Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor graficzny z szerszym zakresem regulacji.

03 Sie 2007 19:43 1837 3
  • Poziom 2  
    Cześć. Mam pytanie, chcialbym zbudowac korektor graficzny, przyjmijmy ze taki:
    http://www.elektroda.net/audio/schematyideowe/korektor28.gif
    tylko ze chcialbym aby zakres regulacji byl nieco ''szerszy'', a najlepiej gdyby zawieral sie w przedziale od -50dB do powiedzmy 0dB (chodzi o mozliwosc regulowania tlumienia danej czestotliwosci do praktycznie nie slyszalnego juz minimum).
    Pytanie: Jak to zrobic?
    Poprosze o jakies wskazowki, sugestie, moze jakis schemacik pogladowy.

Pozdrowienia, Misiaczek
  • Poziom 21  
    Myślę, że nie bardzo rozumiesz co to jest decybel. Na forum jest bardzo dużo pytań o podstawy, które są wytłumaczone w wielu książkach, a tu nie bardzo jest na to miejsce. Wytłumaczenie zasad, to nie pytania "jak?". Tobie pewnie raczej chodzi o stromość nachylenia filtrów. i to też nie w takich equalizerach i nie tak głęboko, bo to nie bardzo ma sens. Poczytaj trochę i zadaj bardziej konkretne pytanie. Inaczej się nie da. Twoje pytanie odbieram mniej więcej tak: Poznałem chińczyka, chciałbym mu coś wytłumaczyć, jak mam to zrobić?". Myślę, że mnie rozumiesz. Pozdr.
  • Poziom 2  
    1.dziekuje za odpowiedz.
    2.Sam zadalem pytanie o sens, koledze ktory poprosil mnie o zbudowanie takiego korektora.
    3. myslę ze wiem co to jest decybel, takie ''korektory'' stosowane sa w profesjonalnych mikserach DJ a po to by pozbyc sie danej czestotliwosci tak zeby mozna bylo w miare nie zauwazalny sposob zmiksowac cos tam(nie znam sie na DJ a mam za zadanie zbudowac tylko taki korektor (tlumik czestotliwosci).
    Pytanie "jak" bylo nie sprecyzowane. Przepraszam.
    Chodzilo mi bardziej o wskazowki jak przerobic przykladowy uklad (co dodac co usunac) tak zeby albo zmienic zakres regulacji tlumienia / wzmacniania danej czestotliwosci albo rozszerzyc zakres regulacji tlumienia / wzmocnienia (z zastrzezeniem ze nie potrzebuje wzmocnienia a tylko tlumienia).

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    @Bogdan-pe: Czy kolega rozumie co to jest dB czy nie rozumie, to akurat nie jest w sumie ważne. Sam osobiście widziałem taki korektor graficzny, parunasto punktowy w mikserze za pare kzl (nie pamiętam modelu)i wiem ,że wcale nie jest to bezsensowne jak to się na pierwszy rzut oka wydaje.

Po drugim poscie mniej wiecej zatrybilem po co koledze tak duze tlumienie, tylko ze mozna to zrobic troszke inaczej. Zamiast budowac korektor graficzny z tak glebokim wcieciem lepiej wytlumic cala f mniejsza od f granicznej (w przypadku filtru gornoprzepustowego) lub wiekszej od f granicznej (w przypadku filtru dolnoprzepustowego) od ktorej chcemy ciac, a do tego celu najlatwiej i najlepiej jest uzyc filtrów. Filtry chyba najczesciej sa stosowane w średniej klasie mikserow oraz najczesciej wykorzystywane przez DJ, czy to do wycinania ''basu'' czy do wycinania wysokich czy do jednego i drugiego a zostawiania samego wokalu. Sa to po kolei gornoprzepustowe (High-Pass (HP)), dolnoprzepustowy (Low-Pass(LP)) czy pasmowoprzepustowy (Band-Pass(BP)). W mikserach i urzadzeniach takich jak sekwencery wykorzystuje sie filtry VCF (Voltage-Control-Filter) sterowane napieciowo, ze wzgledu na to ze regulacja takiego filtru odbywa sie najczesciej za pomoca potencjometru, a potencjometr jak potencjometr w pewnym momencie sie zuuzywa, wiec nie do przyjecia (w obecnych czasach) bylo to iz nasz mikser gdzies nagle na imprezie zaczal ''trzeszczec'' (znieksztalcenia spowodowane kiepskim stanem peerka(orzerwy na weglowej sciezce)).
    Schemat prostego filtru VCF przewina mi sie gdzies ostatnio na elektrodzie (chyba najprostszy), zreszta w internecie (na angielskojezycznej czesci googli) jest sporo informacji i schematow (poczawszy od takich zbudowanych na 4 tranzystorach skonczywszy na ponad 20 wzmacniaczach operacyjnych).
    Mam nadzieje ze choc troszke przyblizylem zagadnienie i nakierowalem kolege na dobry trop.
    Pozdrawiam Arutim.