Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka na silniku z Fiata 126p

22adam 21 Wrz 2011 22:46 610193 1480
    slonikvn750
    Poziom 10  
    Tom1988p napisał:
    Na aukcji podane było że jest do remontu. Co w niej jest do zrobienia?
    1500zł to nie dużo jak za gotową sprężarkę z silnikiem.
    Ma jakąś nazwę na obudowie?

to jest wd
    poprzedni wlasciciel sam niewiedzial czy jest sprawna jak twierdzi nigdy jej nie sprawdzal kupil ja kiedys okazjonalnie a teraz robil porzadki i tak trafila na aukcje...
    kupilem ja w cenie zlomu z wyliczen poprzedniego wlasciciela 1500pln

dzwonilem w pare miejsc i remoncik niebedzie tani...
    ostatecznie postawie ja w ogrodzie i bedzie robila za ozdobe hehehe...
  • Fabryka prądu
    slonikvn750
    Poziom 10  
    alvar4
    Poziom 11  
    Wiesz, ludzie na Allegro to co niektórzy mają nie po kolei w głowach i potrafią strzelać takimi cenami że szok. Niektórym się wydaje, że jak już mają jakąś maszynę to można za nią wołać w ciul pieniędzy. Często przeglądam tam oferty maszyn i widzę co się dzieje, stare wysłużone gruchoty a ceny zaporowe. Zdarzają się perełki ale one szybko są kupowane a na aukcjach stoją tylko takie dziwolongi z mega cenami.
    saramen
    Poziom 12  
    Witam,
    To napewno to są handlarze kupuja cały zakład za marne grosze i zarobic musza jakies 2000tys bo nie wyjdzie na tym,a i znajdzie sie jakis kupiec wczesniej czy pózniej.
    Albo widza ze jakis sprzedający sprzedaje za kupe kasy
    i tez sprzedają za dobre pieniądze
    ( nie ma to jak handel ).....
    Tom1988p
    Poziom 16  
    Witam po "krótkiej" przerwie.

Jestem już po pierwszych próbach uruchomienia sprężarki (silnik 1,9).
    Na stan dzisiejszy jestem średnio zadowolony z wyniku pracy.
    Sprężarka przy obrotach około 1000 - 1100 obr/min (jest to prędkość przybliżona niczym nie mierzona być może jest mniejsza) nabija zbiornik 60l do 6 atm w 16s co daje 1350l/min (liczone ze wzoru: pojemność zbiornika * ciśnienie / czas * 60). Plan jest nabijania do 10 atm ale nie miałem podłączonego zbiornika który by to wytrzymał. Ten 60 to jest butla LPG ale ingerencja elektrodą była i wolę nie ryzykować.
    Są jeszcze liczne miejsca nieszczelne, rurki były skręcane rękoma niczym nie uszczelniane (niektóre jednak są szczelne).

Ogólnie podsumowując to tworzenie głowicy na zaworkach z c360 przyniosło mi wiele nerwów. Samo ich uszczelnienie to męka, a po starcie okazywało się ze jednak "puszcza" powietrze.

Tymczasowo nie pokazuję zdjęć dlatego, że jeszcze jest nieukończona na tyle aby można było ją pokazać. Kompletny brak BHP.

W najbliższym czasie powinienem ją dokończyć w kwestii połączeń rurowych Wtedy pokaże pierwsze zdjęcia.
  • Fabryka prądu
    Przepraszamy, ale ta nazw
    Poziom 13  
    Jakim silnikiem to napędzasz ?
    heeler11
    Poziom 14  
    Tom1988p daj info dotyczace tego silnika czym go napedzasz?:)
    Tom1988p
    Poziom 16  
    W chwili obecnej jest napędzany za Pomocą ciągnika przez WOM.
    Docelowo będzie jakiś silnik z samochodu.
    Tom1988p
    Poziom 16  
    Gość policzył to że jak silnik ma 650cm^3 pojemności i przemnożył przez 1000 i myśli ze ma 650l/min (0.65l*1000).
    Nie mierzył to w żaden sposób zapewne.
    A wydajność jest podana dla określonego ciśnienia (u mnie dla 6bar jest w okolicach 1350l/min), ze wzrostem ciśnienia wydajność maleje.

