Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Termopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gigabyte x800 niepoprawnie wyświetlany obraz

neoox 02 Aug 2007 12:47 915 3
 • #1
  neoox
  Level 12  
  Najlepiej jak zacznę całą tą historię od początku. Znajomy swego czasu miał problem z wydolnością zasilacza (objawy: piszczenie cewek), więc wymienił go na nowy solidny. Zabrał się też za wymianę pasty termoprzewodzącej między radiatorem a kartą graficzną. Wyczytał na jakimś wszechwiedzącym forum, że najlepiej włożyć kartę do zamrażarki na kilkanaście minut i wtedy radiator lepiej odchodzi. Fakt, radiator odszedł, pasta została wymieniona. Teraz obraz nie jest poprawnie wyświetlany (wygląda jak z drukarki atramentowej przy najgorszej jakości: kreski, szumy itd). Płyta główna to Asus A8NE. Teraz oto moje pytanie: czy taki zabieg przechowania karty w zamrażarce mógł ją uszkodzić ? Czy podczas wymiany pasty mogło dojść do jakiegoś uszkodzenia ? Czy jeżeli poprzedni zasilacz nie dawał stabilnego napięcia karta może być konkretnie uszkodzona ? Niestety nie było mnie przy tych jego genialnych pomysłach i teraz staram się jakoś pomóc. Proszę więc was o pomoc. Pozdrawiam.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Termopasty
 • Helpful post
  #2
  JanuszM
  Level 17  
  Na mój skromny gust karta w czasie pobytu w zamrażarce uległa uszkodzeniu. Chipset graficzny lutowany jest do płytki drukowanej za pomocą kulek. W przypadku mocnego i szybkiego ochłodzenia (bądź podgrzania) karty, następuje kurczenie (bądź rozszerzanie) elementów składowych karty. PCB, scalaki, cyna i miedź mają różne rozszerzalności temperaturowe i zapewne na skutek naprężeń puściły połączenia BGA między chipsetem, pamięciami a płytką drukowaną.
  Jeśli mieszkasz w dużym mieście i karta jest warta > 150zł to podzwoń po serwisach i pytaj sie czy któryś z nich postawi na nowo układy BGA i za ile. Nie gódź się na koszty diagnozy.

  Pozdrawiam, Janusz

  P.S. Ten co zalecał włożenie karty do zamrażarki, najpierw powinien tam umieścić na całą noc swoją starą....
 • Termopasty
 • #4
  neoox
  Level 12  
  Już wszystko zostało wyjaśnione.
  Dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam.
  Zamykam.