Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na głośniku Blaupunkt GTb 300

bartek21: ) 10 Sie 2007 00:27 6040 18
  • Witam: ) to moja druga konstrukcja i myślę że całkiem przyzwoita . głośnik został wyjęty z subwoofera BLAUPUNKT GTb 300 (samochodowego)
    *śr. 30cm
    *impedancja 4 Ω
    *producent podaje że głośnik ten ma moc ciągłą 250 W
    Skrzynie wykonałem z płyt meblowych o śr. 18mm , nie ważyłem skrzyni ale muszę powiedzieć że lekka nie jest: ) wymiary to: wys.szer.gł. 80x40x40cm
    Subwoofer ten pracuje pod wzmacniaczem BLAUPUNKTA A-5610 o mocy ciągłej 2x50W (pobór mocy to 250 W)
    Ogólnie moja konstrukcja mi się podoba , gra bardzo dobrze bas bez problemu wypełnia cały pokój ( 16m2 , 4x4m) ale co tu mówić to trzeba odsłuchać: ) muszę przyznać że czasami potrafi poruszyć żołądkiem: ) , co nie oznacza że przestawia ściany!: )

Jeśli jakieś pytanka to chętnie odpowiem
    POZDRAWIAM: )

Fajne!
  • #2 10 Sie 2007 11:06
    Tajoka
    Poziom 20  

Witam. Co tu dużo mówić, konstrukcja nieskończona (jak dla mnie :P ). Niech Kolega powie cos więcej o typie obudowy o litrażu strojeniu. Bo przyznam się bez bicia, że nie wiem co to za obudowa :D. Czy sub jest wśrodku wytłumiony?? Moja ocena to 7/10. Jak ma stać w domu to musi być wykończony. Pozdrawiam!

• #3 10 Sie 2007 12:08
    Paweł007
    Poziom 22  

No ale co tu oceniać? Plyta przycięta skręcona na wymiary zapewne głośnik wsadzony i tyle. Boki nawet nie okleiłes.... No nie wiem, nie wiem...

• #4 10 Sie 2007 12:23
    bartek21: )
    Poziom 13  

No więc może od końca: )
    Ten Sub jest już skończony i służy mi już od 2 miesięcy: )
    Wiem jak wygląda , ale taki miałem pomysł i tak go zrobiłem: ) , może kiedyś do kupie wykończenia...: ) co do budowy to trudno powiedzieć co to za skrzynia , dolna dziura ma służyć jako bassreflex.. może nie będę pisał a zamieszczę jakiś rysuneczek:D

Co do wytłumienia to nie ma żadnego , skrzynia jest poskręcana konfirmatami i szczelnie posklejana jakaś elektronika?? brak: ) , więc o jakimkolwiek odcięciu pasma nie ma mowy.
    Poprzednie moje suby miały ten problem że oddalając się od nich ( nawet w pokoju 16m2) bass malał wraz
    z odległością ,krótko mówiąc na środku pokoju miałem go najmniej ,pokój mam prawie pusty dwie szafki biurko...
    więc bass nie miał się o co rozbijać... może to było problemem tego że w środku pokoju wręcz znikał , nie jestem
    audiofilem więc nie wiem czy gra świetnie , ale na pewno nie gra zle! bass jest w całym pokoju i to mnie cieszy: )

a i przy takiej konstrukcji nie muszę sie martwić że ktoś mi potraktuje z buta głośnik na imprezie: )

wielkie dzięki za tak dobrą ocenę! pozdrawiam: )

• #5 10 Sie 2007 12:44
    tgaudio
    Poziom 13  

Witam.
    Widzę ze Kolega zrobił pasmowo przepustową 6 rzędu...tylko brak wzmianki o wyliczeniach bo tego typu obudowa jest jedną z najtrudniejszych do zestrojenia. Tego typu obudowy robi sie do pomieszczeń zamkniętych by zejść nisko i zarazem zachować wysokie SPL, ale kosztem pooranej fazy.
    Ogólnie:
    -wyliczenia ???
    -brak wytłumienia
    -brak filtru, mimo że obudowa już sama w sobie stanowi filtr akustyczny to niepotrzebnie obciąża sie wzmacniacz, chyba ze filtr aktywny wbudowany we wzmacniacz...ale po co wtedy wzmacniacz samochodowy w pokoju....no i przydałby sie koniecznie filtr subsoniczny bo poniżej rezonansowej głośnik pracuje jak w powietrzu wiec pewnego dnia może wylecieć membrana jak podłaczysz mocniejszy wzmacniacz....
    -wygląd-niedokończony, kwestia gustu

