia albo coś w tym stylu) które wpinało się gdzieś w liczniku i NIBY powodowały, że wyświetlacz spowrotem świecił. Chyba lekko podnosiło napięcie albo zmieniało kontrast. Tyle, że gdy wyświetlacz jest już przegrzany, to taki patent nie jest efektywnym sposobem pozbycia się problemu
 • #107
  mimi45
  Level 10  
  gdy wyświetlacz jest zimny to wszystko jest OK.myślę że ta płytka nie ma większego sensu.
  Pytanie gdzie można kupić nowy wyświetlacz?
 • #108
  monty_p
  Level 18  
  W detalu widziałem najtańsze na stronach angielskiego eBayu, ale może ktoś, kto się przygląda temu wątkowi i robi wyświetlacze, będzie miał coś do zaoferowania ?
  ...może kolega KRZYCHOLD ??
 • #109
  krzychold
  Level 11  
  Witam
  Jak wcześniej pisałem na "blaknięcie-blednięcie-utraty kontrastu" wyświetlacza w wyższej temperaturze nie ma sposobu naprawy. "Płytki" poprawiające kontrast jak i mój sposób na poprawę kontrastu pomaga tylko w pewnym zakresie, mianowicie "podnosi" temperaturę w której wyświetlacz zaczyna "blednąć", ale nie likwiduje tej usterki, a przynajmniej mnie nie udało sie jej zlikwidować.
  Rozwiązania są dwa:
  1. Kupno nowego wyświetlacza (koszt od 400 zł do 600 zł) np. na Allegro.
  2. Kupno licznika z dobrym wyświetlaczem i "przekładka" (stosuje tą metodę z powodzeniem).
  Myślę, że każdy powinien sam ocenić co bardziej się opłaca i podjąć rozsądną decyzje.
  Pozdrawiam
 • #110
  garazowy
  Level 1  
  witam,
  moj problem z wyswietlaczem FIS 1/1 polega na tym iz gorna jego czesc (pomaranczowa) jest slabo widoczna napisy np. z RDS radia nie sa poucinane, ikony tez cale tylko ze tak jakby nie byly podswietlone czy wyswietlacz FIS jest podswietlany dodatkowa dioda w tej czesci?
 • #111
  Andiv
  Level 32  
  Ma ktoś licznik z takim defektem i poświęci go na testy ? Opłace przesyłkę.
 • #112
  marcinks2
  Level 12  
  Witam
  Do krzychold
  Mam do ciebie takie pytanie czy odpłatnie tez naprawiasz te liczniki jesli tak to jestem chętny
 • #114
  majster-pl
  Level 10  
  Witam!

  Krzychold czy myslisz ze ten wyswietlacz daloby sie naprawicz przez wymiane kleju pod tasma ?


  Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany
 • #115
  Romaniczok
  Level 12  
  Witam! Mam podobny problem z wyświetlaczem audi A6 C5 2000r. jak większość forumowiczów w powyższym temacie. W moim przypadku jest tak ze wysiada sterowanie liniami poziomymi wyświetlacza. Zimą jest ok na początku, tzn. zaraz po odpaleniu samochodu, poźniej brakuje sterowania niektórymi poziomymi liniami. Myślę że to typowy objaw braku kontaktu w którymś z miejsc połączeń. Najprawdopodobniej w miejscu połączenia taśmy na której znajduje się układ scalony z taśmą wyświetlacza. Tylko tak naprawde na 100% nie wiadomomo gdzie leży przyczyna. Próbowałem docisnąć do siebie łączące się taśmy ale bez efektu.
 • #116
  mariuszekjula
  Level 15  
  Jak ktoś potrzebuje zegarów od A6 C5 oraz z grupyVW z pełnym fisem lub pół fisa oddam w dobrej cenie czyli w cenie naprawy.Info na PW.

  Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany Wyświetlacz FIS Instrukcja wymiany
 • #118
  miszello
  Level 10  
  Na aukcjach ebay są wyświetlacze opisywane jako do liczników VDO i Jaeger chociaż w opisach mają ten sam model drivera czyli D1560TOB. Czy są one zamienne? Czy jeśli wstawię wyświetlacz od VDO do licznika Jaeger (lub odwrotnie) to będzie działał?
 • #119
  noemii2
  Level 1  
  a czy ktoś wie gdzie można dostać taką taśmę?? ja potrzebuję bez procesora
 • #120
  Aquer
  Level 15  
  Witam

  Dla zainteresowanych wymianą taśmy elektroprzewodzącej obustronnie klejącej łączącej tasiemki lcd-driver,wg sposobu kolegi krzychold to znalazłem takową w ofercie firmy 3M. Cena nie mała ale do przyjęcia.
  Tutaj oferta
  firma distrelec.com
  lub tutaj
  firma farnell.com
  Jak widać za 3mb-100zł , 33mb-750zł
  W farnell.com za 33mb jest taniej ale komu potrzebne aż tyle.
  3mb spokojnie starczą na kilkanaście takich liczników więc się opłaca.
  Jeśli ktoś ma inną ofertę, np lepszą cenowo, to proszę podać linki przydadzą się innym.
  Ważne jest aby taśma przewodziła tylko w osi Z, X i Y izolowała.

  Tutaj info o sposobach łączenia typu Flip-Chip (strona 5 pdf)
  Info o produkcie 9703 ze strony producenta
  Zamieszczam kartę charakterystyki(ang.) tej taśmy jakby ktoś nie umiał znaleźć.

  Pozdrawiam