Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Interface MIDI

Kubbaz 06 Aug 2007 22:26 3153 6
    Kubbaz
    Level 26  
    Witam,

Mam kabel MIDI do podłączania instrumentów MIDI z komputerem PC, ze ścieżek odczytałem poniższy schemat dla odbioru MIDI przez PC:
    SCHEMAT NIEPOPRAWNY. PONIŻEJ WERSJA POPRAWIONA.
    Interface MIDI
    Prosiłbym o weryfikacje poprawności tego schematu, gdyż nie chciałbym czegoś przeoczyć :).

Pozdrawiam,
    Kuba.

PS> Wejście transoptora będzie współpracować z uC AVR, a nie z fabrycznym instrumentem MIDI, stąd ten opis - "TxD uC".
  • Helpful post
    adyrian
    Level 23  
    W układzie popełniłes parę poważnych błędów.
    1. Źle podłączyłeś transoptor do wejścia Game Port: emiter powinien byc podłączony do masy (pin.4,5 złącza Game); kolektor należy podciągnąć do plusa (pin. 8 ) przez rezystor 4k7 i podłączyc do pin. 15 złacza Game.
    2. transoptor CNY17 może być zbyt wolny do transmisji MIDI- lepiej zastosować 6N136.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    Transmisja midi nie jest znowu taka szybka 31250, tutaj praktycznie kazdy wspolczesny transoptor sie sprawdzi i CNY17 tez.
    Pozdrawiam
    adyrian
    Level 23  
    Zajmuje się MIDI juz od jakiegoś czasu i zebrałem sporo różnych opini na ten temat. Generalnie większość zaleca jednak stosowanie szybkich transoptorów (istnieją nawet specjalne transoptory optymalizowane dla MIDI)
    CNY17 bez odpowiedniej polaryzacji bazy (w układzie jak na rysunku) nie przeniesie nawet 20.000 Bit/s a pozostaje jeszcze kwestia kształtu zboczy.
    Dlatego lepiej dać szybszy i sprawdzony 6N136 zamiast montować dodatkowe rezystory.
    Pozdrawiam
    Kubbaz
    Level 26  
    adyrian wrote:
    Źle podłączyłeś transoptor do wejścia Game Port

Jasne... chyba zasugerowałem się odwrotnie położoną wtyczką D-SUB15 :).
    adyrian wrote:
    kolektor należy podciągnąć do plusa

No i pull-up na linii przesyłu danych, aby wymusić logiczną "1" - rezystor 10kΩ (zawsze takie daje w układach cyfrowych i sprawują się dobrze).
    adyrian wrote:
    transoptor CNY17 może być zbyt wolny do transmisji MIDI- lepiej zastosować 6N136

viayner wrote:
    Transmisja midi nie jest znowu taka szybka 31250, tutaj praktycznie każdy współczesny transoptor sie sprawdzi i CNY17 tez.

Jestem przekonany w 100%, że transoptor CNY17-3 w pełni wystarczy - używam go od kilku lat pod instrumentami MIDI różnych firm i nigdy nie było problemów z komunikacją poprzez ten transoptor. Poza tym przemawia za tym dokumentacja producenta (Download CNY17-3 datasheet from Vishay pdf 1883 kb): http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/C/N/Y/1/CNY17-3.shtml
    strona 4 tabela 2:
    przy prądzie 10mA:
    Ton = 4,2µs
    Toff = 23µs
    Trise = 3.0µs
    Tfall = 14µs

Zakładając decydujący maksymalny czas Toff = 23µs i prąd 10mA, maksymalna częstotliwość z jaką może pracować ten transoptor to fmax = 1/(23e-6) [Hz] ≈ 43 478 Hz, a bitrate interface'u MIDI wynosi 31250 Hz, czyli jest całkiem spory zapas ponad 12 200 Hz.

Na koniec poprawiony schemat:
    Interface MIDI

Pozdrawiam i dziękuję za cenne uwagi.
    Kuba.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    tez stosuje rozne transoptory do MIDI i CNYxx rowniez i nie mialem problemow z tym zwiazanych. Z drugiej strony na odbiorze przewaznie sa bramki schmidta co "poprawia" jakosc zboczy sygnalu.
    Proponuje poeksperymentowac, moze i mnie sie trafi nie dzialajacy CNYxx.
    Pozdrawiam
    adyrian
    Level 23  
    Ja nigdy nie stosowałem CNY17. Spotykałem czasem schematy w których był użyty ale spotykałem też wyraźne zastrzeżenia, by go nie stosować do MIDI.
    Informacje o przepustowości CNY17 zaczerpnąłem z wypowiedzi człowieka, który podobno testował ją w praktyce (dyskusja dotyczyła właśnie szybkości różnych transoptorów)