Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na głośniku Blaupunkt GTb 300

bartek21: ) 10 Aug 2007 00:27 6511 18
  • Witam: ) to moja druga konstrukcja i myślę że całkiem przyzwoita . głośnik został wyjęty z subwoofera BLAUPUNKT GTb 300 (samochodowego)
    *śr. 30cm
    *impedancja 4 Ω
    *producent podaje że głośnik ten ma moc ciągłą 250 W
    Skrzynie wykonałem z płyt meblowych o śr. 18mm , nie ważyłem skrzyni ale muszę powiedzieć że lekka nie jest: ) wymiary to: wys.szer.gł. 80x40x40cm
    Subwoofer ten pracuje pod wzmacniaczem BLAUPUNKTA A-5610 o mocy ciągłej 2x50W (pobór mocy to 250 W)
    Ogólnie moja konstrukcja mi się podoba , gra bardzo dobrze bas bez problemu wypełnia cały pokój ( 16m2 , 4x4m) ale co tu mówić to trzeba odsłuchać: ) muszę przyznać że czasami potrafi poruszyć żołądkiem: ) , co nie oznacza że przestawia ściany!: )

Jeśli jakieś pytanka to chętnie odpowiem
    POZDRAWIAM: )

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    bartek21: )
    Level 13  
    Has specialization in: elektronika, audio
    bartek21: ) wrote 261 posts with rating 17, helped 6 times. Live in city Będzin. Been with us since 2007 year.
    Tajoka
    Level 20  
    Witam. Co tu dużo mówić, konstrukcja nieskończona (jak dla mnie :P ). Niech Kolega powie cos więcej o typie obudowy o litrażu strojeniu. Bo przyznam się bez bicia, że nie wiem co to za obudowa :D. Czy sub jest wśrodku wytłumiony?? Moja ocena to 7/10. Jak ma stać w domu to musi być wykończony. Pozdrawiam!
    Paweł007
    Level 22  
    No ale co tu oceniać? Plyta przycięta skręcona na wymiary zapewne głośnik wsadzony i tyle. Boki nawet nie okleiłes.... No nie wiem, nie wiem...
    Level 13  
    No więc może od końca: )
    Ten Sub jest już skończony i służy mi już od 2 miesięcy: )
    Wiem jak wygląda , ale taki miałem pomysł i tak go zrobiłem: ) , może kiedyś do kupie wykończenia...: ) co do budowy to trudno powiedzieć co to za skrzynia , dolna dziura ma służyć jako bassreflex.. może nie będę pisał a zamieszczę jakiś rysuneczek:D

Co do wytłumienia to nie ma żadnego , skrzynia jest poskręcana konfirmatami i szczelnie posklejana jakaś elektronika?? brak: ) , więc o jakimkolwiek odcięciu pasma nie ma mowy.
    Poprzednie moje suby miały ten problem że oddalając się od nich ( nawet w pokoju 16m2) bass malał wraz
    z odległością ,krótko mówiąc na środku pokoju miałem go najmniej ,pokój mam prawie pusty dwie szafki biurko...
    więc bass nie miał się o co rozbijać... może to było problemem tego że w środku pokoju wręcz znikał , nie jestem
    audiofilem więc nie wiem czy gra świetnie , ale na pewno nie gra zle! bass jest w całym pokoju i to mnie cieszy: )

a i przy takiej konstrukcji nie muszę sie martwić że ktoś mi potraktuje z buta głośnik na imprezie: )

