Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł powiadamiania GSM na Siemensie M35i

scal12 07 Sie 2007 09:44 36150 81
    rdt
    Poziom 25  
    kolego a skoro wciskasz to w obudowę to powiedz mi - w którym miejscy ją wiercisz ???
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    rdt w simens c35 w ogóle jej nie wierce :), bo i po co? Mimo że układ jest przewlekany, czyli duży nie ma problemu. W takim układzie całkowicie bezcelowy jest wibrator. Wystarczy go usunąć i wciskasz nawet przewlekany ATTINY2313, przewód wyciągasz otworem obok baterii, który jest oryginalny, bo jak pisałem nie korzystam z oryginalnej baterii [akumulatora w domyśle] ani w jednym ani w drugim przypadku.
    W 1018s jest gorzej, ale również układ mieści się w środku, bez otworów (za wyjątkiem jednego na przewód sterujący. Można wywiercić tak, że nawet byś się nie dopatrzył. W 1018s ja akurat mam wyraźny otwór bo nie ma on znaczenia, ale wcześniej wierciłem nawet 3 otworki, w tylniej części obudowy przy samiuśkiej krawędzi. Były ledwie zauważalne i musiałbyś wiedzieć na co patrzeć. Oczywiście z kablami to było widać. Co do układu to w 1018s jest sporo miejsca. ATTiny13V ma zaledwie 8 nóżek. W wersji SMD kładę go na czymś takim szarym (przyznam że nie wiem co to jest bo się tym nie interesowałem). To coś leży na górze, po przeciwnej stronie anteny. Jest pięknie izolowane.

Poważnie, zrobiłem już około 60-70 sztuk 1018s i żadna nie powodowała problemów. c35 poszło nieco mniej, bo to nowy projekt, ale też jest ich już około 7 sztuk (po prostu odbiorca przyzwyczaił się do starego pomysłu i c35 zamawia rzadziej).

waldo, chciałbym zwrócić uwagę po twoim poście, że to nie ja jestem autorem wątku, bo takie odniosłem wrażenie że mnie z nim pomyliłeś. Autor wątku zastosował kwarc.

Cytat:

czy nie jest to sztuka dla sztuki ?

W żadnym razie nie. Założenia mojego projektu:
    1. prostota do maksimum, bo przecież to nie jedna sztuka a kilkadziesiąt
    2. cena do minimum, czyli minimum elementów, nawet jeśli mowa o 20 groszach to i tak warto zaoszczędzić. W końcu ktoś te 20 groszy musi płacić :)
    3. po co wyciągać bombe atomową na uciekające kurczaki :P
    4. większość urządzeń powinna być oparta o ten sam procesor, bo 70 sztuk telefonów to jeszcze nic. Inne urządzenia liczone są w setkach. Głupio robić coś na procku, który rzadko będzie stosowany, bo co to jest 70 sztuk, dlatego na attiny13V robiłem ze względu na dostępność układu i "kompatybilność elementowa" z innymi urządzeniami.

A jak to się ma do projektu?
    1. bardziej proste chyba być nie może. Zamontowanie tego w środku, wraz z przetestowaniem czy działa to czas poniżej 30 minut na jedną sztukę (nie licząc zewnętrznych elementów typu akumulatorki, obudowa itd. z z tym to około godziny).
    2. już mniejsza być nie może :) Jeden procek i dwa rezystory jako ogranicznik na wejściu. Nie wyobrażam sobie prostszego układu, chyba że na bramkach, ale wtedy punkt 1. nie będzie spełniony.
    3. No właśnie. Po co atmega8 czy attiny2313 z kwarce skoro można bez? To nie sztuka dla sztuki to po prostu oszczędność czasu a efekt bardzo dobry.
    4. już wyjąśnione :)

Z telefonami nigdy, jeszcze raz podkreślę nigdy nie miałem problemu. Działały bez zarzutu. Wyjątek stanowi 1018s który ma problemy z załączaniem czasami, ale to wina modelu, bo "nowe" też się tak zachowują. Trzeba wtedy je odłączyć od zasilania (wyjąć baterię) i jeszcze raz spróbować. Przypadek średnio jeden na 30-35 sztuk i nie powtarzalny.

