Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4x DS18b20 +LCD = Termometr

Duch__ 14 Mar 2011 10:15 299422 493
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Klucha93
    Poziom 12  
    Nazwy to: Pokój, Kuchnia, Dwór, grzejnik. Nazwy można skrócić. Soft może być ten pierwszy. A jeżeli mam komende zielona napisy długa lista, to jak to przerobić na plik hex. żeby odrazu wgrać do procka? Sory, za trochę może głupie pytania:) I z góry dzięki za pomoc.

Dodano po 3 [minuty]:

A i lepiej na wyświetlacz 2x20, bo taki chcę kupić.
    IMEX
    Poziom 20  
    Klucha93 napisał:
    A jeżeli mam komende zielona napisy długa lista, to jak to przerobić na plik hex.

nie kumam
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Klucha93
    Poziom 12  
    np. to:
    Kod:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Może być także wersja z 4 pomiarami: Dwór, pokój, kuchnia, grzejnik, ale z wyświetlaczem 4x20
    PIOTREKazq
    Poziom 11  
    Witam. Mam pytanie z jaką rozdzielczością macie odczyt temp. u mnie jest 0,5oC (chcę 0,1oC). Próbowałem na różne sposoby, przetestowałem wszystkie listingi, przerabiałem i nic, kupiłem nawet inny czujnik to samo. Co jest!!!!
    mirekk36
    Poziom 42  
    PIOTREKazq napisał:
    Witam. Mam pytanie z jaką rozdzielczością macie odczyt temp. u mnie jest 0,5oC (chcę 0,1oC). Próbowałem na różne sposoby, przetestowałem wszystkie listingi, przerabiałem i nic, kupiłem nawet inny czujnik to samo. Co jest!!!!

Najspokojniej w świecie można zrobić co 0,1st C, trzeba tylko zaokrąglać sobie odpowiednio wynik.
    emil134679
    Poziom 13  
    to powiedz jak bo takie coś
    Code:

I3 = I3 * 10
    I3 = I3 / 16
    I3 = I3 / 10

daje zaokrąglenie do wyniku bez przecinka
    Code:

I1 = I1 * 10
    I1 = I1 / 16

ta procedura daje nam wynik po przecinku z dokładnością do 0,5
    a więcej jak 0,5 z ds a nie wyciśniesz
    co tu zaokrąglac
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    No to kolega jeszcze niech rzuci jaki czujnik zastosował, jak DS1820 to można zapomnieć o 0.1 w tym układzie, musi być 18b20, proponuję zajrzeć do pdf-a tych układów i do kilku postów wyżej, tam to już było przerabiane.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Dariusz Goliński napisał:
    No to kolega jeszcze niech rzuci jaki czujnik zastosował, jak DS1820 to można zapomnieć o 0.1 w tym układzie, musi być 18b20, proponuję zajrzeć do pdf-a tych układów i do kilku postów wyżej, tam to już było przerabiane.

Nadmienię, że również w czujniku DS1820 można uzyskać rozdzielczość 12-bitową oraz dokładność pomiaru zbliżoną do 0,1 st C ;) żadne problem. Ja do swoich termometrów, procedur obsługi tych DS'ów wkładam dowolny czujnk:

