Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :)

Szaflik 03 Sie 2007 22:22 73885 153
  • Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :)

WITAM !!!

Dzisiaj chciałem przedstawić Państwu zasilacz wykonany ostatnimi czasy prze zemnie. Zasilacz ten nieco różni się od ostatnio dość czesto przedstawianych na elektrodzie, a mianowicie jest on w pełni "ucyfrowiony" - nastawy napięcia wyjściowego jak i ograniczenia prądowego dokonujemy w sposób cyfrowy - za pomocą przyciwków - a nie jak to ma standardowo miejscer w sposób analogowy (za pomocą np. potencjometru). Odczytu parametrów dokonujemy także cyfrowo z wyświetlacza LCD 2 x 16 znaków.

Niestety nie jestem autorem tego projektu a tylko wykonawcą (projekt zaczerpniety ze strony http://tuxgraphics.org/) , moim projektem była płytka PCB oraz cała implementacja związana z montażem itp.

Sercem zasilacza jest procesor ATMEL rodziny AVR atmega 8.Steruje on wzmacniaczem napięciowym dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szerokiej gamy napięć wyjściowych (od 0V począwszy).

Parametry zasilacza przedstawiają sie następująco:

- napięcie regulowane w przedziale 0 - 30V z krokiem 0.1V
    - ograniczenie prądowe w granicach 0 - 2A z krokiem 0.01A

Parametry zależne są od zastosowanego transformatora oraz od implementacji wykonawczej (możloiwe jest wykonanie zasilacza w różnych wersjach).

Zasilacz jak na urządzenie dość nowoczesne ma dwa główne tryby pracy

- jako zródło prądowe (na wyjściu utrzymywany jest stały prąd)
    - jako zródło napięciowe(na wyjściu uy\trzymywane jest stałe napięcie.

Na wyświetlaczu LCD uzyskujemy informacje na temat:

- zadanego napięcia wyjściowego
    - napięcia jakie aktualnie jest na wyjściu
    - zadanego ograniczenia prądowego
    - aktualnego poboru prądu przez odbiornik
    - aktualny tryb pracy (źródło prądowe bądż napięciowe - sygnalizuje to strzałka).

Elementem wykonawczym jest tranzystor BD911.DO zasilania użyłem transformatora o napięciu 24V 50W.Mostek prostowniczy - standardowy 6A, na wejściu kondensator filtrujący 4700uF/50V

Do sterowania zasilaczem sluży 5 przycisków - regulacja napiecia prądu oraz zapis nastawy do pamięci (po wylączeniu i wlączeniu zasilacza ustawienia nie sa tracone).

W czasie publikacji zasilacz jest w trakcie "dogrzewania" jednak już na początku praca z nim wydaje się bardzo przyjemna. Jak na prototypy przystało nie obeszło siębez błędów ... kilka z nich miałem na PCB, jednak były one na tyle znikome iż można było je szybko wyeliminować. Zasilacz ruszył "od kopa" - z uruchomieniem nie bylo wiekszych problemow :) (w chwili publikacji brak podświetlania przy LCD .. mysle nad optymalnym zasilaniem ;)

Braki niedociągnięcia itp. :

- zasilanie czesci cyfrowej pasowalo bypoprawic
    - przydala by sie jakas implementacja sterownika wentylatora
    - zasilacz symetryczny bylby o wiele lepszym rozwiazaniem :)
    - jakis stabilizator wstepny oparty o PWM to szczyt moich marzen :)

KOSZT WYKONANIA (teoretyczny - dużo czesci mialem w domu):

procesor: ~ 8zł
    obudowa: ~ 10 zł
    transformator: ~ 30 zł
    LCD: ~ 20 zł
    Radiator: ~ 15 zł
    kabel zasilający: ~ 4 zł
    złącza bananowe: ~ 4 zł
    pozostałe mniejsze elementy: ~20 zł

Zapraszam do komentowania :)

Moderowany przez androot:

Dodalem zdjecie na poczatku

Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :) Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :) Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :) Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :) Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Szaflik
    Poziom 20  
    Szaflik napisał 539 postów o ocenie 321, pomógł 15 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2003 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    ciapciok
    Poziom 20  
    Wiesz, jak można przerobić ten zasilacz, żeby maksymalny prąd wyniósł 3A ? W readme wspominają o wersji 3A, ale wtedy Uwy wynosi tylko 22V.

