Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Glosnik do subwoofera

wiercha 05 Nov 2003 19:01 2354 20
    wiercha
    Level 11  
    Witam szanownych grupowiczow
    Mam zamiar skonstruowac subwoofer aktywny w zwiazku z tym mam pytanie jaki kupic glosnik zeby nie przeplacac a byc zadowolonym
    podam pare danych jakim sprzetem dysponuje
    Amplituner Yamaha RXV-495
    Kolumny QEF Q15 (monitory)
    Pokoj jest nie duzy ok 20 m2
    Glownie mi zalezy na uzupelnieniu basu w tym zestawie ale o bas ktory nie bedzie tylko dudnil
    Marcin
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz niezly sprzecik - kolumienki slyszalem, sa ciekawe...
    Proponuje nie kupowac dziadostwa - poszulkaj w 12" JBL,Beymie, zerknij na oferte Visatona... obudowa z basrefleksem do 100 litrow.
    makrel
    Level 13  
    Powiedz moze ile chcesz mniej wiecej przeznaczyc funduszy na głosnik ... i do czego sub , kino/muzyka pewnei to i to : ) i jesli wielkosc suba nie ma dla ciebie duzego znaczenia to cos szybko znajdziesz : )

ps. popatrz na ofertke peerless'a maja ciekawe modele : ) albo zajzyj na stronke http://akkus.com.pl/ tam masz calkiem duzy wybór ...
    wiercha
    Level 11  
    Wlasciwie to potrzebuje bardziej w celu uzupelnienia basu choc z czasem kino tez bede mial Natomiast co do glosnika to interesuje mnie cos w rodzaju najlepszego i najtanszego (np.porownanie Athlon i Pentium)
    a cena myslalem w okolicy 400 zl
    makrel
    Level 13  
    Proponuje Peerles'a SLS-263 (830668)
    impedancja znamionowa [Ohm] 8
    rezystancja cewki [Ohm] 5.5
    moc znamionowa [W] 150
    efektywność [dB] 89
    częstotliwość rezonansowa fs [Hz] 28
    objętość ekwiwalentna Vas [l] 88
    dobroć całkowita Qts 0.52
    powierzchnia membrany [cm2] 336
    amplituda liniowa [mm] +/- 8.5
    najwyższa częstotliwość podziału [Hz] 1000
    rekomendowana objętość b-r / zamknięta [l] 50-70 / 40-70
    dolna częstotliwość graniczna -6dB [Hz]* 28 (50), 24 (70)
    średnica zewnętrzna / otworu [mm] 263 / b.d.

kosztuje 390 zł , z tego co wiem lubi obudowy zamkniete ale mozna poeksperymentowac z otwarta ; P
    tomaszo
    Ja nie proponuje glosnika 8- omowego, bo troche wiecej placisz za moc do niego - wzmacniacze subwooferowe w znakomitej wiekszosci obsluguja poprawnie glosniki 4- omowe...Qts zapewnia jeszcze mozliwosc stosowania BR, ale juz na granicy utraty kontroli...Cos podobnego, 4 omowego....Moze troche wieksza efektywnosc by sie przydala?
    makrel
    Level 13  
    Tak sobie przegladam oferty głosników i zdecydowana wiekszość niskotonowców ma 8 Ohm ... ja tam wole nie przemeczac wzmacniacza i przytaje przy 8 Ohm (kto co lubi :P ) efektywnosc 89 dB powinno wystarczyc do wypelnienia pomieszczenia bassem : ) głośników z takimi parametrami i w takiej cenie jest malo , chyba ze chcesz coś tańszego np. Tesla ARN 312 sa tam wersje 4 Ohm : ) cena 160 -190 zł i duze pudelko... parametry:

Częstotliwość rezonansowa fs 24.5 Hz
    Objętość ekwiwalentna Vas 263.0 dm3
    Dobroć wypadkowa Qts 0.30
    Dobroć elektryczna Qes 0.38
    Dobroć mechaniczna Qms 1.47
    Czynna powierzchnia membrany Sd 460.0 cm2
    Podatność mechaniczna zawieszeń Cms 0.9 mm/N
    Masa ruchoma Mms 47.500 g
    Współcz. sprzężenia el.-magn. Bl 8.3 N/A

wierycha widze ze dopiero zaczynasz ...poczytaj na forum , jest troche tematów... odwiedz stronke Igod'a tam wszystko jest http://subwoofer.t17.ds.pwr.wroc.pl
    wiercha
    Level 11  
    Dzieki za stronke
    dinthalion
    Level 14  
    American Soundy sa w miare tanie (duzy niskotonowiec mozna kupic juz za 150 zl)
    tomaszo
    Przepraszam , ale 89 dB to malo!!! Dlaczego? bo to jest mierzone nie przy 40 Hz, tylko dla (90%) 1 kHz - popatrz ile ma na niskich czestotliwosciach.....
    Kupilem w niezlej cenie cos firmy budzetowej - z Solingen - Ravemaster sie nazywa...Maja w nowej serii 'niebieskiej' glosnik 12", ktory bylby dla Ciebie w sam raz (chyba, ze wolisz 15 albo 18")
    Ma 93,5 dB efektywnosci, Fs na 26 Hz, Qts =0,25, Vas =91,4 litra, wychyl liniowy +- 5,4 mm, 220 W RMS....
    Najwazniejsze, ze zdobyl (jak i cala seria 'niebieska' ) uznanie niemieckiej prasy i okreslono stosunek jakosc - cena jako bardzo dobry...(Wielki i gruby aluminiowy odlew kosza malowany na niebiesko, wielki magnes - B*L= 16,3 (Tm), wentylacja cewki..wazy 5,9 kg)...Parametry pozwalaja na uzyskanie niezlego zejscia w obudowach BR rzedu nawet 50 litrow!

