Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterowania światłem w pokoju - zobacz i pomóż

harnasx 08 Sie 2007 21:14 1194 4
  • #1 08 Sie 2007 21:14
    harnasx
    Poziom 22  

Witam!

Chciałem zrobić "układ" do włączania światła w pokoju i nie wiem do końca jak :(

Mianowicie:
    Oświetlenie składa się z żyrandola w skład w którego wchodzą 4 lampy (enegrooszczedne) i 4 halogeny a instalacja pociągnieta jest 3 przwodami i sterowana "dwu klawiszowym" włącznikiem z tym ze dodatkowo do jednego "klawisza" podłaczony jest ściemniacz dwie lampy podłączone są pod jeden klawisz a dwie pod drugi a halogeny narazie WCALE NIE PODŁĄCZONE. Sciemniacz przy energooszczednych jest niewykorzystany
    ufff
    i teraz chciałbym do tej linii gdzie jest sciemniacz podłączyć halogeny na tej zasadzie iż jeżeli "włączymy/użyjemy" sciemniacz to świecą halogeny do momentu aż sciemniacz odkręcimy na maxasa i wtedy zaswiecą się dwie lampy (a te dwie pozostałe poprosy bedą podłączone do drugiego klawisza bez zadnej ingerencji)

Wymyśliłem żeby zastosować przekażnik na 230V i warystor na jakieś dobrane napięcie np 210V - w przypadku ściemnienia przekaxnik przez styki zwarte zasili halogenki a przy "rozjaśnianiu" dojdzie do "przebicia" na warystorze i zasili przez niego przekaznik co spowoduje włączenie lamp? BEDZIE COŚ Z TEGO?

Nie chciałbym tam "pchać" jakiś złożonych układów z zasilaniem.
    Halogenki na 220V

z góry dzięki za opinie
    a jeszcze wieksze za swoje pomysły

0 4
  • #2 08 Sie 2007 21:33
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Pierwszy raz słyszę o takim wykorzystaniu warystora.Warystor służy do likwidowaniu przepięć powyżej napięcia na które został zrobiony.Raczej sztuczka z warystorem Ci nie wyjdzie.

0
  • #3 08 Sie 2007 21:40
    harnasx
    Poziom 22  

Nie twierdze że wyjdzie - ale dlaczego uważasz że nie wyjdzie ?? teoretycznie wszystko super pasuje :) istnieją warystory np na 200-210V?

0
  • #4 08 Sie 2007 21:46
    daduszeryf
    Poziom 28  

Witam.Po przekroczeniu napięcia na które jest warystor to warystor robi zwarcie no i co Ci to da.A często diabli go biorą bo warystor to rodzaj bezpiecznika.

0
  • #5 08 Sie 2007 21:59
    harnasx
    Poziom 22  

Nie no jasne że tak. Tylko włączymy go w szereg z cewką przekażnika, po przekroczeniu 200V nastąpi zmniejszenie rezystancji, popłynie prąd, zadziała "elektromagnes" w przekażniku aż do momentu gdy zmniejszymy napięcie - taki mały prąd jaki pobiera cewka przekażnika powinien spokojnie wytrzymać przez dłuższy czas? czy nie?

0