Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny filtr środkowoprzepustowy

adamnow 04 Sie 2007 08:45 9274 9
  • #1 04 Sie 2007 08:45
    adamnow
    Poziom 10  

Cześć potrzebuję schematu filtra środkowoprzepustowego o częstotliwości 500 Hz. Dobrze by było mieć schemat i wzory obliczeń dla innych częstotliwości. Proiszę o pomoc.

0 9
  • #3 05 Sie 2007 08:57
    mreq
    Poziom 21  

Witam

polecam książkę "sztuka elektroniki" oprócz filtrów aktywnych jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy

0
  • #4 05 Sie 2007 11:21
    Magister_123
    Poziom 33  

DJ MATI/RONNIE napisał:
    www.kolumny.prv.pl tam masz schematy filtrów.

Kolega prosił o coś aktywnego a nie pasywnego. Bo na tej stronie nie zauważyłem aktywnych filtrów. Będzie trzeba chyba poszukać schemat jakiejś konsoli estradowej. Odszukać wspomniany filtr. Z kopiować kawałek schematu.

A tak na uboczu to poziom na stronie podanej przez Dj Mati jest ... bez komentarz. Jak wszedłem na forum to nie wiedziałem czy ktoś sobie jaja robi... :|
    Jedna z odpowiedz na post: Dwa basy podłączone nie pamietam jak czy szeregowo czy równolegle (doczytaj)dadza wzrost lub spadek oporu czyli omów.dwa basy po 8 ohm dadza cztery w jednym wypadku a te same głośniki przy 2 sposobie osiągna 16 ohm.Ja osobiście eksperymentowałem swojego czasu ale mam to juz za sobą.Polecam forum elektroda tam wszystkiego sie dowiesz.Dowiedz jak sie łączy głośniki szeregowo a jak równolegle!!!

0
  • #6 05 Sie 2007 11:51
    DJ MATI/RONNIE
    Poziom 11  

O sorki źle przeczytałem. A na tamto forum nie zaglądałem tylko na dział co są filtry i obudowy do kolumn, a link do tej strony znalazłem na elektrodzie :wink:

Dodano po 1 [minuty]:

O sorki źle przeczytałem. A na tamto forum nie zaglądałem tylko na dział co są filtry i obudowy do kolumn, a link do tej strony znalazłem na elektrodzie :wink:

0
  • #7 05 Sie 2007 16:57
    mreq
    Poziom 21  

zrobiłem parę prób w micro-cap, a to rezultaty:

0
  • #8 06 Sie 2007 17:04
    adamnow
    Poziom 10  

Dzięki za wskazówki, filtr ten potrzebny mi będzie, aby wyciągnąć czysty sygnał z czujników od wyważarki do wałków. Gdy zobaczę, jak dokładnie wygląda sygnał i będę mógł dostroić mechanikę, poinformuję o rezultatach. Na elektrodzie temat wyważarek jest poruszony bardzo powierzchownie.

0
  • #9 10 Sie 2007 06:28
    mreq
    Poziom 21  

szukałem trochę stron o filtrach aktywnych i wzorach i znalazłem coś co bardzo ułatwia projektowanie, myśle że wielu osobom się przyda :)
    http://www.schematica.com/ ( Filter Wiz PRO ) , jest tam jeszcze wiele innych ciekawych programów.

0
  • #10 10 Wrz 2007 16:08
    adamnow
    Poziom 10  

Dzięki za schemat. Wydłubałem za pomocą tego filtru interesujące mnie sygnały. Wyważarka działa świetnie, lecz brakuje mi programu do obróbki danych. Konkretnie to posiadam trzy sygnały, wszystkie o częstotliwości 75 Hz:
    1. prostokąt o szerokąt a właściwie pik o amplitudzie 12V, będący punktem odniesienia;
    2. przebieg zbliżony do sinusoidy przesunięty w fazie względem sygnału pierwszego którego amplituda (od 200mV w górę ) daje mi moment niewyważenia, a przesunięcie kąt, gdzie należy dodać ciężarek doważający;
    3. przebieg jak w punkcie 2. - sygnał z drugiego końca wałka.
    Za pomocą skonstruowanego przeze mnie urządzenia mogę wyważać wałki do ok 0,5 miligrama x cm. Wyważenie dałem do sprawdzenia na dwóch innych urządzeniach firm renomowanych. Moja wyważarka działa lepiej od nich.
    Problem polega na wizualizacji wyników pomiaru. Należy je podać w czytelny sposób tzn 5 okienek:
    - częstotliwość sygnału odniesienia;
    - napięcie sygnału czujnika niewyważenia 1;
    - kąt sygnału niewyważenia 1;
    - napięcie sygnału czujnika niewyważenia 2;
    - kąt sygnału niewyważenia 2;
    Szukam kogoś , kto sprzeda mi oscyloskop automatycznie wyświetlający te 5 wartości, Mógłby to być program na kartę audio do PC-ta, jednak potrzebne jest 3 wejście.

0