Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotokomórka???

Gemini_tiger 06 Nov 2003 20:09 2263 7
    Gemini_tiger
    Level 11  
    Witam...
    Potrzebuję założyć fotokomórkę do maszyny (wtryskarka do plastików), aby mogła pracować w trybie pełnego automatu. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
    Opis:
    Wtryskarkę kupiłem niedawno i z tego co zdąrzyłem zauważyć kiedyś była przy niej fotokomórka. Maszyna mogła pracować w trybie Ręczny, Półautomat i Automat. Niestety jestem początkującym elektronikiem i nie miałem nigdy styczności z fotokomórką, nie wiem co dokładnie jest mi potrzebne. Słyszałem, że potrzebuję naświetlacz fotokomórki i czujnik. Maszyna nie posiada sterowania elektronicznego. Wszystko jest sterowane wyłącznikami czasowymi i krańcowymi.
    scotch
    Level 27  
    Podaj coś więcej na ten temat , do czego ma służyć fotokomórka i czy do niej istnieje układ wykonawczy
    Gemini_tiger
    Level 11  
    Fotokomórka ma słóżyć załączeniu kolejnego cyklu pracy maszyny. W trybie Półautomatycznym załączenie cyklu odbywa się przez naciśnięcie przycisku START. Cały cykl to:

1) zamknięcie formy;
    2) pobranie surowca;
    3) wtrysk uplastycznionego surowca do formy;
    4) otwarcie formy i wypadnięcie gotowego wyrobu.

Tryb Automatyczny jest taki sam tyle tylko, że cykl nie jest wznawiany przyciskiem START, ale przez fotokomórkę. Gdy po całym cyklu wypada z formy gotowy wyrób, przelatuje przed fotokomórką i załącza nowy cykl. I tak na okrągło...

Jako układ wykonawczy planuję wykorzystać układ od trybu Półautomatycznego. W zasadzie układ do Półautomatu i Automatu jest taki sam. Jedyna różnica to sposób uruchamiania cyklu (przycisk START lub Fotokomórka). Dokładnie nie przeglądałem sterowania w tej maszynie. Jak na mój gust cała elektryka jest tam bardzo zagmatwana i z czasem chcę ją przerobić po swojemu. Teraz jednak muszę szybko uruchomić produkcję, bo klienci się niecierpliwią.
    Joachim
    Level 2  
    Różnica pomiędzy półautomatem a automatem we wtryskarce jest taka, że coś musi załączyć kolejny cykl. Może to być czasówka, ustawiona tak aby zdąrzył wypaść układ wlewowy z detalami. Jeżeli gdzieś się zawiesi to może we wtryskarce zadziałać "kontrola zamykania", jeżeli ją ma.
    Inne rozwiązanie to jakikolwiek czujnik optyczny pod formą. Wzmocniony z niego sygnał może służyć do załączenia kolejnego cyklu.
    Gemini_tiger
    Level 11  
    Chodzi mi właśnie o założenie fotokomórki pod formą. Niestety nie wiem co jest mi potrzebne aby to zrobić...
    katoda
    Level 20  
    W zasadzie potrzebujesz barjery optycznej z wyjściem przekażnikowym. I to pracującej w podczerwieni aby uniknąć zakłuceń z zewnętrznych źrudeł światła. Naiprościej poszukaj w zestawach Norda lub AvT. Styki przekaźnika mogą "imitować" przycisk startu. Co do przeróbki całego układu to bym się zastanowił. Układ powinien posiadać pewne zabezpieczenia (bardzo ważne!) , aby nie doszło do wypadku operatora lub uszkodzenia maszyny!
    Pozatym z tego co wiem to pod formą powinna być jeszcze waga która wylączy wtryskarkę w przypadku niepełnego wtrysku lub nie usunięciu wszystkich elementów z formy.
    Joachim
    Level 2  
    Potrzebny będzie jakiś fototranzystor, źródło światła-ja bym spróbował laserowego wskaźnika sprzedawanego w postaci breloczka, układ elektroniczny składający się z przerzutnika i wzmacniacza. Wszystko trzeba tak dobrać aby zmiana oświetlenia fototranzystora wywołała w nim zmianę oporu na którą zareaguje przerzutnik. Sygnał z przerzutnika trzeba wzmocnić stosownie do potrzeb układu sterowania wtryskarki.
    max_gg
    Level 26  
    Raczej wiązka modulowana i odbiornik reagujący tylko na tą częstotliwość modulacji (np. 36kHz i SFH506).