Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Scaleoview C19-3 model: 900P - podświetlenie

09 Sie 2007 13:38 7580 11
  • Poziom 19  
    Witam wszystkich!
    Jestem tu po raz pierwszy jako niezwiązany z elektroniką i tak musiałem się zarejestrować.
    - do rzeczy:
    Monitor LCD 19' Fujitsu-Siemens nie podam teraz dokładnego symbolu, gdyż nie mam go u siebie.
    Po około godzinie pracy monitor przechodzi w stan wyciemnienia, gdyby przyjrzeć się dokładnie obraz jest lecz na ekranie jest niemal czerń.
    Wyłączenie Staned) na chwilę nic nie daje, za to wyłączenie go całkowicie z sieci 220 na jakiś czas, pozwala ponownie cieszyć się jego niespełna godzinną pracą.
    Ktoś stwierdziwszy, że to w zasilaczu wysechł elektrolit wymienił w nim wszystkie kondensatory elektrolityczne - bez zmian :(
    Monitor trafił w końcu do zakładu naprawczego, gdzie po diagnozie stwierdzono, że przegrzewa się jakiś element, którego nie są oni w stanie wymienić, bo nie mają dojścia do tego typu podzespołów. Ogólne powiedziano - NIE DA SIĘ NAPRAWIĆ !
    Jest to monitor córki, ma ona teraz wakacje, a mnie nie stać na zakup nowego monitora :( i jedzie na jakimś pożyczonym małym "kineskopie".
    Jeśli jest ktoś w stanie podjąć się naprawy monitora chętnie przywiozę go.
    Jestem z Polic koło Szczecina, więc w granicach rozsądnej odległości proszę.
    Płacę normalnie tak jak się należy za usługę. Mój tel: 661442976
    Z niecierpliwością czekam na odpowiedź
  • Poziom 40  
    Zajmuje się naprawą takiego sprzętu ale mieszkam za daleko abyś mógł mi go dostarczyć.
    Naprawiałem monitor LCD takiej samej firmy z podobną usterką.
    Uszkodzenie tkwiło w inwerterach od podświetlania matrycy.
    Ale co do diagnozy jak opisywaleś to też jestem w stanie potwierdzić jej słuszność.
    Często w monitorach LCD padaję procki od grafiki i nic z tym nie da się zrobić gdyż naprawa i zdobycie takiego elementu jest nieopłacalne.

Dodano po 56 [sekundy]:

Być może w twoim przypadku poleciał taki właśnie procek.
    I tak się zdaża.
  • Poziom 19  
    Może jednak warto byłoby znając symbol modułu, który padł poszukać w necie, może gdzieś komuś akurat z jakiegoś powodu pękła matryca, a pozostała sprawna elektronika (abstrahuję), ale przecież wszystko jest możliwe.
    Czy naprawdę Mieszkasz aż tak daleko, by nie opłaciło mi się nawet wysłanie kurierskie tego monitora do Ciebie? Przecież koszt nowego, to około 1000zł (tego modelu), jaki koszt naprawy może przy tej cenie nie kalkulować się?
    Pozdrawiam i dziękuję za podjęcie tematu.
    D. A.

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Już mam jego symbol:
    SCALEOVIEW C19-3
    model: 900P
    S26361-K1030-V170
    Czekam z niecierpliwością na pomoc.
  • Poziom 40  
    W takich monitorach jak pisałem pada główny procek graficzny który jest nie do zdobycia a szukanie uszkodzonego monitora na necie z uszkodzoną matryca to tez duże ryzyko.
    Nie ma się nigdy pewności czy elektronika będzie sprawna.

Dodano po 6 [minuty]:

Jak coś to prosze pisać na moje gg.
  • Spec od monitorów
    W tych monitorach ..był problem z wytwarzaniem tzw. syg. podswietlenia Power BD
    na pin.10 złacza (jest) powinien być syg. ON/OFF zał.podswietlenie
    - jesli syg. jest nalezy nalezy sprawdzic dlaczego skaler U3 fiksuje ?

na pocz. sprawdzic nalezy tranzystory inwertora i jego okolice
    *było tam duzo "zimnych" lutów

p.s.
    znajdz dobry serwis w Szczecinie .... powinni to naprawic
    *zanies im te informacje jakie były w postach na forum > może pomogą

