Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porządne zabezpieczenie komputera przed przepięciemi - UPS?

07 Sie 2007 11:31 3735 14
  • Poziom 9  
    Witam

Zastanawiam się na jakimś porządnym zabezpieczeniem komputera przez przepięciami w sieci energetycznej. Pytanie brzmi czy potrzebny mi jest do tego UPS czy wystarczy jakaś przyzwoita listwa (np. taka http://www.allegro.pl/item220970434_apc_listwa_zas_filtrujaca_6_gn_rj11_tel_w_wa_f.html)

Druga sprawa - nie zależy mi na funkcji podtrzymywania zasilania przez UPS, a wyłącznie na zabezpieczeniu. I w związku z tym czym się różni w praktyce zabezpieczenie oferowane przez ww. listwę w stosunku do tanich upsów - typu APC BACK-UPS?
    Po lekturze niezliczonych stron mam kompletny mętlik w głowie, gdyż każdy pisze coś innego. Choć co do jednego są zgodni - lepiej wybrać o wiele droższy ups z serii Smart. Piszę o produktach firmy APC, bo inne kategorycznie mi odradzano.
    Na koniec jeszcze informacje o komputerze do jakiego ma być ups/listwa zastasowana : E2160@2,4GHz, 2GB DDR2, 1 dysk, Gf7900GS i monitor LCD 24cale, zasilacz Topower 480W z aktywnym PFC.
  • Poziom 9  
    takich wynalazków wolałbym unikać. W ogóle jakoś nie bardzo mi pasuje kupowanie sprzętu zabezpieczającego z allegro, który przyjechał do Polski, bo się wyeksploatował na zachodzie. Zresztą to jest mniej ważne. Bardziej mi zależy na odpowiedzi czy ja w ogóle potrzebuje upsa?
    Jakie mam problemy z zasilaniem? W zasadzie żadnych, ale chciałbym się zabezpieczyć na przyszłość, Z kolei mój brat miał dwie niewyjaśnione awarie komputera w ciągu pół roku. Raz zdechła płyta, raz grafika i zasilacz. Pytam również w jego imieniu.
  • Poziom 21  
    najlepszym zabezpieczeniem jest bardzo dobry zasilacz... nie jakieś badziewie typu codegen czy megabajt/tracer.... i tyle....większość awarii to wina dziadowskiego zasilacza...
  • Poziom 36  
    Zamiast wydawać 80zł na "superduper listwę zabezpieczającą",
    (służącą głównie do dekoracji), lepiej dołożyć troszkę i zaopatrzyć się
    w książkę A. Charoy'a (cz. 1/2/3/4, WNT 1999/2000)
    Po lekturze będzie mniej niejasności z przepięciami, zakłóceniami
    i możliwość samodzielnego wykonania zabezpieczeń do ich eliminacji.
    (Elektroda-szukaj, gogle-szukaj "A.Charoy", "sieć masy")
    Życzę budowy bezpiecznych instalacji.
  • Poziom 9  
    Zamiast wydawać 80zł na "superduper listwę zabezpieczającą",
    (służącą głównie do dekoracji), lepiej dołożyć troszkę i zaopatrzyć się
    w książkę A. Charoy'a (cz. 1/2/3/4, WNT 1999/2000)

no właśnie o to chodzi, że potrzebuje doraźnego rozwiązania, a nie przerabiania instalacji czy samodzielnego wykonywania zabezpieczeń. Interesuje mnie gotowy produkt, który podepne i ma działać. Wygląda na to, że UPS jest dobrym rozwiązaniem, ale proszę o rozwianie wątpliwości co do mnogości typów i różnic pomiędzy nimi.
  • Poziom 36  
    Samo się nic sie zrobi. To nie świat wirtualny.
    Nie dograsz aktualizacji zabezpieczeń przepięciowych z Sieci :)
    Nie kupisz ich w sklepie "Nie dla ..."
    NIE ISTNIEJE "cudowne" zabezpieczenie Plug & Play !
    ("kupisz, włączysz i jest bezpiecznie" :) )
    Wiedza, dużo (!) własnej pracy, trochę materiałów - to recepta.
    BTW
    1. Wyszukiwarki część przegapiają:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=803659&highlight=
    2. Popraw nawiasy
    3. Warto poczytać Forumsep.pl, ISE.pl/Forum
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz powtórze - żadne przeróbki mieszkania, ani produkcja wynalazków domowymi metodami nie wchodzi w grę. Ja chcę kupić URZĄDZENIE, które będzie pełniło funkcję zabezpieczającą. W związku z tym pytam czy UPS typu offline nadaje się do tychże zastosowań czy należy celować w urządzenia line-interactive?
  • Poziom 27  
    Witam

Każdy UPS, niezależnie od topologii, ma na wejściu filtr RFI/EMI oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Jest to najczęściej układ bardzo podbny do tego, ktróry stosuje się w listwach przeciwprzepięciowych. Wyjątkiem mogą być tylko UPS-y pracujące w topologii on-line, ponieważ mają one z reguły układ obejściowy, tzw. bypass. Załącza się on w przypadku awarii lub przeciążenia UPS-a i wówczas w dużym uproszczeniu napiecie wejściowe z UPS-a podawane jest na wyjście.