Hmm, testy temperaturowe jak napisałem przeprowadzałem dla układu podgrzanego na maksimum, bo grzałem dmuchawą 1500W i lutownicą. Kod odpowiadający za kompensację sprawdza się świetnie. Dla niskich temperatur sprawdziałem jedynie dla obłożenia układu lodem (dokładnie dociskania go do obudowy). Również działało. Mogę jedynie dodać że wartość dla temperatury pokojowej pętli iteracyjnej w attiny13V odpowiadającej za f=9600 jest na poziomie około 160 z tego co pamiętam. Czyli jak widać jest to spora wartość i zakres regulacji również jest duży. A skanowanie rozpoczynam od coś około 130 do chyba 200 i to wystarczało.

ATTiny2313 program pisany w C (do dyspozycji 2kB pamięci więc można sobie pozwolić).
    ATTiny13V program pisany a ASM (niestety konieczność programowej realizacji portu szeregowego a tu tylko 1kB).

Ogólnie telefon ma pewnie kilka wad, ale takie były wymogi klienta. Sporo z tych wad można by usunąć. W obu prockach zostało jeszcze połowę pamięci :) i w obu conajmniej jedna wolna nóżka, szczególnie attiny2313. W attiny13V po zrezygnowaniu z diody sygnalizacyjnej i pozbyciu się resetu mam do dyspozycji 3.

Przepraszam za taki długi tekst, ale widzę że swoim projektem wprowadziłem lekkie zamieszanie. Naprawdę przykro mi że nie mogę umieścić tutaj nic sensowniejszego, no ale cóż, urządzenie należy do firmy. Niestety nie jest również dostępne w polsce :(.

Ale to jest możliwe :) i nie ma nic wspólnego z pojęciem sztuka dla sztuki. Gdyby to ode mnie zależało, to poszedłbym w atmega8 z kwarce, dorzucił sprawdzanie odbioru i wszystko zrobił przez kabel, bo nie chciałoby mi się przemęczać. Jednak tutaj tak się nie dało. Miało być prosto, tanio itd itd.
    rdt
    Poziom 25  
    przepraszam jeśli Cię uraziłem - trudno jeżeli naprawdę to zrobiłeś to gratulacje - mnie jednak ciężko w coś takiego uwierzyć (każdy mierzy według siebie a ja na bank przy obecnej wiedzy nie dam rady zrobić czegoś takiego)
    Jednak Twój projekt ma wady spowodowane miniaturyzacja - w przypadku padu telefonu - padają z rożnych przyczyn nie możesz w ciągu krótkiego czasu zamienić telefonu na inny - u mnie sie da wymienić nawet na inny model - ja swój soft pisałem tak żeby można było podłączyć zarówno pod c45 jak i c35i - jest kilka różnic programowych ale u mnie dało sie je pogodzić
    i jeszcze jedno - czy znalazłeś może sposób na ożywienie siemensa?
    scal12
    Poziom 19  
    Zewnętrzny kwarc jest 8Mhz,może tego na zdjęciu nie widać ale,jest.Co do sterowania smsami to pracuje nad tym,jedyną osobą która narazie mi w tym pomogła jest kolega M.S. Jak cos mi wyjdzie to napewno to dołącze,nie wiem jak jest z innymi telefonami,ja miałem M35i ,i na jego temat zbierałem materiały.Gdyby ktoś z Was miał problemy z uruchomieniem tego modułu to pisac (wszystko u mnie działa ok) tak samo pomoge osobom ,które by sobie chciały coś takiego zrobić a są mniej doświadczone. Dodam tylko, że ważną sprawą jest dodanie kondensatora filtrującego na zasilaniu atmegi +5V,ja początkowo o nim zapomiałem i atmega działała jak chciała :)Pozdrawiam
    stefanbor
    Poziom 11  
    Witam.
    Mam od kilku lat cos podobnego w aucie na starozytnym Sagemie. Wybieranie numeru jest zrealizowane na ukladach logicznych CMOS, ktore sa wpiete w klawiature i wybieraja numer z ksiazki. W Sagemie jest simplus , a koszt uzytkowania jest zerowy poniewaz jak po wyzwoleniu od alarmu do mnie dzwoni, to zawsze odrzucam polaczenie i zgodnie z regulaminem simplusa nie nastepuje aktywacja numeru i od kilku lat jest startowe 3 zl na koncie i mozna puszczac strzalki.
    Jest jedna przypadlosc w calym systemie ,a mianowicie gdy temperatura spada do ok -10 stopni Sagem umiera. Moze tylko ten typ tak ma ???
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    rdt u mnie problem załączenia nie występuje jeśli o to ci chodzi, ponieważ założenie jest takie, że telefon jest wyposażony w akumulatorki nowiusieńkie robiące tylko jako aku awaryjne. Normalnie śmiga ze stablizatora i zasilacza. Raz włączasz i praktycznie nie trafiłem na przypadek by jeden lub drugi model trzeba było włączać ponownie. Nikt nigdy uwagi na to nie zwrócił, dlatego mogłem sobie pozwolić na to by w jednym i drugim przypadku procki były zasilane z wewnętrznych stabilizatorów telefonów, co niosło ze sobą dodatkowy plus tzn. napięcie zasilania procka = napięciu zasilania elektroniki telefonu i załączny procek wraz z telefonem. Dzięki dodatkowemu stabilizatorowi na zewnątrz telefon jest gotowy do pracy zaraz po załączeniu zasilania nawet przy rozładowanych akumulatorach.

