Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pompę głębinową

spiewko 06 Sie 2007 23:40 39245 14
  • #1 06 Sie 2007 23:40
    spiewko
    Poziom 2  

Witam,
    Jaką pompę głębinową polecacie w takiej sytacji?:
    Studnia głębinowa 36m, 140m - odległość od domu, duży dom jednorodzinny + agroturystyka( w sumie 5 łazienek). Pompa jednofazowa (ze względu na koszty przewodu zasilającego).

Pytając w sklepach wyklarowały mi się takie dwie opcje:

EVGU - czeska Sigma z silnikiem Sumoto (1,1 kW, wyskość podnoszenia max 80 metrów, wydajność max l/min 54)

NKM - polska firmy Omnigena (1,1 kW, wysokość podnoszenia 105m, wydajność max m3/h 45)

Cena jest podobna. Sprzedawcy zapronowali mi te dwie opcje ale mam wątpliwości co do obydwu ponieważ:

Sigma aby wytworzyć 3 atm pracowałaby na maks. (80m = 36+14+30)

NKM - na stronie http://www.omnigena.pl pisze że pompy są przeznaczone dla małych domów (do tego w nazwie jest słowo pompy peryferalne - co to oznacza?)

Z góry dziękuję za radę!

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Sie 2007 08:05
    mczapski
    Poziom 38  

Czy owe 36 m oznacza poziom wody, czy głębokość studni? Z racji sporej odległości studni ważny jest także przekrój rury a nawet wielkość zbiornika hydroforowego. Ogólnie zapotrzebowanie na wodę spore (oceniam na ponad 2 m³/h). Chyba nie rozumiem dlaczego koszt przewodu decyduje o wyborze. Mowa o wielkości 100 zł + sterowanie. Ja preferowałbym w takich warunkach pompę z silnikiem trzyfazowym. Jeśli to możliwe należałoby zajrzeć do charakterystyki tych pomp bowiem deklarowana wysokość i wydajność to wartości maksymalne i w praktyce nie będą osiągane. Czyli, że może się zdarzyć, iż przy 80 m słupa pompa osiągnie wydajność zerową (hipoteza). Trochę za mało miejsca na dalsze wywody.

0
  • #3 08 Sie 2007 13:38
    spiewko
    Poziom 2  

36 m to głębokość studni. Koszty przewodu są nieporównanie wieksze niż 100zł, dla przewodu ziemnego jednofazowego to sumy rzędu kilkunastu zł za metr. Po drugie dostałem radę że pompy jednofazowe koło 1,1kW są sprawdzone i czesto stosowane.

Czy może ktoś coś powiedzieć odnośnie tych pomp NKM omnigena?

0
  • #4 15 Sie 2007 19:28
    kierbedz4
    Poziom 33  

Moja propozycja. 30 lat pracy miałem z pompami głębinowymi o mocach od 1,5 do 50 kw. Były to pompy różnych producentów od polskich ,czeskich po włosko-niemieckich które były składane w Anglii. Moja propozycja to pompa z silnikiem 3 fazowym produkcji czeskiej.Dlaczego? pompy czeskie jak pamiętam są składane w Polsce i są długowieczne ze względu na ułożyskowanie pompy (tuleje fosforobrązowe) natomiast polskie pompy posiadają łożyska gumowe i mają krótszą żywotność.Ponadto około 2 metry nad pompą należy zamontować czujnik KLUWO aby uchronić pompę przed suchobiegiem oraz zabezpieczyć silnik przed pracą na 2 fazach gdyż nie mając takiego zabezpieczenia silnik ulega uszkodzeniu po 45 sekundach po uruchomieniu się na 2 fazach

1
  • Sklep HeluKabel
  • #5 15 Sie 2007 21:41
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Szanowny Kolego - mam uzasadnione podejrzenie iż wybór pompy jednofazowej jest złym wyborem. Z uwagi na dopuszczalne spadki napięcia kabel jaki powinien zostać zastosowany to YKY 3x4 mm² a w przypadku pompy trójfazowej powinien starczyć YKY 4x1,5 mm². Przyznaję, że nie liczyłem ale coś koło tego powinno wyjść. Spadek napięcia nie może przekroczyć 3%, co przy takiej odległości przekłada się na wymagany przekrój przwodu.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie studni głębinowych ale ostatnio zetknąłem się z tym tematem w związku z wykonywaną pracą - studnia większa (9 m³/h) ale zasady chyba podobne. Zwrócę więc uwagę na to, że:

- pompa musi być dobrana dokładnie do konkretnej studni - na podstawie danych studni, oporów instalacji, max poboru.

- zastosowanie pompy o zbyt dużej wydajności może (musi) spowodować przekroczenie maksymalnego dopuszczalnego poboru wody określonego na podstawie badań geologicznych i w efekcie zerwanie lustra wody co może spowodować zniszczenie filtru i tym samym studni.

