Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator 3-fazowy w spawarce połączenie..

08 Sie 2007 12:38 5535 12
  • Poziom 15  
    Witam .Wpadł mi w ręce transformator 3-fazowy od jakiegoś dużego prostownika .Robiłem test przy podłączeniu transformatora - pierwotne w gwiazdę i mierzyłem napięcie na wyjęciu każdej z kolumn 84V prąd duży( spawałem-przy podłączeniu pod jedno z uzwojeń wtórnego- elektrodą 4,5 i wypala dziury).I teraz tak ; wiem ze napięcie jest za duże chce je dostosować do 60V .Ale mam pytanie odnośnie podłączenia uzwojenia wtórnego czy w trójkąt czy w gwiazdę. Podpinałem w gwiazdę a napięcie na mostku z 6 diod wynosiło 200V (jak gdzieś wyczytałem 2,5* moje 84) daje około tych 200V).Nie podpinałem jeszcze wtórnego w układ trójkąta bo nie za bardzo wiem jak ...tzn. wiem ze koniec jednego z początkiem drugiego tylko czy ma to jakiś wpływ która kolumna z którą?? I pytanko kolejne czy podłączenie w trójkąt może być stosowane na wtórnym spawarki?? z tego co wyczytałem to napięcie będę miła około 1,5*moje 84V ??? A jak w tedy z prądem??czy w trójkąd będę miał większy prąd??
  • Poziom 14  
    Jeżeli kolega poważnie myśli o wykorzystaniu tego transformatora jako spawarki to ja proponuję zastosowanie regulatora po stronie pierwotnej bo tylko tak będzie można zmieniać prąd. Są inne sposoby regulacji ale są one bardziej skomplikowane ( np. mechaniczne) Takie regulatory również w wersji 3- fazowej są dostępne np. na Allegro. Jeżeli chodzi o połączenie po stronie wtórnej to potem można poeksperymentować. Przy gwieździe może nawet wystarczą 3 diody.
  • Poziom 39  
    Przy spawarkach 3-fazowych stosuje się regulację po stronie wtórnej przy uzyciu prostownika sterowanego: 3 diody + 3 tyrystory. Do tego obowiązkowo dławik. Napięcia wyjściowe transformatora są jednak trochę za duże, należałoby porobić odczepy.
  • Poziom 15  
    Co do sterowania to myślałem właśnie o regulacji po stronie pierwotnej bo do takiej regulacji mi najbliżej. Znalazłem na elektrodzie regulator na u209 dla 3 faz .... szukam regulatora dla 3 faz na u2008 bo takiego na elektrodzie nie widziałem. Aktualnie po całym dniu "walki "mam na wtórnym połączenie w trójkąt i 6 diod napięcie 60V.Spawałem bez regulacji(bo jeszcze nie posiadam) na maksymalnym prądzie i efekt jest zadawalający.
    lechoo mówisz ze należało by porobić odczepy a podsuń pomysł za pomocą czego przy tak dużych prądach miałbym zmieniać ten zakres?? Czy przy regulacji za pomocą układów u209 lub u2008 będę miał zarówno zmianę napięcia jak i prądów?? czy tylko samego prądu??poprawcie jeśli się mylę.
  • Poziom 15  
    Witam ponowie jestem przy końcu robienia spawarki.Zrobiłem układ regulacji po stronie pierwotnej 3X U209 i mam teraz problem.Układ działa poprawnie sprawdzone na 3 żarówkach ...ale po podpięciu trafa spawlniczego zaczyna się problem.Trafo tak jakby przerywało jak podpinam pod trafo dodatkowo żarówki(równolegle) to migają regulacja jest ale migają..i rwie bezpieczniki.hmm samo trafo bez regulatora chodzi poprawnie. Co może być tego przyczyną?? może filtr 1,2K/1W i 220uF/400v. Przyznam się że akurat elementy na filtr pochodzą z odzysku wiec są najbardziej podejrzane....mam tez pytanie czy owy filtr można zbudować z innych elementów np kondensatorów 470uF??
  • Poziom 25  
    Witam .
    Proszę spróbować podłączyć "0" robocze na połączenie gwiazdy . Powinno pomóc .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 15  
    "0" mam od początku wiec nie w tym rzecz choć przyznam że tez moja pierwsza myśl jaka była to ze coś z Neutralnym jest nie tak.Poprawiłem wszystkie połączenia i niby lepiej ale zauważyłem, że mniej więcej w połowie regulacji powstaje takie wzbudzenie i te żarówki właśnie w tym miejscu zaczynają migać i trafo wydaje nie przyjemne odgłosy...
  • Poziom 39  
    Niepotrzebnie bawisz się z regulacją po stronie pierwotnej, tracisz tylko czas... Postaraj się o 3 tyrystory 200A i zrób regulację prądu po stronie wtórnej, jak na schematach zamieszczonych w wątku do którego podałem link wczesniej.
  • Poziom 15  
    lechoo powiem Ci że właśnie do takiego wniosku dochodzę. ten regulator nie nadaje sie do spawarki !!! nie wiem jak można takim czymś na Allegro ludzi "uszczęśliwiać".Dobrze ,że sam go budowałem to nie wiele straciłem...no chyba, że nerwów i czasu...bo o ile jakaś regulacja jest to spawarka ma problemy ze spawaniem .mam jeszcze jedno pytanie aktualnie nie mam dławika ... niby czytałem że dławik jest bardziej potrzebny przy 3 tyrystorach wiec będę musiał się za tyrystorami porozglądać i dławik nawinąć.

