Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder + licznik = precyzyjne cięcie blachy

michasp 11 Sie 2007 11:20 2117 2
 • #1 11 Sie 2007 11:20
  michasp
  Poziom 17  

  Witam,

  na razie oglądałem z "daleka" - więc nie znam szczegółów i podpięć - ale jest to dosyć archaiczna maszyna do cięcia blachy - wyposażona w dwa falowniki i liczniki Omrona H7CR-BW500. Do tego enkodery E6C. Na razie zajmę się cięciem blachy (gilotyna) - czy ktoś kojarzy jak powinien być ustawiony taki licznik? Zakładam, że startujemy - licznik odmierza jakąś długość - zatrzymuje cały interes (w tym przypadku silnik przez falownik) - uruchamiana jest gilotyna - jej powrót jest rejestrowany przez czujnik - i dokonuje się ponowne wyzwolenie licznika - i kolejny cykl.

  Drugi licznik jest do stołu - ale nie wiem na razie co ma robić. Może liczy krotność przesuwu blachy? Np. zadajemy sto cięć na nim?

  Licznik + enkoder = dla mnie czarna magia, może coś koledzy pomożecie? Ten E6C-CWZ5C to enkoder przyrostowy, jak to skonfigurować żeby hulało? Może ktoś miał do czynienia z takim ustrojstwem?

  Pozdrawiam

  M

  0 2
 • #2 11 Sie 2007 20:00
  PIXOSTAT
  Poziom 24  

  Wg mnie Twój tok rozumowania jest prawidłowy. Licznik zlicza impulsy z jednego wyjścia enkodera (enkoder na jeden obrót generuje x impulsów zapewne prostokątnych na dwóch przesuniętych w fazie wyjściach -> ilość impulsów jest proporcjonalna do przebytej drogi przez blachę), po przekroczeniu zadanego progu zapewne licznik powinien wygenerować sygnał przekroczenia zadanej wartości czyli STOP do napędu posuwu i jednocześnie uruchomić cięcie, po zakończeniu cięcia (np. czujnik w górnym położeniu noża) powinien licznik być skasowany (narastającym zboczem zapewne), przez co powinien zniknąć sygnał STOP dla falownika posuwu i cykl powinien się powtórzyć...

  Drugi licznik jak najbardziej może służyć do zliczania cięć.

  Do tej teorii pasowałoby, aby drugi falownik służył do napędu gilotyny. Czy tak jest?

  0
 • #3 11 Sie 2007 21:57
  michasp
  Poziom 17  

  Dzięki za poradę - drugi falownik służy do regulacji prędkości "stołu" - jest to pierwszy element w ciągu - zbyt mało wiem o maszynie, ale gilotyna jest uruchamiana chyba zwyczajnym stycznikiem (lub dwoma) - więcej danych będę mógł podać w poniedziałek, jak pooglądam sprzęt.

  Pozdrawiam

  M.

  0