Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 100+ i antena President "Florida"

eagle.73 11 Aug 2007 13:43 2050 7
    eagle.73
    Level 10  
    Kupiłem taki zestaw parę m-cy temu i było OK. ale na urlopie ktoś przesunął mi " to coś" (chyba cewka) na antenie i teraz mam zbieracz szumów. Wyczytałem gdzieś, że długość kabla powinna być 3,64m u mnie jest 3,97m czy jak skrócę kabel do odpowiedniej długości to coś pomoże?

Nie wiem czy to był mój dobry wybór. Radio tanie, ale antena mi taka jak najbardziej pasuje i nie chciałbym jej zmieniać. Jakie było by najlepsze radio do tej anteny?

Czy mogę sam zestroić w jakiś sposób ten zestaw, czy muszę jechać do jakiegoś "specjalisty"?
    michał 76
    Level 18  
    Powinieneś sprawdzić dostrojenie anteny. Robi się to miernikiem SWR. Kupisz go w każdym sklepie z Cb radiami lub na Allegro. Cena ok 40-50zł. Do tego zestawu powinieneś dokupić krótki kabel z wtykami UCC z obu stron (okrągłe takie jakie masz przy antenie). Antenę stroi się na min wskazań miernika SWR powyżej 2,5 - 3 jest nie dopuszczalny. Miernik przed pomiarem należy wykalibrować tj. ustawiasz przełącznik w pozycji Ref ANT ( różne mierniki mają różny opis) i wciskając przycisk nadawania ustawiasz skalę na max. Potem przełączasz miernik w pozycję fwd i mierzysz swr. Koryguje się go długością anteny. Co do długości kabla zasilającego to powinna ona wynosi 1/4 długości fali + współczynnik skrócenia. I tu jest problem bo różne kable mają różne współczynniki skrócenia z których wynikają różne długości kabla. Nie przejmuj się tym że u Ciebie tak to wygląda. Kabel ma na pewno dobrą długość, jeżeli jest to długość fabryczna ( nie skracałeś go).
    Pozdrawiam

Moderated By androot:

To co na czerwono to totalne bzdury. Radze poczytac cos na ten temat, zeby potem innych nie wprowadzac w blad takimi "poradami"

SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    michał 76 wrote:
    Co do długości kabla zasilającego to powinna ona wynosi 1/4 długości fali + współczynnik skrócenia.

P******icie Hipolicie.
    Ca takie coś powinno się dostawać odpoczynek od pisania na tym forum. Ale do tego potrzeba moderatorów, którzy orientują się w zagadnieniach działu :D Literówki Zocha z mięsnego umie poprawiać.
    Michał
    michał 76
    Level 18  
    SP5IT cytujesz kawałek tego co napisałem. Napisane jest wyraźnie żeby długością kabla się nie przejmować.
    SP5IT
    No to po grzyba wprowadzasz zamęt?
    Michał
    michał 76
    Level 18  
    To tylko teoria, ale nie bijmy piany. Kolega ma sprawdzić dostrojenie anteny i to wszystko.
    Pozdrawiam
    SP5IT
    Ano właśnie. To nie pisz o ćwiarteczkach, połówkach i współczynnikach skrócenia. Bo to wprowadza zamęt i laikowi w niczym nie pomoże.
    M.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Brawo Michał. Ale Cię poniosło. :D

A o kablu też coś dodam.

Jeżeli nadajnik = 50Ω a wejście anteny też = 50Ω to długość kabla przy jego 50Ω jest DOWOLNA. :!:

Pozdrawiam.