Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bolero 200, mało sopranów, co zrobić?

Darkow 05 Lis 2003 20:00 3773 39
  • #1 05 Lis 2003 20:00
    Darkow
    Poziom 10  

Mam kolumny Bolero 200 i niestety moim zdaniem jest w nich zdecydowanie zbyt mało wysokich tonów, a niestety na zakup innych mnie nie stać. I tutaj mam pytanie. Czy da się zastosować inne zwrotnice lub głośniki wysokotonowe (albo jedno i drugie). Jeżeli dałoby się to poprawić, miałbym prośbę o parametry zwrotnic i głośników i może krótki instruktarz jak to zrobić?
    Z góry dziękuję.

0 29
  • #2 05 Lis 2003 22:00
    Jasiulek
    Poziom 14  

A jaki to wzmacniaczem napędzasz bo te kolumny mają małą efektywność 86dB i potrzebują niezłego i mocnego wzmacniacza??

0
  • #3 05 Lis 2003 23:38
    Darkow
    Poziom 10  

To amplituner Technics SA-AX7

0
  • #4 07 Lis 2003 13:56
    bezpiecznik
    Poziom 20  

spróbuj z innym wzmacholem, choć polski ekolumny ogólnie jeżeli chodzi o wysokie tony to nie wypadają najgorzej. może pomóc wstawienie dodatkowego wysokiego i lekka przeróbka zwrotnicy.dodanie jeszcze jednej częstotliwośći podziału(podzielenie pasma wysokiego na dwa głośnika)spróbuj !

0
  • #5 12 Sie 2006 00:37
    Yupikayey
    Poziom 13  

Darkow, zmieniłeś zwrotnicę? Pytam, bo też mam ten sam problem, a łyszałem, że jest to możliwe i to z dobrym skutkiem.

0
  • #6 12 Sie 2006 01:03
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Sie 2006 21:28
    Rafaell
    Poziom 16  

kolega dobrze radzi ja tak zrobilem w scherzo 350 i odrazu bylo lepiej

0
  • #8 15 Sie 2006 14:30
    Yupikayey
    Poziom 13  

Chcę poprawić średnie, to co mam usunąć? Zdjęcie do pomocy, dla mnie.
    A tak na marginesie, w jakim celu montowane były te tłumiki?
    A może zamienić tłumik na inny tłumik?

Bolero 200, mało sopranów, co zrobić?

0
  • #9 16 Sie 2006 17:51
    irek2
    Poziom 40  

Bolero oprocz basu w zasadzie nic nie maja :)

zwarcie tego 2,2oma troche poprawi wysokie ale nie za bardzo. Sredniaka nie ma jak poprawic bo nie ma tlumika tylko zabezpieczenie PTC takie jak wysoki. Sredni i wysoki sa 15omowe zeby zbic efektywnosc napieciowo wlasnie w celu wyeksponowania basu. Na charakterystykach pasmo kolumny jest piekne szkoda tylko ze nie potwierdzaja tego odsluchy.

Osobiscie nie podoba mi sie dzwiek kopulki GDWK8-11/120 i reszty na plastikowych (czarnych)membranach. Jest slabo zaznaczony, wycofany.

0
  • #10 16 Sie 2006 19:24
    md
    Poziom 39  

Bzdury totalne!
    Akurat zwarcie 2Ω niewiele zmieni, bo dużo większy wpływ na charakterystykę ma tłumik za filtrem i to zmiana jego parametrów może zniekształcić charakterystykę tak, by brzmienie podobało się mało wyrobionym słuchaczom muzyki w stylu umcia, umcia, umcia.
    Charakterystyki kolumn są w porządku i proponuję nie krytykować i nie zabierać głosu w sprawie, o której się nie ma bladego pojęcia, bo tak wynika z faktu niemożności zlokalizowania tłumików w układzie zwrotnicy.

0
  • #11 16 Sie 2006 21:26
    irek2
    Poziom 40  

akurat w tej zwrotnicy jest tylko jeden tlumik i jest nim rezystor 2,2oma ktory nieco zmniejsza efektywnosc glosnika wysokotonowego.

A jakosci dzwieku kolumn Bolero wie chyba kazdy kto sie tematyka audio powazniej zajmuje. Wiekszosc testow odsluchowych konczyla sie stwierdzeniem ze bas zdominowal reszte pasma w dodatku jest slabo kontrolowany, problemy na srednicy pasma. Kolumna jest prawie wierna kopia column JAMO Concert VI ale w odsluchu im zupelnie nie dorownuje. Potem tonsil poprawil swoj blad wypuszczajac Tango oraz kolumny classic gdzie zastosowali nie tak mulacy band pass jednostronnie wentylowany.

Kolego md troche spokojniej bo jak narazie to ty bzdury piszesz a o gustach muzycznych sie nie rozmawia. Jak ktos chce wiecej wysokich to nalezy mu pomoc a nie krytykowac.

