Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niskoszumny wzmacniacz gitarowy

kolektor 07 Nov 2003 19:02 5350 15
 • #1
  kolektor
  Level 11  
  Zbudowałem ten układ na płytce uniwersalnej i działał bez problemu. Przetestowany na gitarach elektrycznych (także basowych!!!) pokazał swoje możliwości. Wykorzystałem tranzystor podwójny MAT 02 i wzmacniacz op. OPA604 i dwa rezystory 1.62 k, bo to były najdokładniejsze elementy jakie miałem. Zamiast tych rezystorów można użyć dowolne z zakresu 1 - 5 k byle były jednakowej wartości (1% i lepiej). Ich wartość (jak i innych elementów) należy dobrać w zależności od wybranego punktu pracy (Ten mój pracuje w klasie AB - bardziej w stronę A). Przepraszam za niską jakość schematu, ale został na prędce stworzony...
 • #2
  kolektor
  Level 11  
  Wkradł się błąd w schemacie za co przepraszam; otóż źródło prądowe na tranzystorze BF245 zasilające diodę LED jest błędnie narysowane. Rezystor 680 ohm ma być pomiędzy bamką a źródłem tranzystora. Niebawem umieszczę schemat w lepszej jakości bez takich bezczelnych błędów :)
 • #3
  kolektor
  Level 11  
  Załączam poprawiony schemat. Zamiast tranzystorów podwójnych można oczywiście użyć np. BC560C dobieranych charakterografem (Nie MAT02 tylko 03- tak to jest jak się przerysowuje schemat z głowy). Zamiast OPA604 np. NE5534. Proszę administratorów o usunięcie poprzedniego błędnego schematu.
 • #4
  bobeer
  Level 28  
  wydaje mi sie ze do wspolpracy z przetwornikami gitarowymi
  lepszym rozwiazaniem byloby zastosowanie np wzmacniacza lm378
  poza tym na schemacie kondensator 10nF + 1k do masy (sprzegacz miedzy polowym a para bipolarnych)
  to raczej jakies nieporozumienie (basowe gitary ??)
  albo zaraz ,? tam wogole niema polaczenia
  no tak czy tak cos nie tak :)

  tak wiec zanim wstawiac 3 razy schemat przepatrz dobrze najpierw
  i wylow razace bledy

  pewnie tremolo napisze zaraz co otym sadzi
  pozdrawiam
 • #5
  TOMI
  Service technician RTV
  Twoje założenia poszły na marne. Szkoda ładować do tego układu maty kiedy na wejściu jest wysoko szumny wtórnik BF245.
  Powiedz skąd masz maty?
 • #6
  bobeer
  Level 28  
  TOMI wrote:
  Twoje założenia poszły na marne. Szkoda ładować do tego układu maty kiedy na wejściu jest wysoko szumny wtórnik BF245.


  bf245 nie pracuje tam w ukladzie wtornika
  gdyby tak bylo to sprawa szumow nie byla by jeszcze tak znaczaca

