Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Romet Chart - ładowanie akumulatora

04 Sie 2007 21:30 10252 9
 • Poziom 18  
  Witam

  Po kupieniu nowego akumulatora zauważyłem, że sie nie ładuje. Więc sprawdzam: prąd z cewek wychodzi a ta kostka(prostownik) jest w środku poprzepalana. Więc koledzy mówili, że mogę tam wstawić mostek gretza. Więc kupiłem 4 diody 6A, złożyłem i ładuje mi prądem zmiennym zamiast stałym.

  Jakieś propozycje?
 • Poziom 39  
  Witam!
  Czy jesteś pewny, ze poskładałeś i podłączyłeś mostek prawidłowo?
  Inne możliwości:
  - jedna z diod ma zwarcie,
  - jedna z diod ma odwrotny kierunek przewodzenia,
  - zarówno prądnica jak i akumulator mają już 1 biegun na masie, wówczas mostka nie można stosować, bo to MUSI sie skończyć spaleniem uzwojenia lub diody.
 • Poziom 18  
  Jest tak:
  ~+ i ~- z cewek do prostownika, a z prostownika wychodzi - do ramy a + do akumulatora. Zresztą tu jest schemat elektryki charta:
  Romet Chart - ładowanie akumulatora

  Oto jak podłączyłem diody w mostek:
  Romet Chart - ładowanie akumulatora
 • Poziom 39  
  Rysunek połączenia diod jest OK, ale spotkałem już diody o błędnych oznaczeniach (to były jakieś z rodzaju 1N4001). Diody mocowane "na śrubkę" są wykonywane w 2 wersjach: "zwykłej" i oznaczanej "R" o odwrotnym kierunku przewodzenia. Sprawdź omomierzem!
  Dopuszczam jeszcze mozliwość, że jest przebicie (lub zwarcie) cewki prądnicy do masy, co mogło być przyczyną uszkodzenia poprzedniego prostownika. To też trzeba sprawdzić omomierzem, a nawet próbnikiem przebicia!
 • Poziom 18  
  Kupiłem nowe diody i mi już ładuje(napięcie 7-8V) le pojawił się drugi problem: Wymyślili sobie, że trzeba przez cały rok jeździć na światłach :/ Więc akumulator nie nadarza się ładować. Ładuje prądem 2,3A(1 cewka 1,5A i druga 0,8A) a światła pobierają:
  - Przód 25W
  - Tył 5W + STOP 21W
  - Kierunki 42W

  Oczywiście kierunków nie mam cały czas włączonych więc pomijając kierunki średnio mi ciągnie 30-35W czyli 5A(30W/6V=5A). Czy można nawinąć cewki o większą liczbę zwoi? Bym musiał mieć na cewkę min. po 15-17W. Więc jakim drutem i ile zwoi trzeba to nawinąć? Czy jest do tego jakiś wzór do obliczeń?

  Jeszcze jedno pytanie: Mam akumulator żelowy 6V 12Ah. Słyszałem, że powinno się ładować prądem 1/10 pojemności aku? Czy w czasie jazdy można ładować mocniejszym prądem?
 • Poziom 21  
  Witam
  W Romecie nie ma regulatora. Jest iskrownik - układ cewek na kole zamachowym.
  Z załączonego schematu wynika, że ładowanie jest niezależne od zasilania oświetlenia. Regulacja ładowania, zasilania oświetlenia i układu zapłonowego odbywa sie przez odpowiednie ustawienie szczeliny między rdzeniami poszczególnych cewek a kołem zamachowym.
  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Problem już rozwiązałem dość dawno ale napisze co było: Kupiłem mostek prostowniczy, podłączyłem i ładuje. Co do ładowania to ładowanie jest 1,4A. Przednią lampę zasila osobna cewka. Więc na tył daje 5W i ładuje mi ok 1A. Więc wszystko już sobie wyjaśniłem :)
 • Poziom 21  
  Przepraszam za odświeżanie bardzo starego tematu, ale podczas googlowania po sieci w poszukiwaniu informacji i Charcie i ładowaniu trafiłem tutaj, więc szkoda zaśmiecać forum nowym tematem na ten sam temat.

  Mam Charta którego powoli przywracam do życia. Niestety nie dysponuję schematem instalacji elektrycznej i elektrykę robię od zera. Podstawę, czyli światła jest łatwo zrobić, bo do ich zasilania jest osobna cewka. Jednak mam problem z ładowaniem.
  Wiem że są do niego przeznaczone dwie cewki. Z iskrownika wychodzą kabelki w kolorach żółty-brązowy-żółty (cewki połączone są szeregowo, brązowy jest środkowym "odczepem" powstałym przez takie połączenie).
  Mam tani akumulatorek żelowy Vipow :D 6V 4.5AH - do zasilania sygnału dźwiękowego i światgła stopu wystarczy. Do tego nowy mostek (popularna kostka 10A).

  Pierwszy problem jest taki: z której cewki wziąść napięcie do ładowania?
  A drugi: jak to właściwie jest z ładowaniem "buforowym"? Przy jakim napięciu i prądzie akumulator będzie bezpieczny przy doładowywaniu cały czas? Teoretycznie możnaby zrobić proste źródło prądowe na LM337T i nie martwić się o stan akumulatora...

  Bardzo proszę o pomoc...
  Może jakiś zapalony motorowerzysta dysponuje schematem elektryki w przyzwoitej rozdzielczości?

  Pozdrawiam!
 • Poziom 1  
  Witam! Mam podobny problem jak kolega wyżej. Mam schemat ale mam inną stacyjkę i nie wiem jak podpiąć ładowanie do mostka prostowniczego z zapłonu idą trzy kabelki dwa żółte i jeden brązowy. Które mam podpiąć do mostka?
  a co do schematu ja korzystam aktualnie z tego:
  https://obrazki.elektroda.pl/3383200700_1297194501.jpg