Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reflektor PAR36, diody Schottky'ego i napięcie żarzenia

10 Sie 2007 23:36 1984 13
  • Poziom 20  
    Witam,

Reflektory PAR36 zna chyba każdy. Są stosowane w teatrach, na dyskotekach i często w pubach jako oświetlenie punktowe. Dzięki zastosowaniu nisko napięciowej żarówki (6,4V) dają bardzo intensywne światło już przy 30 wattach.
    Niestety takie żarówki mają jedną dużą wadę. Potrzebują około 2-3 sekund, aby uzyskać pełną jasność.
    Wyjściem jest PreHeat, czyli napięcie żarzenia.
    Mianowicie - do żarnika ciągle jest podawane około 1 - 2V co utrzymuje go w odpowiedniej temperaturze. Wniosek: Szybciej reaguje.

Myślę nad przeróbką reflektora PAR 36, aby na stałe miał napięcie żarzenia.
    Wymyśliłem, że napięcie z trafo będzie podzielone na dwie części. Jedna część będzie obcięta diodami Schottky'ego do około 2 V a druga część będzie obcięta do około 4V. Część obcięta do 2V będzie podłączona na stałe do żarówki, a część obcięta do 4V będzie "dołączana" tranzystorem odpowiedniej mocy.

Reflektorów ma być w sumie 8. Sterowane będą z kompa przez LPT i zmodyfikowany układ Discolitez.

Co o tym sądzicie? A może macie inny pomysł?
    Pozdrawiam.

EDIT:
    Innym rozwiązaniem by był LM317. Można w nim regulować napięcie od 1.25V do 30V. Teraz tylko pozostaje kwestia przełączenia z 2V na 6,4.
    Przekaźnik raczej odpada - bo go będzie słychać.

PS: Zastanawiam się też nad PARami 38, ale one mają chyba mniej intensywne światło.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Witam

Nie wiem czy takie coś jest możliwe, ale:

Możesz zrobić spadek napięcia na diodach do tych 2V (na każdej diodzie 0,6V ), a tranzystorem tylko zwierać tą modyfikację.
    Koszty dużo mniejsze.

Po co diody shottky'ego ?

Myślisz, że przy hałasie jest słychać przekaźniki ? Poza tym reflektory są raczej zawieszone nad głowami.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    IMHO nie warto dawać półprzewodników tam, gdzie najlepiej się sprawdzą zwykłe rezystory. Masz jedno trafo na jeden reflektor ?
  • Poziom 20  
    Witam,
    Dzięki za odpowiedzi.

Na jeden reflektor przypada jedno trafo. Przymierzam się do kupna TYCH reflektorów.
    Mimo, że to Eurolite, to akurat tutaj nie ma się co popsuć, a trafa mają bezawaryjne.

Alternatywnym rozwiązaniem jest aplikacja LM317. Ten stabilizator ma regulację napięcia. Więc zamiast diod czy rezystorów można właśnie LM zastosować.
    TUTAJ macie aplikację LMa

Jeszcze dalej idąc. Całością można sterować samym LMem. Skoro posiada płynną regulację napięcia - dlaczego tego nie wykorzystać?
    Teraz tylko pytanie - jak to zrobić?
    W tej aplikacji elementem sterującym jest rezystor R2

Dawno już nie "słyszałem" przekaźników
    Ostatni raz z nimi obcowałem jeszcze za czasów Kolorofonów C-23. Wtedy były to duże i głośnie ustrojstwa... teraz może jest inaczej.
  • Poziom 29  
    hmm chyba coś Vigor pomyliłeś :P
    dać samego LM'a i tyle...
    i coś takiego jak Flip Flop
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jest tu jeden "drobny" problem, którego nikt nie uwzględnił: żarówki w PAR 36 zasilane są prądem zmiennym o napięciu 6V i natężeniu 5A.
    Rozwiązania z diodami, z LM317 odpadają- potrzebny był by bardziej skomplikowany układ.
    Najlepszą drogą wydają się rezystor sporej mocy i przekaźnik; inne rozwiązania wymagają stosowania rozbudowanego układu, który trzeba by zmieścić w niezbyt dużej obudowie, gdzieś pomiędzy trafem a żarówką.
  • Poziom 20  
    No faktycznie, te 5A trochę nam psuje krew.

Ale to mam inny pomysł.
    Zamiast przekaźnika można użyć układu Discolitez z Triakiem na 5A
    Nawet lepiej, bo tych układów mam trochę w domu.
    Teraz tylko rezystor dobrać.

Jeśli chodzi o obudowę i gabaryty to nie ma się co przejmować. Cały układ Discolitez wraz z rezystorem można zamontować w zgrabnej czarnej obudowie na przykład na spodzie / z tyłu reflektora. Tylko ten rezystor się będzie grzał trochę...

