Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar ciśnienia oleju w samochodach

mkos1 06 Nov 2003 07:54 12118 16
    mkos1
    Level 29  
    Witam !
    Mam małe lamerskie pytanko:
    Jak jest realizowany pomiar ciśnienia oleju w silnikach samochodowych do sterowania "zegarem" ?
    Chodzi mi o rodzaj zastosowanego przetwornika ciśnienie-napięcie (?).

Pytam się o to bo jestem na etapie projektowania "komputerka" do samochodu, który by podawał parametry pracy silnika takie jak :
    - wartość napięcia akumulatora
    - napięcie z sondy lambda
    - ciśnienie oleju
    - obroty silnika
    - temperatury płynu chłodzącego
    - temperatury powietrza
    - ..... i może coś jeszcze wymyślę !
    Nie wiem jak właśnie zrealizować pomiar ciśnienia oleju.

Pozdrawiam !
    Marek
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Janek Bień
    Level 18  
    wydaje mi sie ze w wiekszosci samochodów jest to prosty czujnik typu styk polaczony z membranka czyli nie ma mozliwosci pomiaru cisnienia ale nieraz sie zdarza ze auto ma wskaznik cisnienia oleju np mercedes 190 czy polonez oba te auta maja czujnik rezystancyjny
    mkos1
    Level 29  
    Tak, masz rację.
    W większości samochodów jest tylko kontrolka a tylko w niewielu jest wskaźnik zegarowy.
    MesserW
    Level 15  
    dziś na złomie przypadkiem oglądałem zegary od starej Dacii (1310 czy jak to tam miało) i tam jest zegarowy pomiar ciśneinia oleju jak równiez dwukierunkowy pomiar ładowanie/rozładowywanie akumulatora. Nawet chciałem sobie wziąc te zegary
    Artwin
    Level 16  
    Jest to potencjometr.Zmiana rezystancji w funkcji temperatury.W japończykach zdarza się negatywna.
    krzemo
    Level 14  
    Witam
    Miałem kiedyś lade 1500 "2106" i oprucz kontrolki ciśnienia miała dodatkowy zear od ciśnienia oleju. W silniku były dwie czujki jedna dla kontrolki wielkości czujnika oleju w maluchu a druga dla zegara 4 razy większa.
    Maintenance
    Level 12  
    WItam,
    większość samochodów ma rezystancyjne czujniki - jeśli chcesz mieć odczyt ciśnienia i wykorzystać "zegar" proponuje zrobić prosty mostek a jako zegar wykorzystać mikroamperomierz - zmiana ciśnienia to odstrojenie mostka i zmiana wychylenia wskaźnika.
    Herbatnick
    Level 12  
    takie czujnki cisnienia oleju produkuje kilka firm jako wyposazenie dodatkowe przenaczone np. do sportu,sa to mięedzy innymi : "VDO" i "Motometr" .Mozna je nabyc praktycznie do każdego modelu samochodu.
    rswist
    Level 11  
    Jesli to kogoś uciesz to napewno są to rezystancyjne mierniki
    mam taki przy ciągniku
    diag
    Level 29  
    Pytaj o czujnik ciśnienia do Poloneza nie zapomnij dodać żę do wskaźnika.
    Jest to cz. rezystencyjny.
    Bzzz
    Level 17  
    hej narysowalem ci jak sie ma czujnik cisnienia oilu w polonezie moze sie na cos przyda;) opisze jeszcze jak to mniej wiecej dziala:
    Uklad kontroli skalada sie z :
    -lampki kont.cisnienia oleju
    -manometru,wsk.cisnienie oleju w silniku w danej chwili
    Po obroceniu kluczyka w stacyjce prad plynie z akum.przez wylacznik zaplonu ,bezpiecznik, lampke kontrolna oraz zwarte styki czujnika(brak cisnienia),do masy-lampka swieci.
    Po uruchomieniu silnika,jesli cisnienie oleju w ukl.smarowania jest prawidlowe,nastepuje rozwarcie stykow czujnika -lampka gasnie.przy nizszym cisnieniu kontrolka sie zaswieca.
    cisnienie oleju w silniku dziala na przepone i w rezultacie wywoluje zmiany rezystancji czujnika.natezenie pradu odzwierciedla,na wsk.cisnienie oleju w silniku.

W komputerku
    diag
    Level 29  
    Jak przebrniesz przez strone elektryczną to pomyśl o sprawie podłączenia do instalacji olejowej . Osobiście polecałbym zrobienie trójnika który wkręcasz w miejsce istniejacego czujnika zaś w tójnik wkręcasz czujnik od lampki i od wskaźnika.
    Powodzenia w tej tródnej i niewdzięcznej części przdsięwzięcia.
    ertes232
    Level 18  
    Witam
    Zobacz w katalogu Conrada - jest tam czujnik elektroniczny do współp. z odczytem cyfrowym
    pozdr.
    ps. ja to widziałem w katalogu jaki przysłali mi pocztą ( papierowy )
    mkos1
    Level 29  
    Witam !
    Dzieki za odpowiedzi !
    Trochę późna odpowiedź ale .... jest.
    Jak czas pozwoli (trochę go jak zwykle za mało) to coś takiego sobie zmontuję.
    Z montażem mechanicznym czujnika nie mam problemu, gdyż przy jednym z czujników jest zaślepka, w którą chyba mogę się "wkręcić" z dodatkowym czujnikem.
    Nie wiem jeszcze na ile "zwykłe" czujniki samochodowe są liniowe ale ....czas prób to pokaże.

Pozdrawiam !