Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowęzeł. Megafon Diora unitra problem help :(

greg0rek 02 Sie 2007 21:45 1774 8
  • #1 02 Sie 2007 21:45
    greg0rek
    Poziom 13  

cześć wszystkim
    ktoś za mnie zdecydował że uruchomię radiowęzeł na stadionie miejskim :/, nic myśle sobie trochę zabawy zregeneruje głośniki w szczekawkach i będzie dobrze po rozebraniu megafonów okazało się ze zawieszenia są sparciałe ale głośniki nie są oryginalne i są to tonsile gd 16/25 8 ohm.
    w jednym megafonie znalazłem oryginalny zakurzony Głośnik tonsil niestety z racji na dziwny białawy nalot nie dokońca wiem czy dobrze odczytałem że jest to GD 16/20 w 4 ohm'ach w każdym megafonie jak przystało na radiowęzeł jest mały transformator. teraz moje pytanie skąd mogę wziąć takie głośniki?
    napisałem już maila do sklepu internetowego tonsila z podobnym zapytaniem niestety nie mam żadnej odpowiedzi.

czy da się je zastąpić jakimiś o bardzo zbliżonych parametrach?
    proszę o pomoc. z góry dziękuję.
    Grzesiek

ps. przepraszam za zdublowanie tego postu ale naprawde zalezy mi na odpowiedzi.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #3 03 Sie 2007 07:46
    md
    Poziom 39  

Takie same nie znaczy dobre. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że głośniki tego typu pracują w zmiennych warunkach atmosferycznych, powinny to więc być głośniki typowo radiowęzłowe o trochę szerszym paśmie przenoszenia niż te tonsile.
    Jeżeli paczki Cię puszczą, to polecam większe: http://profesional.beyma.com/ENGLISH/pdf/descarga.php?pdf=8AGN.pdf
    Możesz też zastosować coś z szerokopasmowych Tesli, nie są najlepsze do pracy na zewnątrz, ale nieźle się spisują w takiej aplikacji.
    Z oferty firmy, której adres podał Bogdan polecam: http://www.dexon.pl/sklep/index.php?d=katalog&k_id=16 - zwłaszcza głośniki wodoszczelne.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 03 Sie 2007 21:16
    greg0rek
    Poziom 13  

nie są takie same. oryginalnie miały być gd 16/20 a ty poleciłeś mi 16/25 i jeszcze w 8 ohm.
    rozmawialem ze sklepem tonsila i maja te gd 16/25 w 4 ohmac i chyba właśnie na takie sie zdecyduje. niestety te beymy sa zbyt drogie z racji tego że ma to być jak najtańszym kosztem gdybym miał oryginalne głośniki to bym je zregenerował. dziękuje za odpisanie.
    ps. chciałbym wiedzieć czy te 5W wiecej nei wpłynie jakoś na transformatorki?
    nie wiem tez jaki tam będzie wzmacniacz.. coś w tym stylu
    http://sklepmuzyczny.com/product_info.php?pro...d=208&osCsid=e39ea0af3b3806170c25e221bb3b6d6a
    dokładnie bede wiedział jutro lub w poniedziałek, jaką moc byście doradzili do 8 megafonów na głośnikach gd 16/25 4 ohm? (wzmacniacza nie zmienie, posłuży mi to w celach porównawczych)
    z góry bardzo wszystkim dziekuje za pomoc :)

0
  • #5 03 Sie 2007 22:59
    md
    Poziom 39  

Coś kombinujesz, taki wzmacniacz nie nadaje się do instalacji radiowęzłowych. Wzmacniacze radiowęzłowe mają wbudowany transformator na wyjściu i zasilają linię na poziomie kilkudziesięciu Volt (30V, 50V, 70V, 100V, 120V), stąd w kolumnach głośnikowych konieczność stosowania transformatora.
    Popatrz np. na parametry tego wzmacniacza: http://www.rduch.com.pl/produkcja/seria_mwl/mwl9ec.htm
    i poczytaj o kolumnach radiowęzłowych: http://www.rduch.com.pl/produkcja/kolumny/kg.htm

0
  • #6 04 Sie 2007 12:30
    greg0rek
    Poziom 13  

md dzis bede wiedzial co to dokladnie jest. za wzmacniacz. uparlam sie na tonsile.... kurcze to ma być regeneracja starego sprzętu który ma grać a nie zakup nowego dlatego tak sie uparlem aby wstawić tonsile.
    po drugie wiem o tym o czym napisałeś odnośnie mocy ale pytalem dlatego bo w każdym megafonie jest transformatorek i czy jemu to nie zaszkodzi i w jakim stopniu spadnie efektywność.