Jednym słowem nie wiadomo po co taka konstrukcja-ani to nie wygląda ani dokończona ani przemyślana jedynie głośnik nie jest no name...i tyle dlatego to jakoś gra...faza w pasmowo przepustowej 6 rzędu jest mocno nieliniowa wiec jeśli juz to 4 rzędu....ocena 2/10
    Pozdrawiam

Dodano po 49 [sekundy]:

PS no i krawędzie w bassreflexach nie są zaokraglone ;)

• #6 10 Sie 2007 13:12
    Poziom 13  

no i przydałby sie koniecznie filtr subsoniczny bo poniżej rezonansowej głośnik pracuje jak w powietrzu wiec pewnego dnia może wylecieć membrana jak podłaczysz mocniejszy wzmacniacz....

jak to wyleci mi membrana?? pierwsze słysze o czymś takim:cry:

obliczeń żadnych nie robiłem... nie znam się na tym...
    mam ambicje i dobre chęci więc zrobilem sobie cos takiego....
    bynajmniej radzi sobie z wypełnieniem pokoju a nie jak glosniki no name czy inne....

• #7 10 Sie 2007 14:50
    tgaudio
    Poziom 13  

no wiec tak...łopatologicznie pisząc, głośnik ten siedzi w dwóch komorach wentylowanych czyli bass reflex. Taka obudowa ma to do siebie że poniżej rezonansu do którego stroisz obudowę (zrobiłeś to tu niestety na oko) głośnik ma w takiej obudowie znikomą sprawność i membrana ma bardzo duże wychylenie ponieważ obudowa "nie stawia oporu" membranie w związku z czym można uszkodzić mechanicznie głośnik.
    Filtr subsoniczny jest stromym filtrem górnoprzepustowym o bardzo niskiej częstotliwości odcięcia i obcina sygnał poniżej np. 30Hz ( rezonans obudowy to też np 30Hz albo nieco wyżej) wiec sygnał ten nie dojdzie do głośnika (filtr właczany przed wzmacniaczem) i go nie uszkodzi a sam wzmacniacz będzie miał wiecej mocy w paśmie subwofera.
    Pozdrawiam :)

• #8 10 Sie 2007 16:16
    Poziom 13  

tzn. filtr jest montowany w przedwzmacniaczu tak?
    bo wiesz akurat w tym wzmacniaczu który posiadam jest coś takiego jak włącznik "SUBSONIC" po włączeniu go różnicy w dzwięku nie odczuwam ,(ale skoro mówisz że on odcina pasmo np. poniżej 30 Hz to nic dziwnego że nie czuje różnicy) więc to może jest to??

hmmm... mówisz że głośnik w takiej obudowie ma większe wychylenia...
    Ja akurat gdy jeszcze miałem oryginalną skrzynie od tego głośnika (zamkniętą) (a w takich skrzyniach głośnik ma lepszą impulsywność) to ten głośnik miał większe wychylenia niż w skrzyni z bassreflexem (dodaje że bassreflex był dorobiony do tej samej skrzyni w której był ten głośnik oryginalnie o śr. okolo 80mm a długość to około 13 cm) ale że efekt mnie i tak nie zadowalał postanowiłem zrobić skrzynię taką jak jest teraz na zdjęciach

Dzięx za trochę wiedzy na ten temat

• #9 10 Sie 2007 18:01
    Gibon007er
    Poziom 22  

jakas niezestrojona ta paczka ...

free air ?