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Przeprowadziłem szybki test: z rezystorem 8 ohm żarówka nawet się nie żarzy. Z kolei 2Ω2 to za mało bo żarówka już słabo świeci zamiast się żarzyć. Rezystor grzeje sie strasznie i nie wiem czy by długo wytrzymał...
    Żeby włókno tylko się żarzyło trzeba by pewnie dać ze 4Ω7/ 10W ale nie mam takiego pod ręką.
    Co to za moduł "Discolitez z triakiem 5A"? Mógł byś podać jakieś szczegóły? Nie wiem, czy układ z triakiem będzie dobrze pracował przy tak niskim napięciu...
    Wydaje się, że najlepiej było by zrobić taką regulację po stronie pierwotnej transformatora a nie bawić się w takie kombinacje.
  • Poziom 20  
    Witam,

Odnośnie discolitez - TUTAJ jest cały moduł.

Mi z kolei nie wydaje się, aby był jakiś problem z wysterowaniem tego.

Hmm, tak mi teraz do głowy przyszło. Kupić dwa trafa na 12V i załóżmy 300 watt. Z jednego poodwijać tyle uzwojeń, aby dawał napięcie żarzenia, a z drugiego odwinąć tyle, aby dawał około tych 4-5V. I potem wykorzystać moduł Discolitez. Reflektory i tak były by obok siebie więc problemu z długością kabli by nie było.
    Pierwsze trafo (to od żarzenia) podłączone na stałe, a drugie trafo dołączane przez Discolitez.
  • Poziom 29  
    Vigor to z trafami raczej odpada :) mało mobilne...
    chyba że chcesz...
    Poczekaj może coś jeszcze wymyślimy :)
    pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Moje generalne uwagi:

1) Sterowanie bezstratne. Te reflektorki mają wbudowane trafo. Nie można więc ich sterować od 230V fazowo. Po stronie 6V triak będzie ciezko zastosować, zostaje MOSFET + mostek prostowniczy.

2) Sterowanie stratne. Niezależnie od tego czy zrobi się je na rezystorach, tranzystorach czy diodach ciepła do rozproszenia będzie tyle samo. Powiedzmy, że chcemy uzyskać na żarówce 1/4 pełnego napięcia. Pomijając nieliniowość potrzebny jest szeregowo z uzwojeniem pierwotnym rezystor 5k > 7W. Na przykład dwa 5W 2k2 w szereg. Przejście na pełną moc to oczywiście zwarcie tych rezystorów. i to już można zrobić albo przekaźnikiem albo triakiem (np. z interfejsu discolitez).
  • Poziom 23  
    William Bonawentura napisał:
    potrzebny jest szeregowo z uzwojeniem pierwotnym rezystor 5k > 7W. Na przykład dwa 5W 2k2 w szereg. Przejście na pełną moc to oczywiście zwarcie tych rezystorów. i to już można zrobić albo przekaźnikiem albo triakiem (np. z interfejsu discolitez).

Po refleksji przychylił bym sie właśnie do takiego pomysłu- sterowanie po stronie pierwotnej transformatora.

Miał bym tylko generalną uwagę od siebie: wszystkie żarówki tak w PAR36 jak i w PAR56 maja sporą bezwładność, ale 2- 3 s, jak napisałeś na początku to przesada! Zapalanie to ok 1s, gaśnie trochę wolniej.
    Ale przecież jeżeli zastosujemy taki układ, który będzie dawał powiedzmy 1/4 napięcia w stanie wyłączenia na żarówkę to ona będzie może zapalać się minimalnie szybciej ale gasnąć będzie dużo dłużej :!:
    Więc cała ta zabawa jest trochę pozbawiona sensu. Taki układ nie sprawi, że żarówka będzie reagować szybciej.
  • Poziom 20  
    Witam,
    Widzę, że jednak trochę pierdzielenia by było z tym całym napięciem żarzenia.
    Jak napisał William Bonawentura - zastosuje mostek prostowniczy i MOSFETa.
    Nie będę się bawił z napięciem żarzenia. Może za jakiś czas spróbuje wykonać Dimmera i wtedy się jakoś bawić

Post kolegi adyrian umocnił mnie w tym, że gra nie jest warta świeczki.

Dziękuje za odpowiedzi. A przy okazji - widział może ktoś żarówkę PAR 38 w akcji?
  • Poziom 15  
    Witam.
    Ja bym obniżył napięcie zasilające transformator po stronie pierwotnej a nie wtórnej. Zalety: mniejszy prąd, a wiadomo że to on odpowiada za grzanie się. Brak ingerencji w układ lampy. Wady: trzeba zbudować układ prostego ściemniacza na triaku lub tyrystorku.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów w ściemnianiu.