Pozdrawiam
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Ufff wspaniale wykonanie, bardzo ladny przedni panel, porzadek w srodku po prostu wzorowa konstrukcja. Oby wiecej takich konstrukcji na elektrodzie.
    Jak bardzo sie grzeje radiator (czy moze sie "wtopic" w obudowe) ?
    szymon_zawiercie
    Poziom 12  
    super projekt, mam ciekawą propozycję co do ustawiania napięcia, bo wydaje mi się że za pomocą przycisków szybkie zmiany są dość uciążliwe, można by zamiast klawiatury zastosować impulsator taki jest do regulacji głośności w niektórych wieżach
    RPG
    Poziom 13  
    Zdecydój sie na jeden język !.
    Albo po polsku albo po angielsku i zmnień lepiej ten przedni panel.

A wykonanie same w sobie eleganckie.
    foxik000000
    Poziom 29  
    Krótko mówiąc, jak Ty coś zaprezentujesz to zawsze jest piękne :D

P.S można liczyć na wzór płytki, czy raczej prawa autorskie :) ?
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    RPG napisał:
    Zdecyduj się na jeden język !.
    Albo po polsku albo po angielsku...

Dlaczego jeden język?, przecież tak jest dobrze (kwestia gustu). Może koledze "szaflik" tak było wygodniej. Lepiej to wygląda i brzmi "set" niż "ustaw".
    RPG napisał:
    ...i zmnień lepiej ten przedni panel.

Przecież jest ładny. Może zrobisz lepszy i się pochwalisz na elektrodzie.
    RPG napisał:
    A wykonanie same w sobie eleganckie.

Najpierw piszesz, żeby kolega "szaflik" zmienił panel przedni a potem napisałeś (powyżej zacytowane). Zdecyduj się na jedno czy wykonanie jest ok czy nie bo panel przedni jest nieładny.
    Sam zasilacz jest wykonany bardzo przyzwoicie, w środku wszystko pięknie i ładnie.
    Szaflik napisał:
    - przydala by sie jakas implementacja sterownika wentylatora

Jeżeli masz z tym problemy to możesz zrobić prosty układzik na LM317. Pewnie wiesz jak to zrobić, ale i tak napiszę. Podstawowa aplikacja LM317, tylko zamiast jednego rezystora dajesz termistor NTC. Drugi rezystor dobierasz tak aby wentylator zaczynał się obracać przy jakiejś temperaturze radiatora. Tak wiem, że układ nie jest pozbawiony wad ale jest to proste rozwiązanie. Jeżeli zdecydowałeś się na wykonanie zasilacza o wydajności prądowej 2A to pewnie ci to starcza. Mój pomysł jest taki aby w przyszłości zwiększyć mu prąd po przez zastosowanie większego (wydajność prądowa) trafa. Napięcie (tutaj 30V) w zupełności starczy do amatorskich doświadczeń. Tak ogólnie to zasilacz jest ciekawie wykonany (w warsztacie elektronika zasilaczy nigdy nie za wiele, sam posiadam 5 i wszystkich używam). Oczywiście nie są to takie konstrukcje. Pozdrawiam.
    parafka
    Poziom 20  
    Oj mi też chodzi po głowie zasilacz.
    Szykuję się jednak na impulsowy, a co wyjdzie zobaczymy.
    Twoje wykonanie b.ładne. Duży + za porządek w środku.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Respekt ;) piękne wykonanie :D panel przedni niczym ze sklepu :) Pięknie wycięta ramka pod LCD. Możesz napisać jak ?
    i jak z wersją 3A ? (da się może więcej po zmianie tranzystora wykonawczego ? (pewnie trzeba jakieś zmiany w sofcie))
    I moje pytanie też odnośnie PCB :) czy udostępnisz ;)?
    pozdrawiam Uszol
  • Computer ControlsComputer Controls
    hts
    Poziom 15  
    Bardzo ładne i profesjonalne wykonanie, ale... jednak wolę tradycyjne analogowe z pokrętłami :D Choćby z impulsatorami, program do procka trzebaby oczywiście trochę zmodyfikować
    kchmielu
    Poziom 13  
    Witam!!!