Co do szybkiej wymiany, to faktycznie, jest wolniejsza, choć nie do końca. Sam procek zawsze można puścić przez kabel :), a tak na prawdę w obu przypadkach zmiana telefonu na nowy jest możliwa w czasie krótszym niż jego przerobienie. W c35 wystarczy przelutować kable, bo proc jest w obudowie, a w drugim problem również jest niewielki. U mnie to już praktycznie taka mini masówka, dlatego tym się nie przejmuje a żaden z tej serii nie wrócił z powodu uszkodzeń.

Resztę wad jak pisałem można usunąć bez kłopotu, bo pół procka jeszcze jest wolne. Załączanie telefonu najłatwiej zrealizować przez wpięcie się pod przycisk. Z tego co pamiętam przycisk w 1018s był wpięty bardzo łatwo bo do zasilania bezpośrednio, a w c35 nie pamiętam. Wiem że to zawsze można zrobić prosto. Wykrycie czy telefon się załączył można zrobić komendą AT co jest oczywiste.

Muszę odnieść się do miniaturyzacji. Nasz odbiorca tego sprzętu bardzo patrzy na cenę. To musi być proste, nie opłaca się nawet trawienie płytki (to ma być konkurencja dla innych) bo to za długo trwa a profesjonalna jest za droga. Dlatego taka miniaturyzacja i upchanie tego wewnątrz telefonu, powoduje że reszta wygląda schludniej (mniej kabli). Nawet dla przejrzystości to kondy odsprzęgające na we/wy stabilizatorów zasilających (wystarczyłby jeden, ale to wymóg niezależny ode mnie) montuje SMD między nóżkami stabilizatora, żeby było przejrzyściej.

A tak na marginesie dodam, że nie zawsze się da zrobić porządek w urządzeniu. W niektórych to jest bajzel jak nie wiem, bo są np. 3 różne płytki, każda od czego innego i trzeba połączyć je na krótkich odcinkach około 30 przewodami. Trudno zachować porządek :)

Co do samego programu to nie jest tajemnicą sposób sterowania. U mnie kompensacja temperatury polega na tym, że przed przystąpieniem do gadania z telefonem układ wysyła literki A i oczekuje na odpowiedź. Jeśli jej nie dostaje zwiększa licznik iteracji lub rejestr w uart i wysyła kolejną. Kiedy odpowiedź dostaje to może zwiększyć jeszcze chyba o jeden z tego co pamiętam, wtedy wychodzi dobrze. Potem następuje jedno ATH i chyba AT+CHUP na wszelki wypadek. Numery z ksiązki wybieram pobierając dane przez AT+CPBR=? z pierwszych kilku pozycji i dzwoni tylko pod te, które mają coś specjalnego w swojej nazwie (np. kropkę itp). Z tego co znalazłem w necie to wiem że c35 odpowiadał na ATD><n>; do dzwonienia, ale niestety 1018s nie :( musiałem więc ręcznie w gorszym przypadku bo bez uarta odczytać prawidłowo numer i nawet to wychodzi dobrze :). Tak więc w sumie w obu przypadkach do telefonowania wybrałem metodę ATDnumer;
    Nic więcej dodać nie mogę. Chętnie bym umieścił to na necie, ale po prostu nie mogę. Akurat na tym projekcie mi nie specjalnie zależy, choć przyznam że satysfakcja jest :) Widziałem wiele projektów, nawet oryginalne dla naszego odbiorcy opracowane przez jakąś firmę. Urządzenie było prawie takie jak telefon :).

