Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Take Me model: take me 350 Silent po burzy-naprawa na układzie AT2005B

02 Sie 2007 23:39 16910 15
  • Poziom 12  
    Witam i z góry przepraszam za odesłanie na inną stronę Elektrody...
    Potrzebuję info o tym zasilaczu (po naprawie nie chcę go już wkładać do PC, będzie warsztatowym)
    Wsadzili tam AT2005B i nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś schematu na nim opartego.
    Nie ma żadnych napięć.
    Zwarta dioda w +5V SB 1N5844 (niby zenerka 3V9, ale zrysowuję schemat i pasowała by mi tam zwykła dioda).
    Tranzystory po pierwotnej sprawdziłem (C3150 i 2xD304x),
    po wtórnej też (2xSBL2045CT i F12C20C).
    Po wstawieniu diody zenera 3V9 na 5VSB koło 1V i ta dioda zenera strasznie się nagrzała po 10s. Sprawdziłem, nie padła, a w jest układzie też transoptor 817 i TL431, (jest też AZ431?).

Może ktoś ma jakieś pomysły?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4140403#4140403
    Take Me model: take me 350 Silent po burzy-naprawa na układzie AT2005BTake Me model: take me 350 Silent po burzy-naprawa na układzie AT2005B
  • Moderator
    Witam!
    Cytat:
    "Po wstawieniu zenerki 3V9 na 5VSB koło 1V i ta zenerka strasznie się nagrzała po 10s."

FR302

Jakąkolwiek z nich : FR302, 1N5822, PR3002 (3A), a schemat na układzie 2003 (= AT2005B) jest na Elektrodzie.
    TL431 = AZ431
  • Poziom 12  
    TONI_2003 napisał:
    Witam!
    Cytat:
    "Po wstawieniu zenerki 3V9 na 5VSB koło 1V i ta zenerka strasznie się nagrzała po 10s."

FR302

Jakąkolwiek z nich : FR302, 1N5822, PR3002 (3A), a schemat na układzie 2003 (= AT2005B) jest na Elektrodzie.
    TL431 = AZ431

Którąś z tych diod miałem właśnie wstawić, ale jakby nie patrzyć 1N5844 to zenerka....
    Ktoś też miał ten dylemat tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic778290.html

Jesteś pewny, że 2003=AT2005B ? bo z tego co wyszukałem to nie zgadza mi się wyprowadzenie pinów w typowej implementacji

AT2005B
    AT2005B cały pdf

Dzięki za podpowiedzi w każdym razie :)
  • Poziom 30  
    Układ scalony 2003 to nie jest zamiennik dla układu scalonego 2005B!
    Próbowałem kiedyś i nie poszło. Jeśli masz uszkodzone 5V STB to lepiej najpierw odłącz przetwornicę +5V STB i podaj z zewnątrz +5V na układ scalony 2005B i +12V na drugi odczep STB...
    Sprawdzisz wówczas czy układ scalony 2005B żyje, (a lubi padać jak pójdzie w górę +5V STB) bo jak nie to naprawa STB mnie ma sensu. Natomiast układ scalony 2005B jest nie do kupienia, i tylko pozostaje odzysk z demontażu.
  • Moderator
    Sprawdzałem poprzednie czyli 2002, 2003, oraz 2004 tego wykonania faktycznie jeszcze nie miałem na warsztacie ( AT2005B ) należy sprawdzić wyprowadzenia ewentualnie można by było kiedyś po eksperymentować robiąc mini podstawkę z krosami...
    Natomiast w innych zasilaczach na takich diodach to napięcie było robione jak napisałem nawet widać na płycie Twego zasilacza zarys tej diody zwróć uwagę na jej wielkość.
    Jeśli masz linka do niej 1N5844 w takiej obudowie jak masz narysowane na płytce elektroniki to podaj . Ja patrzyłem i widziałem , ale tylko w obudowie TO-92 i faktycznie była to zenerka na 3,9V.
    Szukam u siebie podobnego schematu , aby Ci pokazać jakie połączenia były na tej diodzie jak również na tym układzie , aby porównać aplikację...
  • Poziom 12  
    TONI_2003 napisał:
    Natomiast w innych zasilaczach na takich diodach to napięcie było robione jak napisałem nawet widać na płycie Twego zasilacza zarys tej diody zwróć uwagę na jej wielkość.
    Jeśli masz linka do niej 1N5844 w takiej obudowie jak masz narysowane na płytce elektroniki to podaj . Ja patrzyłem i widziałem , ale tylko w obudowie TO-92 i faktycznie była to zenerka na 3,9V.