Mozna prosic o wzor plytki, albo chociaz schemat ? - bo nie znalazlem go na stronie autora.

Dzieki wielkie.
    ostry_18
    Poziom 24  
    Nie przeszkadza ci ten skok o 0.01A w nastawieniu prądu? W końcu trzeba sie trochę naklikać żeby zmienić zakres z np 0.05A do pełnych dwóch amperów.
    lukaszzk
    Poziom 13  
    Bardzo dobre i ładne wykonanie. Panel przedni jest bardzo praktyczny, wszędzie porządek - naprawdę bardzo ładnie.
    Zgadzam się z kolegą szymon_zawiercie że zastosowanie impulsatora ułatwiło by życie i i tak jest bardzo dobrze. :D

PS: Strona z projektem znajduje sie tutaj http://tuxgraphics.org/electronics/200707/bench-power-supply-unit.shtml#0lfindex0
    niestety schematu płytki nie ma nasz kolega wykonał ją sam, więc do niego trzeba kierować wszelkie prośby i zażalenia :wink:
    mreq
    Poziom 21  
    generalnie podoba mi sie zasilacz ale zastosowałbym zamiast przycisków pseudo potencjometry (tachometr) cos jak w myszce masz tarcze z otworami i dwa czujniki optyczne można zastosować jeden i przyciskiem przełączać co regulujesz, myśle ze nie trzeba dużo w kodzie zmieniać :)
    Szaflik
    Poziom 20  
    :) Aż miło czytać takie opinie :) Dziekuje serdecznie :) A teraz do rzeczy ...

co do regulacji napięcia i prądu: po przytrzymaniu przycisku dłużej wartość zmienia się"szybciej" .. nie jest to tak strasznie uciążliwe jak mogło by sie wydawać :)

Co do wersji o większej wydajności prądowej - tak możliwe to jest - większy tranzystor i modyfikacja softu - re kompilacja zródeł i ot cała filozofia :)

Co do wentylatora to własnie chciał bym aby obsługa była wkomponowana w procek :)

Schemat w załączniku. Co do PCB - w tej chwili w projekcie jest kilka błędów .. tak więc narazie jej nie zamieszczam - mysle ze jesli ktoś chcial by robic taki zasilacz to plytka jest na tyle prosta ze nawet mało zaawansowany eletronik sobie z nia poradzi :) ...

Zasilacz sterowany cyfrowo (0-30V, 0-2A) by Szaflik :)
    kchmielu
    Poziom 13  
    Dziekuje bardzo za schemat - napewno bedzie bardzo pomocny.

Pozdrawiam.
    KCHMIELU
    bartek3579
    Poziom 17  
    Umiałby ktoś przerobić taki zasilacz żeby dawał większy prąd do 15A no i napięcie tez wyższe powiedzmy do 40V. Ja mam przerobiony zasilacz komputerowy, który sprostałby takiemu napięciu oraz prądowi i szkoda żeby się to marnowało. Podioł by się ktoś przerobienia programu tak, aby obsługiwał wyświetlacz noki 3310?
    barszcz17
    Poziom 14  
    Nie ma się do czego przyczepić. 6/6
    Możesz zamieścić wzór płytki i wsad?
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Szaflik Da się przerobić żeby był prąd trochę więcej jak 2A? np. 4A
    2A to troszkę mało :)
    pozdrawiam
    jeszcze raz :D konstrukcja na 6+ :)
    riodoro1
    Poziom 22  
    wykonanie piękne już myślałem że zasilacz jest ze sklepu ale można by przerobić na 3A
    oceniam 6/6 i oby tak dalej :D
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :) a ktoś pomógł by to zrobić ?
    przerobić softa pod 5A ?
    Ja mogę płytkę zaprojektować :)
    marihires
    Poziom 30  
    Witam serdecznie...pożyteczną rzecz zbudowałeś i w dobrym stylu jeśli chodzi o estetyke lecz:

-chłodzenie (radiator) wyprowadz na zewnątrz (chodzi o temperature wewnątrz obudowy...po co mają się "kisić" elektrolity lub sam tranzystor przy dużych poborach mocy)
    -dodaj wentylator do chłodzenia (załączany przy ustalonej temp.)
    -bardzo przydatna była by przeróbka na symetryczny zasilacz impulsowy (zmniejszy to gabaryty układu-juz sam transformator bedzie mniejszy- i zwiększy się sprawność zasilacza)
    -przydatna jest zmiana zakresu U oraz I.

