Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

140Mhz - Jak to zrobić? Przesłanie materiału do dyspozytora.

requiem00 06 Aug 2007 20:04 1726 10
Optex
 • #1
  requiem00
  Level 2  
  Witam Na początek chciałem zaznaczyć że jestem zielony w temacie i proszę o pomoc .Więc tak chciałem zapytać o taką rzecz>

  Zakładając że mam własne pasmo radiowe 140Mhz i kilka radyjek motorolla cp160 ( moge kupić inne) moc której moge uzywać to 5W; i teraz pytanie radyjka słyszą się doskonale ale na doś małej odległości. Czy jest możliwość żeby na terenie jednego miasta zamontować jakieś urządzenie które odbierze komunikaty od wszystkich radyjek, przetworzy je jakoś i wyśle np za pomocą internetu lub tp do innego miasta gdzie też jest dyżurny opertor.
  Chodzi o to że są obiekty na terenie różnych miast i jeden opertor dyżurny który się z nimi porozumiewa za pomocą telefonu. Czy jest więc jaka możliwość żeby coś takiego przesłać "gdzieś" indziej nie koniecznie przy uzyciu fal radiowych? a np netu?

  Moż ektos mi poda jakieś nazwy lub materiał dla "zielonych" żebym mógł się trochę dowiedzieć

  Z góry bardzo dziękuję
  :?:
 • Optex
 • #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Trzeba sobie wykupić lub wydzierżawić częstotliwość i postawić przemiennik.
  Pirackie nadawanie w tym paśmie kosztuje kilka latek w zawiasach i grzywnę.
  I na pewno nie na 140MHz.
  Więcej się dowiesz na www.uke.gov.pl
  Michał
 • #3
  requiem00
  Level 2  
  Nie jest pirackie. Nie wiem czy podałem dobrą czestotliwość, ale napewno wszystko jest legal, bo stoi to na firmę w której parcuje. Dodam że agencja ochrony i potrzebuje tego żeby patrole w róznych miastach swobodnie gadały z opertorami na bazie monitoringu. Z tąd pytanie czy się da coś takiego zrobić?

  Co to za przemiennik? Możesz napisać coś więcej? Jaki torzad wielkości cenowej?
  Dzieki za info
 • Optex
 • #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najpierw musisz załatwić zezwolenie w UKE. A tam dowiesz się reszty.
  Michał
 • #5
  sq2dk
  Level 14  
  Wydaje mi sie, ze tu nie chodzi o przemiennik, a bardziej o cos w rodzaju echo-linku, tyle ze w wykonaniu profesjonalnym. Na pewno cos takiego jest dostepne dla stacji profesjonalnych, a czy legalne (pewno tak) to trzeba by juz w UKE sie dowiedziec

  Jedrzej SQ2DK
 • #7
  sp8gsc
  Level 26  
  requiem00 wrote:
  Czy jest możliwość żeby na terenie jednego miasta zamontować jakieś urządzenie które odbierze komunikaty od wszystkich radyjek, przetworzy je jakoś i wyśle np za pomocą internetu lub tp do innego miasta gdzie też jest dyżurny opertor :?:

  Takim urzadzeniem jest jedno z "radyjek". Wystarczy w odpowiednio wysokim punkcie miasta zainstalowac odpowienio wysoko dobra antene a "radyjko" ustawione na odbior odbierze wszytlkie komunikaty. Wystarczy dolaczyc go do komputera, ktory za pomoca odpowiedniego oprogramowania wysle wszytko wszedzie gdzie tylko zechcesz.
  Nie potrzeba zadnych pozwolen za wyjatkiem pozowlenia po postawieie takiej anteny. Odbior czegokolwiek z pasm radiowych i wysylanie tego gdziekolwiek jest legalne bez pozwolen. Tylko w druga strone nie ma mozliwosci tzn ten operator z innego maista nie bedzie mogl zalaczyc zdalnie radyjka na nadawanie i potwierdzic odbioru - technicznie jest to mozliwe ale nielegalne bez odpowiedniego pozwolenia - nie wiem czy takowe w ogole sa wydawane - trzeba spytac w UKE. Jesli nie jest potrzebne potwierdzanie odbioru przez radio to sprawa jest mozliwa do realizacji.
 • #8
  buldog
  Level 12  
  Podpowiem ,że np firma TRX z Warszawy robi interfejsy dające możliwość sterowania radiotelefonem przez ISDN, czyli po stronie "wyniesionej" masz radiotelefon (w tym przypadku Motorola GM360) bez "mordki", zamiast mordki wpięty jest interfejs, który podłączony jest pod NT a ten pod linię telefoniczną ISDN, natomiast po stronie dyspozytora masz podobny interfejs pod linie ISDN który steruje samą mordką od GM360. Samo korzystanie z radia jest całkowicie "przeźroczyste" można nawet programować takie radio zdalnie. Najlepsze jest to że w ten sposób można zestawić linki na bardzo duże odległości. Obecnie firma TRX pracuje nad troche lepszym systemem , który pozwala na obsługe takiego radiotelefonu po sieci IP, czyli np przez internet, miałem takie urządzenie na próbach, TRX stosuje w tym przypadku radiotelefony profesjonalne firmy Kenwood. Firma TRX wyposaża w sprzęt z tego co słyszałem Straż Graniczną. Proponuję skontaktować się TRXem, na ich stronie chyba poza rejestratorami nic na ten temat niema. http://www.trx.com.pl
 • #9
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Straż Graniczna NIE jest "obsługiwana" przez TRX-a. To chyba jakaś "kaczka dziennikarska" dla podniesienia "wartości" tej firmy.

  requiem00
  Napisałeś , że chodzi o kontakt ze stacją monitorowania. Czy chodzi o systemy alarmowe czy wysyłanie załóg interwencyjnych ?

  Jeżeli alarmy to podpowiem ,że wystarczy zorganizować sieć nadajników powiadamiania przez GPRS i po sprawie. Są zalety i trochę wad.

  Jeżeli komunikacja do "Agentów" foniczna to niestety najtaniej wyjdzie przez grupową umowę z operatorem sieci GSM. Kontakt via komórka.

  Pozdrawiam.

  PS. Jeżeli koniecznie tylko radiowo i internetowo to oczywiście jest to możliwe i są już takie rozwiązania. Niestety kosztowne. Najprostrze około 15tys. zł.
 • #10
  requiem00
  Level 2  
  radiosystem wrote:

  PS. Jeżeli koniecznie tylko radiowo i internetowo to oczywiście jest to możliwe i są już takie rozwiązania. Niestety kosztowne. Najprostrze około 15tys. zł.


  Chodzi właśnie o komunikację agentów z dyspozytorem i na odwrót. Problem w tym że gsm to w praktyce strata czasu i wydłużenie reakcji. ( powiadmienie np. 2 -3 załóg jednocześnie w razie godziny "W"
  Odonośnie ceny - nie jest to problemem.

  Znalazłem takie materiały w necie, problem tylko w tym że jestem laikiem i juz w końcu nie wiem co w naszym chorym kraju jest a co nie jest legalne...

  http://www.echolink.org/

  Mam prośbę do znających temat, czy w moim przypadku podobny system się sprawdzi? I jaki to jest rząd wielkości? oraz czy to jest/nie jest legalne w Polsce?

  Ewentulanie poproszę o jakieś linki do producentów i materiałów szkoleniowych...
  Wielki dzięki za dotychczasową pomoc...
  :D
 • #11
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Echolink jest dla krotkofalowcow a nie do cieciowania.
  M.
  Nie mam polskich liter na tym kompie.