Do regulacji będę potrzebował tyrystory i falownik tak?? czy jest jakaś możliwość zrobienia regulacji bez falownika??
  • Poziom 11  
    Witam -Stragismus 8.

Nie falownik a dlawik, o odpowiednim przekroju rdzenia , ilosci i srednicy uzwojen.

Prosze o zapoznanie sie z postem==
    == Spawarka - prostownik 3-fazowy---=a dobor diod ==

Informacje w nim zawarte wyjasnia Panskie dotychczasowe problemy-regulacja po stronie pierwotnej.

Wzorowalem sie ,podczas budowy swej spwarki na koncepcji KOL.ADAMC
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic286681.html

Po zapoznaniu sie trescia w/w mego postu oraz po przejrzeniu zdiec zbudowanej ,przeze mnie, spawarki prosze o ew. kontakt.
  • Poziom 21  
    ROBERT11 napisał:
    Witam .Wpadł mi w ręce transformator 3-fazowy od jakiegoś dużego prostownika .Robiłem test przy podłączeniu transformatora - pierwotne w gwiazdę i mierzyłem napięcie na wyjęciu każdej z kolumn 84V prąd duży( spawałem-przy podłączeniu pod jedno z uzwojeń wtórnego- elektrodą 4,5 i wypala dziury).I teraz tak ; wiem ze napięcie jest za duże chce je dostosować do 60V .Ale mam pytanie odnośnie podłączenia uzwojenia wtórnego czy w trójkąt czy w gwiazdę. Podpinałem w gwiazdę a napięcie na mostku z 6 diod wynosiło 200V (jak gdzieś wyczytałem 2,5* moje 84) daje około tych 200V).Nie podpinałem jeszcze wtórnego w układ trójkąta bo nie za bardzo wiem jak ...tzn. wiem ze koniec jednego z początkiem drugiego tylko czy ma to jakiś wpływ która kolumna z którą?? I pytanko kolejne czy podłączenie w trójkąt może być stosowane na wtórnym spawarki?? z tego co wyczytałem to napięcie będę miła około 1,5*moje 84V ??? A jak w tedy z prądem??czy w trójkąd będę miał większy prąd??

Taki transformator daje wiele możliwości regulacji prądu wtórnego bo przecież można go zasilać jedno. dwu i trzy-fazowo. Po stronie wtórnej można stosować szyny zbiorcze i prostowniki diodowe a także regulator prądu spawania dowolnego typu. Tak więc jako jeden z przykładów podam tylko, że można wszystkie trzy uzwojenia wtórne podłączyć na wspólne szyny a na pierwotne podać zasilanie na jedną wybraną dowolną fazę. Przy takich kombinacjach jeszcze bez obciążenia należy przed ostatecznym ustaleniem połączeń sprawdzać pobór prądu amperomierzem elektromagnetycznym o zakresie np 40A. Robiłem takich spawarek kilkanaście z takich traf i do regulacji używałem wyłącznie zespołu przełączników ŁUK 40 po stronie pierwotnej.
    Po stronie wtórnej najlepiej dać oryginalne zespoły prostownicze czyli jakieś mostki diodowe. Do ustalania kombinacji połączeń trzeba dochodzić powoli i z rozpatrywaniem rozpływu strumieni aby nie popełnić błędu owocującego zwiększonym poborem prądu jałowego, wtedy zamieniamy kolejność podłączenia danej cewki i wybieramy zawsze mniejszy pobór prądu. Bez obciążenia trzy cewki perwotne można połączyć równolegle i zasilić z 220V a prąd czerpać tylko z dowolnej cewki uzwojenia wtórnego itp kombinacji jest wiele ale połączenia trójkąt lub gwiazda czyli praca w układzie 3-fazowym zawsze zgodnie z metryką trafa i tu będą zawsze największe prądy, przy gwieździe mniejsze a przy trójkącie maksymalne. Do ograniczenia prądu spawania najlepszy jest regulator jakiejś fabrycznej spawarki.
  • Poziom 2  
    Widzialem wykorzystanie takiego trafa jako matke prostownik spawarke 380/220 w roczniku ZRUB SAM87-89 ALE NIE JAKO migomaty

Dodano po 12 [minuty]:

mam diody 150 i250 A i hce wykorzystac je do spawarki 220v 3didyR i3 zwykle prosze oschemat