No cóż, nie będę więcej przynudzał, ale naprawdę jest to możliwe, a dzięki miniaturyzacji proste i szybkie w składaniu oraz schludniej wygląda po złożeniu.
    RPG
    Poziom 13  
    Witam , mogę prosić o schemacik i wsad do procka ?

Pozdrawiam
    RPG
    Poziom 13  
    Fajnie , że coś takiego można zrobić bo te telefony to zabytki i niebędzie szkoda jak sie cos stanie z nimi a de facto ciekawe czy z np nokii 3210 sie da zrobić coś takiego :?:
    Fiercio
    Poziom 15  
    Co do dzwonienia - nie prościej przesłać via UART

Code:
    ATDT=numer;

<Koniecznie ze średnikiem na końcu - połączenie voice>
    A po kilku sekundach rozłączyć bodajże ATH?

Automatyczne włączanie telefonu... w Siemensach o ile pamiętam kabelek serwisowy potrafił samoczynnie włączyć telefon (AotoIgn).
    W Nokiach - także boxy serwisowe odpowiednio kombinują z Vbat i Btemp'em do załączenia.

A dzwonienie via ATDT działa na siemensach (c35/45/cx65/cx75) jak i nokiach (3310/5110)

Przy SMSach miałem problem z zakodowaniem wiadomości do 7bit'owego słowa i dlatego u siebie zapisałem komendy AT generowane przez SiMoCo i to je w razie potrzeby wysyłałem ;)
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Ja nie wszystkie komendy znam, poza tym 1018s nie wszystkie obsługuje z tego co się orientuje. Obsługiwał ATD więc poszło na ATD. Nie znalazłem w moich materiałach ATDT, dlatego nie użyłem i nawet nie bardzo wiem co oznacza numer (numer z ksiązki czy numer telefonu. Jeśli to drugie to równie dobrze ATD). Rozłączanie itp ja robiłem w ATH i zaraz potem AT+CHUP. Wydanie tylko jednej z nich (nie pamietam której powodowało problemy), kiedy ktoś dzwonił na ten telefon. Wtedy moje połączenie było nie możliwe, dlatego stosowałem oba.

Poprawiłem pomyłkę. Miało być ATD a nie ADT.
    Fiercio
    Poziom 15  
    hmm... ATDT to z tego co wiem standardowa modemowa komenda wyboru numeru ;)

Trzeba numer <telefonu który się chce wybrać> zakończyć średnikiem - znakiem, że nie jest to połączenie DATA a Voice.

A gdy ktoś zadzwoni... ATA ("odebranie") + ATH ("odwieszenie słuchawki") załatwi sprawę :)

ADT - powiem szczerze, że ciężko widzi mi się że to będzie działać... może miałeś na myśli ATD?

A ta komenda jest obsługiwana przez wszystkie telefony które mogą być radiomodemami :)

Bo co do SMSów się zgodzę, Nokia miała wysyłanie w plaintext, a Siemens w 7bit.
    bvr
    Poziom 14  
    Fiercio napisał:

Automatyczne włączanie telefonu... w Siemensach o ile pamiętam kabelek serwisowy potrafił samoczynnie włączyć telefon (AotoIgn).
    W Nokiach - także boxy serwisowe odpowiednio kombinują z Vbat i Btemp'em do załączenia.

Próbowałem z SL45i i owszem da się włączyć, ale po włączeniu UART jest zablokowany.
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Fiercio faktycznie machęły mi się dwie literki.