- pompa musi być zabezpieczona przed suchobiegiem, pracą niepełnofazową

- warto zainwestować w dobrą pompę - wiem, że dobre są Grundfosa a z naszych te produkowane w Grudziądzu

- uruchamiać studnię musi dobry fachowiec, nie ma tu miejsca na pateractwo - jeśli ma być od razu dobrze. Biednego nie stać na oszczędzanie!

0
  • #6 16 Sie 2007 07:27
    spiewko
    Poziom 2  

Dziekuję bardzo za podpowiedzi!

0
  • #7 23 Sie 2007 09:47
    kierbedz4
    Poziom 33  

Udzielę wszelkich informacji dotyczących montażu, podłączenia ,wykonania złącza na kablu silnik -przewód wyprowadzeniowy do rozdzielni ,zaprojektowanie rozdzielni i zabezpieczenie silnika przed brakiem 1 fazy Proszę pytać .Odpowiem.

0
  • #8 28 Cze 2008 20:47
    tadek5907
    Poziom 1  

Jestem zainteresowany zakupem pompy głębinowej do studni kopanej do podlewania ogrodu . Studnia posiada 8 mb głebokości ,lustro wody znajduje się na głebokości 3-5 mb w zalezności od pory roku. Proszę o odpowiedz jaka pompa będzie odpowiednia w moim prrzypadku.

1
  • #9 01 Sie 2008 23:13
    weron12
    Poziom 17  

Do kopanej studni nie ma co się porywać na pompę głębinową. Znakomicie poradzi sobie w tych warunkach zwykła pompa hydroforowa. Jeżeli cierpisz na nadmiar gotówki, noto może coś z serii WZA Hydro-Vacuum?

0
  • #10 13 Wrz 2008 15:41
    spox5
    Poziom 13  

Potrzebuję pompy do podlewania ogródka tak aby było w miarę duże ciśnienie (tzn żebym nie musiał z wężem pod samo drzewko podchodzić). Podaję odległości jakie musi ona pokonać, może się do czegoś przydadzą:

- lustro wody znajduje się na głębokości 1,5 - 4m w zależności od pory roku
    - natomiast ogródek znajduje się w odległości 15m od studni
    - najlepiej na wąż ½" ewentualnie ¾"

Najchętniej poprosiłbym o jakieś linki z pompami np na allegro lub sklepów internetowych.

PS. sąsiad ma pompę jednofazową o parametrach: 350W, 0,8 m³/h, 5m zanurzenia, wysokość podnoszenia 60m. Musi ona pokonać podobne odległości jak u mnie lecz się wcale nie sprawdza.

0
  • #11 13 Wrz 2008 16:00
    weron12
    Poziom 17  

http://www.victus.com.pl/ pompa GP800, albo ta druga ze zbiornikiem. Szukaj tego typu pomp. Mogą być żeliwne, plastykowe czyli tańsze, ewentualnie ze stali nierdzewnej ale takie będą wyraźnie droższe .

0
  • #13 14 Wrz 2008 00:47
    weron12
    Poziom 17  

Pompa zanurzeniowa była by na pewno droższa. Poza tym ewentualna usterka (simeringa na przykład) wiązała, by się z droższym serwisowaniem.

0
  • #14 15 Cze 2009 21:04
    adam998
    Poziom 25  

Witam podepnę sie pod temat...zakupilem na allegro taka pompe glebinowa http://www.allegro.pl/item653191545_pompa_do_wody_glebinowa_1_1_kw_super_cena_fvat.html
    i w zwiazku z tym mam pytanie czy ta pompa posiada wbudowany zawor zwrotny...u gory przy wylocie wody jest w srodku jakgdyby cos co mogloby byc takim zaworem albo namiastka zawora...taki dekielek jak od sloika ktory pod cisnienie podnosi sie do gory a jak przestaje pompowac to opada na dol...ale czy to jest w stanie uszczelnic tak aby woda ze zbiornika cisnieniowego nie cofala sie spowrotem, to watpie...
    I jeszcze jedna sprawa jak zabezpieczyc ta pompe przed suchobiegiem, w jakis tani a niezawodny sposob ...
    Bede wdzieczny za odpowiedz
    Pozdrawiam

3
  • #15 06 Mar 2010 12:01
    nwladek
    Poziom 1  

Witam!
    wykopałem studnie gł.13 m,wody3-4m,odległość od studni do bojlera 32-35m,bojler 100l przeponowy dom jednorodzinny,piwnica+parter,jaką pompe miałbym założyć.
    W starej studni mam jakąś włoską pompe głębinowa jest na głębokosci ok.8m od studni do bojlera ok.10m,ale jest słabe cisnienie i mam wrażenie jakby ta pompa była za słaba

3