Predziu.... wiem że dubel napisałem przecież w pierwszym poscie tutaj że to zdublowany i przepraszam za dubla ale jest to spowodowane potrzebom otrzymania szybko informacji.
    napisze dziś jaki to dokladnie jest wzmacniacz.
    transformatorki maja 400V tyle wiem napewno.

otoż wzmacniacz to eltron 100u nie wiem czy sie do tego zadania nada ale ten sprzęt też nie będzie zmieniony ;/
    megafonów na głośnikach gd 16/25 4 ohm jest osiem dlatego myślałem żeby połączyć je szerogowo-równolegle...
    tzn tak żeby wyszło 2 razy po 4 ohm. czyli 1do2 z 3do4 i to by było na + i - 1z 2 szeregowo 3z4 szeregowo i te dwie pary połączyć równolegle. i tak samo z drugą czwórką. czy to będzie dobre rozwiązanie? ????

0
  • #7 06 Sie 2007 11:49
    md
    Poziom 39  

greg0rek napisał:

.....otoż wzmacniacz to eltron 100u nie wiem czy sie do tego zadania nada ale ten sprzęt też nie będzie zmieniony ;/
    A szkoda, bo ten wzmacniacz jest bardzo nie radiowęzłowy.
    greg0rek napisał:

megafonów na głośnikach gd 16/25 4 ohm jest osiem dlatego myślałem żeby połączyć je szerogowo-równolegle...
    tzn tak żeby wyszło 2 razy po 4 ohm. czyli 1do2 z 3do4 i to by było na + i - 1z 2 szeregowo 3z4 szeregowo i te dwie pary połączyć równolegle. i tak samo z drugą czwórką. czy to będzie dobre rozwiązanie? ????

Takie połączenia mogą mieć miejsce po wyeliminowaniu transformatorów, jednak instalacje radiowęzłowe są z natury inne niż tradycyjne instalacje wzmacniacz <-> przewód głośnikowy <-> zestaw głośnikowy. Linie radiowęzłowe są długie stąd konieczność zasilania wysokimi napięciami (nawet ponad 100V), by wyeliminować straty i zapewnić w miarę identyczne warunki pracy wszystkim zestawom głośnikowym wchodzącym w danej instalacji.
    Do tego Eltrona nawiń lub kup trafo głośnikowy, choć można bardzo tanio kupić używane wzmacniacze radiowęzłowe, które będą lepsze niż poczciwy Eltron.

0
  • #8 07 Sie 2007 14:58
    greg0rek
    Poziom 13  

a da sie to jakos spac razem tak żeby nie trzeba bylo eliminowac transformatorków?
    będzie to gralo wtedy?

2 opcja to czy będzie to grało jeśli wyeliminuje sie transformatorki?
    kurde jestem w kropce bo to nie jest mój sprzet tylko urzedu miasta, traktuja to po macoszemu a chca miec nie wiem co.. da sie zrobic jakos tak zeby zostal eltron i to jakos gralo? bez dokupowania trafa itp? :(

0
  • #9 07 Sie 2007 17:46
    md
    Poziom 39  

Temat radiowęzła poruszany jest co chwilę, więc możesz poczytać do woli, dopóki mowa o instalacji radiowęzłowej, służę pomocą, w sytuacji, kiedy zaczyna się dyskusja w stylu Mak Gajwera - jak ze sznurka, spinacza biurowego i 3 szt. zapałek zrobić bombę atomową, wyłączam się z dyskusji. Są gdzieś granice absurdu.
    Problem dotyczy miejskiego radiowęzła, a radiowęzeł to ściśle określona normami i przepisami instalacja nagłośnieniowa i tak powinno zostać. Albo robisz remont na oryginalnych lub zamiennych częściach, albo odpuść sobie, bo będą z tego same kłopoty. Niedostosowany wzmacniacz ulegnie przeciążeniu, a transformatorki na 100V podpięte pod końcówkę, która może dać max. 30V nie są najlepszym rozwiązaniem.
    Impedancja transformatorka radiowęzłowego po stronie pierwotnej wynosi od ok. 1400Ω w górę.
    Na koniec - nie chce mi się wierzyć, że urzędu miasta nie stać na kilkaset zł na wzmacniacz radiowęzłowy i coś koło tego na solidny remont lub wymianę głośników radiowęzłowych i jakiś urzędnik godzi się na partacką instalację quasi-radiowęzłową.

0