Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotokomórka???

Gemini_tiger 06 Nov 2003 20:09 2290 7
 • #1
  Gemini_tiger
  Level 11  
  Witam...
  Potrzebuję założyć fotokomórkę do maszyny (wtryskarka do plastików), aby mogła pracować w trybie pełnego automatu. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
  Opis:
  Wtryskarkę kupiłem niedawno i z tego co zdąrzyłem zauważyć kiedyś była przy niej fotokomórka. Maszyna mogła pracować w trybie Ręczny, Półautomat i Automat. Niestety jestem początkującym elektronikiem i nie miałem nigdy styczności z fotokomórką, nie wiem co dokładnie jest mi potrzebne. Słyszałem, że potrzebuję naświetlacz fotokomórki i czujnik. Maszyna nie posiada sterowania elektronicznego. Wszystko jest sterowane wyłącznikami czasowymi i krańcowymi.
 • #2
  scotch
  Level 28  
  Podaj coś więcej na ten temat , do czego ma służyć fotokomórka i czy do niej istnieje układ wykonawczy
 • #3
  Gemini_tiger
  Level 11  
  Fotokomórka ma słóżyć załączeniu kolejnego cyklu pracy maszyny. W trybie Półautomatycznym załączenie cyklu odbywa się przez naciśnięcie przycisku START. Cały cykl to:

  1) zamknięcie formy;
  2) pobranie surowca;
  3) wtrysk uplastycznionego surowca do formy;
  4) otwarcie formy i wypadnięcie gotowego wyrobu.

  Tryb Automatyczny jest taki sam tyle tylko, że cykl nie jest wznawiany przyciskiem START, ale przez fotokomórkę. Gdy po całym cyklu wypada z formy gotowy wyrób, przelatuje przed fotokomórką i załącza nowy cykl. I tak na okrągło...

  Jako układ wykonawczy planuję wykorzystać układ od trybu Półautomatycznego. W zasadzie układ do Półautomatu i Automatu jest taki sam. Jedyna różnica to sposób uruchamiania cyklu (przycisk START lub Fotokomórka). Dokładnie nie przeglądałem sterowania w tej maszynie. Jak na mój gust cała elektryka jest tam bardzo zagmatwana i z czasem chcę ją przerobić po swojemu. Teraz jednak muszę szybko uruchomić produkcję, bo klienci się niecierpliwią.
 • #4
  Joachim
  Level 2  
  Różnica pomiędzy półautomatem a automatem we wtryskarce jest taka, że coś musi załączyć kolejny cykl. Może to być czasówka, ustawiona tak aby zdąrzył wypaść układ wlewowy z detalami. Jeżeli gdzieś się zawiesi to może we wtryskarce zadziałać "kontrola zamykania", jeżeli ją ma.
  Inne rozwiązanie to jakikolwiek czujnik optyczny pod formą. Wzmocniony z niego sygnał może służyć do załączenia kolejnego cyklu.
 • #5
  Gemini_tiger
  Level 11  
  Chodzi mi właśnie o założenie fotokomórki pod formą. Niestety nie wiem co jest mi potrzebne aby to zrobić...
 • #6
  katoda
  Level 20  
  W zasadzie potrzebujesz barjery optycznej z wyjściem przekażnikowym. I to pracującej w podczerwieni aby uniknąć zakłuceń z zewnętrznych źrudeł światła. Naiprościej poszukaj w zestawach Norda lub AvT. Styki przekaźnika mogą "imitować" przycisk startu. Co do przeróbki całego układu to bym się zastanowił. Układ powinien posiadać pewne zabezpieczenia (bardzo ważne!) , aby nie doszło do wypadku operatora lub uszkodzenia maszyny!
  Pozatym z tego co wiem to pod formą powinna być jeszcze waga która wylączy wtryskarkę w przypadku niepełnego wtrysku lub nie usunięciu wszystkich elementów z formy.
 • #7
  Joachim
  Level 2  
  Potrzebny będzie jakiś fototranzystor, źródło światła-ja bym spróbował laserowego wskaźnika sprzedawanego w postaci breloczka, układ elektroniczny składający się z przerzutnika i wzmacniacza. Wszystko trzeba tak dobrać aby zmiana oświetlenia fototranzystora wywołała w nim zmianę oporu na którą zareaguje przerzutnik. Sygnał z przerzutnika trzeba wzmocnić stosownie do potrzeb układu sterowania wtryskarki.
 • #8
  max_gg
  Level 26  
  Raczej wiązka modulowana i odbiornik reagujący tylko na tą częstotliwość modulacji (np. 36kHz i SFH506).