Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompas elektroniczny i czujnik odleglosci

05 Sie 2007 21:41 3646 16
  • Poziom 19  
    Znacie moze jakies ciekawe kostki do budowy kompasu elektronicznego cos jak z rodziny KMZ ale dzialajace na 3.3V? Bo im raczej napiecie mniejsze niz 5V nie sluzy? Czy mozna dac 3.3V bo w nocie katalogowej w kolumnie MIN jest poprostu kreska :/

Znacie jakas ciekawa metode wykrywania odleglosci tak od 4cm do 30cm taksamo jak czujniki SHARP ale dzilajaca szerzej, tzn wiecej na boki tak by poruszajacy sie pojazd i skrecajacy w bok widzial czy za chcwile nie chwyci sciany (chodz by to bylo odbierane ze np prawy czuknik informuje ze jest jakis przedmiot troche dalej od niego)

Z gory dziekuje za odpowiedzi :)
  • Poziom 19  
    Ja poprostu moge dac 5V na caly uklad ale tylko te KMZ dzialaja na 5V z calego tego zestawu :( a nie wiem czy przy 3.3V wogole rusza :/ Jak bym mial robic 5V to dam odrazu na caly uklad ale pozniej znowu wychodzi problem z cc1000 ktory nie trawi 5V i trzeba kombinowac z 5V-->3.3V :/ chyba ze znacie jakis zamiennik cc1000 na 5V?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czujnik pola magnetycznego i CC1000? Grubo po bandzie idziesz, zwłaszcza że w sąsiednim temacie pytasz jak podpiąć L293...

Nie zrozum mnie źle, ale nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ze stopnia skomplikowania tego projektu, masy problemów jakie powstaną? CC1000 jest trudny do oprogramowania. Czujnik pola magnetycznego wymaga odpowiednich układów przemagnesowujących i te szpile które wytworzy na napięciach mogą się poważnie gryźć z cc1000. Jeśli zastosujesz czujnik sharpa lub podobny może on wprowadzać jeszcze większe zamieszanie elektroniczne. W moim projekcie trzeba było zastosować cewkę 33mH, a jej obecność przy czujniku pola magnetycznego może dać zadziwiające efekty, podobnie jak silniki...

Nie chcę Cie zniechęcać, ale może chociaż podziel ten projekt na jakieś mniejsze, bo to co próbujesz zrobić to na prawdę skomplikowana rzecz.
  • Poziom 19  
    Dziekuje za sugestie :)

Ja probuje sie uczyc o tych elementach wlasnie :) I tak juz z polowy zrezygnowalem ale sporo teraz o nich wiem i bardzo mi to pomaga :)

Jesli chodzi o zaklucenia to wlsanie jest wielka bolaczka :( Probuje to jakos eleminowac ale wychodzi na to ze nie ma praktycznie zadnego sensu stosowac silniki i czujniki pola :/

Ja to sobie bardziej sprobuje porozbijac tak jak mowisz :) Moze to tak dziko wyglada ale nauczylem sie myslec i doglebnie analizuje co sie moze stac :) Dlatego od 3 miesiecy siedze i czytam wszystko co mi podejdzie i sie wypytuje o kazda blachostke by byc pewnym jak cos do mnie nie do konca przemawia :) Nie jestem orlem z angielskiego wiec nieraz nota zawiera watpliwe dla mnie sformulowania co do tresci :)

Wracajac do tematu:

Czy mozna wykozystac diode nadawcza i odbiorcza z modulacja w ten sposob ze analizujemy sile odbicia sie swiatla podczaerwonego od przedmiotow? i czy wogole istnieja diody odbiorcze dajace w pelni analogowy sygnal przy zachowanej opcji modulacji?