0
  • #12 16 Sie 2006 22:01
    Yupikayey
    Poziom 13  

irek2, zwracam Ci uwagę, że interesowała mnie poprawa średnich tonów. Wysokie na głośnikach, które mają max pasmo 20 kHz nie da się poprawić, ino wymiana na inne co mają 25 KHz (np. w Perfectach 150), mam je to wiem. Bardzo dobrze się te kolumny uzupełniają, Perfecty 150 nadrabiają to czego brak w Bolero 200 i odwrotnie. Ale na razie używam tylko Bolero 200 i dlatego zależy mi na poprawie ich brzmienia. Musi to być możliwe do jasnej ciasnej skoro można tuningować wzmaki, cd-eki i inne sprzęty.

0
  • #13 17 Sie 2006 22:52
    irek2
    Poziom 40  

pytanie w temacie jest jasne, kolega Darcow chce wiecej wysokich z bolero 200 i wcale mu sie nie dziwie. Srednich tez nie ma zbyt wiele wiec nalezaloby poprawic i srednie i wysokie. Problem w tym ze zastosowano glosniki 15omowe aby je "wyciszyc". Inna zwrotnica na pewno cos zmieni ale czy bedzie lepiej to juz zalezy od tej "innej" zwrotnicy. Na pewno nie wiele da sie podniesc efektywnosc srednich i niskich.

To ze glosnik wysokotonowy w perfektach ma napisane pasmo do 25khz to nie znaczy ze jest lepszy od tego co ma pasmo do 20khz.
    Akurat kolumny perfekt 150 sa tylko perfekcyjne na papierze a najwieksze problemy odsluchowe sprawia "balagan" na srednich tonach. A to za sprawa kopulki sredniotonowej ktorej juz nigdy pozniej tonsil nie uzyl.

0
  • #14 18 Sie 2006 09:56
    gregor10
    Poziom 27  

Ja mielem swego czasu kupic perfekty , widzalem tam wlasnie kopolke sredniotonowa o duzych rozmiarach , jak to gralo ? w czym tkwi blad w tej kopolce od perfecow irek ?

0
  • #15 18 Sie 2006 17:35
    Yupikayey
    Poziom 13  

Różnica w wysokich tonach między Perfektami a Bolero jest aż nadto widoczna, jedynie głuchy tego nie dosłyszy. I nie wynika to z tego, że tak jest napisane, tylko że tak właśnie jest. A czy są lepsze czy nie to już zupełnie inna historia, na pewno potarfią się szybciej zjarać cewki.

0
  • #16 18 Sie 2006 20:58
    irek2
    Poziom 40  

Ta sredniotonowa kopulka to niewypal. Praca od 2-2,5khz to tak jak dobry glosnik wysokotonowy. Z wejsciem perfect150 tonsil zaczal pokazywac charakterystyki katowe swoich kolumn bo wlasnie ta kopulka miala byc taka wspaniala. No ale recenzje byly zupelnie inne. Balagan na srednicy i tyle. Zreszta nie ma sie co dziwic jak przy podziale 2khz ta kopulka ma szerokie charakterystyki kierunkowe a ponizej pracuje 8calowy glosnik ktory ma te charakterystyki do du.. I to wlasnie ten balagan na srednicy.

Bardzo malo firm produkujacych glosniki wogule robi kopulki sredniotonowe, bo nie jest to takie proste. Pozatym ceny takowych sa wysokie a ten tonsil byl bardzo drogi.

Co do glosnikow wysokotonowych to bolero i perfekt maja w zasadzie taki sam glosnik wysokotonowy. Jesli sie nei mule. Ale w obu przypadkach jest to 25mm kopulka z czarnego miekkiego plastiku w prawie prostokatnej obudowie.
    Bezposrednie porownanie kolumn skonczy sie brakiem wysokich w bolero bo maja one stlumiona efektywnosc zeby dopasowac do malo efektywnego basu (glosniki w srodku obudowy).

0
  • #17 24 Sty 2018 08:59
    Darkow
    Poziom 10  

Po tylu latach problem z brzmieniem wysokich tonów (i nie tylko) w Bolero 200 został definitywnie rozwiązany (nie wyrzuciłem ich ani nie sprzedałem).
    Wystarczyło tylko :wink: wymienić głośniki, kompletnie przerobić zwrotnice, poprawić a w zasadzie ponownie, precyzyjnie wygłuszyć skrzynie i wszystko gra przepięknie.
    :D

0
  • #19 25 Sty 2018 08:20
    Darkow
    Poziom 10  

irek2 napisał:
    A jak poprawiles buczaco-dudniacy bas i mala ilosc srednich tonow? :)

Tak jak pisałem. Są wymienione głośniki (akurat bez niskotonowych) i przerobiona zwrotnica, uwierz mi, że nie spodziewałem się aż takiego efektu.

0
  • #20 25 Sty 2018 08:58
    wkj
    Poziom 34  

A coś więcej? Jestem ciekaw co z tego wynikło, masz jakieś pomiary czy tylko "słuch"? Posiadam takie w innej wersji i powiem ze soprany zabijają swoją efektywnością. Oczywiście oryginalne.

