Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz lampowy - czy to ma sens?

Kondrax 07 Aug 2007 15:38 3347 10
 • #1
  Kondrax
  Level 18  
  Witam

  Zrobiłem bufor lampowy, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, powiedzcie czy można dać preamp miedzy denon pma 1500ae a cd dcd 700ae. Chodzi żeby troszkę lampowości dać. Wzmacniacz ma pre-out ale nie ma main in. Jedyne podpięcie to miedzy wyjście w cd i wejście w wzmacniaczu. Czy można dać miedzy to jakiś preamp, tak by dawał lampowośći nie zwiększał sygnału, na lampach ECC82 czy ECC83. Czy tak można czy jest sens? Jak tak to jakiś schemat projekt ktoś ma dla początkującego ???
 • #3
  Kondrax
  Level 18  
  Stronkę to ja znam tylko ja pytałem o coś innego czyż nie?
 • #4
  l-bart
  Level 12  
  Jak najbardziej możesz dać przedwzmacniacz pomiędzy końcówką tranzystorowa,a CD.Tylko jak słusznie zapytałeś-czy jest sens?Napisałeś,że zrobiłeś już bufor na lampach.Zapewniam Cię,że "zapychanie" wejścia dużą ilością lamp na wiele sie nie zda.Nie zmieni to diametralnie dźwięku-wystarczy,że zmienisz napięcie zasilania tego bufora(im niższe,tym bardziej "lampowy dźwięk",bo rosną zniekształcenia(głównie parzyste harmoniczne)).Ale pamiętaj,że "brzmienie lampowe" to nie tylko same lampy.Trafo głośnikowe też "robi swoje".Dlatego najlepiej zrobić kompletny wzmacniacz lampowy(z lampową końcówką).
 • #5
  Kondrax
  Level 18  
  Mówisz o zmniejszeniu napięcia, mowa o żarzeniu czy ogólnie żeby zmniejszyć z 12 V na mniej?
 • #6
  mroovka
  Level 14  
  Żarzenia nie ruszaj. Koledze chodziło o napięcia anodowe.

  BTW Nie sądzę, żeby takie "ulampianie" miało przynieść dobre efekty.
 • #7
  electronictubes
  Level 21  
  mroovka wrote:
  Nie sądzę, żeby takie "ulampianie" miało przynieść dobre efekty.

  Przynosi efekty w postaci nie tylko wizualnej ale pod warunkiem, że ma jakiś konkretny cel tj. włączenie korektorów, filtrów itp. czyli ogólnie elementów biernych. Jednak zwiększa się nam (z dodaniem kolejnej lampy) szum czyli maleje parametr sygnał/szum S/N co pogarsza jakość odsłuchu dźwięku.
 • #8
  Kondrax
  Level 18  
  Ale zamiast bufor myślałem dać preamp.
 • #9
  l-bart
  Level 12  
  Quote:
  Ale zamiast bufor myślałem dać preamp.

  Ale bufor to też jest przedwzmacniacz, tylko prądowy (wtórnik katodowy; wspólna anoda). Zwykły najprostszy pre-amp pracuje najczęściej w układzie WK (wspólnej katody), dlatego wzmacnia też napięcie.
  Ja tu nie widzę sensu robić zwykłego pre-ampa, tym bardziej, że nie chcesz wzmacniać sygnału z CD.
 • #10
  Kondrax
  Level 18  
  No i o to chodziło. Dzięki.
 • #11
  kaka16
  Level 12  
  Raczej nie ma sensu dobudowywania przedwzmacniacza lampowego do wzmacniacza półprzewodnikowego. IMHO jeśli masz czas, chęć i pieniądze pokusić się o w pełni lampowy wzmacniacz. Takie stereo na 2*EL84 robi dużo hałasu i jeśli jest dobrze zaprojektowane i wykonane gra bardzo ładnie.