Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM-DJSA-210 - czy to normalny objaw?

03 Sie 2007 20:36 2291 14
  • Poziom 19  
    Witam. Nabyłem używany niejako sprawny dysk laptopowy IBM DJSA-210 (10GB) i on podczas zapisu lub odczytu danych wydaje słyszalne stukanie ramienia z głowicą. Nie jest ono dość hałaśliwe , ale na tyle słyszalne jakby dysk się miał zaraz uszkodzić. Stąd moje pytanie czy to normalna praca tego dysku? Bo pod względem badów, oraz cichej pracy, gdy dysk tylko wiruje jest z nim wszystko w porządku. Zauważyłem jeszcze jedno, że dysk wymontowany, gdy się nim lekko porusza na boki słychać to ramie (tykanie) - moim zdaniem powinno być jakoś "zakotwiczone".
    Proszę o odpowiedź jego użytkowników lub tych co zetknęli się z tym modelem - czy mam się czegoś obawiać?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 14  
    To dość stary dysk więc możliwe że się kończy. Ja miałem kiedyś taki sam i łożyska strasznie wyły.
  • Poziom 19  
    Czy to wystarczy, czy robię coś nie tak?

Do Admina...sorrki, ale miałem za "chwilę" edytować ten post(!)

Gotowe: zielony (280) na samym początku, w środku i pod koniec dysku, szary ciemny (70) najwięcej ich było pod koniec.

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Kolega napisał iż ,,podczas zapisu lub odczytu danych wydaje słyszalne stukanie ramienia z głowicą. Nie jest ono dość hałaśliwe , ale na tyle słyszalne jakby dysk się miał zaraz uszkodzić.,, Wiele dysków tak ma i działa latami co potwierdzają twoje testy. Głośność to subiektywne odczucie. Mój WD 850MB łomotał jak dla mnie okrutnie a pracuje do dziś wspaniale.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jak widać pojawiły się już 3 zielone 280-tki , a to oznacza że dysk powoli zaczyna łapać opóźnienia do sektorów . Przypuszczam , że to skutek przenoszenia/potrząsania dyskiem podczas jego pracy . Być może stąd jest to stukanie głowic , choć niekoniecznie . Niektóre dyski tak właśnie pracują . Na wszelki wypadek , wykonaj Remap powierzchni dysku - nie grozi utratą danych .

Pozdrawiam .
  • Poziom 19  
    ..dzięki koledzy, szczególne podziękowania dla "BIGOLSEN". Zrobiłem 2 remap'y i "zielone" zginęły. Na koniec załączam próbkę dźwiękową pracy dysku i jego charakterystycznych odgłosów ramienia, gdy "biegam" po folderach - tylko wówczas je słychać i po przeładowywaniu systemu. Plik WAV (306kB) zarejestrowany dyktafonem (w tle praca wiatraka w zasilaczu) - http://saico.republika.pl/hdd/V003.wav
    Chcę na dysku posatwić system i stąd moje obawy - poprzedni się wykończył w ten sposób, że ramie zaczęło bić i nie dało się wejść w dane na dysku. Był to dysk Toshiba, ale on pracował wogóle cicho.

Obecny wynik:

• Poziom 19  
    ...i pytanie, dobry czy mam go zwrócić?

• Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    ...fajnie, szkoda tylko, że to ramie tak puka przez co jestem wyczulony. Tak jak pisałem na początku, ramie to słychać nawet, gdy się porusza delikatnie dyskiem na boki - oczywiście, gdy jest odpięty. Spotkałem się z tym też na giełdzie, gdy wziąłem do ręki dyski rzekomo nowe Fujitsu 10GB - też przy poruszaniu ramie wewnątrz cykało. Nie wiem czy to tak ma być, ale dla mnie to trochę dziwne. Na logikę powinno ono być zakotwiczone, czyli zaparkowane trwale, tak jest bynajmniej w innych które mam: Toshiba MK3205MAV, Seagate ST91350AG, oraz IBM DBOA-2540 (staruszki).
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    saico napisał:
    Tak jak pisałem na początku, ramie to słychać nawet, gdy się porusza delikatnie dyskiem na boki - oczywiście, gdy jest odpięty.

Ten rodzaj stukania to stukanie ogranicznika głowic , który zamontowany jest w dysku luźno i służy do blokowania/parkowania głowic dysku .
    Temat ten obrazowo - film , przedstawił na forum kolega tzok - poszukaj . Nie jest to rodzaj uszkodzenia dysku . Jest to rozwiązanie konstrukcyjne .

Pozdrawiam .
  • Poziom 19  
    ...dziękuję raz jeszcze:) Faktycznie, teraz mogę być nieco spokojniejszy, że nie padnie po jakimś czasie. Nawiasem mówiąc, co za prymitywne rozwiązanie - mogli by te elementy zrobić ze specjalnego plastiku. Dla zainteresowanych, to ten post -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic598074.html
    No niestety, ale ktoś zarobił przez to "neutrala" - dysk miał być cichy, dostałem zapewnienia, ale gdy go odpaliłem odrazu zdenerwowało mnie to stukanie. Pozdrawiam