Dokladnie - Ravemaster BSW124 II.....Kosztuje tutaj - 75 EURO.
    Za 99 Euro masz BSW 154 II - 15" - potwor.(8, 5 kg - gdyby ten kosz byl stalowy, to by to wazylo ze 20 kg...)
    :)
    wklep www.ravemaster.de (ale poniemiecku - wersja polska jest jeszcze niegotowa)...
    makrel
    Level 13  
    Co mnie obchodzi przy ilu jest mierzone : ) wystarczy spojrzec na charakterystyke głośnika ... nie jest taka tragiczna
    i raczej watpie zeby ktos wybral ten glosnik jak na poczatek swej wedrówki po swiecie audio :P raczej niech autor topicu poczyta troszke na temat kontsruowania ... i wybierze jakis sprawdzony glosnik , moze cos z Tonsila ... ?

ps. tomaszo powiedz cos wiecej o tym glosniku , jaki bass , miekki tward cieply suchy itd ? : )
    wiercha
    Level 11  
    A gdzie dostane ten glosnik ?
    Mieszkam kolo Krakowa
    Albo jak znacie jakis sprawdzony sklep wysylkowy to moze tam maja
    taki glosnik
    tomaszo
    Widzisz, tego nie przewidzialem - to calkowicie nowa seria i moze byc u nas z tym problem.....Popytaj w sklepach z glosnikami, czy moga sprowadzic - wiele drozej nie bedzie, a jesli jest tam(a napewno jest!) jakis wiekszy sklepik, to sie to zalatwi....
    markuz20
    Level 13  
    Ja tak samo jak kolega Makrel proponuje tego Peerlesa 263. Mam go od niedawna i jestem naprawde zadowolony . Chodzi w zamknitej obudowie 50 l z mdf 22mm i front 44mm. Zadnych podbarwien, zajebista kontrola i dynamika , bardzo ladne pomruki, polecam do sluchania muzyki a i w kinie domowym tez pokaze co potrafi.
    wiercha
    Level 11  
    W takim razie gdzie moge ten glosnik sobie ogladnoc i poczytac o nim co nieco najlepiej jakas polska stronka
    a za parametry we wczesniejszym poscie dzieki
    wiercha
    Level 11  
    A czy mge miec jakis problem poniewaz moje Kolumny frontowe jak wspominalem(QEF Q-15) sa 6 omowe
    tomaszo
    Mialem powiedziec o basie BSW 124-II : kontrola i szybkosc mimo duzej membrany - konstrukcyjnie bez zarzutu - wielki magnes, alumniowy odlew kosza. Charakter raczej twardy, nie ma mowy o dudnieniu i mietoleniu jednoolitym na skraju pasma - skraj wypelniony, ale roznorodny i kontrolowany - za ta cene to naprawde duzo.
    Producent jest rzetelny - dlatego podaje dla kolumn 6 omow - to oznacza, ze kolumny maja spadek impedancji w zakresie niskotonowym do okolo 6 omow...W PRAKTYCE dzialaja prawie jak 8 omowe - wzmacniacz ma pelen komfort pracy i nie bedzie przeciazony pradowo (tak wlasciwie to bardzo wiele glosnikow powinno miec podane 6 , a nie 8 omow znamionowo - bo maja takie spadki, co nawet czesto producenci ladnie na wykresach podaja....)..
    wiercha
    Level 11  
    Mam jeszcze takie pytanko
    Chodzi o usytuowanie glosnika w obudowie zamknietej
    dac go na front czy np w kierunku podlogi i czy postawienie go obok fotela ( czyli miejsca odsluchowego ) np. frontem w kierunku przednich kolumn moze w jakis radykalny sposob zabuzyc spojnosc basu z przednimi kolumnami? jakie macie doswiadczenia w tym temacie
    tomaszo
    Ogolnie nic nie zaburza propagacji najnizszych czestotliwosci...Ustawienie glosnika w podloge czasem owocuje slyszalnym zwiekszeniem natezenia na samym dole, ale czesto bas traci definicje - staje sie mulisty i rozlazly.
    Stosowany najczesciej uklad z glosnikiem na przedniej sciance w kierunku sluchacza sprawdza sie zawsze - ale eksperymenty sa nieodzowne - u mnie sub lepiej gra jak jest przy scianie, przesuniety o 90° wzgledem kolumn - przodem do bocznej sciany - nie do mnie.
    Szczegolnie w malych pomieszczeniach bas sprawia problemy - bardzo wazne jest wllasciwe ustawienie suba - (czasem z pozoru nieracjonalne ustawienie jest najlepsze dla okreslonego miejsca odsluchowego...).
    Proponuje nie kombinowac zanadto - dac glosnik na przednia scianke i odpowiednio ustawic.