Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Automatyczne oświetlenie" jak to wykonać

10 Sie 2007 20:19 2729 6
  • Poziom 27  
    Chciałbym ażeby czujnik ruchu włączał 6 żarówek po kolei, czy wygodniej byłoby zastosować dodatkowe układy zwłoczne dla każdego odbiornika ?? lecz wtedy każdy z tych układów musiał by chyba minitorować czy pojawiło się napięcie , gdyż czujnik ruchu jest przeznaczony dla 1 odbiornika i w chwili
    pojawienia się przed nim (w jego polu) obiektu załącza fazę.Czy też lepiej wykonać nowy czujnik ruchu i wraz z układem opóźniającym dla każdego odbiornika ?? żarówki mogłyby być załączane przez przekaźniki 12/220v , a przekaźniki były by załączane tranzystorami ....

Macie jakieś pomysły czy sugestie ??

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Witam,
    Są gotowe przekaźniki czasowe (np. FINDER) z opóźnionym zał./wył. Wystarczy ich funkcje połączyć szeregowo w 'n' ilości

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Wszystko fajnie , ale ja potrzebuję tylko jedną nastawę czasu opóźnionego załączania czas opóźnienia to góra 2 sekundy , i musiałbym mieć kilka takich przekaźników czasowych , więc trochę by to kosztowało, poza tym chcę to sam zrobić bo co to za sztuka kupić gotowe i zamontować :|Chciałbym jak najwięcej wykonywać układów sam.

Znalazłem takie coś , któryś z forumowiczów wyrysował ten prosty układzik:

Chyba można by było zamiast tej żarówki na 12vDC dać tam przekaźnik 12/220 ??

oto schemat:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/34e591627e62785d.html

Jakie opóźnienie tak pi razy drzwi uzyskam poprzez pojemność 2200 uf ??
    wykonywał ktoś coś podobnego i równie prostego ??

Wtedy można by było zrobić to tak:

Czujnik ruchu załączy fazę do zasilacza opóźniaczy, każdy opóźniacz
    byłby włączany sekwencyjnie ?? czy lepiej żeby każdy miałm ustawiony czas o xjednostki dłużej ?? przez co wszystkie by się zapalały po kolei ??
    potrzebował bym małych czasów czyli pierwsza żarówkę i zasilacz spóźniaczy załącza czujnik , następna żarówka po sekundzie itd...aż
    do ostaniej co by dawało najdłuższy czas ostatniego spóźniacza ok 5 sekund.

Fajnie by było jakby ktoś coś poradził konkretniej jak się z tym uporać
  • Poziom 21  
    Witam

zrobiłbym prosty układ wykrywający czy czujka włączyła napięcie = na wyjściu 1=włączone, 0=wyłączone i to podałbym na wejście danych rejestru przesuwnego (z wej. szeregowym i wyjściem równoległym ) taktowany 1Hz co da opóźnienie włączania kolejnych żarówek o 1s. wyjścia rejestru przez rezystory i tranzystory na przekaźniki i na żarówki...
    Czujnik napięcia to mostek z paroma elementami ( zasilacz beztransformatorowy ) + transoptor :)

aha kolejne żarówki zapalają sie co 1s i wyłączają też kolejno co 1s
  • Poziom 27  
    Dobra, znalazłem taki timer o jaki mi chodziło , prosty na kilku elementach , z czasem włączenia regulowanym od 1 sekundy do 59 sekund co mi wystarcza w zupełnosci.Zrobię więc 5 takich prostych timerków ,Każdy timerek ustawiam sobie najpierw peerkiem aby ustalić zakres regulacji czasu a później potencjometrem.Cieszy mnie to że mogę ustawiać czas załączenia każdej żarówki z osobna :-) Czyli ustawie sobie to tak:

1 żarówka załączana jest przez prosty czujnik ruchu
    2 żarówka zapala się po 1 sekundzie
    2 żarówka zapala się po kolejnej
    3 po kolejnej
    4 po kolejnej
    5 i 5 tak samo

Na końcu będzie to wszystko wyłączał wyłącznik czasowy z czasem
    tak ustawionym aby uwzględnić ok 6sek. czasu załączania żarówek

Więc szło by to tak że czujnik ruchu załącza fazę jedocześnie na:

Zasilacz timerków, wyłącznik czasowy oraz 1-szą żarówkę

reszta żarówek załącza się poprzez odp. ustawione timery , timery są załączane przekaźnikiem w sposób "zatrzaskowy" więc same się nie wyłączają a właśnie o to mi chodzi :-), na końcu po odp. czasie
    od zapalenia się ostatniej żarówki wył. czasowy wyłączy fazę z całego ustrojstwa.

Czy czegoś czasem nie pominąłem ?? chyba nie powinno być żadnych kłopotów ?? mam do wykorzystania czujnik ruchu i wyłącznik czasowy z regulacją czasu.

Timerek wygląda tak , oto schemat:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/f5a5699f1b1da1f5.html

jest zaczerpnięty z EDW , mam tylko pytanie, skoro styki przekaźnika połączone są równolegle, to pod które zaciski puścić przewód przez który przekaźnik załączy fazę na żarówkę ?? - bo zaciski są 3

do którego punktu doprowadzić do przekaźnika fazę , a do którego podłączyć przewód przez który przekaźnik tą fazę puści na żarówkę ??

Czy styki zmostkowano ażeby zwiększyć obciążalność przekaźnika ??
    ale po co 3 wyprowadzenia , czy po to aby ew. rozdzielić zmostkowane
    styki przekaźnika i załączać dwie rzeczy na raz ?? bo w końcu inaczej po co byłby 3 punkt.?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zasilanie na nr 3, na złączu 2 napięcie przy wyłączonym przekaźniku, na 1 pojawia się napięcie po załączeniu przekaźnika a ginie na 2. Styki zmostkowano aby zwiększyć obciążalność prądową przekaźnika
  • Poziom 27  
    Dzięki, więc zabieram się w takim razie do roboty :D

Ps.Prosił bym o nie zamykanie tematu do czasu aż uruchomię tenże system oświetleniowy , mam nadzieję że w poniedziałek to zadziała i będzie ok.

Jeszcze raz dzięki wszystkim wypowiadającym sie w tym temacie