DS18B20
    DS1820

lub

DS18S20

i zawsze mam takie same wyniki z rozdzielczością do 0,1st C

Zajrzyjcie proszę do noty - tych czujników DS1820 - tam są specjalne dwa dodatkowe rejestry które służą do tego celu.
    PIOTREKazq
    Poziom 11  
    Witam. Sprawa sie wyjaśniła zakupiłem nowe Ds-y i jest rozdzielczość 0,1oC jak chciałem. Poprzednie mam od kilku lat (może 3) i widać że coś się zmieniło. A poza tym DS 1820 nie jest 100% kompatybilny z DS 18B20. jasno to wynika z karty. Jeszcze jedno pytanie w powyższych kodach nie ma błedu Err. Mógłby ktoś to poprawić.
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Mirku zgadzam się z Tobą w 100 % ale nie w tak prostym programie jak ten który jest tematem tej dyskusji. Jeśli chodzi o dokładność wyświetlaną i kompatybilność obu czujników to temat ten poruszałem już wcześniej i przedstawiłem różnice w programie jakie należy dokonać aby działały poprawnie.
    PIOTREKazq
    Poziom 11  
    Witam nie działa korekcja crc przy braku czujnika powinno się wyświetlić Err. Leczu u mnie zamiast tego podawany jest numer ostatniego podpiętego czujnika i taką wskazuje temp. Co jest??
    zgf1
    Poziom 23  
    Hmm u mnie bylo podobnie w przypadku niepodpięcia.
    Może tak powinno być, ewentualnie sam zmodyfikuj program...
    TomTech
    Poziom 12  
    Dlaczego gdy podłącze jeden czujnik na przewodzie około 0,5m to już oba czujniki nie są wykrywane?
    PIOTREKazq
    Poziom 11  
    U mnie mam 4 czujniki. 2 szt. na przewodzie 0,7 m, 2 pozostałe na jakieś 2 m i wszystko działa. Tylko podłączenie jest 3 przewodowe z rezystorem 4,7k. Może coś z połączeniem nie tak.
    TomTech
    Poziom 12  
    Podłączenie zgodne i poprawne z schematem z pierwszego postu.
    może ktoś się spotkał z takim przypadkiem.
    Albo ma jakieś sugestie.
    TomTech
    Poziom 12  
    Zmieniłem na 3,3k i nadal tak samo, po dołączeniu czujnika na przewodzie nie jest wykrywany żaden czujnik. Do jakiej najmniejszej wartości mogę zmniejszyć ten rezystor.
    j.szymanowski
    Poziom 12  
    Witam. przeczytałem ten temat od deski do deski i chciałbym rozwinąć jeden z poruszanych tu wątków. Chodzi o bezprzewodowy przesył danych z 1,2 czujników do "bazy". Był na elektrodzie temat obsługi modułów RFM12B i RFM01/02, ale... Wypowiadali się koledzy od "C" a ja tego w ogóle nie kumam, a po drugie chodziło o opanowanie obsługi tych modułów pod programowym SPI. Podobno Bascom też sobie radzi z tymi modułami(?). Sam nie jestem w stanie sobie z tym poradzić, za słabo znam Bascoma, a głowa już nie ta (rocznik '48). Zaznaczam, że przejrzałem co mogłem i praktycznie NIC nie znalazłem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    j.szymanowski
    Poziom 12  
    Witaj kolego Macias! Nie mam ochoty wdawać się w dyskusję typu wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą... Zdaję sobie sprawę z ograniczeń Bascoma, ale dla moich potrzeb i możliwości jest to wystarczające. Nie oczekuję "gotowca"! Wystarczą mi procedury do obsługi modułów i sposób wysłania/odbioru danych. Odległość baza-czujniki to max 20 m. Tak samo nie jest konieczna procedura sprawdzania CRC. Chcę to zastosować przy piecu CO bo już raz mi się zagotował i o 2-giej w nocy wygarniałem żar (brakło prądu).
    Pozdrawiam.
    kidu22
    Poziom 35  
    Witam mam pytanko odnoście programowania bo A8 piny 17, 18 19, ida mi do programatora STK 200 i wisi na nich wyświetlacz .
    Mam pytanko czy procesor zaprogramuje sie z podłączonym LCD do tych samych pinów.
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Jak najbardziej, i nawet efekty specjalne będziesz miał na wyświetlaczu pod czas przesyłania softu. Zresztą o to właśnie chodzi w AVR żeby programować w układzie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kidu22
    Poziom 35  
    Więc programowanie A8 działa wraz ze wpiętym wyświetlaczem , jest on w trybie odbioru danych więc nie wprowadza zakłóceń.
    Termometr działa znakomicie.
    Klucha93
    Poziom 12  
    Witam. Mam do was pytanko. Jak zrobić ze zwykłego terometru termostat? Kombinowałem ze zmiennymi na różne sposóby, że jeżeli przekroczy pewną wartość to, któryś pin zareaguje, ale jeśli już mi się udało to było niedokładne, a jak próbowałem jakoś inaczej to miałem błędy, ze zmiennymi. Ktoś może napisać kawałek takiego programiku?
    komatssu
    Poziom 28  
    Klucha93 pokaż swój kod, to Ci jakoś pomożemy.