Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik m.cz. z podziałem na pasma przenoszenia.

05 Sie 2007 17:33 2095 16
 • Poziom 23  
  Witam i dziękuję za zainteresowanie. Potrzebuję podpowiedzi jak to się nazywało ew. gdzie i jak tego szukać. Parę lat temu miałem QSO z kolegą, którego sygnał "wyglądał" na silny, chociaż zarzekał się, że ma tylko kilkanaście W a tajemnica siły tkwi w ograniczniku m.cz. specyficznej konstrukcji. Otóż miał podzielone pasmo pracy (300-3000) na cztery zakresy tak, aby w danym zakresie nie mieściła się druga harmoniczna najniższej częstotliwości tego zakresu. Dawało to niską zawartość zniekształceń przy wysokim stopniu ograniczania. Niezależnie od tej rozmowy zetknąłem się z artykułem (stary biuletyn) o wyższości ograniczania nad kompresją. W owym czasie nie miałem internetu, teraz pamięć zawodzi. Czy może ktoś z Kolegów zna taki układ i mógłby podpowiedzieć jak tego szukać? Google wyrzuca tysiące stronek, lecz zwykle nie z tym co trzeba.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Multiband compressor z limiterem.
  Michał
 • Poziom 40  
  SP5IT napisał:
  Multiband compressor z limiterem.

  Rozłożysz te trzy tajemnicze słowa na szczegóły bez podawania linków tak aby stworzyły takie perpetum mobile o którym bruum pisze?. :D
 • Poziom 23  
  Panowie-żadne perpetum czy jak tam-cztery(chyba) wzm. op. Na prawdę nikt o tym nie słyszał?
 • Poziom 40  
  Co jest w środku to już drugi plan bruum'ie Istotą sprawy jest jak to działa i czy ma prawo działać zgodnie z założeniami. :D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Limiter to efekt, który ogranicza sygnał w miejscach o większej wartości niż zadana. Wytłumia on po prostu szczyty sygnału, przez co może być użyteczny przy zabezpieczaniu innych urządzeń, znajdujących się "za nim". Dzięki temu można uniknąć przesterowań na wejściu wzmacniacza, gdyż szczyty sygnału mogące wywołać ten efekt zostaną już wcześniej stłumione.
  Kompresor pasmowy to kompresor, który przed obróbką dzieli sygnał na 2 lub więcej pasm częstotliwości, które są poddane oddzielnej kompresji i zsumowane na wyjściu.
  Na 4 op ampach można zrobić coś takiego ale jak niestety ci nie podpowiem. Używam fabrycznego urządzenia.
  Michał
 • Moderator
  W technice analogowej stosuje sie dośc powszechnie takie urzadzenia jako "wygłaśniacze" modulacji. Maja za zadanie zwiekszyć odstep sygnału do szumu a działają na zasadzie podniesienia poziomu wartości skutecznej w stosunku do wartości szczytowej.
  Klasycznym przykładem działania tego typu sprzętu to procesory emisyjne stosowane powszechnie w radiofonii FM i AM/DAB/DVB i przekazach internetowych. Zapraszam na stronę www.orban.com oraz www.omniaaudio.com
  Sposoby działania sa bardzo różne, ogólnie jest to system polegający na podziale obrabianego pasma na odcinki liniowe (o regulowanym zakresie) lub oktawowe, nastepnie każdy z tych odcinków poddaje sie (lub nie) preemfazie i kieruje się do układu kompresorów o regulowanych parametrach a zaraz za nim do inteligentnych ograniczników, również o regulowanych parametrach. Nastepnie poszczególne pasma składa się w kompleksowe widmo poddając jeszcze dodatkowemu peek limitowaniu.
  Ustawienie takiego urzadzenia nie jest łatwe, szczególnie gdy zalezy nam na nietypoweych efektach.
 • Poziom 23  
  Dzięki za wszystkie odpowiedzi! Nie o to mi chodziło, ale ciekawy materiał, wart wykorzystania. Ciekawe, czy dobrze chodziłoby na np TL084? Może komuś jeszcze coś się przypomni?
 • Poziom 38  
  Moim skromnym zdaniem można to rozwiązać tak. Powinieneś obliczyć i wykonać cztery pasmowo przepustowe filtry Czebyszewa szóstego rzędu (w ostateczności czwartego) na wzmacniaczach operacyjnych. W zakresach 300-500 Hz, 500-900 Hz, 900-1700 Hz, 1700-3300 Hz, połączone równolegle. Coś w rodzaju korektora graficznego dla audio, lecz o bardziej stromych zboczach filtrów. Do tego po filtrach dajesz wzmacniacz operacyjny w układzie ogranicznika. Ogranicznik w sytuacji kiedy napięcie wejściowe będzie podniesione o około 20 dB ponad znamionowe napięcie wejściowe, zostanie ograniczone do żądanego poziomu. Wzmacniacz ogranicznik powinien mieć regulację symetrii sygnału i ewentualnie progu ograniczania. Aby wyeliminować przebiegi prostokątne powodujace powstanie harmonicznych należy ograniczony sygnał poddać całkowaniu na układzie dolnoprzepustowego filtru RC 6 dB na oktawę (Fg 300 Hz) a następnie przepuścić przez dolnoprzepustowy filtr (najlepiej LC) co najmniej 4 lub 5 rzedu z częstotliwością graniczną Fg 3300 Hz. Po filtrze LC należy dać układ górnoprzepustowego filtru RC również z nachyleniem 6dB na oktawę (Fd 3300 Hz), celem wyrównania częstotliwości niskich i wysokich, uzyskania prostolinijnej charakterystyki przenoszena w paśmie 300-3300 Hz. Można też zastosować osobne ograniczniki i filtry dla każdego wycinka pasma, ale to bardziej skomplikuje układ. Oczywiście wkazane było by zastosowanie niskoszumnych wzmacniaczy operacyjnych.
 • Poziom 23  
  Witam! Kolego Driver-dobrze "wyczułeś" ideę urządzenia, o które pytam. Lecz jeśli zabrałbym się za jego projektowanie, to obawiam się, że wyszłaby z tego niezła szafka. Dlatego pytam, czy ktoś nie zetknął się z opracowaniem, które na drodze kompromisu zrealizowało taką funkcję na czterech op amp. Że działa coś takiego przekonałem się "nausznie". W smd można by to uczynić dość niewielkim. Alternatywą byłoby ograniczanie w.cz., ale tego nie da się już tak zminiaturyzować (filtry kwarcowe).
 • Poziom 40  
  A po co się pałować z operacyjkami i dobierać jednoprocentowe rezystory i kondensatory aby zrobić taki prostokątny filter na m.cz.
  W tej roli spisze się świetnie DSP od Texasa - można tanio kupić w zestawach głośnomówiących od komórek.
  Prawda że świetny teoretyczny pomysł? :D
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Albo najpierw spróbować tego programowo.
  M.
 • Poziom 40  
  Symulacja układów cyfrowych jest duzo bardziej rzeczywista w praktyce od tradycyjnych konfiguracji OP-AMP.
 • Poziom 23  
  Panowie-ktoś to zrobił i chodziło! Z prostokątnością filtrów w tym zastosowaniu to bym nie przesadzał. Symulacje, programowe realizacje-cud miód i orzeszki tylko jak to upchnąć w obudowę mikrofonu?
 • Poziom 40  
  CML robi świetne czipy sygnałowe m.cz. do radiokomunikacji i robią różne cudaki. Ale nie wysyłają za darmoche sampli jak Maxim a scalaki mają dosyć drogie.