aha nie wiem czy to ten typ ma takisam inwerter jak inne simensy z serii
    Scaleoview
    ale czasem pomagało zamienic diody D11 i D12 (poł. szeregowo) na zwory..... był za mały syg. i procesor "głupiał"
  • Poziom 19  
    Mogłem już sobie darować pisanie, lecz jednak ludzie tutaj próbowali mi pomóc, więc opowiem jak udało mi się samemu nie mającemu o elektronice pojęcia, naprawić ten monitor.
    Skłamałbym mówiąc że sam, porady udzielił mi ktoś zaczepiony w Internecie również znający się na rzeczy.
    Człowiek zalecił mi wydłubanie procesora z płyty i położenie go na metalowej powierzchni tak, by zwarły się wszystkie ogonki jednocześnie co pozwoli jak powiedział pozbyć się zapamiętanych błędów jakiś mikronapięć czy jakoś tak. Zastosowałem się do zaleceń idąc myślą "i tak nie działa co mi szkodzi". Po złożeniu wszystkiego na swoje miejsca uruchomiłem komputer i .......
    Bez wyłączania pracuje już trzeci dzień a obraz - jest!
    Czy to była przyczyna - nie wiem, odpada jednak myślenie, że coś trąciłem i odzyskało kontakt, bo wcześniej nie łączyło - monitor był już u tylu ludzi, że z pewnością ktoś by już ten brak łączności poruszył i przypadkowo połączył.
    I jako ciekawostka:
    Między innymi trafił też do zakładu naprawczego, który oddając mi go z "opuszczonymi nisko łapkami" stwierdził, że monitor chodzi nie jak powiedziałem godzinę, lecz niespełna 2-3 sekundy. Mechanicy nie przykręcili (wcale nie dali wkrętów) blachy ekranującej cały moduł, co spowodowało brak masy na jakimś tam układzie. Nic z tego nie kumam.
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za chęć pomocy.
  • Poziom 19  
    Wracam po upływie dość długiego czasu, gdyż problem powrócił.
    Objawy są identyczne po upływie pewnego czasu wyłącza się podświetlanie matrycy. Coś najwyraźniej jak przypuszczam jest przemęczane, zbyt się grzeje, gdyż w warunkach chłodnego otoczenia monitor pracuje dłużej (potrafi godzinę), w pomieszczeniu bardzo ciepłym objaw występuje w krótkiej chwili od włączenia (jakieś 5 min).
    Mam wymontowany cały układ elektroniczny i chętnie podam jego symbole, lecz nie wiem które to są - jest ich trochę w różnych miejscach, choć skłaniał bym się do symboli przyklejonych na karteczce:
    ----------------------
    860-AB0-190DTL-A
    AD-190DTL1
    J18-001A
    4101325
    ----------------------
    Bez problemu mogę sprawdzać sugerowane połączenia i przerwy w ukłądzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Jeżeli monitor reaguje na chłodne otoczenie to najszybciej sprawdzisz to zmrarzaczem. Należy po kolei kolejne elementy schładzać i patrzeć na efekty.
    Może być że masz uszkodzenie termiczne ale też mikropęknięcia na druku czy też elementach smd są nie wykluczone.
  • Poziom 19  
    Porada wydaje się bardzo pomysłowa i logiczna - dziękuje, lecz nie istnieje techniczna możliwość uruchomienia monitora z jednoczesnym dostępem do układu. Moduł elektroniki znajduje się na spiętych ze sobą dwóch bliźniaczo równoległych płytkach, do tego taśmy łączące układ z matrycą są tak krótkie, że aby to wszystko uruchomić niestety spięte jest to w kłębek bez możliwości dojścia gdziekolwiek :(
  • Poziom 39  
    Witam,
    model dosyć często spotykany, zobacz np. ten:
    http://www.nokaut.pl/monitory/monitor-belinea-1905-s1.html
    Producent to Proview dla firmy X, czyliu w twoim przypadku Fujitsu-Siemens.
    Sprawdź dokładnie płytkę zasilacza z inverterem, jeżeli płytka w obrębie tranzystorów kluczujących invertera jest przyciemniona to wygląda na to że jeden z transformatorów invertera jest uszkodzony. Przyjrzyj się też kondensatorom elektrolitycznym w zasilaczu.
    Niestety modele te miały też duże problemy ze świetlówkami matrycy.

Ps.
    istnieje również techniczna możliwość uruchomienia monitora w stanie rozebranym z jednoczesnym dostępem do elektroniki.
  • Poziom 14  
    Witam, Czy kolega rozwiązał swój problem? Jeśli nie to szkoda wyrzucać, a można zobaczyć co powiedzą w Maximes / www.serwis.maximes.pl .
    Pozdrawiam,
    WE
  • Poziom 19  
    Nie myślałem, że temat ten powróci, minęło tyle czasu....
    Problem rozwiązałem, ale w sposób najbardziej amatorski i niefachowy oddając monitor znajomemu w sklepie komputerowy, który to we współpracy z elektronikiem zleca mu naprawy sprzętu, ten zaś bez problemu przyczynę znalazł, usunął niestety monitor przekazywany był przez mojego znajomego, nie widziałem się nawet z elektronikiem i nie dowiedziałem się (nie pytałem, bo nie było sensu) co było powodem takiego zachowania.
    Ciekawostką było to, że po naprawie monitor nie trzymał ustawionych w menu parametrów kontrastu i jasności, ale okazało się, że gdy przez jakiś czas pochodził, jakaś tam pamięć naładowała się i utrzymuje już zadane ustawienia.
    Przepraszam za moje amatorskie określenia i mało techniczne wyrażanie się, ale naprawdę nie jestem elektronikiem, nie znam też fachowych zwrotów, choć z elektryką jako tako sobie radzę.
    Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim i gorąco pozdrawiam.