0
  • #21 25 Sty 2018 11:22
    Darkow
    Poziom 10  

Generalnie tylko słuch, wspomagałem się generatorem częstotliwości i to wszystko. Wyliczenia zrobił mi kolega i zagrało tak, że razem nie mogliśmy w to uwierzyć. Powiem Ci szczerze, żeby zacząć porównywać do markowych kolumn trzeba by zacząć od około 10k za parę, a i to nie wszystkie dałyby radę. Po przeróbkach na całym paśmie częstotliwości idą jak po sznurku.

0
  • #23 25 Sty 2018 11:28
    marian133
    Poziom 37  

Darkow napisał:
    Powiem Ci szczerze, żeby zacząć porównywać do markowych kolumn trzeba by zacząć od około 10k za parę

Taaa :)

Darkow napisał:
    Po przeróbkach na całym paśmie częstotliwości idą jak po sznurku.

Jak to sprawdziłeś skoro pomiarów ni było?

0
  • #24 25 Sty 2018 11:53
    Darkow
    Poziom 10  

marian133 napisał:
    Darkow napisał:
    Powiem Ci szczerze, żeby zacząć porównywać do markowych kolumn trzeba by zacząć od około 10k za parę

Taaa :)

Z tych kolumn zostały praktycznie tylko obudowy i głośniki niskotonowe. Masz prawo nie wierzyć, ale moje ucho wie swoje.

Darkow napisał:
    Po przeróbkach na całym paśmie częstotliwości idą jak po sznurku.

Jak to sprawdziłeś skoro pomiarów ni było?

Pomiar pomiarem, zrobię. Z drugiej jednak strony to nie pomiar wciska się do ręki słuchaczowi a jego subiektywne wrażenia z odsłuchu.

0
  • #25 25 Sty 2018 12:20
    marian133
    Poziom 37  

No to w takim razie tylko się cieszyć że nie słyszysz różnicy między leciwymi Tonsilami a kolumnami za 10tyś. zł. na lepszych jakościowo głośnikach.
    Przynajmniej kasa zostaje w portfelu.

Tylko żeby ktoś nie pomyślał że technicznie te Tonsile po tuningu są lepsze od kolumn w takiej cenie, bo nie są i nigdy nie będą.

0
  • #26 25 Sty 2018 12:51
    Darkow
    Poziom 10  

[quote="marian133"]No to w takim razie tylko się cieszyć że nie słyszysz różnicy między leciwymi Tonsilami a kolumnami za 10tyś. zł. na lepszych jakościowo głośnikach.

Czytałeś wszystko co napisałem? Czy tylko za wszelką cenę chcesz udowodnić, że jestem przygłuchy :sm31: ? Głośniki zostały zmienione. A kasy poszło nieporównywalnie mniej.

0
  • #27 25 Sty 2018 13:06
    wkj
    Poziom 34  

Darkow napisał:

Czytałeś wszystko co napisałem? Czy tylko za wszelką cenę chcesz udowodnić, że jestem przygłuchy :sm31: ? Głośniki zostały zmienione. A kasy poszło nieporównywalnie mniej.

To dlaczego boisz sie o nich napisać?

0
  • #29 25 Sty 2018 14:06
    Darkow
    Poziom 10  

Gdyby to były Accutony cała ta operacja straciłaby sens.
    Przez piętnaście lat niczego ani nikt z tego forum mi nie doradził prócz prześcigania się w dyskusji kto wie lepiej.
    W tej chwili zaczyna się podobnie.
    Pewnie, mogłem sobie dawno temu darować i pozbyć się tych kolumn, ale łączy mnie z nimi zwykły sentyment, tak się w moim życiu stało, że chciałem i chcę żeby stare Bolero 200 zostały w moim domu i już.
    Pozostaje sceptykom tkwić w wątpliwościach i mieć pewność, że dla mnie efekt końcowy i tym samym ta dyskusja nie ma sensu.
    Gdyby ktoś chciał merytorycznie porozmawiać zapraszam na priv, bo takie wypychanie przed szereg i ciągnięcie za rękaw typu "boisz się", "dla czego nie chcesz" nie bardzo leży w moim guście i sprowadza się tylko do jednego - komu uda się udowodnić, że drugi wie mniej albo nie wie nic.
    Więcej wiary.
    Pozdrawiam.

0
  • #30 25 Sty 2018 14:24
    marian133
    Poziom 37  

Darkow napisał:
    Pozostaje sceptykom tkwić w wątpliwościach i mieć pewność, że dla mnie efekt końcowy i tym samym ta dyskusja nie ma sensu.

Cały ten temat nie ma sensu skoro na koniec nie chcesz nic tłumaczyć tylko piszesz teksty w stylu:

Darkow napisał:
    Powiem Ci szczerze, żeby zacząć porównywać do markowych kolumn trzeba by zacząć od około 10k za parę, a i to nie wszystkie dałyby radę.

Z takimi rzeczami to na audiostereo, tam gdzie wierzą w grające bezpieczniki oraz podtynkowe gniazda prądowe.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo