Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki komp. Creative 4.1 wymiana potencjometru.

09 Sie 2007 14:40 2587 9
  • Poziom 10  
    Mam głośniki do komputera Creative w układzie 4.1 z pilotem na kablu. W pilocie tym jest potencjometr, który dokonał swego żywota, i chcę go zmienić na nowy. Ze względu na to, że ma on nietypową budowę (8 nóżek), myślę o wymianie na zwykły potencjometr obrotowy z wyłącznikiem. Układ nóżek jest następujący:

1---4---7
    2---5
    3---6---8

Jeśli się dobrze domyślam, nóżki 1-6 odpowiadają za poziom głośności przednich i tylnych głośników, a 7-8 za włączanie zasilania. Czy jeśli wstawię tam potencjometr 5-nóżkowy, to będę mieć aktywną połowę głośników, czyli np. przednie?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Witam
    Jeśli jest to typowy potencjometr z wyłącznikiem, a układ wyprowadzeń narysowałeś od spodu (z lewej strony oś), to 3 - 6 masa, 1 - 4 wejście sygnału, a 2 - 5 wyjście na wzmacniacz. Poszukaj, powinieneś coś takiego dostać. Jeśli nie, to załóż zwykły potencjometr podwójny (stereofoniczny)

Głośniki komp. Creative 4.1 wymiana potencjometru.

oraz dodatkowy wyłącznik zasilania.
    Jak możesz to zrób zdjęcie, wtedy będzie pewność o jaki potencjometr chodzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie wiem, na ile jest on typowy, w sklepach internetowych i na Allegro nie znalazłem nic podobnego.
    Czy jeden potencjometr można tak po prostu wymienić na inny, zachowując parametry?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Witam
    Skoro nie znalazłeś takiego samego, a chcesz przerobić, to spokojnie możesz zamienić potencjometr na inny. Oczywiście jego parametry powinny być takie same jak tego uszkodzonego, czyli wartość rezystancji i charakterystyka.
    Jednak wyłącznik musisz dorobić oddzielnie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    A gdybym zwarł na stałe styki odpowiedzialne za włączanie? Stałoby się coś złego?
  • Poziom 35  
    Witam
    Nic by się złego nie stało, tylko głośniki były by cały czas włączone.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Kolejne pytanie laika: w jaki sposób odlutować od płytki ten potencjometr, dysponując tylko lutownicą transformatorową? Da się?
  • Poziom 21  
    a dlaczego nie ;) tylko pamietaj ze ten potencjometr jest mocowany do laminatu jeszcze dwoma kapslami trzeba je usunac - ja je rozwiercilem ;)
  • Poziom 10  
    Mój jest tylko lutowany. Jak mam do tego podejść?
  • Poziom 35  
    Witam
    Jeśli masz odsysacz do cyny, to w czym problem? Odlutowujesz każdą końcówkę i po kłopocie. Potencjometr sam odpada. Nawet bez odsysacza da się go odlutować. Podgrzać końcówki i druga ręką odciągnąć potencjometr. Tylko trzeba uważać by nie odgrzać ścieżek.
    Pozdrawiam.