Facet sprzedaje idealną sprężarkę 100% sprawności posiada. Amerykańscy naukowcy powinni to zbadać ;)

Nie znam ludzi którym by było za dużo powietrze ze sprężarki. Chyba ze tylko koło od roweru pompuje :P

Szkoda ze na allegro nie można dodawać komentarzy do aukcji...
    Poziom 13  
    Tom1988p napisał:
    Gość policzył to że jak silnik ma 650cm^3 pojemności i przemnożył przez 1000 i myśli ze ma 650l/min (0.65l*1000).
    No i błędu nie popełnił, bo podał wydajność teoretyczna, jak podają w chińczykach. Praktyczna to będzie z 70-80% teoretycznej zależnie jak blisko tłoki dochodzą do płaszczyzny głowicy i wielkości zaworków (nie pamiętam już głowicy od jelcza).
    A sprzedaje pewnie z prostej przyczyny - naczytał się elektrody, wykonał i się okazało, że:
    alvar4 napisał:
    Przy ciśnieniu powyżej 8 bar światło w całym domu pulsowało, do tego sprężarka sama się przemieszczała od wibracjii jakie generował kaszlakowy agregat.
    saramen
    Poziom 12  
    Ciekawi mnie czy ta głowica od jelcza przepusci tyle powietrza 650l/min,
    a co powiedziec tu o 1300l/min.
    Poziom 13  
    saramen napisał:
    Ciekawi mnie czy ta głowica od jelcza przepusci tyle powietrza 650l/min,
    a co powiedziec tu o 1300l/min.

Na pewno zawory mają większą przepustowość, niż te co tu masowo zakładacie i jesteście zadowoleni - z 3jw60...
    slonikvn750
    Poziom 10  
    jest za duza hehe bubel wyszedl i chce opchnac
    :) 936
    Poziom 13  
    Witam. Zbudowałem sprężarke na sto dwudziestce szustce (126p). I sprawdza się przyzwoicie. W 2 min 15 sec. nabija butle 270 l. do 8 bar. Startuje przy 6 barach bez wysiłku z silnikiem 3 KW 2800 obr/min po zastosowaniu odprężnika i kilku sztuczek. Głowica Jelcz płytkowa (miśki) 2 cylindry tłoczą na raz 650 CM3. Przełożenie 2:1
    Mankament taki że jest na panewkach i się trzęsie. Więc postawiłem ją na drewnianych belkach nie kołach i zmniejszyłem ciśnienie smarowania centralnego zeby zredukowac przedostawanie się oleju do powietrza.....
    Tom1988p
    Poziom 16  
    Nie za szybka ta sprężarka?

Zapodaj jakiś film jak możesz jak pracuje. Ciekawi mnie jak głośno chodzi. Sądzę że na tych głowicach to cicho.
    Poziom 13  
    A jeszcze jedno. To mi służy do zasilania narzędzi pneumatycznych max 500 l/min. Jakby ktoś potrzebowal to mam filmik tego co poskładałem do KUPY. Ps. Do piaskowania agregaty śrubowe zbudowano... po co wymyślac koło ?

Dodano po 13 [minuty]:

pracuje jak kosiarka do trawy. obroty ma wysokie. Jednak na wale ma max. 1400 o/min. (powierze sie grzeje, spada efektywnoś) ale ma 2 fabryczne chłodnice które robią robote. Do butli wpada chłodne powietrze...
    Tom1988p
    Poziom 16  
    Śruby to ja w domu na kolanie nie wystrugam. A zaworki (lipne) wstawię :P
    Podaj film/fotki tej sprężarki. Będzie dla potomnych (konstruktorów).

Dzięki temu że sprężane powietrze grzeje się to diesle działają :P
    Poziom 13  
    Spoko. Jest i filmik. Walcze zeby go wrzucic :)
    saramen
    Poziom 12  
    Czas nabicja zbiornika od 3jw60 180l x 8bar /2 min, 28s x 60 =580l
    a wydajność efektywna 460l/min.
    Czyli obroty na sprezarce jakies 900 obr/min,
    mysle ze ta głowica to za duzo powietrza nie przepuszcza.
    A i gadałem z gosciem z allegro co ma na sprzedaz tą sprezarkę 126p
    mówił ze na drugim biegu 2000obr/min zbiornik 350l nabija do 8 bar
    90s,czy by to było mozliwe czy tylko zachecał zeby kupic.
    Poziom 13  
    Nie wiem stary z kim gadaleś o cyferkach jakiś i co z tego wynika. Ja to zbudowalem i tak chodzi. Odpowiednik sprężarki tłokowej o takiej wydajności z silnikiem min. 5KW bo słabszy nie ruszy, (WAN) kosztuje od 9000 tysia w zwyż. Za śrube na silnik najmniejszym potrzebnym zeby wogóle działała 5KW musisz da 12 000 zeta. Mnie to kosztowało 1,5 roku zdobywania informacji i budowania łącznie z eliminacją błędów (wieku dzicęcego).
    Po prostu ZBUDUJ !
    Ktoś powiedział cyt."amatorzy zbudowali Arke a zawodowcy TYTANICA..."
    Tom1988p
    Poziom 16  
    @saramen
    A jakim to silnikiem napędza?
    Bo wg tych informacji to gość ma wydajności przy 8atm ~1850l/min To dużo biorąc pod uwagę fakt ze sprężarka fizycznie tego nie osiągnie przy 2000obr/min.

