Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie napięciem stałym za pomocą uC.

pablo1232 05 Sie 2007 00:06 1917 7
  • #1 05 Sie 2007 00:06
    pablo1232
    Poziom 10  

Witam,

Chcę wysterować stałe napięcie 16V używając mikrokontrolera (atmega), tranzystorów oraz stycznika (JRC-23FHS), znalazłem pare schematów, w sumie działają, problem w tym że ma to sterować zamkiem w drzwiach (pobór prądu niewielki)i chciałbym żeby było na 100% ok......

Może zaproponowalibyście jakiś sprawdzony przez was schemat?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Sie 2007 00:20
    voytaschec
    Poziom 24  

Jeżeli chcesz użyć do sterowania stycznika to rozumiem że wystarczy ci sterowanie dwustanowe (ON/OFF). Dobrze myślę? Dodatkowo piszesz, że jest mały pobór prądu, więc jeżeli tak to w zupełności wystarczyłby sam tranzystor (dla pewności w układzie darlingtona z jakimś trochę większej mocy):

Sterowanie napięciem stałym za pomocą uC.

............................
    Niedoczytałem chyba trochę :) Myślałem że ten zamek będzie sterowany jakimś serwem (czyli silnikiem), a tu tylko sam elektromagnes....
    No więc w miejsce narysowanego silnika wsadzasz cewkę a do niej zaporowo jakąś szybką diodę (nie prostowniczą) np. 1N4148.

0
  • #3 05 Sie 2007 00:21
    r06ert
    Poziom 25  

Witam! Schemat to klasyka. Tranzystor z rezystorem na bazie + dioda równolegle do cewki przekaźnika.
    Nie rozumiem w czym problem?
    Pozdrawiam!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 05 Sie 2007 11:17
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

A co z separacją układów? Cewka zamka potrafi nieźle dać popalić elektronice. Chodzi oczywiście o zakłócenia. Z tranzystorem oczywiście będzie działać, ale mogą być niespodzianki typu reset uC.

Elektronikę pewnie zasilasz z tych 16V przez jakiś 7805? Zamiast tranzystora daj transoptor. Nim wysterujesz przekaźnik. Przekaźnika nie umieszczaj na płytce z uC. Połącz go jedynie z transoptorem dwomi przewodami. Emiter transoptora nie łącz z masą na płytce tylko z masą przy przekaźniku. Dioda zwrotna również nie na płytce tylko przy cewce przekaźnika. Zasilania płytki nie bierz z najbliższego miejsca (przeważnie przekaźnik czy elektromagnes) tylko najlepiej ze źródła - jak najdalej od cewek. Zasilanie uC musi być dobrze odfiltrowane. Zrób wypełnienie które będzie masą układu. Przy każdej parze zasilającej uC (jak najbliżej końcówek) kondensator 100nF. Dodatkowo jakiś elektrolit (10uF) najlepiej jeszcze z dławikiem również blisko uC w miejscu, gdzie zasilanie rozchodzi się do róznych końcówek. Przy stabilizatorze również 100nF i 100uF na wejściu i wyjściu jak najbliżej układu. Można też pokusić się o warystor zaraz przy złączu zisilającym.

0
  • #5 05 Sie 2007 11:34
    autoservice
    Poziom 20  

...a najlepiej to transoptor dla przekaźnika i przetwornica DC/DC dla procka i problem zakłóceń przewodzonych praktycznie rozwiązany ;)
    Pzdr.

0
  • #6 05 Sie 2007 11:35
    pablo1232
    Poziom 10  

Właśnie o takie uwagi mi chodzi,

zasilanie biorę bezpośrednio z zasilaczy (dla cewek zamku), i ogólnie mikrokontrolera używam tylko do sterowania (staram sie nie pobierać z niego prądu),

ale, zauważyłem również dziwne zachowanie układu, po kilku operacjach otwarcia- zamknięcia z układem dzieją się dziwne rzeczy ( wyświetlacz LCD pulsuje tzn. staje sie ciemniejszy i jaśnejszy a układ nie odpowiada), po zmodyfikowaniu programu sterujacego udało mi się to zachowanie usunąć i dla tego zależy mi aby dobrze złożyć część sterująca zamkiem, ewentualnej winy można oczekiwać po stronie porogramu,

dzięki za uwagi i zapodajcie jakieś schematy jak byście to widzieli, zamek otwiera się po podaniu zasilania 12V-16V (zamek BERA).

0
  • #7 05 Sie 2007 11:51
    r06ert
    Poziom 25  

Oczywiście zgadzam się z kolegą Jj_Johnys. Dla mnie filtry LC na zasilaniu uK w układach tego typu są sprawą na tyle oczywistą, ze już nawet o tym nie wspominam. Ale czy aby na pewno trzeba stosować transoptor? Jak dla mnie to przerost formy nad treścią.
    pozdrawiam

0
  • #8 05 Sie 2007 16:01
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

Transoptor jest po to, aby w jak największym stopniu rozdzielić obwody masy obu układów (elektroniki i części wykonawczej). W tym przypadku masy łączą się tylko w jednym punkcie - u źródła zasilania.

pozdr, JnS

0