wielkie dzięki za tak dobrą ocenę! pozdrawiam: )
    tgaudio
    Level 14  
    Witam.
    Widzę ze Kolega zrobił pasmowo przepustową 6 rzędu...tylko brak wzmianki o wyliczeniach bo tego typu obudowa jest jedną z najtrudniejszych do zestrojenia. Tego typu obudowy robi sie do pomieszczeń zamkniętych by zejść nisko i zarazem zachować wysokie SPL, ale kosztem pooranej fazy.
    Ogólnie:
    -wyliczenia ???
    -brak wytłumienia
    -brak filtru, mimo że obudowa już sama w sobie stanowi filtr akustyczny to niepotrzebnie obciąża sie wzmacniacz, chyba ze filtr aktywny wbudowany we wzmacniacz...ale po co wtedy wzmacniacz samochodowy w pokoju....no i przydałby sie koniecznie filtr subsoniczny bo poniżej rezonansowej głośnik pracuje jak w powietrzu wiec pewnego dnia może wylecieć membrana jak podłaczysz mocniejszy wzmacniacz....
    -wygląd-niedokończony, kwestia gustu

Jednym słowem nie wiadomo po co taka konstrukcja-ani to nie wygląda ani dokończona ani przemyślana jedynie głośnik nie jest no name...i tyle dlatego to jakoś gra...faza w pasmowo przepustowej 6 rzędu jest mocno nieliniowa wiec jeśli juz to 4 rzędu....ocena 2/10
    Pozdrawiam

Dodano po 49 [sekundy]:

PS no i krawędzie w bassreflexach nie są zaokraglone ;)
    Level 13  
    no i przydałby sie koniecznie filtr subsoniczny bo poniżej rezonansowej głośnik pracuje jak w powietrzu wiec pewnego dnia może wylecieć membrana jak podłaczysz mocniejszy wzmacniacz....

jak to wyleci mi membrana?? pierwsze słysze o czymś takim:cry:

obliczeń żadnych nie robiłem... nie znam się na tym...
    mam ambicje i dobre chęci więc zrobilem sobie cos takiego....
    bynajmniej radzi sobie z wypełnieniem pokoju a nie jak glosniki no name czy inne....
    tgaudio
    Level 14  
    no wiec tak...łopatologicznie pisząc, głośnik ten siedzi w dwóch komorach wentylowanych czyli bass reflex. Taka obudowa ma to do siebie że poniżej rezonansu do którego stroisz obudowę (zrobiłeś to tu niestety na oko) głośnik ma w takiej obudowie znikomą sprawność i membrana ma bardzo duże wychylenie ponieważ obudowa "nie stawia oporu" membranie w związku z czym można uszkodzić mechanicznie głośnik.
    Filtr subsoniczny jest stromym filtrem górnoprzepustowym o bardzo niskiej częstotliwości odcięcia i obcina sygnał poniżej np. 30Hz ( rezonans obudowy to też np 30Hz albo nieco wyżej) wiec sygnał ten nie dojdzie do głośnika (filtr właczany przed wzmacniaczem) i go nie uszkodzi a sam wzmacniacz będzie miał wiecej mocy w paśmie subwofera.
    Pozdrawiam :)
    Level 13  
    tzn. filtr jest montowany w przedwzmacniaczu tak?
    bo wiesz akurat w tym wzmacniaczu który posiadam jest coś takiego jak włącznik "SUBSONIC" po włączeniu go różnicy w dzwięku nie odczuwam ,(ale skoro mówisz że on odcina pasmo np. poniżej 30 Hz to nic dziwnego że nie czuje różnicy) więc to może jest to??

hmmm... mówisz że głośnik w takiej obudowie ma większe wychylenia...
    Ja akurat gdy jeszcze miałem oryginalną skrzynie od tego głośnika (zamkniętą) (a w takich skrzyniach głośnik ma lepszą impulsywność) to ten głośnik miał większe wychylenia niż w skrzyni z bassreflexem (dodaje że bassreflex był dorobiony do tej samej skrzyni w której był ten głośnik oryginalnie o śr. okolo 80mm a długość to około 13 cm) ale że efekt mnie i tak nie zadowalał postanowiłem zrobić skrzynię taką jak jest teraz na zdjęciach

Dzięx za trochę wiedzy na ten temat
    Gibon007er
    Level 22  
    jakas niezestrojona ta paczka ...

free air ?
    crazy_88
    Level 42  
    Ciekawe jak w realu wyszła ci ta skrzynka pod względem akustyki ale ten balupunkt nie jest ciekawym głośnikiem a tak wogule czemu bandpass cię zainteresował?
    Level 13  
    Witam

Wiem że głośnik nie jest świetny ale tez nie jest zły , mogłem dołożyć i mieć Jbl-a (tyle ze bez skrzyni) a zamiarem bylo kupic jakis subwoofer (byle by nie glosniki typu no name czy jakies inne tanie .... ) postawic i zeby grał ,a to ze nie spełniał moich oczekiwan postanowilem zmienic skrzynie.

Na pytanie dlaczego?
    Otóż sluchajac muzyki stojac blisko glosnika bylo wszystko pieknie ale wraz z oddalaniem sie od niego bas stawal sie mniejszy co mnie strasznie draznilo... ( spodziewalem sie czegos wiecej od glosnika 12'' )

czemu taka skrzynia?
    chcialem cos zrobic na wzor estradowych subbasow tyle ze brak odpowiednich narzedzi , miejsca i moze umiejetnosci nie pozwalalo na to.
    plyty przyciol mi kolega poskrecalem je konfirmatami i posklejalem to tyle ,robilem to w domu poniewarz nigdzie indziej nie mialem opcji.. wiec musialem to zrobic miarowo jak najszybciej , zajeło mi to okolo 8-10 godz. wiec na drugi dzien gdy klej juz wysechl moglem sprawdzic jak to gra:)
    Co do dzwieku to mi sie podoba a to na czym mi zalezalo udalo mi sie zrealizowac co mnie cieszy:)
    bynajmniej teraz bass rozchodzi sie naprawde po calym pokoju i jest wszedzie dobrze odczuwalny.
    Widziałem tu wiele konstrukcji i musze przyznac ze nie którzy naprawde sie napracowali przy nich i na pewno zajeło im to duzo wiecej czasu...

Pozdrawiam:)
    Radeon88
    Level 13  
    rozumiem pośpiech brak narzędzi i miejsca pracy sam mam 19 lat i mieszkam z rodzicami którzy wolą żebym bawił sie w diy niż tylko kase na alkohol wydawał lecz nie cieszą sie na widok mnie z wiertarka czy wyrzynarką jak sobie pospać po pracy nie mogą czy odpocząć ale czemu nie próbowałeś to jakoś wyliczyć ? kiedy siedziałem nad swoją kolumną chyba samo planowanie mi z miesiac zajeło i kupe błędów zrobiłem a i na pewno tańszym głosniku robiłem bo stx ale od czegoś sie wyrabia słuch myśle że pewno w takiej obodowie mocno ci kopie z takimi otworami a jakiś głębszy bas to zawdzięczasz dlatego że to jednak (wydaje mi sie nie słyszałem) dobry głośnik i jakoś tam sie stara i strasznie męczy. Jak coś nie chciałem cie urazić tylko pisze co myśle tez sie ciągle ucze a temu że bas słyszysz lepiej może zawdzieczasz temu że masz jeszcze tak jakby "tube" (te zaokrąglenia na górze i na dole) co robi ja troszke kierunkową i ta kierunkowośc ci odpowiada.

Pozdrawiam :)
    crazy_88
    Level 42  
    Jeśli nie wykonywałeś obliczeń skrzynki to się nie dziw że źle grało ale ogólnie fajnie że postawiłeś na doświadczenie umiejętności za to szacuneczek odemnie.
    Level 13  
    Czemu nie obliczyłem?

to co umiem to obliczyć litraż skrzyni.
    nigdy nie obliczałem czegoś takiego , nie znam nawet do tego wzorów bo pewnie jakieś są..:/

pewnie gdybym posiedział choćby na tej stronie i troche poczytał to bym sie dowiedział jak robić takie obliczenia ,ale neta mam dopiero gdzieś od miesiąca:/
    I nigdy wcześniej nie widziałem tego forum..
    A wiele sie już tu dowiedziałem czytajac to forum: )

crazy_88

ta skrzynia w której był ten głośnik była oryginalna od niego i gorzej grało niż teraz.