Najszerszy zestaw komentarzy AT znalazlem dla c35 gdzieś w necie. Znalazłem jeszcze dla innych telefonów i ATDT nie spotkałem, więc czy to na pewno standard? Może tak, ale słabo udokumentowany, bo ATD było wszędzie, nawet w krótkich opisach gdzieś na forach.

Co do średnika to oczywiście jest potrzebny także przy ATDnumer; . 1018s nawet nie obsługuje połączenia bez średnika, czyli danych nie prześlemy.

W jednym projekcie który widziałem na własne oczy, ktoś poszedł na łatwiznę i przez komendy AT posługiwał się klawiaturą. Akurat w tym przypadku korzystał z szybkiego wybierania. Niestety nie pamiętam która komenda służyła do sterania klawiaturą, coś AT?K???. Może ktoś przypomnieć?

Dodano po 5 [minuty]:

Aha, jeśli chcecie załączać to można to zrobić minimalnie ingerując w wewnętrzną płytę, ale ta ingerencja nie przeszkodzi specjalnie w użytkowaniu telefonu. Ja bym po prostu wstawił elektrolita pomiędzy nóżki/ścieżki włączania. Trudno powiedzieć jakiego, ale myśle że to byłoby dobre rozwiazanie. Wraz z załącznieniem napięcie włączałby się telefon. To chyba dość proste, przyjemne i nieskomplikowane rozwiązanie. Nigdy tego nie robiłem, ale powinno zadziałać. A dodatkowym plusem jest to, że taka funkcja praktycznie nie niszczy telefonu, bo co za różnica czy po włączeniu napięcia on się odezwie czy nie? Dla mnie nie ma.
    techrys
    Poziom 28  
    Na upartego, można zrobić jeszcze inaczej, całkowicie rezygnując z mikrokontrolerów - przy czym jest to mało eleganckie.
    Bierzemy nokię, np. 5110. Podświetlenie działa 15 sek., wybieranie numeru do momentu uzyskania odpowiedzi po drugiej stronie trwa 8 sek (dawna idea). Podłączamy przekaźnik(i)(+dioda i tranzystor) do klawiatury, programujemy szybkie wybieranie, i mamy powiadomienie o zdarzeniu. Można w ten sposób zarówno powiadamiać, jak i sterować jakimś urządzeniem (np. reset zawieszonego wapa, i w tym rozwiązaniu było to przetestowane i stosowane).
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    techrys to co piszesz też dawniej robiłem, tylko miałem bez przekaźników. Tranzystory załączały. Cykl był następujący dla 1018s. ok 2,5sek załączał klawisz, żeby wybrać numer, potem około 0,5sek wciskał słuchawkę, po około 2 minutach wciskał przerwanie połączenia, niestety było to mało eleganckie. Nie mniej jednak pomysł z kondensatorem załączającym telefon moim zdaniem nie jest zły.
    scal12
    Poziom 19  
    Panowie jesli chodzi o komendy AT do simensa to zaden problem,mam nawet opis po polsku,ale posiadanie samych komend to nie wszystko,ja obecnie największy problem mam z odczytem smsa a własciwie zdekodowanie ciągu danych które telefon wysyła po otrzymaniu smsa do modułu GSM i wyłuskanie z tego całego bałaganu smsa np 1
    Fiercio
    Poziom 15  
    @scal12 - też miałem z tym kodowaniem 7bit mały problem.
    Rozwiązałem go dosyć prosto - podłączyłem telefon pod SiMoCo i tam przez niego wysłałem SMSa i gdzieś w nim był debug tego co wysyła na port RS232...
    ... i tą wartość zapisałem na sztywno do programu i podawałem jak był "alarm"

Co do ATDT - AT Dial Tone - takie moje przyzwyczajenie z obsługi modemu (normalnego, komputerowego) - który tą komendą wybierał tonowo (a przy samym ATD akurat miał konfigurację impulsowego wybierania).

A µC są na tyle tanie, że chyba nie warto ingerować drastycznie w elektronikę telefonu ;)
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Tanie są, fakt, ale np. w moim przypadku cena to podstawa i prostota również. Nie ingerująć w moim przypadku w telefon musiałbym zastosować chociażby kabelek, a to już koszt.

