Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tymczasowe przyłącze energetyczne 200m

Fazi 02 Sie 2007 14:02 4380 2
  • #1 02 Sie 2007 14:02
    Fazi
    Poziom 17  

Witam!
    Z góry przepraszam jeśli taki temat był już przerabiany, znalazłem tylko wątek o przyłączu 1000m....

Problem mój polega na tym że budowa domu już rozpoczęta a zakład energetyczny co i raz przesuwa termin zbudowania linii energetycznej. Ostatnia wersja to za 3 lata... masakra, chciałbym się wprowadzić za rok. I teraz pytanie - do najbliższego sąsiada mam 200m w linii prostej nad polem bedącym własnością osób trzecich. Interesuje mnie jakie mółbym mieć koszty/kłopoty jeśli chciałbym wykonać tymczasowy przedłużacz dla zasilania kilku podstawowych urządzeń w domu, tj. lodówka, kilka żarówek, TV, komputer , etc. szacuje oszczędnościowo chwilowy pobór mocy na 1 - 1.5kW, może mniej jeśli byłaby taka konieczność. Słyszałem opinie że przy takiej odległości straty mogą powodowac obniżenie napięcia nawet do 180V, ale według mnie chyba nie bedzie tak źle ( oczywiście wszystko zależy od użytego kabla, ale trzeba rozważyć wariant ekonomiczny) Może wtedy trzebaby użyć transformatorka? Kilku sąsiadów obok też się buduje i rónież ma ten problem, ale to i tak chyba każdy musiałby oddzielnie się podłączać.

Zastanawiam się również ewentualnie nad zastosowaniem alternatywnych źródeł - baterie słoneczne/ wiatrak, ale obawiam się że koszty tego będą niemałe. Dodam że działka leży wśród pól i na małym wzgórku. Agregat raczej odpada ze względu na hałas/zużycie paliwa.

Z góry dzięki za rady :)

0 2
  • #2 02 Sie 2007 18:26
    adamjur1
    Poziom 39  

Zeby cokolwiek robić przez pole osoby trzeciej musisz uzyskać jej zgodę.
    Jeżeli nie masz po drodze żadnych mediów ( rur z gazem , wodą , kanalizacją, drenów i melioracji) możesz próbować coś zakopać, jakpowiesisz zaraz ktoś sie do tego przyczepi, a jeszcze zbieracze miedzi mogą ci to podebrać.
    Niestety 200m to przekrój min 6mm2 ( oszczędnościowo) min 4 żyły.
    A w domu dobry uziom i różnicówki.
    Widziałem coś takiego na działce letniskowej ( 600 m na 5x6) i spadki były zauważlne.
    OP transformatorach zapomnij - nie tędy droga.
    Pozdr.J.
    ps
    na takiej odległosci trudno uzyskać właściwą pętle zwarcia, podstawowy sposób zabezpieczenia przed porażeniami.....

0
  • #3 02 Sie 2007 21:22
    Elmont
    Poziom 23  

Co jest powodem tak długiego oczekiwania na wykonanie przyłącza?
    czy są to względy techniczne:brak mocy,czy niema możliwości usytuowania
    linii zasilającej/brak zgody właścicieli gruntów/.Jak Postawiłeś ten dom bez
    korzystania z energii ,czy jego wykończenia.Pytanie czy wystąpiłeś o
    wydanie warunków zasilania i czy je Uzyskałeś w miejscowym ZE.

0