Niestety to co pisze to już inna konstrukcja....ale twój układ jest nienaganny :) i można być z niego dumny ...wkońcu siedzi w nim uP :)
    ocena 5/5 za wykonanie oraz ocena 1/5 za projekt (bo nie własny)
    Gdy wykonasz swój zasialcz wg tego co wyżej napisałem to bedzie 6/5 :)

Pozdrawiam :)

Ps: Drażni mnie brak bezpiecznika na zasilaniu układu ...to co że masz zabezpieczenie prądowe na wyjściu układu choć też nie dokońca takie oczywiste;)
    Szaflik
    Poziom 20  
    Większośc z tego co wymieniłeś widnieje na liście "Braki niedociągnięcia itp. : " pod koniec opisu :) Jednak niestety narazie nie jestem w stanie sam tego zaprojektować :/ ale bede nad tym pracowal :)

Z radiatorem również sie zgadzam .. jesli wykonam jeszcze jeden taki zasilacz zastosuje mniejsza obudowe ale radiator dam na zewnatrz.

Co do bezpiecznika - faktycznie jest zabezpieczanie zwarciowe (nadprądowe) :)
    marihires
    Poziom 30  
    Przeanalizuj to:
    Tranzystor Q1 ulega uszkodzeniu (zwarcie miedzy C-E) (tranzystor bipolarny na zwarcie sie spali - tak to już jest z półprzewodnikami)
    zwarta jest wtedy dioda oraz Q2 ...cały prąd "leci" przez obciążenie (nie pomaga żadna regulacja z uP) ...palisz element podłaczony do zasilacza lub jeśli jest to czyste zwarcie ...to przeciążasz transformator...i co? brakuje tam bezpiecznika zaraz za transformatorem lub przed nim???
    Pozdrawiam :)
    Ps: wykonaj test (odradzam:P) na "zniszczenie" spróbój zrobić zwarcie i sprawdzić czy wytrzymie (jeśli nie jest ci szkoda układu....) ...inaczej odradzem :) bo to niebezpieczne....jak coś to zachowaj pełną UWAGE...nie ponosze odpowiedzialności za test...
    Szaflik
    Poziom 20  
    heh w zasadzie masz racje .. jednak aby Q1 ulegl uszkodzeniu musiał by być albo przeciążony albo ulec zniszczeniu pod wpływem zbyt dużej ilości oddanego ciepła :) Jesli bedzie jednak uzywany w sposób nalezyty to nic mu nie grozi :) (zamiast BD245 zastosowałem BD911 który ma duuze zapasy mocy jak na ten zasilacz - 15A, 90W, 80V:) jednak jesli ktoś chce to może założyć bezpiecznik .. nic nie stoi na przeszkodzie :)
    janekpc
    Poziom 16  
    fajna sprawa ten zasilacz ale wg. mnie ma za mały krok na zmiany napięcia 0,1v to trochę mało powinien mieć drugie przyciski żeby zmieniał napięcie na przykład o 1v. To jest właśnie powód dla którego w profesjonalnych zasilaczach labolatoryjnych nie stosuje się potencjometrów wielo obrotowych bo nie pozwalają na szybką zmianę napięcia, często są 2 potencjometry jednym zmienia się napięcie w całym zakresie od 0 do 32 v a drugi +- 0,5v.
    Miłosz16
    Poziom 14  
    No no wyśmienity zasilacz, szkoda ze projekt nie własny, ale to nic bo wykonanie jest perfekcyjne 5/5.
    Można wiedzieć ile czasu zajeło ci wykonanie tego cudeńka?