Natomiast nikt nie mówi (a na pewno nie ja) o ingerencję bardzo poważną. Dawniej robiłem bez uC ale długo schodziło i nie było estetyczne. Teraz robię na uC, upycham do środka, jest czysto itd itd. Włazić do środka telefonu jest o wiele taniej. Brak chociażby kabla. A same telefony są tak tanie że szkoda gadać. 1018s to grosze. c35 też. Dlatego aż tyle sztuk ja osobiście przetworzyłem.

Pamiętam że wcześniej jak robiłem bez uC to przerobienie jednego telefonu trwało ponad 3 godziny. Teraz 30 minut z testem :) a koszt jak pisałem (z włażeniem do środka) to 3zł.

Wiem że przy jednej sztuce i tworzonej prywatnie 3 czy 10zł nie ma znaczenia, ale komercyjnie znaczenie jest. W końcu konkurencja nie śpi i trzeba z nią walczyć.
    myrcin
    Poziom 16  
    A nie wiecie gdzie można zdobyć listę telefonów z modemem (potencjalnie możliwych do wykorzystania w tego typu projektach). Kiedyś korzystałem ze starej dobrej nokii 5110 a jak sprawa ma się np. z eriksonami?
    rdt
    Poziom 25  
    najlepszy spis komend jaki ja znalazłem to jest Tu
    http://gatling.ikk.sztaki.hu/~kissg/gsm/at+c.html
    podał go kiedyś dawno temu na forum kolega Lacosta za co mu jestem niezmiernie wdzięczny
    jest to zbiór tabel znajdujemy oznaczenie swojego telefonu (dla c35i to jest S4 ) i patrzymy co obsługuje i jak odpowiada
    Polecam wszystkim taką zabawe bo frajdy sporo - choć i nie jedną noc musiałem oczy zapałkami podpierać
    scal12
    Poziom 19  
    Zgadzam się z kolegą rdt jest to fajna zabawa tylko nie wiele osób chce się dzielić swoimi pomysłami i projektami...
    DJ Max
    Poziom 30  
    Zachęciliście mnie do stworzenia czegoś takiego.. :)
    scal12
    Poziom 19  
    W razie problemów to pytaj ,chętnie udziele Ci pomocy jesli chodzi o simensa.
    rdt
    Poziom 25  
    scal12 - podstawowe pytanie - udało Ci sie go wlączyć ???
    DJ Max
    Poziom 30  
    Wymyśliłem nawet, do czego może służyć dodatkowy przekaźnik.

Ciekawie byłoby zamontować dodatkowe rygle do drzwi, blokowane na żądanie SMS. Oczywiście z możliwością awaryjnego odblokowania, co jednak wymagałoby wiedzy, jakim wyłącznikiem je odblokować itp.

Wystarczyłoby wtedy zablokować drzwi, złodzieje nie mogliby wyjść, jednak trzeba byłoby mieć też antywłamaniowe szyby...

Możnaby przekaźnikiem blokować np. wtrysk paliwa albo kompletnie odłączać alternetor i akumulator.
    techrys
    Poziom 28  
    Nie wiem jak inni przedstawiciele gatunku oplowatych, ale vectra B ma ryglowane zamki w standardzie - drugie zamknięcie z pilota w ciągu 10 sek. lub przytrzymanie kluczyka w zamku. Inne samochody innych producentów też pewnie mają tą funkcję.
    Odłączanie alternatora na wiele się nie zda - swobodnie można przejechać kilkanaście km (typowy brak ładowania), natomiast odłączanie akumulatora to nieporozumienie - za dużo trzeba potem ustawiać - zegarek, zegarek w radiu, programowanie szyb, kasuje się licznik przebiegu dziennego, ustawienia car audio i nie wiadomo co jeszcze.
    Lepiej już zamontować elektrozawór gdzieś na przewodzie paliwowym (lub stłuczoną żaróweczkę w baku;))
    DJ Max
    Poziom 30  
    Moja astra I z oplowatych nawet z alarmem ma kłopoty, centralnego zamka nie ma więc i żadnych dodatkowych rygli...