  bf245 to nie sa az tak strasznie szumiace tranzystory (w rozsadnej aplikacji)
  sprawa rozchodzi sie jak juz wspomnialem o impedancje zroela sygnalu
  ktora w tym przypadku jest dosc niska !
  niestety niemam w tym momencie przetwornika gitarowego ale wydaje mi sie ze pare kiloom to max !
 • #7
  domel_sa
  Level 14  
  OPA604 - jakiej to w ogóle produkcji??
 • #8
  radocha
  Level 28  
  :arrow: Bobeer, przetworniki gitarowe mają od kilku do 20kOhm REZYSTANCJI, impedancja wsk. wysokiej indukcyjności (w końcu to przetwornik indukcyjny) bywa dla częstotliwości kilku kHz nawet kilkanaście razy wyższa. Rozpatrując jedynie dopasowanie impedancyjne , piec powinien mieć kilka-kilkanaście MOhm na wejściu, i ci, którzy nie boją się brumów i "radia z kabli" takich używają.
  Inna sprawa, że prezentowany schemat to niezła bzdura, ale błędy Kolektora są usprawiedliwione całkowitym brakiem zarówno literatury fachowej jak i szkolnictwa na ten temat. Fachowców (prawdziwych) jest tu tylko garstka.
 • #9
  Pi-Vo
  Level 37  
  Poprawiał błędy i ciągle są.Za tym 10n nie powinno być opornika do masy polaryzującego bazę tranzystora?To nie może działać dobrze.I po co w ogóle te tranzystory ,włącznie z BF245 skoro zastosowano OPA604 produkcji TI http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa604.pdf
  o parametrach wystarczająco dobrych.Nie lepiej zrobić było wzmacniacza nieodwracającego na samym wzmacniaczu operacyjnym z rezystorem 1M polaryzującym In+?Zamiast regulować wzmocnienie w źródle BF245 najlepiej zrobić to w sprzężeniu OPA604.Wzmacniacz współpracujący z przetwornikiem gitarowym ma mieć impedancję 470K - 1M ,te kilka-kilkanaście MOhm to przesada ,wystarczy popatrzeć na schemat wzmacniacza produkcji fabrycznej ,choćby lampowego ,wystarczy popatrzeć tu http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/index.html i wszystko staje się jasne.I założenia błędne i błędy w układzie.
 • #10
  skywalker
  Level 22  
  Czy nie można zrobić dość prostego przedwzmacniacza na 1dnym tranzystorku jeżeli bF245 szumią to może macie jakąś inną propozycję
  ja widziałem taki preamp na 2SK30A to akurat był do wbudowania w gitarkę , uważam że warto pociągnąć ten temat z tego co wiem
  to główną wadą Gitary jest jej wysoka impedancja co w rezulacie powoduje powstawanie "dużych " szumów , jeżeli się mylę proszę mnie poprawić
 • #11
  Pi-Vo
  Level 37  
  Skywalker ,trafiłeś w 10.Na 2SK30A zrób wtórnik ,zabuduj go do gitary razem z baterią 9V i masz z głowy przydźwięk z kabla ,wpływ pojemności kabla na wysokie tony nawet przy kiepskim kablu i jego szumy.Ja tak mam od lat i gitarka nie szumi ,tylko dobrze zaekranuj.Jak masz słaby sygnał z przetworników to nie wtórnik ale wzmacniacz na tym FET.Zaraz narysuję schemat i dodam do tego samego postu.
  Dodaje to co u mnie działa.Mały błąd ,w szereg z P2 mabyć 22nF od strony masy.
 • #12
  kolektor
  Level 11  
  Bronę się przed zarzutami kolegów;
  układ działa i to niespodziewanie dobrze (może dlatego że jest oparty na aplikacji producenta MAT03 :)))
  dodałem źródło prądowe na BF zasilające diodę led i w modelu zamiast 680 ohm dałem potencjometr 1k dla dokładnego ustawienia prądu. rezystor 1k za źródłem służy tylko do pomiaru tego prądu.
  BF trochę szumi ale J201 chwilowo nie zdobyłem:))
  OPA604 był najlepszym jaki miałem WO dlatego zastosowałem.
  tak duża wartość impedancji wejściowej spowodowana jest dużą impedancją wyj. przetworników (poza tym nie chciałem ich przeciążać, bo ponoć zbyt obciążone nie przenoszą tak jak powinny:)
  tyle...proszę o dokładniejsze opisanie moich błędów bo nie wiem czy napisać do analog devices za wprowadzanie mnie w błąd albo zmienić studia :)))
  pozdrawiam
 • #13
  kolektor
  Level 11  
  aha. potencjometr w źródle BF na wejściu śłuży dopasowaniu poziomu; właściwa regulacja dokonuje się całkiem gdzie indziej :))
 • #14
  Pi-Vo
  Level 37  
  Kolektor ,błedów wielkich nie popełniłeś ,na MAT robi się superniskoszumne wzmacniacze o bardzo wyrafinowanych parametrach ,ale po co do gitary?Sam wzmacniacz OPA604 jest uważany za audiofilski a w gitarze nie chodzi o jakieś superparametry jakościowe ,wystarczy wzmacniacz niskoszumny a nie koniecznie audiofilski.A już ten MAT robi z tego konstrukcję zbyt wyrafinowaną na to zastosowanie.Gdybyś zrobił to na samym OPA604 to nie zauważysz różnicy ani w szumach ani w dźwięku (na gitarze).I jedna zasada - szumy wzmacniacza sa ważne w pierwszym stopniu ponieważ tam jest mały sygnał i są wzmacniane przez następne stopnie a wzmacniacz na BF245 z pewnością szumi bardziej niż stopień różnicowy na MAT.Pomjiając brak opornika od bazy do masy w pierwszym tranzystorze MAT-a musi to grać dobrze ,ale jak bys zrobił to na samym OPA604 to grałoby tak samo i troszkę mniej szumiało (pomijalnie mniej).Ten MAT to walka o tak małe szumy że nie warto przy tym wzmacniaczu OPA604 (za dobry) i to dałoby efekt ale w pierwszym stopniu.I jeszcze jedno - po co obciążyłeś wyjście OPA604 oporem 1K do masy?A ten stopień na BF245 sprawdziłby sie wewnątrz gitary ,przeczytaj mój post ,tam napisałem co wynika z mojej i nie tylko praktyki.I na jego wejściu te 100K to za dużo ,1-10K to max.A impedancja wejściowa jest dobra ,wychodzi ok.1M co jest dla przetworników normą stosowaną w większości wzmacniaczy i efektów do gitary.
 • #15
  kolektor
  Level 11  
  pi-vo oczywiście zgadzam się!
  Zamiast MAT-a włożyłem parę BC560C dobranych na podstawie tylko pomiaru bety i nie było zauważalnej (dla mnie) różnicy.
  OPA też szumi w porównaniu do OP27.
  Zgadzam się jednak, że z tym BF na wejściu przesadziłem.
  Chciałbym ruszyć jakoś temat przedwzmacniacza gitarowego. Może ten mój przeewaluuje to do jakiejś dobrej konstrukcji.
 • #16
  radocha
  Level 28  
  ja używam w wielu konstrokcjach od lat układu prawie identycznego z dodanym wtórnikiem, daje niższą imp.wy.(jak to hybrydziaki) i można podłączać do "byle czego", rezystor kilkaset kOhm na wyjsciu potrzebny wtedy gdy stopień jest w gitarze albo osobnej kostce-zapobiega "wyrywaniu głośnika" przy wtykaniu jacka.BF245 najczęściej wystarcza.
  Pr-kiem ustawiamy oczywiście wzmocnienie-najczęściej 3-5 max-inaczej niemiłe przestery przy mocnym waleniu w struny
  Wystarczy dodać przełącznik i trochę drobnicy i masz jeszcze przester.Rezystor kilkaset kOhm zapobiega strzelaniu przy przełączaniu.
  Prymitywne ale skuteczne i niezawodne