Mam jeszcze jedno male pytanie: Czy czujniki przyspieszenia sa podatne na zaklocenia tak samo jak czujniki pola magnetycznego itp?
    Czujniki przyśpieszenia (akcelerometry) są czysto mechaniczne, co chcesz otrzymać z tych czujników? Bo ich obsługa jest skomplikowana (filtry kalmana, całkowanie trapezowe, filtry okienkowe, uśrednianie, siła Coriollisa, wredna grawitacja i wibracje).

Dioda nadawcza i odbiorcza to żaden czujnik odległości i nie da się na nich go zrobić. Już prędzej sonar, czujniki sharpa są bardzo dobre i w domowych warunkach nie zrobisz nic o choćby porównywalnych parametrach.
  • Poziom 19  
    Czujnik przyspieszenia o ktory mi chodzi to MXR7202ML, ma analogowe wyjscia dla 2 osi :) poprostu chce sie tym pobawic a z dokumentacji wynika ze az tak skomplikowana budowa to nie jest :P Wiem ze duzo zabawy z programem ale po co robic jak by odrazu mialo dzialac? Chyba ze jest cos czego nie wiem?

Czujniki SHARP sa bardzo zgrabne ale jak na moje potrzeby maja za maly kat widzenia :( Chcial bym cos co poprostu bedzie widziec tak by pojazd nie zachaczyl kolami, bokiem czy gora o jakas przeszkode :/ moze byc i rozdzielczosc 4bit ale by dzialalo :) Chyba ze sie myle?

Wracajac do tych IR to takie moje luzne rozumowanie bo jak oswietlamy jakis przedmiot to dioda odbiorcza tego nie zlapie?

Dziekuje za sugestie :)
    Pewnie złapie, ale może złapać tak samo lustro po drugiej stronie pokoju.

Co do akcelerometru, co dokładnie chcesz z niego uzyskać? prędkości się praktycznie nie da uzyskać, położenia tymbardziej, jedynie przyśpieszenie z którego można próbować odczytać czy robot się przewrócił czy nie...
  • Poziom 19  
    Widzialem filmik na ktorym jakas osoba abudowala uklad na tym MXR7202ML, ktory pokazywal wychylenie w dwoch osiach :) Wiec chyba da rade? EDIT>> Musze poczytac jeszcze raz dokumentacje, nie jestem pewien ale chyba jest podawane odchylenie od startu?

EDIT------------------------------------------

http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~arent/rr/mpr/czujniki3.html

Bardzo dobra stronka :) Jest nawet schemat tego mjego odleglosciomierza opartego o IR :) wiec chyba da rade :P Chodz to precyzja nie bedzie grzeszyc xD
    No ale co chcesz z tym wychyleniem zrobić?
  • Poziom 19  
    Sprawdzac czy pojazd sie nie wychyla za bardzo :) Bo sie moze przewrocic itp no nie?
    A tak wogole to jeszcze chce sie nim pobawic :)

Szkoda tylko ze kompasu nie zrobie bo chcialem miec jakies pojecie o polozeniu robota :(
    Musisz pamiętać że na akcelerometr będą działały siły Coriolisa i przyśpieszenia związane ze zmianą prędkości.

Orientacja robota w przestrzeni nie jest sprawą prostą.
  • Poziom 19  
    Bede musial czujnik przyspieszenia zsynchronizowac z praca silnikow :)

Juz prawie jestem pewny jakie czujniki beda :) A mianowicie:
    -czujnik przyspieszenia
    -czujnik odleglosci zrobiony na IR <-- Warto potestowac :) mode sie uda znalezc lepsze komponenty, ktore zwiksza czulosc :)
    -czujnik temperatury
    -czujnik swiatla w formie fotorezystora
    -enkoder do sprawdzania predkosci silnika
    -modul radiowy cc1000 <-- Chcial bym sie nauczyc z tego kozystac :) wiem ze musi byc specjalnie plytka wykonana :P

Jak myslisz, taki pojazd bedzie mial wystarczajaca ilosc informacji o otoczeniu by sie nie zgubic? Przydal by sie kompas ale mowi sie trudno :(
    Z czujnika przyśpieszenia bardzo ciężko wydobyć przejechaną drogę.