Dzięki za informacje.

Na moich fotkach jest stan po zmianie 1N5844 na zenerkę.
    Ta oryginalna wyglądała jak dioda prostownicza 2-3A, natomiast faktycznie jak sądzisz zenerka 3,9V jest albo w TO-92, albo w DO-35 (i taką właśnie chyba wstawiłem, widać na fotce).
    Odpowiednikiem katalogowo 1N5844 jest 1N5990 właśnie w DO-35.

Zatem .. wstawię tak zwykłą prostowniczą albo jakąś FR302 i zobaczymy, bo jak jest uwalony 2005 to i tak po sprawie.....
  • Moderator
    Chasmo napisał:
    Zatem ... wstawię tak zwykłą prostowniczą albo jakąś FR302 i zobaczymy, bo jak jest uwalony 2005 to i tak po sprawie.....

Gdybyś nie miał skąd wziąć takiej na 3A to prawie we wszystkich zasilaczach tych z niskiej półki masz takie na linii +12V (są zlutowane takie dwie sztuki) takie stosowałem gdy akurat nie miałem oryginalnej...
    Schemat zamieściłem powyżej możesz sobie porównać.
  • Poziom 12  
    TONI_2003 napisał:
    Gdybyś nie miał skąd wziąć takiej na 3A to prawie we wszystkich zasilaczach tych z niskiej półki masz takie na linii +12V (są zlutowane takie dwie sztuki) takie stosowałem gdy akurat nie miałem oryginalnej...
    Schemat zamieściłem powyżej możesz sobie porównać.

Dzięki za schemacik, wygląda podobnie do tego co wczoraj zacząłem zrysowywać z płytki. Masz całość może?
    Przy okazji, większość elementów zastosowanych w tym zasilaczu produkuje ATE (chiny) http://www.china-ate.com/product.aspx

Co ciekawe, tranzystor S8050 - wcześniej znalazłem w sieci jego dane i wychodziło, że może być N-P-N albo P-N-P (tu jest N-P-N) o wyprowadzeniach EBC, a ten ma ECB .....

Ciekawe,czy podszedł by też ich produkt 7520 zamiast 2005 - na innych pinach powyprowadzane te same rzeczy, oscylator w 7520 na zewnętrznym rezystorze, w 2005 na kondensatorze.
    Może by się dało go zaimplementować, ciekawe, czy jego można kupić ?
  • Moderator
    Chasmo napisał:
    [Co ciekawe, tranzystor S8050 - wcześniej znalazłem w sieci jego dane i wychodziło, że może być N-P-N albo P-N-P (tu jest N-P-N) o wyprowadzeniach EBC, a ten ma ECB...

Niejako tak przy okazji klikałem będąc tu: S8050
    Natomiast tu masz schemat: COLORS iT model: 330U #89
    Tylko pytanie w jakiej ilości i czy nie, aby za minimum 1000 sztuk?
  • Poziom 12  
    TONI_2003 napisał:

Natomiast tu masz schemat:
    Tylko pytanie w jakiej ilości czy nie, aby minimum 1000 sztuk?

Schemat się przyda, widzę, że bardzo podobnie to wygląda...
    Zamiast tej nieszczęsnej 1N5844 jest 1N5822 i to jak dla mnie ma sens.
    Tylko czemu była ta zenerka ?