W Twoim przypadku najleprzym rozwiązaniem jest dobra listwa przeciwprzepięciowa oraz dobry zasilacz w komputerze. I jeszcze jedna uwaga: żeby listwa spełniła swoje zadanie, to musi być podłączona do instalacji trójprzewodowej z uziemieniem ochronnym. Zerowanie się tutaj nie sprawdzi.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski
  • Poziom 9  
    no to już coś, ale proszę mi powiedzieć czy orientuje się Pan czy UPS posiada jakieś dodatkowe zabezpieczenia w stosunku do dobrej listwy? Coś co uzasadniałoby wybór UPS-a (poza jego funkcją podtrzymywania zasilania)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego KKK, informacje podane we wskazanej przez kolegę aukcji czytałbym następująco:
    WYPRZEDAŻ Z POWODU ZMIANY MAGAZYNU
    Leżak magazynowy
    BATERIE (ORYGINALNE PANASONIC) 1x 12V 9Ah, W RÓŻNYM STANIE, ALE OGÓLNIE ODPALAJĄ OK
    Baterie nie trzymają pojemności.
    14 DNI GWARANCJI ROZRUCHOWEJ, BATERIA BEZ GWARANCJI
    UPS się daje włączyć, natomiast co zrobi pod obciążeniem - nie wiadomo.

Zamazany numer seryjny na nalepce oznacza, że nie wiadomo ile lat UPS leżał, bo po numerze seryjnym można stwierdzić datę jego produkcji.
    Podsumowując: tego UPS-a nie należy kupować.
  • Poziom 39  
    Od siebie mogę dodać, że każdy UPS jest lepszym zabezpieczeniem niż jakakolwiek listwa przepięciowa. A trochę już ich w życiu miałem.
  • Poziom 31  
    Z całym szacunkiem kolego moderatorze zakładanie, że wszyscy sprzedający są oszustami jest nieuzasadnione.
    Nie będę robił darmowej reklamy bo nabyłem właśnie to urządzenie ale krótko stwierdzę: towar zgodny z opisem.
    S/N zamazano ponieważ należy go podać na stronie producenta aby pobrać oprogramowanie a jeśli data kogoś baaardzo interesuje to mój zawiera cyferki 0509.
  • Użytkownik obserwowany
    Owszem przed chwilowym zanikiem pradu UPS dobry, można zamknąć system.A tak to dekoracja ,mająca chronić komputer a chroni chyba bardziej sieć.
    Dobry zasilacz to tak.
  • Poziom 27  
    havranek2k2 napisał:
    no to już coś, ale proszę mi powiedzieć czy orientuje się Pan czy UPS posiada jakieś dodatkowe zabezpieczenia w stosunku do dobrej listwy? Coś co uzasadniałoby wybór UPS-a (poza jego funkcją podtrzymywania zasilania)

Witam

Według mnie różnica poziomu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych między UPS-ami o mocy do mocy 1500-2000VA a dobrymi, markowymi listwami przeciwprzepięciowymi jest znikoma. Tutaj raczej rolę odgrywa bardziej marketing, niż rzeczywista funkcjonalność. Ze swojego doświadczenia wiem, równie dobrze sprawdza się listwa jak i UPS. Przez trzy lata używałem listwy przeciwprzepięciowej Lestar i poległa ona przy jednej burzy, ale sprzęt ocalał (komputer, monitor, drukarka). Jednym słowem poświęciła sama siebie, ratując sprzęt. Podłączony do tego samego obwodu, ale bez listwy, telewizor niestety poległ. Aktualnie z przyczyn technicznych (praca nad dużymi plikami graficznymi) używam UPS-a, bo potrzebuję zapisać zmiany w pliku. W Twoim przypadku podtrzymuję twierdzenie, że potrzebujesz dobrej, markowej listwy przeciwprzepięciowej. Pamiętaj, że aby osiągnąć pełną ochronę przeciwprzepięciową, należy chronić nie tylko zasilanie ale również linie transmisyjne (LAN i/lub linie telefoniczne) dochodzące do komputera. Zwróć uwagę na jeszcze jeden fakt: szanujący się producenci listew przeciwprzepięciowych dają nawet ubezpieczenie do sprzętu podłączonego do tychże listew. Czasami są to kwoty niebagatelne, np.: APC daje do 100 tys. Euro na serię Essential:

http://www.apc.com/solutions/display.cfm?id=EA711A71-5056-9170-D3B7086907EFC683

Warunkiem działania tej polisy jest eksploatacja urządzenia zgodnie z warunkami instrukcji użytkownika i zapewne przedstawienie faktur za naprawę sprzętu.

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat ochrony przeciwprzepięciowej, to proponuję wizytę na poniższej stronie internetowej:

http://www.ochrona.net.pl/

Pozdrawiam

Krystian Tokarski