To co moge przyznać to , to że faktycznie coś mi nie wyszło , otóż nie wchodzi w opcje granie na jakim kolwiek podbarwieniu dzwięku , już po samym włączenie "loudnes" we wzmacniaczu a sub zaczyna strasznie dudnić a bas jest rozlany i jakiś przymulony nie wspominam już o podbiciu basu na korektorze.. ,po prostu nie da sie słuchać! wiec gram na samej końcówce

pewnie gdybym wytłumił skrzynie tak by nie dudniło...
    hmm może jakieś przeróbki zrobie , mysle o wytłumieniu skrzyni

może ktoś mi powie dlaczego uwazacie że głośnik w tej skrzyni sie meczy??

dziex za wszystko:)
    czaroslaww
    Level 26  
    dudni bo za wysoko strojona...
    TaJoj
    Level 10  
    witam.
    na wstepie zaznaczę że jestem laikiem w tej dziedzinie i dopiero się uczę więc jesli coś poplączę to wybaczcie mi ludzie :D. Projekt kolegi bardzo mi sie podoba sam planuję coś podobnego ale ... jeśli mi się wydaje to szczelne 'zamknięcie' głośnika z jednej strony i wygłuszenie tej części (skrzynia pasmowo przepustowa) powinno chyba załatwić sprawę :|. jeżeli się mylę to poprawcie mnie.
    Level 13  
    Wątpie aby wtedy lepiej grało... ,to że mi dudni przy podbarwieniu dzwieku to za sprawa tego ze nie jest wyliczona skrzynia a poza tym nie jest wytlumiona... , w ogole to nie polecam robic czegos podobnego jesli masz zamiar sluchac muzyki na podbarwionym dzwieku , bo gra przyznaje nie ciekawie... ,ale jesli bedziesz sluchal muzyki na samym wzmacniaczu ( bez korekcji) to naprawde gra fajnie:) jest glosno i bez dudnienia przynajmniej 3 razy lepiej niz w standardowej skrzyni (zamknietej) a o basie (w skrzyni zamknietej) by wypelnil caly pokoj mozna tylko pomazyc ( no albo siedziec gdzies w rogu pokoju :D ) hyhy

Pozdrawiam
    aniechto
    Level 1  
    witam

może nie bardzo w temacie (chociaż.. ;) )

Mam subwoofer GTb 300 HP i tu moje pytanie: czy istnieje jakieś wytłumaczenie wyłączania się tego suba?
    Wyłącza się gdy jest bardzo ciepło w samochodzie i/lub przy dość głośnym odtwarzaniu muzyki.

Przy poprzednim wzmacniaczu (Sony XM-504X - 130W mocy znamionowej ) nie było problemu, natomiast po podłączeniu mocniejszego (Sony XM-754HX - 200W znamionowej) po kilku minutach stwierdzam brak dźwięku tylko na subwooferze, po wyłączeniu systemu na minutę (czasem dwie) wszystko wraca do normy - dodam że kontrolki na wzmaku w tym wypadku wskazują poprawną pracę (wentylator zdaje się poprawnie pracować)

czy wewnątrz obudowy tego blaupunkta jest jakieś zabezpieczenie termiczne czy coś?

pozdrawiam
    Eliminator
    Level 24  
    Ten głośnik to beznadzieja jak dla mnie. Kumpel go ma w aucie i to ani wykopu ani zejścia. Nawet basstronica nie chce odtworzyć;) Ta obudowa to nieporozumienie szóstego rzędu... Głośnik praktycznie pracuje bo pracuje ale bym zaczął liczyć minuty jak na pełnej mocy sie rozwali. Wsadź go w zwykłą kostkę. Będzie o niebo lepiej.