Czujnik odległości na IR - już się wypowiadałem na ten temat, dla mnie to jest co najwyżej detektor przedmiotów na bliżej nieokreślonej odległości

enkoder - to przydatna rzecz, można wtedy pokusić się o regulator prędkości obrotowej utrzymujący stałe obroty koła (PD, PID) można nawet pokusić się o mierzenie przebytej drogi.

moduł radiowy - potrzeba jeszcze drugi...

Poczytaj o tym robocie:
    http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/infopage.php?id=13

Potencjalne problemy:
    -czujnik przyśpieszenia - już pisałem, ciężki kawał chleba
    -czujnik na IR - nie da się określić dokładnie odległości, trzeba dobrać jakąś wartość progową
    -enkoder - umiesz poradzić sobie z interfejsem kwadraturowym? Jaki procesor jaki kompilator?
    -CC1000 - ja na tym zęby zjadłem, nie polecam początkującym.

Generalnie robot zapowiada się bardzo ciekawie, ale procesor nie będzie miał wolnego ;)
  • Poziom 19  
    Czujnik odleglosci - wlasnie mi chodzi zeby informacja nie byla az tak dokladna bo i tak jak bym mial czujniki SHARP to bym tez kozystal tylko z jakiejs progowej odleglosci wiec chyba mi to wystarczy :) A co do tej dokladnosci co mowilem to mi bardziej chodzilo zeby napiecie na wyjsciu kiedy jest cos i nie ma niczego przed nami dosyc sie roznilo :) Ale to zawsze mozna przebolec :)

Czujnik przyspieszenia - niechce wydobywac przejechanej drogi :) nawet na takie cos nie wpadlem :P na poczatku chcialem uzyc go wraz z kompasem do orientacji w przestrzeni ale teraz bedzie raczej robil za zabezpieczenie przed wjazdem na jakas nierowna powierzchnie i wywrotka :) Chcial bym tez uzyskac jakis wykresik z tego czujnika :) Czyli jak mocno szarpalo moim robalem :P

Enkoder - chce uzyc jakiegos z rodziny AVR, na poczatku myslalem o ATmega128 ale przy zubozeniu projektu moze przejde na cos pokroju ATmega16 lub ATmega32 :) Wkoncu ATmega ma liczniki no nie? Czyli wystarczy zrobic tak by zliczal 0 i 1, wystarczy jeden enkoder bo przecierz bede wiedzial w ktora strone mi sie kreci silnik no nie? Bo w myszkach nie wiemy :P

CC1000 - tez mam obawy bo czytalem o nim duzo i wiem ze sa problemy z dobraniem elementow (najlepiej SMD no nie?), wykonaniem plytki i ustawieniem odpowiednio rejestrow ale cos innego wogole jest dostepne w tej cenie i udostepniajace 2-kierunkowy tor transmisji?

Na poczatku miala to byc samojezdna stacja badawcza :P (temperatura, wilgodnosc, cisnienie), ale czesci sa drogie :( no i podstawowy problem ze sie niektore ze soba gryzly :/ Wiec teraz to bedzie autonomiczny robal :) Da mu sie namiastke sieci neuronowej i bedzie smigac :)
    CC1000 musisz kupić jako moduł - cc1000pp, inaczej to nie ma racji bytu.

Można kupić transceivery bluetooth, co prawda jeden kosztuje ~ tyle co dwa cc1000pp, ale na PCta bluetooth (jeśli jeszcze nie masz) jest śmiesznie tani.
  • Poziom 19  
    Jak na mohe Blutetooth to lepsze niz cc1000 :) Mozna przy pomocy komorki sterowac robalem :P

Gdzie takie cos mozna kupic? Bo jeszcze nie widzialem takiego czegos, a jak jakis czas temu czytalem o tym na forum to ludzie sie sceptycznie wypowiadali. :/ Zmienilo sie pewnie wiele w tym temacie?