Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny filtr środkowoprzepustowy

adamnow 04 Sie 2007 08:45 9274 9
 • #1 04 Sie 2007 08:45
  adamnow
  Poziom 10  

  Cześć potrzebuję schematu filtra środkowoprzepustowego o częstotliwości 500 Hz. Dobrze by było mieć schemat i wzory obliczeń dla innych częstotliwości. Proiszę o pomoc.

  0 9
 • #3 05 Sie 2007 08:57
  mreq
  Poziom 21  

  Witam

  polecam książkę "sztuka elektroniki" oprócz filtrów aktywnych jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy

  0
 • #4 05 Sie 2007 11:21
  Magister_123
  Poziom 33  

  DJ MATI/RONNIE napisał:
  www.kolumny.prv.pl tam masz schematy filtrów.


  Kolega prosił o coś aktywnego a nie pasywnego. Bo na tej stronie nie zauważyłem aktywnych filtrów. Będzie trzeba chyba poszukać schemat jakiejś konsoli estradowej. Odszukać wspomniany filtr. Z kopiować kawałek schematu.

  A tak na uboczu to poziom na stronie podanej przez Dj Mati jest ... bez komentarz. Jak wszedłem na forum to nie wiedziałem czy ktoś sobie jaja robi... :|
  Jedna z odpowiedz na post: Dwa basy podłączone nie pamietam jak czy szeregowo czy równolegle (doczytaj)dadza wzrost lub spadek oporu czyli omów.dwa basy po 8 ohm dadza cztery w jednym wypadku a te same głośniki przy 2 sposobie osiągna 16 ohm.Ja osobiście eksperymentowałem swojego czasu ale mam to juz za sobą.Polecam forum elektroda tam wszystkiego sie dowiesz.Dowiedz jak sie łączy głośniki szeregowo a jak równolegle!!!

  0
 • #6 05 Sie 2007 11:51
  DJ MATI/RONNIE
  Poziom 11  

  O sorki źle przeczytałem. A na tamto forum nie zaglądałem tylko na dział co są filtry i obudowy do kolumn, a link do tej strony znalazłem na elektrodzie :wink:

  Dodano po 1 [minuty]:

  O sorki źle przeczytałem. A na tamto forum nie zaglądałem tylko na dział co są filtry i obudowy do kolumn, a link do tej strony znalazłem na elektrodzie :wink:

  0
 • #7 05 Sie 2007 16:57
  mreq
  Poziom 21  

  zrobiłem parę prób w micro-cap, a to rezultaty:
  Aktywny filtr środkowoprzepustowy
  Aktywny filtr środkowoprzepustowy

  0
 • #8 06 Sie 2007 17:04
  adamnow
  Poziom 10  

  Dzięki za wskazówki, filtr ten potrzebny mi będzie, aby wyciągnąć czysty sygnał z czujników od wyważarki do wałków. Gdy zobaczę, jak dokładnie wygląda sygnał i będę mógł dostroić mechanikę, poinformuję o rezultatach. Na elektrodzie temat wyważarek jest poruszony bardzo powierzchownie.

  0
 • #9 10 Sie 2007 06:28
  mreq
  Poziom 21  

  szukałem trochę stron o filtrach aktywnych i wzorach i znalazłem coś co bardzo ułatwia projektowanie, myśle że wielu osobom się przyda :)
  http://www.schematica.com/ ( Filter Wiz PRO ) , jest tam jeszcze wiele innych ciekawych programów.

  0
 • #10 10 Wrz 2007 16:08
  adamnow
  Poziom 10  

  Dzięki za schemat. Wydłubałem za pomocą tego filtru interesujące mnie sygnały. Wyważarka działa świetnie, lecz brakuje mi programu do obróbki danych. Konkretnie to posiadam trzy sygnały, wszystkie o częstotliwości 75 Hz:
  1. prostokąt o szerokąt a właściwie pik o amplitudzie 12V, będący punktem odniesienia;
  2. przebieg zbliżony do sinusoidy przesunięty w fazie względem sygnału pierwszego którego amplituda (od 200mV w górę ) daje mi moment niewyważenia, a przesunięcie kąt, gdzie należy dodać ciężarek doważający;
  3. przebieg jak w punkcie 2. - sygnał z drugiego końca wałka.
  Za pomocą skonstruowanego przeze mnie urządzenia mogę wyważać wałki do ok 0,5 miligrama x cm. Wyważenie dałem do sprawdzenia na dwóch innych urządzeniach firm renomowanych. Moja wyważarka działa lepiej od nich.
  Problem polega na wizualizacji wyników pomiaru. Należy je podać w czytelny sposób tzn 5 okienek:
  - częstotliwość sygnału odniesienia;
  - napięcie sygnału czujnika niewyważenia 1;
  - kąt sygnału niewyważenia 1;
  - napięcie sygnału czujnika niewyważenia 2;
  - kąt sygnału niewyważenia 2;
  Szukam kogoś , kto sprzeda mi oscyloskop automatycznie wyświetlający te 5 wartości, Mógłby to być program na kartę audio do PC-ta, jednak potrzebne jest 3 wejście.

  0