Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz lampowy - czy to ma sens?

Kondrax 07 Aug 2007 15:38 3347 10
    Kondrax
    Level 18  
    Witam

Zrobiłem bufor lampowy, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, powiedzcie czy można dać preamp miedzy denon pma 1500ae a cd dcd 700ae. Chodzi żeby troszkę lampowości dać. Wzmacniacz ma pre-out ale nie ma main in. Jedyne podpięcie to miedzy wyjście w cd i wejście w wzmacniaczu. Czy można dać miedzy to jakiś preamp, tak by dawał lampowośći nie zwiększał sygnału, na lampach ECC82 czy ECC83. Czy tak można czy jest sens? Jak tak to jakiś schemat projekt ktoś ma dla początkującego ???
    Kondrax
    Level 18  
    Stronkę to ja znam tylko ja pytałem o coś innego czyż nie?
    l-bart
    Level 12  
    Jak najbardziej możesz dać przedwzmacniacz pomiędzy końcówką tranzystorowa,a CD.Tylko jak słusznie zapytałeś-czy jest sens?Napisałeś,że zrobiłeś już bufor na lampach.Zapewniam Cię,że "zapychanie" wejścia dużą ilością lamp na wiele sie nie zda.Nie zmieni to diametralnie dźwięku-wystarczy,że zmienisz napięcie zasilania tego bufora(im niższe,tym bardziej "lampowy dźwięk",bo rosną zniekształcenia(głównie parzyste harmoniczne)).Ale pamiętaj,że "brzmienie lampowe" to nie tylko same lampy.Trafo głośnikowe też "robi swoje".Dlatego najlepiej zrobić kompletny wzmacniacz lampowy(z lampową końcówką).
    Kondrax
    Level 18  
    Mówisz o zmniejszeniu napięcia, mowa o żarzeniu czy ogólnie żeby zmniejszyć z 12 V na mniej?
    mroovka
    Level 14  
    Żarzenia nie ruszaj. Koledze chodziło o napięcia anodowe.

BTW Nie sądzę, żeby takie "ulampianie" miało przynieść dobre efekty.
    electronictubes
    Level 21  
    mroovka wrote:
    Nie sądzę, żeby takie "ulampianie" miało przynieść dobre efekty.

Przynosi efekty w postaci nie tylko wizualnej ale pod warunkiem, że ma jakiś konkretny cel tj. włączenie korektorów, filtrów itp. czyli ogólnie elementów biernych. Jednak zwiększa się nam (z dodaniem kolejnej lampy) szum czyli maleje parametr sygnał/szum S/N co pogarsza jakość odsłuchu dźwięku.
    Kondrax
    Level 18  
    Ale zamiast bufor myślałem dać preamp.
    l-bart
    Level 12  
    Quote:
    Ale zamiast bufor myślałem dać preamp.

Ale bufor to też jest przedwzmacniacz, tylko prądowy (wtórnik katodowy; wspólna anoda). Zwykły najprostszy pre-amp pracuje najczęściej w układzie WK (wspólnej katody), dlatego wzmacnia też napięcie.
    Ja tu nie widzę sensu robić zwykłego pre-ampa, tym bardziej, że nie chcesz wzmacniać sygnału z CD.
    Kondrax
    Level 18  
    No i o to chodziło. Dzięki.
    kaka16
    Level 12  
    Raczej nie ma sensu dobudowywania przedwzmacniacza lampowego do wzmacniacza półprzewodnikowego. IMHO jeśli masz czas, chęć i pieniądze pokusić się o w pełni lampowy wzmacniacz. Takie stereo na 2*EL84 robi dużo hałasu i jeśli jest dobrze zaprojektowane i wykonane gra bardzo ładnie.