Pojemność 0,650l * 2000obr/min = 1300l/min. (przy sprawności 100% przepływ swobodny?).
    A gdzie strata? Facet nie powinien osiągnąć tej wydajności nawet przy 4000obr/min.
    Jakim to silnikiem napędza? Ile KW?

@:) 936
    Ładnie pracuje twój sprzęt. Nawet nie trzęsie mocno jak to ludzie tu narzekali...
    Dala porównania u Ciebie przy 1400obr/min * 0,650l = 910l/min.

Ze wzrostem ciśnienia do jakiego sprężamy to spada nam wydajność.

U mnie przy silniku 1,9 i obrotach około 1000 ± 100 to wydajność przy 6atm jest nieco ponad 1300l/min przy 10atm pewnie wyniesie około 900l/min.

Niestety z braku czasu i kapitału na boku nie mogę jej dokończyć w najbliższym czasie. Ogólnie to zostało niewiele. Blok chłodzenia głowicy (materiał mam) przymocowanie butli do ramy oraz parę kształtek trzeba skręcić, a także kilka osłon dla większego BHP.
    Poziom 13  
    Znalazłem taki sam jaki był zainstalowany wcześniej tylko mocniejszy i szybszy !
    Na tamtym porażka 2,2 KW 1420 obr/min. przy przełożeniu 2:1 dawało 710 na wale. I nie chciał startowac przy 6 bar. Działała ale mnie to nie zadowalało !!! za długo pracowała zurzywają więcej energii, co się z tym wiąże bardziej się nagrzewając i wprowadzając więcej mgły olejowej do układu. Kupiłem więc nowy polski silnik.Takie same gabaryty,inne uzwojenia, instalacja elektryczna ta sama. Ma tak jak napisałem wcześniej 3 KW 2880 obr/min. zastosowałem przełożenie 2:1 co daje na wale 1440 obr/min. 4,5 KM. MATEBO I chinole mają 5 KW 7,5 KM !!!
    Ja zastosowałem kilka sztuczek i startuje bez problemu z dolnego pułapu 6 bar.
    Nie kręce jej bardziej bo butla stara i krzywde zrobic może komu 8 bar starczy.
    Ps. Potrzebuje dużej objętości a nie dużego ciśnienia...

Dodano po 39 [minuty]:

@saramen
    Ten człowiek z Allegro z GRiMMem bajki pisze ?
    Twoja konstrukcja jest ogromna 1.9 !!! SZACUNEK
    Przyłącze w domu masz 16 KW ?
    POzdrawiam
    Tom1988p
    Poziom 16  
    Potrzebujesz ciśnienia i osobistości butli co by co raz nie startowała.
    Narzędzia trochę biorą litrów...

Wbrew pozorom moja konstrukcja nie jest to najbardziej udana.
    Ale na to co mam do wykonania to mi starczy.
    Napędzam chwilowo ciągnikiem w fazie testów, a docelowo ma być jakiś silnik z osobówki.
    saramen
    Poziom 12  
    Mówił ze napedzał ja silnikiem 3kw do 12bar
    Poziom 13  
    Mi również wystarczy do garażu. Bo więcej kasy w nią pchac nie będe...
    I o to w tym wszystkim chodzi...

Dodano po 2 [minuty]:

Nie zprzeczam ze do 12 bar napełnił.

Dodano po 7 [minuty]:

podłączyłem fabryczny włącznik ciśnieniowy, który tak był ustawiony i tak działa 8- 6 bar.

Dodano po 1 [minuty]:

A pozatym mam zawór ciśnieniowy do 10 bar.