• #10 18 Sie 2007 21:59
    crazy_88
    Poziom 42  

Ciekawe jak w realu wyszła ci ta skrzynka pod względem akustyki ale ten balupunkt nie jest ciekawym głośnikiem a tak wogule czemu bandpass cię zainteresował?

• #11 19 Sie 2007 14:27
    Poziom 13  

Witam

Wiem że głośnik nie jest świetny ale tez nie jest zły , mogłem dołożyć i mieć Jbl-a (tyle ze bez skrzyni) a zamiarem bylo kupic jakis subwoofer (byle by nie glosniki typu no name czy jakies inne tanie .... ) postawic i zeby grał ,a to ze nie spełniał moich oczekiwan postanowilem zmienic skrzynie.

Na pytanie dlaczego?
    Otóż sluchajac muzyki stojac blisko glosnika bylo wszystko pieknie ale wraz z oddalaniem sie od niego bas stawal sie mniejszy co mnie strasznie draznilo... ( spodziewalem sie czegos wiecej od glosnika 12'' )

czemu taka skrzynia?
    chcialem cos zrobic na wzor estradowych subbasow tyle ze brak odpowiednich narzedzi , miejsca i moze umiejetnosci nie pozwalalo na to.
    plyty przyciol mi kolega poskrecalem je konfirmatami i posklejalem to tyle ,robilem to w domu poniewarz nigdzie indziej nie mialem opcji.. wiec musialem to zrobic miarowo jak najszybciej , zajeło mi to okolo 8-10 godz. wiec na drugi dzien gdy klej juz wysechl moglem sprawdzic jak to gra:)
    Co do dzwieku to mi sie podoba a to na czym mi zalezalo udalo mi sie zrealizowac co mnie cieszy:)
    bynajmniej teraz bass rozchodzi sie naprawde po calym pokoju i jest wszedzie dobrze odczuwalny.
    Widziałem tu wiele konstrukcji i musze przyznac ze nie którzy naprawde sie napracowali przy nich i na pewno zajeło im to duzo wiecej czasu...

Pozdrawiam:)

• #12 21 Sie 2007 00:10
    Radeon88
    Poziom 13  

rozumiem pośpiech brak narzędzi i miejsca pracy sam mam 19 lat i mieszkam z rodzicami którzy wolą żebym bawił sie w diy niż tylko kase na alkohol wydawał lecz nie cieszą sie na widok mnie z wiertarka czy wyrzynarką jak sobie pospać po pracy nie mogą czy odpocząć ale czemu nie próbowałeś to jakoś wyliczyć ? kiedy siedziałem nad swoją kolumną chyba samo planowanie mi z miesiac zajeło i kupe błędów zrobiłem a i na pewno tańszym głosniku robiłem bo stx ale od czegoś sie wyrabia słuch myśle że pewno w takiej obodowie mocno ci kopie z takimi otworami a jakiś głębszy bas to zawdzięczasz dlatego że to jednak (wydaje mi sie nie słyszałem) dobry głośnik i jakoś tam sie stara i strasznie męczy. Jak coś nie chciałem cie urazić tylko pisze co myśle tez sie ciągle ucze a temu że bas słyszysz lepiej może zawdzieczasz temu że masz jeszcze tak jakby "tube" (te zaokrąglenia na górze i na dole) co robi ja troszke kierunkową i ta kierunkowośc ci odpowiada.

Pozdrawiam :)

• #13 21 Sie 2007 19:28
    crazy_88
    Poziom 42  

Jeśli nie wykonywałeś obliczeń skrzynki to się nie dziw że źle grało ale ogólnie fajnie że postawiłeś na doświadczenie umiejętności za to szacuneczek odemnie.

• #14 22 Sie 2007 10:24
    Poziom 13  

Czemu nie obliczyłem?

to co umiem to obliczyć litraż skrzyni.
    nigdy nie obliczałem czegoś takiego , nie znam nawet do tego wzorów bo pewnie jakieś są..:/

pewnie gdybym posiedział choćby na tej stronie i troche poczytał to bym sie dowiedział jak robić takie obliczenia ,ale neta mam dopiero gdzieś od miesiąca:/
    I nigdy wcześniej nie widziałem tego forum..
    A wiele sie już tu dowiedziałem czytajac to forum: )

crazy_88

ta skrzynia w której był ten głośnik była oryginalna od niego i gorzej grało niż teraz.