Dziękuję bardzo za schemat.
  • Moderator
    Chasmo napisał:
    [Zamiast tej nieszczęsnej 1N5844 jest 1N5822 i to jak dla mnie ma sens.
    Tylko czemu była ta zenerka ?
    Dziękuję bardzo za schemat :)

Wpisując w Google 1N5844 (Szukaj na stronach kategorii: język polski ) uzyskujesz dwa linki do postów na Elektrodzie:
    Zasilacz Powertec - co robi 1N5844 w StandBy?
    Oraz...
    IBOX model i325 300W ver.2.03 naprawa !
    Pragnę właśnie ten dylemat rozwikłać dlatego może napisz jak ten zasilacz trafił do Ciebie prosto jasno i wyraźnie.
    Jaki u Ciebie znalazła się ta dioda zenera widoczna na zdjęciu...
  • Poziom 12  
    TONI_2003 napisał:
    Pragnę właśnie ten dylemat rozwikłać dlatego może napisz jak ten zasilacz trafił do Ciebie prosto jasno i wyraźnie.
    Jaki u Ciebie znalazła się ta dioda zenera widoczna na zdjęciu...

Trafiłem oczywiście na podane przez Ciebie linki.

Już wyjaśniam - na marginesie, zasilacz ruszył i właśnie się testuje.
    Wstawiłem 1N5821 3A/30V (bo nie miałem 1N5822), sprawdziłem 5VSB i o dziwo było ok, odpaliłem i działa.

Zasilacz po strzale pioruna 5m od domu szwagra, wszystko w domu włącznie z TV itp. działa, padł tylko komputer (płyta, procek, grafika, HDD).
    Zasilacz około 1 roczny, na śrubie blomba więc nie gmerany.

Po posprawdzaniu na początku duodiod i tranzystorów na pierwotnej poszedłem dalej i zwarta była wlutowana jak mówię oryginalnie 1N5844 (wyglądająca dokładnie tak jak użyta w końcu 1N5821).
    Nie umiem sobie wytłumaczyć skąd ta zenerka, od początku mi tam nie grała i ideowo i gabarytowo, ale wtedy nie zrysowałem sobie jeszcze schematu więc wstawiłem jej odpowiednik widoczny właśnie na fotkach..... i nie ruszył, a zenerka strasznie się nagrzała.
    Stąd mój wątek.

Może to jakiś podstęp chińczyków.... 5844 zamiast 5822 ? (znów ją wziąłem do rąk i ... nie będzie inaczej .. 5844)

Swoją drogą skoro padło sterowanie 5VSB to wątpię by zasilacz puścił dziwne napięcia na PC, zatem od czego strzelił komputer?
    impuls EM ?
    Jak dla mnie temat zamknięty, dziękuję za podpowiedzi i jeszcze raz TONI_2003 za schemat.

PS.
    Jakbym miał oceniać ten dziwny prosty zasilacz to ... niby spalony komputer, ale do końca nie wiem czy przez zasilacz, a w samym zasilaczu tylko 1 dioda, koszt naprawy 1zł i trochę czasu w internecie.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Przez zasilacz, wykonanie perfidnie uproszczone do stopnia 'aby działał'. Pewnie zakłócenie przepuściło impuls wyższego napięcia na stronę wtórną.
    Ja tego Powertec'a zezłomowałem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Jeszcze jedno - może ta dioda to IN5844 a nie 1N5844 czyli I-(Irena) a nie 1 ? Nie znalazłem jednak nic o tym w sieci...
  • Poziom 39  
    Google search 1N5844

oraz 1N5844-datasheet

Part Number = 1N5844
    Manufacturer Name = Various
    Description = General Purpose Reference Regulator Diode
    V(Z) Nom.(V) Reference Voltage = 3.9
    @I(Z) (A) (Test Condition) = 20m
    Tolerance (%) = 10
    Z(z) Max. (Ohms) Dyn. Imped. = 40
    P(D) Max.(W) Power Dissipation = 500m
    Package Body Material = Plastic
    Package = TO-92
    Military = N
  • Poziom 12  
    Dzięki za post, ale o 1N5844 jest kupę materiałów, znajdź o IN5844....