Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka - zestaw pytań

03 Sie 2007 17:06 2140 2
  • Poziom 9  
    Umieszczam ten temat tutaj, bo pasuje do co najmniej dwóch działów. :)

Od dawna posiadam dosyć specyficzny model latarki (poniżej zdjęcia) - niedawno zacząłem ją bardziej eksploatować i zrodziła w mojej głowie kilka pytań. Gwoli wyjaśnienia - latarka posiada zwykłą żarówkę oraz małą świetlówkę (oznaczenie F4T5D), a na dole była niewielka latarkowa żarówka błyskowa. Lampa główna (na zwykłą żarówkę) jest na przegubie, co zresztą wydać na zdjęciach. Całość zasilana jest 4 bateriami AA.

Latarka - zestaw pytań
    Latarka - zestaw pytań
    Latarka - zestaw pytań

1. Czy to normalne, że gdy baterie osłabną świetlówka mruga przy każdym wstrząsie (prawie tak jakby wyłączać ją i uruchamiać znowu)? Powtarzam - dzieje się to tylko przy słabych bateriach i wstrząsach. Gdy sobie grzecznie leży wszystko jest w porządku.
    2. Czy w polskich sklepach kupię tą mini-świetlówkę F4T5D?
    3. Nie posiadam żarówki błyskowej na dół latarki - ile kosztuje takowa?
    4. No i najbardziej dręczące mnie pytanie - na trzecim zdjęciu widać tuż obok paska na rękę wejście dla zasilacza. Jest koło niego napisane: "Caution: rechargeable system for rechargeable battery use only". Podłączałem tam już zasilacz (po wyjęciu baterii) i latarka zachowywała się po prostu tak jakby były w niej baterie. Zastanawiam się, czy rzeczywiście może mi służyć do ładowania akumulatorków. Czy ktoś spotkał się z tego typu rozwiązaniami w latarkach? Jeśli to rzeczywiście ładowarka - jakim napięciem powinienem ładować te 4 sztuki baterii AA?
    5. I przy okazji - ile mogą mnie kosztować 4 akumulatorki AA?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    dulek000 napisał:

1. Czy to normalne, że gdy baterie osłabną świetlówka mruga przy każdym wstrząsie (prawie tak jakby wyłączać ją i uruchamiać znowu)? Powtarzam - dzieje się to tylko przy słabych bateriach i wstrząsach. Gdy sobie grzecznie leży wszystko jest w porządku.

Jej zachowanie jest dziwne i miałem podobny przypadek kiedyś ze zwykłą latarką i okazało się że były luzy w bateriach.

dulek0000 napisał:

2. Czy w polskich sklepach kupię tą mini-świetlówkę F4T5D?
    3. Nie posiadam żarówki błyskowej na dół latarki - ile kosztuje takowa?

Co do świetlówki to nie wiem popatrz po sklepach tak jak zrobił to kolega wcześniej. Żarówka hmmm... Wiesz w latarkach jest tego mnogo zresztą tak jak na rynku z tymi rzeczami bez typu lub fotki nie ma co się rozpisywać,

dulek0000 napisał:
    4. No i najbardziej dręczące mnie pytanie - na trzecim zdjęciu widać tuż obok paska na rękę wejście dla zasilacza. Jest koło niego napisane: "Caution: rechargeable system for rechargeable battery use only". Podłączałem tam już zasilacz (po wyjęciu baterii) i latarka zachowywała się po prostu tak jakby były w niej baterie. Zastanawiam się, czy rzeczywiście może mi służyć do ładowania akumulatorków. Czy ktoś spotkał się z tego typu rozwiązaniami w latarkach? Jeśli to rzeczywiście ładowarka - jakim napięciem powinienem ładować te 4 sztuki baterii AA?
    5. I przy okazji - ile mogą mnie kosztować 4 akumulatorki AA?

Co do ładowania to i owszem ale powiedz coś więcej albo najlepiej dorzuć zdjęcie środka(będzie łatwiej ci pomóc). Ja powiem szczerze że zamiast baterii-akumulatorów zaadaptowałbym jakieś aku 6V(większa pojemność) bo sądzę że baterie są połączone wszystkie w szereg tak że dają 6V ale to tylko takie moje luźne gdybanie(mówiłem foto środka). I jeszcze powracając do ładowania to przy moich założeniach(6V)to wystarczy Ci zasilacz wydajności około ampera max półtora z 3 A (ale przypominam mówię o bateriach co do aku to zależy od jego pojemności) stabilizatorem 7808 lub 7809 (stabilizowany odpowiednio plus lub minus)ja ładuje takimi ładowarkami samoróbami nawet większe akumulatory(2 jeżdżą w samochodach i motocyklach) i działa świetnie niektóre takie prostowniki liczą już po kilka lat i jeszcze żaden mnie nie zwiódł.