To co moge przyznać to , to że faktycznie coś mi nie wyszło , otóż nie wchodzi w opcje granie na jakim kolwiek podbarwieniu dzwięku , już po samym włączenie "loudnes" we wzmacniaczu a sub zaczyna strasznie dudnić a bas jest rozlany i jakiś przymulony nie wspominam już o podbiciu basu na korektorze.. ,po prostu nie da sie słuchać! wiec gram na samej końcówce

pewnie gdybym wytłumił skrzynie tak by nie dudniło...
    hmm może jakieś przeróbki zrobie , mysle o wytłumieniu skrzyni

może ktoś mi powie dlaczego uwazacie że głośnik w tej skrzyni sie meczy??

dziex za wszystko:)

• #15 22 Sie 2007 11:28
    czaroslaww
    Poziom 26  

dudni bo za wysoko strojona...

• #16 07 Paź 2007 16:53
    TaJoj
    Poziom 9  

witam.
    na wstepie zaznaczę że jestem laikiem w tej dziedzinie i dopiero się uczę więc jesli coś poplączę to wybaczcie mi ludzie :D. Projekt kolegi bardzo mi sie podoba sam planuję coś podobnego ale ... jeśli mi się wydaje to szczelne 'zamknięcie' głośnika z jednej strony i wygłuszenie tej części (skrzynia pasmowo przepustowa) powinno chyba załatwić sprawę :|. jeżeli się mylę to poprawcie mnie.

• #17 10 Paź 2007 23:06
    Poziom 13  

Wątpie aby wtedy lepiej grało... ,to że mi dudni przy podbarwieniu dzwieku to za sprawa tego ze nie jest wyliczona skrzynia a poza tym nie jest wytlumiona... , w ogole to nie polecam robic czegos podobnego jesli masz zamiar sluchac muzyki na podbarwionym dzwieku , bo gra przyznaje nie ciekawie... ,ale jesli bedziesz sluchal muzyki na samym wzmacniaczu ( bez korekcji) to naprawde gra fajnie:) jest glosno i bez dudnienia przynajmniej 3 razy lepiej niz w standardowej skrzyni (zamknietej) a o basie (w skrzyni zamknietej) by wypelnil caly pokoj mozna tylko pomazyc ( no albo siedziec gdzies w rogu pokoju :D ) hyhy

Pozdrawiam

• #18 06 Maj 2009 03:14
    aniechto
    Poziom 1  

witam

może nie bardzo w temacie (chociaż.. ;) )

Mam subwoofer GTb 300 HP i tu moje pytanie: czy istnieje jakieś wytłumaczenie wyłączania się tego suba?
    Wyłącza się gdy jest bardzo ciepło w samochodzie i/lub przy dość głośnym odtwarzaniu muzyki.

Przy poprzednim wzmacniaczu (Sony XM-504X - 130W mocy znamionowej ) nie było problemu, natomiast po podłączeniu mocniejszego (Sony XM-754HX - 200W znamionowej) po kilku minutach stwierdzam brak dźwięku tylko na subwooferze, po wyłączeniu systemu na minutę (czasem dwie) wszystko wraca do normy - dodam że kontrolki na wzmaku w tym wypadku wskazują poprawną pracę (wentylator zdaje się poprawnie pracować)

czy wewnątrz obudowy tego blaupunkta jest jakieś zabezpieczenie termiczne czy coś?

pozdrawiam

• #19 06 Maj 2009 11:11
    Eliminator
    Poziom 24  

Ten głośnik to beznadzieja jak dla mnie. Kumpel go ma w aucie i to ani wykopu ani zejścia. Nawet basstronica nie chce odtworzyć;) Ta obudowa to nieporozumienie szóstego rzędu... Głośnik praktycznie pracuje bo pracuje ale bym zaczął liczyć minuty jak na pełnej mocy sie rozwali. Wsadź go w zwykłą kostkę. Będzie o niebo lepiej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME