Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik 3-fazowy w instalacji domowej?

05 Sie 2007 21:02 2708 7
 • Poziom 13  
  No właśnie. Tak sobie serfowałem i namierzyłem licznik. Nowy, elektroniczny. I czytam, że on nalicza każdą fazę z osobna. Więc moc sumuje i po kłopocie. A stare liczniki indukcyjne z jedną tarczą widoczną zresztą to jak mierzyły? Słyszałem kiedyś że je trzeba jak najlepiej "zbalansować". Znaczy mierzą po najbardziej obciążonej fazie? Pomóżcie bo znów nie będę mógł spać a rano do pracy.
 • Poziom 24  
  Drogi kolego licznik 3 fazowy taki jaki Masz w domu posiada w sobie kilka
  ustrojów zwykle 3 /ale są też inne/ i na jednej osi pracuje 1, 2 lub 3 tarcze
  ale one są niewidoczne. Co nie znaczy że licznik nie zalicza poboru energii.
 • Poziom 13  
  Akurat w domu to mam jednofazowy a temat mnie ciekawi z zasady. No bo należy obliczyć pobór na każdą z faz czy to nie ma znaczenia? Zalicza znaczy do najwyższej wartości? To dlaczego pracownik szanownego ZE niełaskaw powiadomić klienta przed umową o takim zjawisku? Większość ludzi nieświadomych kupuje 3-fazowy żeby na budowę było i za jednym zamachem. Zresztą, wiemy jak działa. I JAK to łączą FACHOWCY???
 • Poziom 24  
  Proszę Pana jeżeli nieświadomie kupuje i niewie co kupuje to jego wina
  ZE nikomu niewciska licznika 3 fazowego jeżeli tego niewymaga sytuacja
  skoro ktoś występuje z wnioskiem o określoną moc to mysśę że sobie
  zdaje sprawę co chce uzyskać od ZE .

  Dodano po 44 [sekundy]:

  Proszę Pana jeżeli nieświadomie kupuje i niewie co kupuje to jego wina
  ZE nikomu niewciska licznika 3 fazowego jeżeli tego niewymaga sytuacja
  skoro ktoś występuje z wnioskiem o określoną moc to myślę że sobie
  zdaje sprawę co chce uzyskać od ZE .
 • Poziom 19  
  Obecnie nie ma chyba(na pewno) liczników posiadających mniej niż 3 ustroje.
  Kiedyś były liczniki które posiadały 2 ustroje pomiarowe(chyba rumuńskie).
  Ale,że polak potrafi to znalazł fazę która nie była podłączona poprzez ustrój
  i mógł korzystać do woli z darmowej energii.Liczniki 3-ustrojowe jest to konieczność gdyż trudno zapewnić i wyegzekwować równomierność obciążenia poszczególnych faz.W maszynach przemysłowych są różne urządzenia które powodują asymetrię obciążenia i taki licznik 3-ustrojowy
  odporny jest na taką sytuację.
 • Poziom 13  
  No tak, kolega Elmont ma oczywiście rację.Klient wie, czego chce. Zresztą, ludzie dzisiaj chętnie kupują kuchnie elektryczne a te wymagają podpięcia wszystkich trzech. Ale też nie możemy wymagać od przeciętnego użytkownika aby znał charakterystyki techniczne jakichkolwiek urządzeń. Dzięki matce technice dożyliśmy czasów kiedy każdy specjalizuje się w określonej dziedzinie i już. Zresztą, to już było. W dziecięcym wierszu.
  A ja dalej się zastanawiam, zalicza ten licznik czy nie. Podliczać i rozdzielać te moce żeby jak najrówniej było, czy, np., jak poleci (piętrami, dla przykładu).
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Proszę bez takich pierdół o licznikach dwuustrojowych i nie zliczaniu jednej fazy. Te liczniki służyło do pomiaru energii w sieci trójprzewodowej, gdzie moc trzeciej fazy wynika z dwóch pozostałych.
  W sieciach czteroprzewodowych stosuje się liczniki trójustrojowe.
  Przeczytać to: http://www.simr.pw.edu.pl/imrc/polski/p3.pdf

  Jak działa licznik jednofazowy?
  Układ dwóch cewek (prądowej i napięciowej) wykonuje operację U*I*cosφ=P - moc czynna. Iloraz ten przekłada się proporcjonalnie na siłę działającą na tarczę, a dokładając jeszcze hamulec otrzymujemy prędkość obrotową tarczy proporcjonalną do siły, czyli mocy. Czyli
  moc P -> siła F -> prędkość n.
  W liczniku trójfazowym mamy trzy identyczne ustrojstwa, dla każdej fazy.
  Sumowanie mocy z poszczególnych faz polega na sumowaniu sił.

  A jak te sprawy się załatwia, bez neodymów, transformatorów, bil kilerów i innych pierdół, napisać nie mogę :twisted: I nie pytać na priv, bo na elektrodzie pisze/napisane jest (poszukać w moich postach).
 • Poziom 13  
  Ale extra. "Pod prąd" poszło. Nie miałem zamiaru niczego kombinować z licznikiem, o co mi chodziło to napisałem chyba dość wyraźnie. Zresztą, kolega Elmont mi odpowiedział, choć nie całkiem jasno. Ktoś kiedyś mi powiedział, trafiłem na posta o licznikach trójfazowych i tak mi się przypomniało. Zresztą, dalej pewności jakby mi brak...
  Jeśli ktoś ma chęci na kombinacje to niech sobie własny temat otworzy. Ja na priva nie piszę, dyskusje prowadzę na forum, może inni też mają podobny dylemat? Niewiedzy się nie wstydzę. A jeśli ktoś napisze coś może i głupiego, to nie należy go o to bluzgać. Scio me nihil scire.
  I tym mało optymistycznym akcentem pozwolę sobie dyskusję zakończyć i temat zamknąć.
  Dziękuję wszystkim za aktywny udział i serdecznie pozdrawiam :wink: